Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám je dotační program pro úspory energií v rodinných a bytových domech v celé České republice. Z programu Nová zelená úsporám lze získat podporu na zateplení až 1300 Kč/m² fasády rodinného domu a 1400 Kč/m² fasády bytového domu. Zároveň je možné získat podporu až 4900 Kč/m² při výměně oken nebo vstupních dveří.

Podporována je rovněž výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, a to částkou 535 tisíc korun, a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností částkou 150 tisíc korun na bytovou jednotku.

Program Nová zelená úsporám podporuje dále výměnu zdroje tepla za kotel na biomasu, kamna na biomasu, tepelné čerpadlo, tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou a napojení na soustavu zásobování teplem u rodinných domů. Lze získat dotaci 40 až 140 tisíc korun na rodinný dům. U bytových domů jsou podporovány kotle na biomasu, tepelná čerpadla, napojení na soustavu zásobování teplem a kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Získat lze dotaci 15 až 60 tisíc korun na bytovou jednotku. U bytových domů vlastněných obcemi a veřejnoprávními organizacemi je podpora ještě vyšší.

Dalšími podporovanými oblastmi jsou příprava teplé vody solárním termickým ohřevem, fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem, dále fotovoltaika pro výrobu elektřiny, systémy řízeného větrání s rekuperací, systémy využití tepla z odpadní vody, instalace stínicí techniky, zelené střechy, využití dešťové a vyčištěné odpadní vody jako užitkové vody nebo pro zálivku, instalace dobíjecí stanice pro elektromobily a u bytových domů také výsadba stromů. Podporována je také projektová příprava vyjmenovaných opatření. Při splnění daných podmínek a při kombinaci vybraných opatření lze navíc získat dotační bonus.

Ve výzvě Nová zelená úsporám pro rodinné domy s názvem Oprav dům po babičce lze kombinovat podporu pro rodinné domy s výhodně úročenými úvěry od stavebních spořitelen. Tato část programu je určena pro ekonomicky aktivní majitele starších rodinných domů připravující komplexní rekonstrukci rodinného domu. Motivovat má k opravám domů před rozšiřováním obcí výstavbou nových objektů.

Nová zelená úsporám Light podporuje opatření pro úspory energií u nízkopříjmových domácností. Určena je pro starobní a invalidní důchodce a pro osoby pobírající příspěvek na bydlení. V rámci programu Nová zelená úsporám Light jsou podporována opatření na rodinných domech nebo na stavbách určených pro rodinnou rekreaci využívaných k trvalému rodinnému bydlení. Podporováno je zateplení obálky budovy, výměna oken, vstupních dveří a instalace solárního nebo fotovoltaického systému pro ohřev vody. Získat lze dotaci např. 6 tisíc korun na metr běžný fasády, 120 tisíc korun na zateplení střechy, 12 tisíc korun na 1 kus okna. Na solární systém lze získat dotaci 90 tisíc korun.

Podrobnější informace včetně přesných podmínek jednotlivých výzev naleznete v následujících odkazech.


