Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Stavba / od 3.6.2024 do 30.9.2024


zpět na aktuální články

30.9.2024
doc. Ing. Petr Cikrle, Ph.D., Ing. Vojtěch Bartoň

Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech diagnostiky historických zděných konstrukcí s využitím nedestruktivních a destruktivních zkušebních metod. Nejdříve a určí pevnost v tlaku zdicích prvků a pevnost v tlaku malty, poté se vypočte charakteristická pevnost v tlaku zdiva. Důležité je posouzení vazby zdiva a zjištění výskytu trhlin. Nakonec se zjistí vlhkost a salinita zdiva.

24.9.2024
Ing. Ondřej Anton, Ph.D., Ing. Vojtěch Bartoň

Recenzovaný Příspěvek se věnuje aktuálnímu tématu náhrady historických pálených cihel v památkově chráněných objektech. Představuje možnosti výběru adekvátní náhrady recyklováním historických zdicích prvků odebraných z demolovaných staveb, splňující požadavky v současnosti kladené na zdicí prvky s důrazem na trvanlivost. Je zde představena rezonanční metoda pro roztřídění cihel na kvalitativní skupiny a současně představeny základní aspekty, charakterizující cihly z různých historických období, což je další kriterium pro vhodnost použití do historické stavby.

16.9.2024
Ing. Zuzana Rácová, Ph.D., Ing. Aneta Libecajtová, Ph.D.

Recenzovaný V dvoudílném seriálu představujeme principy osazení otvorových výplní. V prvním díle to byly okenní výplně, ve druhém dveře zasazené v obvodových stěnách zobrazené dle používané „zakreslovací normy“. V tomto článku jsou uvedeny konkrétní příklady principů osazení dveří v závislosti na typu obvodové stěny a jejich správné zobrazení v půdorysech a řezech.

9.9.2024
Ing. Michal Kázsmér, Stavebna fakulta STU v Bratislave, Katedra kovových a drevených konštrukcií

Recenzovaný Táto publikácia porovnáva zjednodušené analytické metódy na výpočet odolnosti v pretlačením lokálne podopretej stropnej dosky z krížom lepeného lamelového dreva (CLT). Práca porovnáva zjednodušené modely podľa Mesteka a Mustera. Referenčný experiment bol prevzatý z Mestekovej dizertačnej práce. Porovnaním týchto analytických modelov sa ukázalo, že žiadny z analytických modelov nedokázal presne predpovedať porušenie vzorky, čo vedie k nehospodárnemu návrhu.

2.9.2024
Ing. Miriam Ledererová, PhD., STU Stavebná fakulta Bratislava

Recenzovaný Odpady z plastov v stavebníctve môžu tvoriť rôzne plasty, ako sú napr. polyetylén, polypropylén, PVC, ABS, polystyrén, polykarbonát. Plastové odpady v stavebníctve môžu pochádzať z obalov, izolácii a iných materiálov. Využiteľné sú aj plastové odpady, ktoré nevznikajú v stavebníctve. Najlepším spôsobom je recyklovať plastové odpady na materiály, ktoré môžu byť použité na stavebné materiály, výplne, do konštrukcií a podobne. Môžu byť využiteľné aj pri výrobe ľahkých betónov.

1.9.2024
Bc. Karol Plaštiak, Cech strechárov Slovensko

Recenzovaný Slovenský Cech strechárov Slovensko (dále jako CSS) sestavil odborně technickou komisi s cílem sestavit doplňující pravidla CSS pro konstrukce plochých střech ze dřeva a v dřevostavbách. Inspirací jsou aktuálně platné STN normy, doplněné příklady skladeb konstrukcí a detailů ze zemí D-A-CH, které mají dlouholetou tradici s dřevem jako materiálem ve stavbách.

26.8.2024
Mgr. Kateřina Kovářová MBA, Ph.D,, Ing. Eva Matoušková, Ph.D.

Recenzovaný Velmi často se ve své praxi setkáváme s otázkou původu stavebního kamene na historických objektech. Metody poskytující odpověď na tuto otázku jsou však převážně destruktivního charakteru vyžadující odběr vzorku. V rámci našeho výzkumu jsme se proto zaměřily na využití odrazivostní spektrometrie, která představuje velice nadějnou a efektivní nedestruktivní metodu. Příspěvek pojednává o základních principech a možnostech využití této metody s ohledem na její použití v případě historického stavebního a dekoračního kamene.

