Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Dřevostavby

12.4.2024Veletrhy Brno, a.s.
Modulární malometrážní bydlení je pro Čechy velmi aktuální téma. Nový stavební zákon počítá se zvýšením maximální výměry drobné stavby ze současných 25 m2 až na 40 m2 zastavěné plochy. Protože u drobných staveb není potřeba vyřizovat stavební povolení, představují tyto modulové domky administrativně nejjednodušší a nejrychlejší cestu k novému bydlení.
7.4.2024redakce
TZB-info doporučuje Udržitelnost, tisíckrát skloňované slovo, chceme naplnit diskusí nad dílčími kroky. Protože i moře dělají „jen“ kapky. O spotřebě, recyklaci, o vodě, úctě k historii, materiálech a s výstavkou materiálů s recyklací v rodném listě pro stavbu i interiér. Přijměte pozvání na konferenci 12. dubna 2024.
3.4.2024redakce
Praktické školení vás důkladně připraví na dopad nového stavebního zákona a zákona o jednotném environmentálním stanovisku na všechny stavby. Tyto zákony začaly definitivně platit od 1. 1. 2024. Nyní jsou podle nich povolovány jen tzv. vyhrazené stavby, od 1. 7. 2024 se jimi již bude řídit i povolování všech ostatních staveb.

Dřevostavby jsou budovy, jejichž nosná konstrukce je zcela nebo částečně tvořena z prvků z rostlého dřeva nebo z výrobků na bázi dřeva. Dřevo může být ve stavbě patrné, případně přiznané, u některých typů dřevostaveb je však zcela skryté. Nosná dřevěná konstrukce může být prutová nebo desková.

Z historického hlediska si každý pod pojmem dřevostavba vybaví roubenou stavbu v podhůří, krov historického objektu, dřevěný kostel, stavby našich prapředků nebo možná lávku přes potok. V nedávné historii pod tímto názvem vyvstane na mysli drobná stavba zahradního charakteru nebo okál.

V současnosti se v ČR jako dřevostavby realizují nejčastěji rodinné domy a nízkopodlažní budovy občanské vybavenosti, např. domovy důchodců, menší školní budovy apod. Uplatnění dřevostaveb ve větším rozsahu, ve stavbách s více podlažími a ve stavbách s jinými typy provozu v ČR brání požární předpisy.Obvodové pláště dřevostaveb

Na kvalitě obálky budovy ve značné míře závisí energetická náročnost dřevostavby. Proto je nutné zajistit nejen účinnou tepelnou izolaci dřevostavby, ale a její vysokou vzduchotěsnost, aby nedocházelo k úniku tepla z budovy a zároveň do ní v zimě nepronikal za větrného počasí chladný vzduch. To platí jak pro difuzně otevřené, tak pro difuzně uzavřené skladby. Netěsnosti ve stavební konstrukci významně ovlivňují nejen tepelné ztráty, ale i povrchové teploty, vlhkostní režim skladeb, vzduchovou neprůzvučnost a v případě dřevostaveb také trvanlivost samotné dřevěné konstrukce a dalších přírodních materiálů použitých v obvodovém plášti. Kvalitu každé dřevostavby se doporučuje před dokončením ověřit Blower-door testem.DISKUZNÍ FÓRUM

forum.tzb-info.cz

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu jestli vyhovuje KVH hranol. Mám v plánu stavět terasu o rozměrech 450x700 cm na betonové pilíře. Měli by to
Dobrý den, mám provedený strop nad koupelnou jako uložný prostor, strop je uložen do stěn na rozpon 2m. Strop je proveden z hranolů 60x120 á 625 mm,
Dobrý den Potřeboval bych radu od někoho znalého jak se vypořádat s problémem napojení horní stavby a izolací soklu viz. Foto. Jaké jsou možnosti sana
Zdravím potřebuji udělat nosnou podlahu v patře na chatě, musí to být lehké. Jsou tam trámy s rozestupem 500 mm, rozhoduji se mezi stavebními fošnami

