Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zdravá architektura

zdravá architektura

Zdravá architektura je výsledkem koncepčního přístupu k navrhování a tvorbě prostoru. Cílem je vytvoření energeticky maximálně šetrné, ekologické, finančně úsporné, funkční a zároveň estetické architektury. Uchopuje architekturu komplexně od interiéru a exteriéru, přes samotnou stavbu až po její zapojení do okolního prostředí, města, zeleně a krajiny. Vše dohromady tak vytvoří jednotný zdravý organizmus a dobře fungující celek.

Architektura a architektonický prostor v širším kontextu tvoří zároveň prostor urbanistický. Urbanismus, jako nauka o tvorbě lidských sídel, začíná u jednotlivé dílčí architektury a ve vzájemné interakci pokračuje až po začlenění sídelních celků do jejich okolního prostředí.

Nedílnou součástí zdravé architektury je tzv. modrozelená infrastruktura. Jedná se o soubor opatření pro nakládání s vodou, půdou a zelení, která pomáhají udržovat zdravé životní prostředí a umožňují udržitelnější využívání zdrojů. Patří sem ochrana a retence podzemních vod, zachytávání a čištění dešťové vody, prevence a omezení důsledků povodní a přívalových vod, promyšlená práce s půdním fondem a terénem, omezení eroze, opatření vedoucí ke zvýšení biodiverzity ve spolupráci se zelení, zlepšení čistoty ovzduší a mikroklimatu.

Charakteristické rysy zdravé architektury lze vystopovat také v intuitivním a empirickém počínání našich předků, proto v této rubrice naleznete mimo přehledu současné zdravé architektury i lidovou architekturu a památkově chráněné objekty. Zdravá architektura zahrnuje také pobytové prostory pro volnočasové aktivity, hřiště, parky a vodní prvky jako součást městské krajiny.

Tvorbě zdravé architektury pomáhá i systém vzdělávání a dotační tituly. Proto zde najdete i informace o dotačních programech jako jsou Nachytej dešťovku, Zeleň střechám, Vnitroblok, Zalejme.cz nebo třeba Nábřežít.

Urbanistická řešení
Revitalizace brownfieldů, rekonstrukce a rekonverze původní architektury