Mohlo by vás zajímat


16.4.2024PKS okna a.s.
Český výrobce výplní stavebních otvorů z plastu, dřeva a hliníku, společnost PKS okna, uvedl na trh novou variantu výrobkové řady Plastové okno 76 z německého profilového systému aluplast.
8.4.2024Ing. Zuzana Rácová, Ph.D., Ing. Aneta Libecajtová, Ph.D.
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
5.4.2024Wienerberger s.r.o.
V rámci dotačního programu Oprav dům po babičce nově Státní fond životního prostředí nabízí investorům, kteří nemají dostatečně naspořeno na komplexní renovaci bydlení, možnost zvýhodněného úvěru. Plní tak slib, který dal již před startem programu, a pomáhá nastartovat zatím nenaplněný potenciál. Wienerberger se i nadále snaží pomoci investorům k maximálnímu využití dotace, nyní i za pomoci zvýhodněného financování. V rámci unikátní služby nabízí odhad výše podpory, doporučení projektanta a energetického specialisty a výhodné podmínky na pořádný stavební materiál.
1.4.2024STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
Celkem 75 % Čechů uvažuje nad kvalitou vzduchu ve svých domácnostech. Jak správně v domácnosti větrat ví poté 79 % lidí. O zdravotních rizicích vysoké hladiny CO2 obsažené ve vzduchu v domácnosti ví však pouze třetina české společnosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. O kvalitu vzduchu v domácnosti Češi typicky pečují pomocí čističky či zvlhčovače vzduchu.
Kampaň Baumit Dvojitá dotace – vizuál
29.3.2024Baumit, spol. s r.o.
Renomovaný výrobce stavebních materiálů Baumit se po roce opět vrací k podpoře majitelů rodinných domů, jejichž záměrem je zateplení fasády. Letošní kampaň s názvem „Zatepli s dvojitou dotací“ odstartuje 1. dubna a ukončena bude 31. prosince tohoto roku.
Petr Bohuslávek, TZB-info a Jiří Mervart ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory. Zdroj: estav.tv
20.3.2024redakce
Úspora energií je dána zejména vysokou účinností zpětného získávání tepla. Tu zajišťuje rekuperační výměník, který je součástí každé rekuperační jednotky. Kvalita vnitřního vzduchu je dána přísunem dostatečného množství větracího vzduchu a jeho filtrace přes aktivní filtrační články, zachycující pyl a i nejjemnější částice prachu. O nuceném větrání s rekuperací jsme hovořili s Jiřím Mervartem ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory.
Obr.1 Instalace jednotky SAVE VSR 400
19.3.2024Systemair, a.s.
Oblíbená řada rekuperačních jednotek SAVE byla rozšířena o další velikosti ve variantě s horizontálním připojením. Jednotky SAVE VSR 400 a SAVE VSR 700 s rotačním regeneračním výměníkem tak doplňují již tak bohatou řadu jednotek.
18.3.2024IP Polná s.r.o.
Co to je plíseň? Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Při růstu vytvářejí reprodukční orgány, ze kterých uvolňují do okolního ovzduší velké množství spor (rozmnožovací částice, které často také obsahují mykotoxiny). Ty jsou velmi malé a lehké, a tak jsou unášeny vzduchem na velké vzdálenosti.
15.3.2024redakce
TZB-info doporučuje Během 4 dnů Infothermy zaznělo mnoho přednášek a rozhovorů. Můžete se k nim vrátit v záznamech jednotlivých dnů. O komunitní energetice, dotacích, tepelných čerpadlech, fotovoltaice a akumulaci, rozúčtování tepla a teplé vody, komínech. A co řekl ministr Hladík o plynových kotlích?
Pasivní rodinný dům © TZB-info
12.3.2024redakce
Podpora je určena pro vlastníky, stavebníky a nabyvatele rodinných domů. Podporováno je zateplení starších rodinných domů, výměna zdrojů tepla a instalace obnovitelných zdrojů energie a další opatření. Podporovány jsou i novostavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností. Příjem žádostí začíná 26. září 2023 v 10:00.
24.2.2024Vlastimil Růžička, redakce
Veletržní souběh FOR PASIV a FOR WOOD a akce STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO v areálu PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech přinesly celou řadu zajímavých momentů. V rámci vstupenky na veletrh bylo možné navštívit kromě jiného i celou řadu přednášek bohatého doprovodného programu.
16.2.2024URSA CZ s.r.o.
Snižování spotřeby energií v domácnostech je stále palčivější téma. Jedním z klíčových prvků, které mohou významně ovlivnit energetickou účinnost, je zateplení střechy a půdy domu. Majitelé na tato opatření mohou opět žádat o příspěvek z programu Nová zelená úsporám Light.
11.2.2024PKS okna a.s.
Pořízení nových oken nebo výměna starých oken za nová je vždy významnou investicí, která může mít zásadní dopad na komfort bydlení. Nová okna zvyšují energetickou účinnost domu, zlepšují tepelnou pohodu a současně rovněž snižují náklady na vytápění. Také mohou přispět ke zvýšení bezpečnosti a snížení hluku v interiéru.
8.2.2024SCHLIEGER, s.r.o.
Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo, určitě jste zaznamenali v nabídkách poznámku, že „vše vyřídíme za vás“. Při pohledu na proceduru žádosti o dotace si člověk jenom oddechne, ale to není samozřejmě jediný krok, který by vás čekal. Pojďme se podívat, co vše se za procesem pořízení fotovoltaické elektrárny skrývá, co vás čeká a co byste jinak museli vyřizovat sami.
Fotovoltaická elektrárna na rodinném domě, foto © TZB-info
31.1.2024redakce, Ministerstvo životního prostředí
Státní fond životního prostředí zveřejnil nové podmínky pro podporu fotovoltaiky v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dotace pro rodinné domy bude oproti dosavadní verzi buď nižší, nebo podmíněna zateplením. Cílem je podpořit v první řadě snižování spotřeby energie. MŽP zároveň oznámilo získání dalších financí pro NZÚ z Modernizačního fondu.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Regenerace domů


VIDEA 
Reklama