RECENZOVANÉ A ODBORNÉ ČLÁNKY

další články

doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, konference Požární bezpečnost staveb 2023
2.4.2024Ing. arch. Martina Dokoupilová, Ing. Petr Bohuslávek, doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, dr. h. c.
Děkan Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB – Technické univerzity Ostrava a předseda TNK 27 Požární bezpečnost staveb doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, dr. h. c., otevřel loňský ročník konference TZB-info Požární bezpečnost staveb. Vedle struktury a úkolů technické normalizační komice komentoval její pohled na přístup k navrhování dřevostaveb z hlediska požární bezpečnosti.
25.3.2024Veletrhy Brno, a.s.
Chcete lépe bydlet? Chystáte se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov? Hledáte informace o dotačních programech, nových stavebních materiálech a technologiích? Zajímají vás udržitelná a energeticky úsporná řešení? Pak navštivte od 24. do 27. dubna brněnské výstaviště. Na jednom místě se uskuteční Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno, Festival architektury s výstavou Tiny houses a projekt Zahrada jako Inspirace.
24.3.2024UBM Development Czechia
Ve vyspělých státech západní Evropy je udržitelné stavebnictví ze dřeva již několik let běžnou praxí. V České republice však donedávna bránila většímu rozvoji ekologických vícepodlažních budov požární norma, která připouští dřevostavby do požární výšky 12 metrů. I když byl teoreticky možný inženýrský přístup, v praxi jej nikdo pro vyšší dřevostavby nepoužíval. Ze společně deklarované potřeby ke změně legislativních omezení vznikla vloni na jaře Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva. Zástupci členů Platformy na výročním setkání 12. března 2024 uvedli, že se za rok v této oblasti udála řada pozitivních změn. Definovali zároveň další body, jejichž naplňování vnímají, vedle legislativy, jako klíčové pro ekologičtější budoucnost českého stavebnictví a realitního trhu.
15.3.2024redakce
TZB-info doporučuje Je pro nás ctí pozvat Vás na společnou konferenci redakcí portálů TZB-info, ESTAV.cz a televize estav.tv, zodpovědných firem a všech, kterým záleží na tom, kde žijeme. 12. dubna se v PVA EXPO Praha zaměříme na návrhy, výrobu a distribuci materiálů a řešení pro udržitelné stavebnictví. K vidění budou příklady recyklovaných a šetrných stavebních materiálů.
29.2.2024Fakulta stavební ČVUT v Praze
Principem soutěže Hala roku pořádané Fakultou stavební ČVUT v Praze je na základě zadání navrhnout a postavit model konstrukce a ten poté při finále na fakultě zatěžovat až do jeho zhroucení. V jednotlivých kategoriích zde soutěží ve dvou až tříčlenných týmech středoškoláci, vysokoškoláci a studenti doktorského studia.
26.2.2024redakce
Na začátku února Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Některé hypotéční banky na to reagovaly prakticky okamžitě, jiné si zatím dávají na čas, což ale může být způsobeno i tím, že zlevnily již v průběhu ledna.
8.2.2024Ing. Richard Milič, CSc.,
Recenzovaný Dřevo je zajímavý, z ekologického hlediska přírodní obnovitelný materiál, který má řadu předností, ale při jeho užití a ochraně nátěry musíme být velmi opatrní. Jak vybírat nátěrové hmoty na dřevo a jak se vyhnout problémům?
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., konference Požární bezpečnost staveb 2023
22.1.2024Ing. arch. Martina Dokoupilová, Ing. Petr Bohuslávek, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.
Vícepodlažní dřevostavby jsou aktuálně velmi žádané, ale musíme je umět postavit bezpečné, znělo na konferenci Požární bezpečnost staveb. Tomuto tématu se věnovala přednáška doc. Ing. Petra Kuklíka, CSc., ve které vysvětluje, jaké konstrukční systémy připadají v úvahu, jak je navrhovat z hlediska statiky a bezpečnosti, a především jaké se chystají změny v přístupu k navrhování těchto budov. Přednášku si poslechněte exkluzivně na estav.tv.
21.1.2024NETION, s.r.o.
Již popáté proběhne největší online stavební veletrh na www.veleton.cz, a to ve dnech 26.–29. ledna 2024. Na digitální platformě se propojí odborníci z řad výrobců stavebních materiálů, technologických, montážních i stavebních firem se zájemci o stavbu, bydlení, rekonstrukci a vytápění. Součástí bude i 25 odborných přednášek přímo v živém vysílání. A to vše pro návštěvníky zdarma.
Ing. arch. Pavel Tomek, projektový manager Skanska Residential a.s., konference Požární bezpečnost staveb 2023
15.1.2024Ing. arch. Martina Dokoupilová, Ing. Petr Bohuslávek
Rezidenční bytový dům Radlický dřevák je součástí developerského projektu Skanska Residential. Nosná konstrukce 4podlažní dřevostavby bude z CLT panelů. Celý projekt včetně řešení jeho požární bezpečnosti představil na konferenci Požární bezpečnost staveb Ing. arch. Pavel Tomek, projektový manager Skanska Residential a.s. Poslechněte si celou přednášku v exkluzivním záznamu na ESTAV.tv.
© Fotolia.com
13.1.2024JUDr. Lukáš Sommer, JUDr. Ondřej Brožek, Mgr. Jan Bořuta, Mgr. Bc. Čestmír Sekanina
S klíčovými smlouvami FIDIC, které jsou standardními formami mezinárodních smluv o stavbě vydávané Mezinárodní federací konzultačních inženýrů (FIDIC) se sídlem v Ženevě, a statutem správce stavby nás seznámí právníci advokátní kanceláře v rámci naší spolupráce s portálem epravo.
12.1.2024SAINT-GOBAIN EASTERN EUROPE
Početná rodina Čisteckých našla své vysněné bydlení v moderní dřevostavbě na píseckém předměstí. Dřevostavba navržená s cílem poskytnout rodině maximální komfort a užitek se pyšní pečlivě zvolenými stavebními materiály, poskytuje zdravé ovzduší, příjemné klima v zimě i v létě a využívá hned několik technologických vychytávek, jako jsou fotovoltaické panely či rekuperační systém upravující vnitřní teplotu bez využití externí energie.
Schöck Sconnex® odstraňuje poslední velký tepelný most. Zdroj: Schöck-Wittek s.r.o.
4.1.2024Schöck-Wittek s.r.o.
Tepelné mosty v oblasti balkonů jsou již dlouho známým problémem, systémové řešení Schöck Isokorb® nám toto pomáhá řešit již 40 let. Existují ale i jiná místa na budovách, které dříve nebylo možné systémově řešit, typicky např. styky nosných konstrukcí. Nové systémové prvky pro přerušení těchto tepelných mostů od firmy Schöck Bauteile GmbH nám představí její obchodní manažer Ing. Ondřej Wittek a statik Ing. Jan Vopička. Další novinkou v sortimentu jsou také řešení pro montáž fasády z pohledových betonů a provětrávané fasády v rekonstrukcích již zateplených budov bez nutnosti sundání stávajícího pláště.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Spolupracujeme


časopis Dřevo&Stavby logo Cesty dřeva

PROFIspeciál DŘEVO&stavby


PROFIspeciál DřevoStavby DŘEVO&stavby pro města a obce
Reklama

VIDEAPartner oboru
Dřevostavby
 
Reklama