Mohlo by vás zajímat


19.3.2024HSF System
Mezinárodní stavební skupina HSF System, která je součástí holdingu PURPOSIA Group, se aktivně zapojila do ESG reportingu udržitelnosti podle EU standardů. Letos plánuje vlastní střešní fotovoltaické elektrárny nebo začlenění elektromobilů do firemní flotily.
Ing. Marcel Kenja, obchodně-technický zástupce společnosti Asio New. Zdroj: estav.tv
6.3.2024redakce
Modro-zelená infrastruktura je správný směr. V minulosti jsme trochu opomíjeli skutečnost, že příroda je neodmyslitelnou součástí města. Dešťovou vodu jsme ve městě nechtěli a zeleň byla vnímána spíše jako něco, co nám přidává na „práci“. Teprve v posledních letech, s narůstajícími dopady klimatických změn, se více zdůrazňuje vliv zeleně na život každého z nás, říká v rozhovoru Ing. Marcel Kenja, obchodně-technický zástupce společnosti Asio New.
29.2.2024Fakulta stavební ČVUT v Praze
Principem soutěže Hala roku pořádané Fakultou stavební ČVUT v Praze je na základě zadání navrhnout a postavit model konstrukce a ten poté při finále na fakultě zatěžovat až do jeho zhroucení. V jednotlivých kategoriích zde soutěží ve dvou až tříčlenných týmech středoškoláci, vysokoškoláci a studenti doktorského studia.
20.2.2024Green0meter
Rok 2023 se nesl ve znamení významných změn v oblasti udržitelnosti a environmentálních, sociálních a správních (ESG) standardů, které mají hluboký dopad na podnikání a společnost a je více než jisté, že rok 2024 bude v tomto trendu pokračovat. Zásadní roli budou opět hrát digitalizace a integrace nejnovějších technologií a výrazně zamíchat kartami mohou volby, které letos čekají celou řadu klíčových zemí nejen v Evropě.
29.1.2024Mgr. Patrik Majringer, Martin Kubín
Jedním z trendů moderního stavebnictví je znovuobjevování tzv. tradičních stavebních materiálů, které v hojnosti používali naši předkové. V kombinaci s moderními materiály či technologiemi zpracování nabízejí řešení složitých projektů, vyžadujících skloubení několika materiálových vlastností dohromady, a vytvářejí tak na stavebním trhu nové portfolio, které má stále více příznivců, nejen u alternativně smýšlejících lidí, ale i u odborné veřejnosti.
22.1.2024doc. Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU
Ve vodním zákoně byla dána vyšší priorita akumulaci a využívání dešťové vody oproti jejímu odvádění kanalizací. Snahou MŽP bude zrovnoprávnit MZI s ostatní infrastrukturou v sídlech. Podívejte se na praktické příklady z vybraných měst.
Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz
Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.
Foto: Pexels
7.1.2024Ing. Marek Hekrle, Ph.D., Ing. Jan Macháč, Ph.D.
Úspěšná realizace projektů vedoucích ke zlepšení hospodaření s dešťovou vodou (HDV) vyžaduje technickou kvalitu návrhu a provedení, ale také dobře zvolenou formu a načasování komunikace. Zkušenosti měst s realizací projektů vedoucích ke zlepšení hospodaření s dešťovou vodou (HDV) a k realizaci opatření modrozelené infrastruktury předvedli na konferenci o vodě v Litomyšli zástupci ústecké univerzity.
25.12.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Kolik způsobů šetrného zacházení s vodou vymyslíte na svém pozemku nebo hospodářství? Toulcův dvůr je statek v pražské Hostivaři, který slouží jako středisko ekologické výchovy. A možností, jak hospodárně nakládat s vodou, zde mají celou řadu. Podívejte se.
Foto: TRITEM a ČZU Praha
15.12.2023Vlastimil Růžička, redakce
Podívejte se na zajímavé inspirativní příklady využití vody v podnicích. Seznámíme s tím, jaké konkrétní činnosti by měly firmy udělat v přechodu na udržitelný rozvoj.
11.12.2023doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT Praha
Recenzovaný Příspěvek se zabývá rovnoměrností denního osvětlení v obytných místnostech. Zkoumá vliv způsobu stanovení velikosti a umístění obytného prostoru v obytné místnosti na rovnoměrnost.
5.11.2023Ing. Jakub Kotrla, VUT FAST Brno, Ústav územního rozvoje
Recenzovaný Článek přináší rešerši přístupů k zelené infrastruktuře z pohledu EU, včetně příkladů, i návaznost na legislativu ČR. V ČR dlouho tento pojem neměl jednotnou definici. Teprve až s novým zákonem č. 283/2021 Sb., stavební zákon byl pojem zelená infrastruktura v České republice legislativně ukotven. Je zde definováno dělení veřejné infrastruktury, tedy pozemkům, stavbám a zařízením sloužícím veřejné potřebě. V právním řádu České republiky se tedy jedná nejenom o prvky vegetační a vodní, ale také územní systém ekologické stability krajiny.
23.10.2023Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER
Zeleň v ulicích k ochlazování měst nestačí. Aby došlo ke snížení teploty zastavěných ploch, je potřeba zapojit do výstavby více prvků modro-zelené infrastruktury. Významnou roli přitom hrají zelené střechy, které ochlazují tepelné ostrovy, zlepšují mikroklima v budovách a přispívají k větší biodiverzitě ve městech.
8.10.2023Saint-Gobain
Skupina Saint-Gobain, Česká komora architektů a Sdružení pro architekturu a rozvoj uspořádali 20. září v Obecním domě SUMMIT UDRŽITELNOSTI. Připravili výjimečný program moderovaných diskusí, kterých se zúčastnili zástupci předních světových i domácích architektonických studií jako například Valode & Pistre Architectes, Bogle Architects, Schindler Seko, Chybik + Kristof nebo YUAR.
20.9.2023Jana Šmídková, Asociace pro vodu ČR z.s.
Vědci, odborníci z provozů, dodavatelé technologií i studenti z oboru vodního hospodářství se po dvou letech opět setkávají na největší domácí odborné konferenci o vodě. CzWA svoji bienální konferenci s jednoduchým podtitulem VODA pořádá již popatnácté. Konference probíhá ve dnech 20. až 22. září. Vrací se opět do Litomyšle a s ní přijíždějí rekordní čtyři stovky účastníků.
Stavba rodinného domu z cihel HELUZ. Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl
7.9.2023HELUZ cihlářský průmysl a.s.
Dosažení dobrých parametrů vnitřního prostředí budovy je zcela zásadní pro pohodu užívání budovy, protože přibližně 80 % času života strávíme uvnitř budov. Vnitřní prostředí budovy ovlivňuje zdravotní stav člověka – jeho fyzickou i psychickou stránku.

Partner - Zdravá architektura


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Doporučujeme


VIDEA



 
 
Reklama