Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Regenerace domů

Recenzovaný Studie ukázala, že na dotaci v programu Oprav dům po babičce lze dosáhnout pouhým zateplením vybraných konstrukcí a orientačně jsou vyčísleny náklady a výše dotace. Majitel může doplnit vylepšení na straně TZB a využít k tomu další kategorie dotace.

Regenerace domů, zejména bytových, spočívá ve zlepšování energetických vlastností domů, snižování energetické náročnosti, ale také ve zkvalitňování vnitřního prostředí domů a zvyšování kvality bydlení. Snižování energetické náročnosti se dosahuje zateplováním obálky budovy, výměnou oken a rekonstrukcemi, úpravami a regulací soustav technického zařízení budov (TZB). Zkvalitňování vnitřního prostředí se zajistí přísunem čerstvého vzduchu do interiéru účinným způsobem větrání.

Vedle rekonstrukcí bytových domů řeší vlastníci i běžný provoz bytových domů. Nejčastěji to je rozúčtování nákladů na provoz bytového domu mezi spoluvlastníky, zabezpečení bytového domu elektronickými systémy, kamerami a s tím související ochranu osobních údajů, pravidelné revize a kontroly provozuschopnosti jednotlivých systémů v domě a dodržování předpisů pro bezpečnou evakuaci osob.


Mohlo by vás zajímat


Jiří Heger a Jan Štěpán, PROPASIV. Zdroj: estav.tv
Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Jsou nedílnou součástí každé konstrukce a není možné se jim zcela vyhnout. Dobrá zpráva je, že je lze redukovat na minimum, aby jejich vliv byl co nejmenší a nezpůsoboval žádné funkční poruchy. O tepelných mostech a jejich eliminaci prostřednictvím řešení PROPASIV® jsme si povídali s pány Jiřím Hegerem a Janem Štěpánem.
Marcela Bosáčková, Ciur a.s.
Důraz na udržitelnost ve stavebnictví, snižování uhlíkové stopy a využití recyklace je patrný u všech velkých hráčů na trhu stavebnictví. Společnost Ciur se z velké části svého byznysu recyklaci věnuje již více než 30 let. O přístupu společnosti Ciur k využívání zdrojů jsme si povídali s paní Marcelou Bosáčkovou z marketingového oddělení společnosti.
IZOS Protect
Za poslední tři desetiletí zásadně vzrostla velikost oken našich domů. V současné době tvoří kolem 20 % plochy obvodového pláště domu, u designových domů nebo komerčních staveb je toto číslo ještě daleko vyšší. Drtivou většinu plochy oken, zhruba 80 %, představuje zasklení. Právě vlastnostem zasklení bychom tedy měli věnovat velkou pozornost.
Ing. Jiří Svoboda, jednatel a ředitel české společnosti Master Therm tepelná čerpadla s.r.o. v reportáži ČT
Aktuální dotační tituly ovlivňují poptávku po materiálech i technologiích. Rok 2022 byl z pohledu tepelných čerpadel a fotovoltaiky rekordní, v letošním roce hrálo roli také až zářijové spuštění dotací. Dotace je podporou pro investory, přesto např. dotace Oprav dům po babičce přilákala zatím jen 319 žadatelů.
Od 1. 1. 2024 budou mít uživatelé bytů dle novely zákona č. 67/2013 Sb. informace o své spotřebě tepla a teplé vody. Povinnost na poskytování informací je na straně poskytovatele služeb, kterým je například SVJ nebo BD. Tato novela tedy přináší z jejich strany spoustu dotazů. Ty nejčastější nám zodpoví paní Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení společnosti ista Česká republika.
Uvažujete o vlastní fotovoltaické elektrárně, která pokryje potřeby vaší domácnosti a bude finančně dostupná? Právě pro vás, nebo třeba pro vašeho souseda, tetičku a strejdu, jsme připravili akční nabídku fotovoltaiky. Modelový set s výkonem 6,3 kWp a bateriovým úložištěm o kapacitě 7,1 kWh je naší nejprodávanější variantou vhodnou pro běžnou rodinu.
Konference Požární bezpečnost staveb 2023 TZB-info
Navrhování výškových dřevostaveb se začíná prosazovat i v České republice. Ve fázi přípravy nebo realizace je několik bytových domů. S poptávkou sílí i odborná debata o podobě předpisů pro navrhování. U vyšších budov na bázi dřeva se v případě nosné konstrukce často jedná o kombinaci s železobetonem a s nehořlavými materiály. Druhý fenomén, který je pro stavebnictví i hasiče aktuální, je elektromobilita. Jak se hasí elektromobil v podzemních garážích? A jaké jsou představy o zajištění bezpečnosti evakuace a zásahu v hromadných garážích? Odpovědi přinesla konference Požární bezpečnost staveb 2023, kterou pořádal portál TZB-info.
Recenzovaný Vyhotovení dokumentace památkově chráněných staveb v komplexní digitální podobě je důležitým krokem v procesu záchrany kulturního dědictví a umožňuje zachování co nejvíce informací o nemovitých kulturních památkách pro budoucí generace. Jednou z možností, jak k této problematice přistoupit, se jeví vyhotovení informačního modelu stavby nemovité kulturní památky. Vlastnímu modelování předchází sběr podkladových dat. Za tuto činnost by měl být v rámci procesu BIM zodpovědný geodet. V současné době se často jedná o geometrické zaměření daného objektu pomocí technologií laserového skenování s následným zpracováním do tzv. mračna bodů, které tvoří základní prostorový podklad pro tvorbu informačního modelu naskenovaného objektu. Standardem by mělo být připojení měření do závazného souřadnicového a výškového systému. Za účelem vizualizace výsledného informačního modelu pro širokou veřejnost se v současnosti stále více uplatňují nástroje herního vývojového prostředí. Uvedená problematika je v příspěvku popsána na případové studii vzniku informačního modelu památkově chráněného objektu Maxmiliánův dvůr v Kroměříži postavené v polovině 19. století olomouckým arcibiskupem Maxmiliánem Sommerau Beckem.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


VIDEA



Partner oboru
Regenerace domů
 
Reklama