Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Stavba / od 27.8.2023 do 5.12.2023


zpět na aktuální články

5.12.2023
Ing. Jan Mařík, Ph.D., Ing. Paed. IGIP, Ing. Jan Seifert

Recenzovaný Fotovoltaické elektrárny (FVE) se v masivním měřítku umísťují na nové, ale i na existující objekty, jejichž nosnou část střešního pláště často tvoří trapézové plechy. Pokud není návrh podpěrné konstrukce FV panelů proveden s ohledem na specifika trapézového plechu (zvláště v kombinaci s jinými častými vadami těchto konstrukcí), může to znamenat vážný statický problém. V současné praxi je problematika lokálních účinků FVE na trapézový plech velmi často podceňována a dodavatelé FVE se ji mnohdy zdráhají řešit.

© Fotolia.com
13.11.2023
Ing. et Ing. Lenka Gábrová, Ph.D., Mendelova univerzita, Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologiích

Recenzovaný Článek se zabývá posuzováním denního osvětlení uvnitř obytných místností podle dnes platné normy ČSN 73 0580-2 a podle návrhu vyhlášky o požadavcích na výstavbu. V případové studii je vyhodnocena dostupnost denního osvětlení v místnostech, které splňují požadavky návrhu vyhlášky.

6.11.2023
Mgr. Vitalii Komlev, prof. Ing. Josef Macháček, DrSc.

Recenzovaný V článku je uveden návrh předpjatých lanových sítí pro skleněné fasády v programu ANSYS. Po validaci navrženého modelu na publikovaných experimentech a verifikaci podle modelu v jiném publikovaném softwaru je použit pro parametrickou studii fasád s bodovými držáky („pavouky“). Studie zahrnuje dva rozměry sítě, spektrum jednopramenných nerezových lan Macalloy a laminované skleněné tabule různých tlouštěk. Předpětí lan bylo voleno jako 30 % jejich návrhové únosnosti podle publikovaných doporučení. Návrh respektuje platné evropské normy pro sklo a zatížení v mezních stavech použitelnosti i únosnosti. Výsledkem jsou tabulky uvádějící průhyby, napětí ve skle a síly v lanech sítě.

30.10.2023
prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Recenzovaný Článek uvádí úvodní informace k návrhu předpjatých lanových sítí podpírajících rozměrné skleněné fasády. Popsány jsou jednotlivé fasádní prvky a příklady významných realizovaných fasád. V přehledu primárních publikací je ukázán vývoj experimentálních a teoretických přístupů k řešení problémů spojených s návrhem těchto konstrukcí (zajištění potřebné tuhosti a únosnosti, rizika spojená se selháním spojení skleněných tabulí s lanovou sítí, kolapsem kotev či ztrátou předpětí lan, dynamické chování při poruchách, výbuších a zemětřesení, vlivy teploty). Podrobněji jsou popsány práce použité v navazující části [31] pro validaci a verifikaci vlastního numerického řešení a parametrické studie těchto fasád.

23.10.2023
Ing. et Ing. Eva Šoulová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Recenzovaný Textilní a kožené tapety jsou nedílnou součástí interiéru historických budov. Tyto druhy tapet jsou specifické svojí konstrukcí, kdy jsou napnuté na dřevěné rámy a tvoří před stěnou membránu. Ověření difuzních vlastností je jedním z kroků k objasnění tepelně vlhkostního chování těchto historických konstrukcí. Znalost difuzních vlastností je důležitá pro stavebně historické průzkumy a pro rekonstrukce historických staveb. Na základě těchto znalostí můžeme posuzovat další vlastnosti konstrukce tapet jako např. vlhkostní a mikrobiální klima.

22.10.2023
Ing. Jaroslav Baran, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Stavebná fakulta

Recenzovaný Pripravovaný experimentálny program zameraný na šmykovú odolnost predpätých nosníkov so súdržnými lanami vyžadoval vypracovanie parametrickej štúdie zameranej na šmykovú odolnosť navrhnutých nosníkov. V príspevku je spracovaná parametrická štúdia nosníka I prierezu typu DPS VP I/10 s celkovou dĺžkou 7,0 m a výškou 0,6 m s rôznymi úrovňami predpätia a rôznymi stupňami vystuženia prierezu šmykovou výstužou. Štandardizované vystuženie prierezu nosníka používaného v praxi je doplnené pozdĺžnou výstužou. Na stanovenie šmykovej odolnosti nosníka boli použité rôzne návrhové postupy.