19.8.2024
Ing. Miloš Slivanský, PhD., SvF STU v Bratislave

Recenzovaný Transparentné fasády sú pomerne rozšíreným trendom v moderných obvodových plášťoch polyfunkčných alebo administratívnych objektov. V snahe docieliť čo najsubtílnejšiu a najvzdušnejšiu nosnú konštrukciu sa realizátori často inšpirujú riešeniami použitými v zahraničí, avšak nevenujú dostatočnú pozornosť správnemu riešeniu konštrukčného (nosného) systému, detailom prípojov a pod., a/alebo nedostatočne pozorne vyhodnotia podstatné technické súvislosti, či okrajové podmienky konkrétneho projektu. Výsledkom môžu byť závažné poruchy takýchto konštrukcií a pri súbehu viacerých nepriaznivých faktorov dokonca aj ich havárie – najmä, ak sa v prípade transparentných obalových konštrukcií jedná o veľmi krehký materiál, akým je sklo.

12.8.2024
doc. Ing. Tereza Pavlů, Ph.D., Ing. Jan Pešta

Recenzovaný Příspěvek shrnuje základní kapitoly připravované normy, které se týkají předdemoličního auditu a demontáže stavby. Účelem normy bude předepsat, jakým způsobem by měly procesy probíhat, jaké informace by měly obsahovat a jakým způsobem lze provést demontáž stavby, aby se dosáhlo maximálního možného využití získaných materiálů. Motivací je především návrat kvalitních surovin do výroby a snížení těžby primárních zdrojů, což je jedním z cílů udržitelného rozvoje.

5.8.2024
doc. Ing. ad Ing. arch. Milan Palko, PhD., Ing. Adela Palková, PhD.

Recenzovaný Veľké množstvo materiálových báz povlakových hydroizolácií prináša obrovskú variabilitu nastavenia parametrov zvárania. V praxi veľmi často dochádza k nedostatočnému spojeniu hydroizolačných pásov, preto je nevyhnutné ich preverovanie. Odolnosť spoja proti odlupovaniu podľa STN EN 12316-2 je metóda, ktorou je možne účinne detekovať nekvalitu zvaru fóliových hydroizolácií, prípadne nekvalitu materiálu v kontexte zvariteľnosti. Laboratóriá katedry konštrukcií pozemných stavieb, Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa zaoberajú výskumom a testovaním rôznych prvkov stavebných konštrukcií z fyzikálneho hľadiska. Jedným z mnohých možných testov, ktoré je možné realizovať, je skúška odlupovania v spoji, tzv. peel test.

31.7.2024
Milan Mrkáček

Odborný V minulém článku jsme se věnovali podkladům z anhydritu ve všeobecné rovině. Nyní se zkusme podívat na tuto problematiku optikou konkrétního typu podlahové krytiny, a to podlah stále velmi populárních – vinylových.

21.7.2024
Ing. Miloš Slivanský, PhD., Ing. Ádám Vařga

Recenzovaný Nová prefabrikovaná zákrytová doska po jej osadení na stavenisku vykazovala viditeľné poruchy, pričom sa jednalo najmä o početné trhliny. Preto boli pri diagnostickej prehliadke posudzované kritéria ako celistvosť a tvarová kompaktnosť (poškodenia, trhliny, deformácie, imperfekcie a pod.) a technický stav povrchovej úpravy. Zákrytová doska uzaviera priestor novej kanalizačnej čerpacej stanice.

15.7.2024
doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Ing. Viktória Bajzecerová, Ph.D.

Recenzovaný Lepenie masívnych drevených panelov a čerstvého betónu za účelom šmykového spojenia považovať za veľmi efektívne a takmer dokonale tuhé, avšak vplyv zmrašťovania betónu sa negatívne prejavuje na náraste priehybu. Eliminovať tieto deformácie je možné len dostatočným vzopätím, ktoré nie je možné dosiahnuť bežným podopretím počas výstavby, ale len pomocou predpätia. Technické riešenie predpätého spriahnutého CLT-betónového panela pozostávalo z vyklenutia CLT panela v upínacom zariadení až na úroveň 1/100 rozpätia a následnej aplikácii lepidla a čerstvého betónu. Po stvrdnutí betónu a uvoľnení kotvenia sa vnieslo predpätie do spriahnutého panela. Merania potvrdili, že zvolená hodnota vzopätia na úrovni dosiahnutia návrhovej odolnosti CLT panelov v ohybe sa ukázala ako adekvátna a dostatočná na elimináciu priehybu od pôsobenia vlastnej tiaže a zmrašťovania betónu.

8.7.2024
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. arch. Bc. Anna Gregorová

Recenzovaný TZB-info doporučuje Dřevostavby, tj. stavby, u kterých je dominantně použitým materiálem dřevo a výrobky na bázi dřeva, jsou v současnosti předmětem rostoucího zájmu developerů a odborné veřejnosti. Je to především díky tomu, že nabízejí alternativní způsob výstavby bezpečných staveb s velkým ekologickým přínosem. Předpoklady pro jejich větší realizaci jsou potom vytvářeny pomocí nových verzí evropských norem. V tomto příspěvku jsou pezentovány některé nové postupy pro jejich navrhování podle 2. generace Eurokódu 5.

3.7.2024
Milan Mrkáček

Odborný Anhydritové potěry, potěry na bázi síranu vápenatého, kalcium-sulfátové potěry, „sádra“, prostě „anhydrit“ – různé názvy pro jeden typ interiérové podkladní vrstvy. Jedněmi milovaný, jedněmi obávaný.

24.6.2024
prof. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. Pavel Dobeš, Ph.D., Ing. Marek Johanides, Ph.D., Ing. David Mikolášek, Ph.D.

Recenzovaný V laboratorních testech byly analyzovány vzorky MNC spojů dřevěných prvků namáhaných v tahu podél a kolmo k vláknům. Prvky testovaných spojů byly vyrobeny jednak z konstrukčního dřeva C24, jednak z lepeného lamelového dřeva GL24h a také z lepeného vrstveného dřeva (LVL Ultralam-R). Experimentální výsledky byly následně porovnávány s numerickým modelem v programu SCIA Engineer a s analytickým výpočtem podle platných norem.

17.6.2024
doc. Dr. Ing. Jakub Dolejš, Ing. Pavla Ornstová

Recenzovaný Hlavní výhodou dílcových fasádních lešení je jejich všestranná použitelnost bez nutnosti zvláštních úprav konstrukce. Článek popisuje statický návrh dílcových lešení, včetně výpočtu a experimentu pro vývoj numerického modelu. Výsledný model zohledňuje chování a slouží jako komponenta v prostorovém prutovém modelu libovolné sestavy fasádního lešení i podlahových dílců.

10.6.2024
Ing. Daniela Šindelářová, Ing. Juraj Chalmovský, Ph.D.

Recenzovaný V tomto příspěvku bude představeno použití pokročilého časově závislého elasto-plastického materiálového modelu pro modelování podzemních stěn. Prostor je věnován tzv. Shotcrete modelu, který dokáže vystihnout vliv času. Součástí příspěvku je krátké shrnutí teoretických poznatků o časově závislém chování betonu a přístup normy ČSN EN 1992-1-1. Dále je popsán materiálový model Shotcrete a je provedena kalibrace materiálového modelu v dlouhodobém časovém horizontu na základě dat z laboratorních zkoušek. Následně je řešena reálná okrajová úloha hlubokého zářezu zajištěného železobetonovými podzemními stěnami s rozpěrami. Úloha je řešena v několika variantách, výsledky jednotlivých přístupů k řešení jsou porovnány a na závěr jsou diskutovány dosažené hodnoty vnitřních sil a deformací.

9.6.2024
prof. Ing. Leonard Hobst, CSc., VUT v Brně

Recenzovaný Příspěvek se věnuje problematice povolování výstavby bytových domů v období 1. republiky, a to se zaměřením na tehdejší stavební předpisy. Příspěvek na příkladu výstavby konkrétního bytového domu v Brně přibližuje tehdejší systém povolování staveb, vybrané technické požadavky na výstavbu bytových domů, včetně nákladů na povolení a možnosti získání státního příspěvku na výstavbu.

3.6.2024
Ing. Zdeněk Prošek, Ph.D., doc. Ing. Pavel Tesárek, Ph.D., Ing. Karel Hurtig

Recenzovaný V článku jsou prezentováné experimentální výsledky při využití upraveného stavebního demoličního odpadu po tornádu na jižní Moravě v roce 2021. Recyklát byl nejdříve dopravený do recyklačního střediska společnosti Moravostav Brno v Modřicích. V recyklačním středisku upravený recyklát byl rozdělený do frakcí 0/4, 4/8 a 8/16 mm a dovezený na Fakultu stavební ČVUT v Praze. V rámci experimentu byla provedena charakterizace jednotlivých frakcí a ty byly použité do betonu jako náhrada části kameniva. Na vyrobených vzorcích byla stanovena pevnost v tlaku a porovnána s referenční sadou vzorků.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama