Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám je dotační program pro úspory energií v rodinných a bytových domech v celé České republice. Z programu Nová zelená úsporám lze získat podporu na zateplení až 1000 Kč/m² fasády rodinného domu a 1150 Kč/m² fasády bytového domu. Zároveň je možné získat podporu až 3800 Kč/m² při výměně oken nebo vstupních dveří.

Podporována je rovněž výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, a to částkou až půl milionu korun, a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností částkou 150 tisíc korun na bytovou jednotku.

Program Nová zelená úsporám podporuje dále výměnu zdroje tepla za kotel na biomasu, kamna na biomasu, tepelné čerpadlo, tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou a napojení na soustavu zásobování teplem u rodinných domů. Lze získat dotaci 30 až 140 tisíc korun na rodinný dům. U bytových domů jsou podporovány kotle na biomasu, tepelná čerpadla, napojení na soustavu zásobování teplem a kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Získat lze dotaci 10 až 40 tisíc korun na bytovou jednotku.

Dalšími podporovanými oblastmi jsou příprava teplé vody solárním termickým ohřevem, fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem, dále fotovoltaika pro výrobu elektřiny, systémy řízeného větrání s rekuperací, systémy využití tepla z odpadní vody, instalace stínicí techniky, zelené střechy, využití dešťové a vyčištěné odpadní vody jako užitkové vody nebo pro zálivku, instalace dobíjecí stanice pro elektromobily a u bytových domů také výsadba stromů. Podporována je také projektová příprava vyjmenovaných opatření. Při splnění daných podmínek a při kombinaci vybraných opatření lze navíc získat dotační bonus.

Nová zelená úsporám Light podporuje opatření pro úspory energií u nízkopříjmových domácností. Určena je pro starobní a invalidní důchodce a pro osoby pobírající příspěvek na bydlení. V rámci programu Nová zelená úsporám Light jsou podporována opatření výhradně na rodinných domech nebo na stavbách určených pro rodinnou rekreaci využívaných k trvalému rodinnému bydlení. Podporováno je výhradně zateplení obálky budovy a výměna oken a vstupních dveří. Získat lze dotaci např. 6 tisíc korun na metr běžný fasády, 120 tisíc korun na zateplení střechy, 12 tisíc korun na 1 kus okna atd. Podrobnější informace včetně přesných podmínek jednotlivých výzev naleznete v následujících odkazech.


Mohlo by vás zajímat


24.3.2023redakce podle tiskové zprávy MŽP
V dotačním programu Nová zelená úsporám se chystají výrazné změny. Připravuje se financování formou záloh, nebude nutné předkládat faktury. U některých opatření se zmírní kritéria, podpora projektu bude automaticky zahrnuta. Za stávajících podmínek půjde žádat do konce června. Nová etapa NZÚ bude spuštěna v září.
Petr Hladík, ministr životního prostředí ČR
21.3.2023redakce
Nová zelená úsporám Light eviduje od svého spuštění již více než 20600 žádostí za 2,3 mld. korun. Vyplaceno bylo již 752 milionů. MŽP se nyní zaměří na cílené oslovování potenciálních zájemců o dotaci na zateplení a výměnu oken.
28.1.2023PKS okna a.s.
Získat dotaci Nová zelená úsporám Light na nová okna nebo vchodové dveře může být nejen pro řadu seniorů a lidí bez internetového připojení komplikované. Český výrobce otvorových výplní, společnost PKS okna, chce proto všem zájemcům o dotaci pomoci a nabízí jim nejenom kvalitní okna a dveře za rozumnou cenu, ale také pomoc s vyřízením dotace – od cenové nabídky, demontáže a odvozu starých, přes montáž nových otvorových výplní, vč. poradenství, jak a kde o dotaci zažádat.
Nová zelená úsporám
28.1.2023redakce
Státní fond životního prostředí zveřejnil nové závazné pokyny pro žadatele od 1. 6. 2022. Přinášíme aktualizované hodnoty příspěvků v jednotlivých oblastech.
27.1.2023redakce
Po dvou týdnech od spuštění eviduje Nová zelená úsporám Light přes 8 tisíc žádostí za téměř miliardu korun. Ministerstvo životního prostředí zvyšuje objem finančních prostředků na 3 miliardy. Výhledově bude nabídka rozšířena i pro bytové domy. Standardní Nová zelená úsporám projde v roce 2023 inovacemi. Na tiskové konferenci a v tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl ministr životního prostředí Marian Jurečka.
16.1.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Komunitní energetika výrazně usnadňuje administrativu a celý proces instalace a provozu fotovoltaické elektrárny na bytovém domě. Jak přesně komunitní energetika v kombinaci s fotovolltaikou v bytovém domě funguje? Zeptali jsme se Pavla Douchy z advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti.
Větrací jednotka s rekuperací Zehnden ComfoAir 180
9.1.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Kvalita vnitřního prostředí a energetické úspory jsou cílem majitelů nejen nových rodinných domů a moderních bytů. Pokročilé subtilní systémy větrání s rekuperací najdou své místo i v rekonstruovaných bytech staré zástavby. Jeden z takových bytů jsme navštívili při montáži a předání větracího systému Zehnder.
7.12.2022redakce, Energetický regulační úřad, Frank Bold advokáti
Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Novela zavádí také povinnost provozovatele distribuční sítě přidělit tzv. výrobní EAN i výrobnám bez licence na výrobu elektřiny. Pro majitele malých výroben z obnovitelných zdrojů (typicky fotovoltaické panely) tak bude prodej přebytků elektřiny výhodnější a jednodušší.
Větrání s rekuperací Zehnder
30.11.2022Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Nucené větrání s rekuperací se dnes zmiňuje zejména jako nástroj energetických úspor. Jde ale zejména o zařízení pro přísun čerstvého vzduchu do interiéru po celý rok, a to se zajištěním energetických úspor tzv. zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, čili s rekuperací. Důvody, proč je třeba větrat, co obnáší montáž větrání do bytu nebo rodinného domu a jaké výhody to uživateli přinese, vysvětluje v podcastu Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.
16.6.2022Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Členské státy EU podporují rozvoj vnějších kontaktních zateplovacích systémů (ETICS) a jejich využití lze nadále očekávat vzhledem k novým energetickým cílům. Stejně jako v jiných odvětvích i zde roste cena surovin, a tím i jednotková cena ETICS. Informace zazněly na šestém ETICS fóru, které se konalo v Praze 19. května s podtitulem ETICS for Energy Efficiency.
15.6.2022Johnson Controls - Hitachi Air Conditioning Europe
S novou vlnou Nové zelené úsporám (2021–2030) dochází k rozšíření podpory ekologických ohřívačů teplé užitkové vody (TUV), podoblast podpory C.2. Kromě solárních termických panelů a fotovoltaických systémů pro ohřev TUV mohou majitelé rodinných domů získat dotaci i na tepelná čerpadla s elektrickým pohonem pro ohřev TUV. V tomto článku vám chceme představit tři systémy Hitachi, se kterými na dotaci 45 000 Kč dosáhnete.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partner - Regenerace domů


Reklama

VIDEA 
Reklama