© Fotolia.com
16.10.2023
RNDr. Hana Zvěřinová Mlejnková, Ph.D., Ing. Pavel Sedláček, Ing. Milena Forejtníková

Recenzovaný Článek seznamuje s projektem, který podrobně zpracovával návrh metodiky hodnocení bioohrožení památek, včetně poškození jednotlivých prvků, a hodnotil míru potenciálního ohrožení vybraných kategorií památek a chráněných území jednotným postupem pro celé území ČR.

Zimní stadion v Kladně
15.10.2023
Ing. Jindřich Beran, EXCON, a.s., Ing. Pavel Bejček, B.B.D., s.r.o.

Recenzovaný Kladenský ČEZ stadion je jedním z nejstarších zimních stadionů v republice. V roce 1959 byl zastřešen ocelovou lamelovou skořepinou, navrženou Josefem Zemanem, sloužící až do velké rekonstrukce, která byla dokončena na podzim 2022. V rámci rekonstrukce dostal stadion novou střechu, opláštění fasády, nové výplně otvorů, vzduchotechniku, nové prostory VIP, novinářskou tribunu a na bocích administrativní budovy vznikly dva nové výtahy, prostory pokladen a fanshopu.

© Adobe Stock motortion
9.10.2023
Ing. Tomáš Hrádek, AVETON, s.r.o.

Recenzovaný Norma „ČSN 73 0527 Akustika – Projektování v oboru prostorové akustiky – Prostory pro kulturní účely – Prostory ve školách – Prostory pro veřejné účely“ byla revidována po 18 letech. V rámci této revize došlo k aktualizaci předpisů pro stanovení optimální doby dozvuku, a to zejména ve vztahu k běžně používaným technologiím a trendům využití řešených prostor. Byla zpracována nová metodika stanovení standardu akustických úprav pro prostory s nižším nárokem na akustiku a v neposlední řadě byl definován předpis pro dopočty obsazenosti při měření doby dozvuku v prostorách v neobsazeném stavu.

2.10.2023
Ing. Petr Ptáček, Ph.D., ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB

Recenzovaný Ochrana dřeva v dřevostavbách vzhledem k jejich umístění v třídě použití 1 nebo 2 podle ČSN EN 335 se nezdá jako velmi důležitá, ale je vhodná zejména u dřevěných prvků, které jsou umístěné v blízkosti základové desky nebo jsou těžce vyměnitelné. Z většiny opakujících se vad, například poruchy vodoinstalace, zatékání střechou, fasádou, nevhodnou výškou terénu v okolí základové desky nebo následkem tornáda vyplývá, že je nutné provádět ochranu alespoň základového prahu podle konstrukce dřevostavby nejlépe do třídy použití 4 podle ČSN EN 335, což je možné jen tlakovou impregnací.

1.10.2023
Ing. Matej Jurgoš, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Stavebná fakulta. Katedra betónových konštrukcií a mostov

Recenzovaný Tento článok sa zaoberá vplyvom recyklovaného kameniva v betónových nosníkoch, ktoré sú ohybovo a šmykovo namáhané. Nosníky sú vystužené dvoma typmi pozdĺžnej nosnej výstuže. Faktor spoľahlivosti je mierne znížený. Pre betón s recyklovaným betónovým kamenivom to je 3 % pre EC2 a 5 % pre prEC2. Pre betón s recyklovaný, tehlovým kamenivom to je 13 % pre EC2 a 14 % pre prEC2. Redukovaný modul pružnosti neovplyvňuje výsledný priehyb. Koeficient variácie pre nosníky vystužené GFRP výstužou je 6,98 % pre nosníky s 10 mm výstužou a 9,40 % pre nosníky s výstužou 16 mm. Koeficient variácie pre nosníky vystužené oceľovou výstužou priemeru 10 mm je 16,79 % a nosníky vystužené výstužou priemeru 16 mm 9,87 %

28.9.2023
Ing. Jiří Kunecký, Ph.D., Ing. Hana Hasníková, Ph.D., Ing. Michal Kloiber, Ph.D.

Recenzovaný Stať si dává za cíl vyložit problematiku celodřevěných spojů s možností jejich oprav, snaží se najít klíč k porozumění oprav samých, včetně možných výhod či slabin. Setkáváme se totiž často s pouze částečným pochopením tohoto postupu z různých úhlů pohledu: z pohledu památkáře či člověka zodpovědného za stabilitu konstrukce, z pohledu vlastníka objektu. V textu proto necháváme zaznít různým argumentům, tedy i těm méně populárním.

25.9.2023
Ing. Zdeněk Vašek, Lucie Ndirangu, Ing. Taťána Ujházy

Recenzovaný Otázky ochrany životního prostředí, dopady Green Dealu na stavební materiály, hodnocení uhlíkové stopy a další s tím spojené otázky se stávají v poslední době stále frekventovanějšími tématy diskusí v rámci celé EU. V této souvislosti je připravována řada evropských legislativních předpisů, které mají dopad i na stavební výrobky včetně oceli. Požadavky legislativy se snaží evropští výrobci oceli naplňovat svými investičními a inovativními plány, čímž zohledňují snižování dopadu výroby oceli na životní prostředí. Součástí souborů metod environmentálního managementu, hodnotících dopad hutní výroby na životní prostředí, je metoda LCA – Life Cycle Assessment, který zahrnuje dokumenty EPD, týkající se environmentálních vlastností vyráběných ocelových produktů.

24.9.2023
doc. Ing. Peter Koteš, PhD., Ing. Michal Zahuranec, Ing. Martin Vavruš, PhD., Ing. Jozef Jošt, PhD.

Recenzovaný Témou príspevku je návrh rekonštrukcie bývalej budovy firmy Váhostav v Žiline. Rekonštrukcia je potrebná pretože budova tohto potenciálu a výhodnej polohy začala strácať využitie pre administratívu a súčasný stav nespĺňa aktuálne technické normy a energetické požiadavky. Návrh rekonštrukcie sa vypracoval v rámci diplomovej práce a cieľom práce bolo overiť, do akej miery je pôvodná konštrukcia použiteľná pre jej ďalšie využitie na základe vykonaného diagnostického prieskumu a následne navrhnúť nové dispozičné riešenie s moderným a efektívnym využitím budovy. Overila sa odozva pôvodnej nosnej konštrukcie na nové zaťaženie a návrh nových nosných konštrukčných prvkov podľa nového dispozičného návrhu budovy.

18.9.2023
prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc., VUT FAST v Brně, Ústav chemie

Recenzovaný V České republice existuje celá řada historických staveb s azbestem, jenž byl použit při opravách a rekonstrukcích. Příkladem za všechny může být Španělský sál Pražského hradu. Z uvedeného vyplývá, že z pohledu možné přítomnosti azbestu je nutné při diagnostice objektu zohlednit i dobu předchozích oprav, zejména v 60. až 80. letech minulého století, kdy byly výrobky obsahující azbest hojně používány.

11.9.2023
prof. Dipl. Ing, Dr. Vladimír Benko, PhD., doc.Ing. Viktor Borzovič, PhD.

Recenzovaný Článok sa zaoberá opisom nosných konštrukcií bodového panelového domu typu T06B a následkami požiaru. Bohužiaľ opäť tragická udalosť je porovnávaná s  podobnou udalosťou z Prešova. V príspevku sú opísané nosné konštrukcie bytového panelového domu, spôsob ako sa dopracovať k podkladom pre posúdenie spoľahlivosti konštrukcií. Taktiež sú opísané vzniknuté poruchy po požiari.

4.9.2023
Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Bc. Marie Hartlichová

Recenzovaný Příspěvek prezentuje poznatky o akustických vlastnostech papírové vlny, kterou lze snadno „vyrobit“ skartací použitého kancelářského papíru bez archivní hodnoty, tj. z neplatných norem, poznámek, tiskovin a dalších již nepoužitelných dokumentů. Z hlediska akustických vlastností lze předběžně zkoumaný materiál přirovnat k minerální vlně s objemovou hmotností 25 kg.m−3. V rozsahu základního požadavku na stavby č. 5 ochrana proti hluku se tento specifický druh recyklátu zdá být perspektivní pro případné využití ve stavebnictví.

30.8.2023
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Radek Salajka, Jiří Znebejánek

Odborný Větrané fasády v porovnání s kontaktním zateplovacím systémem (ETICS) mají mírnější průběh z hlediska roční bilance teplot uvnitř konstrukce a dobře odvádí vlhkost z obvodového pláště. Regulace průtoku vzduchu ve větrané mezeře fasády přispívá ke snižování energetické náročnosti objektu.

27.8.2023
Ing. Jaroslav Řepa, STAVOKOV PROJEKT s.r.o.

Recenzovaný Konštrukcie zastrešení futbalových štadiónov musia vyhovovať hlavne bezpečnostným kritériám. Z hľadiska bezpečnostných rizík musia preto spĺňať najprísnejšie kritériá. Dôležitým faktorom je aj životnosť. Zároveň by mali spĺňať aj architektonické požiadavky, ktoré sú často ovplyvnené rozpočtom. Rozvoj nových technológií a materiálov sa odzrkadľuje aj na rôznych projektoch zastrešenia futbalových štadiónov na Slovensku.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama