Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Okna a dveře

9.1.2020redakce
Energetická náročnost domu je ovlivněna jeho architekturou, kvalitou obálky a technickým zařízením. Společnost Biosuntec optimalizuje domy ze všech jmenovaných hledisek, navrhuje úsporné systémy vytápění, chlazení, větrání, ohřevu vody, využití elektrické energie, řízení, a to s využitím obnovitelných zdrojů. Zajistí navíc získání dotace, která kompenzuje vícenáklady spojené se změnami, a to jak ve fázích přípravy stavby, tak v pozdějších fázích. V rozhovoru odpovídá Kurt Hartmann, obchodní ředitel společnosti Biosuntec.
6.1.2020Ing. Dagmar Michoinová, Ph.D., Národní památkový ústav, Technologická laboratoř,
Příspěvek pojednává o významu nasákavosti tradičních stavebních materiálů a schopnosti tradičních neizolovaných staveb odolávat vzlínající vlhkosti. Upozorňuje dále na některá rizika spojená s omezováním nasákavosti stavebních materiálů navrhovaných pro sanace vlhkosti a zasolení tradičních staveb.
30.12.2019Winkhaus Polska Beteiligungs společnost s r.o.
Vše začalo jednou otázkou – jaký má být dobrý rodinný dům? Ekonomický – ale útulný a pohodlný, prostorný – ale neplýtvající prostorem, moderní – ale respektující místní tradice a čerpající inspiraci ze stavebního umění, poskytující ochranu – ale zajišťující kontakt s přírodou, pro všechny a pro každého. Jedním slovem – optimální.

Okna a dveře souhrnně nazývané jako výplně otvorů podléhají řadě požadavků na stavební výrobky. Splnění požadavků právních předpisů a norem nedeklaruje prohlášení o vlastnostech ani označení CE. Tím je pouze prokázáno, že výrobek byl odzkoušen v autorizované zkušebně a zkušební vzorek vyhověl parametrům deklarovaným výrobcem. Náležitou pozornost je třeba věnovat jak samotnému výběru okna a dveří, tak způsobu jejich zabudování. Vlastnosti a trvanlivost oken, dveří a navazujících konstrukcí jsou způsobem zabudování oken a dveří přímo ovlivněny.

Prostup tepla
Veličinou charakterizující prostup tepla oknem je součinitel prostupu tepla označovaný Uw [W/m2K]. Požadavky na součinitel prostupu tepla podle současně platné normy ČSN 73 0540-2 (2011) naleznete zde. Tuto veličinu nelze zaměňovat za součinitel prostupu tepla zasklení Ug a součinitel prostupu tepla rámu okna Uf.
... zobrazit více


Zvuková izolace
Zvukověizolační schopnost oken je charakterizována veličinou vážená neprůzvučnost oken Rw. Požadavky na zvukovou izolaci obvodového pláště včetně oken jsou dány normou ČSN 73 0532 Akustika - Ochrana proti hluku v budovách a posuzování akustických vlastností stavebních výrobků - Požadavky. Podle deklarované hodnoty Rw se okna zařazují do tříd zvukové izolace. Požadavky podrobně zde.Zabudování oken
Pro zabudování oken platí v České republice technická normalizační informace ČSN 74 6077 Okna a vnější dveře - Požadavky na zabudování (o ČSN podrobně zde). Respektováním této normy se předejde znehodnocení okna jako výrobku z hlediska tepelné a zvukové izolace, poruchám v místě připojovací spáry (místo napojení výrobku na stěnu) - trhliny, zatékání, kondenzace. Pouhé vyplnění spáry PUR pěnou a zednické začištění je hrubou chybou.
... zobrazit více


Výměna oken a plynové spotřebiče
Při výměně oken jsou obvykle stará netěsná okna nahrazena moderními okny s účinným těsněním a nízkou průvzdušností. Pokud se v interiéru nacházejí plynové spotřebiče typu A, které spalovací vzduch čerpají přímo z místnosti, nová okna nemohou zajistit dostatečný přívod vzduchu a případně odvod spalin. Ten je třeba zajistit jiným způsobem. Nedostatečný přísun čerstvého vzduchu může vést k nekvalitnímu spalování a riziku otravy. Podrobněji zde.


KRÁTKÉ ZPRÁVY

archiv zpráv

DISKUZNÍ FÓRUM

forum.tzb-info.cz

Poradíte, kde sehnat dveře vetších rozměrů, jak do šířky (160cm) tak do výšky (250 cm). Jedny budou řešeny jako dvoukřídlé a druhé chceme skládací (budou jen vyjmečně zavřené). Děkuji za případné tipy a pokud by měl někdo foto podobných a chtěl se podělit, budu vděčná za inspiraci.
Mám nabídky na plastové okna a balkonové dveře od několika firem s různými profily. V nabídce jsou TROCAL 88 , RI OPTIMAL Line 3D od RI OKNA, Salamander bluEvolution 82 MD , HORIZONT PS SPACE 8 od PRAMOS. Co by jste zvolili ? Až se mi to zdá divné vychází nejlevněji TROCAL 88 ,přitom to lidí chvá
Vybírám plastové balkonové dveře ( rozměr 1680x2200) můžete mi poradit nějakou kvalitní firmu za rozumnou cenu ,aby to něco vydrželo a časem se neprověsily . Co jsem rozeslal nabídky tak zatím se mi líbí nabídka od RI okna s profily RI Line RI OPTIMAL Line 3D (3těsnění ,mont.hl.81mm , prej třída. A)
Zdravím, chtěl bych se poradit. Na baráku co se koupil, jsou plastová okna od glas janssen moers, nic víc jsem nenašel. Budou to nejspíš jedny z prvních tepelně izolačních skel v plastových rámech, okna jsou bytelná a nepřijdou mi že jsou nějak špatné. Ale švagr stojí za názorem ty okna vyměnit, že
Dobrý den, řeším u staršího domu zaplnění mezery mezi zdí a spodní částí parapetu a chtěl bych požádat o radu. Jsem v tomto ohledu naprostý laik, tak si nejsem jistý, co vlastně použít. Mezera je vyplněná pěnou a na výšku má cca 3 - 4 cm, předpokládám proto, že tmel asi nebude vhodný. Co tedy apli
Řeším vstup na lodžii/terasu z pokoje. Vstup by měl být bezprahový, nebo jen s nízkým prahem. Jelikož HS portál je drahý, tak by mne zajímalo jakou nevýhodu by mělo použití standardních prosklených dveří (vchodových). Samozřejmě rozdíl v otevírání je jasný, jde mi spíše o izolační vlastnosti a další
Dobrý den, předem se omlouvám za případný laický dotaz mimo mísu. Matka se přestěhovala do panelového bytu po rekunstrukci, byt je v přízemí a máme problém s vchodovými dveřmi do bytu. 1. Zárubně byly bez prahu - bytový odbor toto komentoval, že byt byl určen jako bezbarierový. Toto bylo vyřešen
Přihlaste se na seminář Správa a provoz nemovitostí - Facility management v praxi 2020

RECENZOVANÉ A ODBORNÉ ČLÁNKY

další články

18.12.2019BUILDING PLAST spol. s r.o.
Okna a dveře jsou jedny z nejdůležitějších stavebních částí domu. Vysoká frekvence používání je příčinou jejich častého mechanického poškození, včetně povrchové úpravy. Okna a vchodové dveře musí odolávat značnému, neustále se měnícímu rozdílu teplot a vlhkosti prostředí mezi interiérem a exteriérem.
12.12.2019Schüco International KG
Energeticky úsporné okenní, dveřní a fasádní systémy zásadním způsobem přispívají k dosažení ambiciózních cílů v oblasti ochrany klimatu. Z tohoto důvodu společnost Schüco u svého produktového portfolia neustále usiluje o zvyšování energetické účinnosti a udržitelnosti a tím také k jeho šetrnosti vůči životnímu prostředí.
Okna.eu - EXCLUSIV HI PSK posuvně výklopné dveře s trojsklem
8.12.2019OKNA.EU
Jen dobře namontované okno je kvalitní okno. Nejde však jen o kvalitu provedených prací, ale též o správný návrh řešení připojovací spáry mezi oknem a zdivem.
25.11.2019Ing. Otto Dvořák, Ph.D., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB
Článek stručně uvádí základní odbornou terminologii, chyby a výpočetní algoritmy odhadu nejistot typu A, typu B, kombinované a rozšířené nejistoty výsledků naměřených při zkouškách, zdůrazňuje nezbytnost, aby obsluha zkušebních zařízení a měřidel měla potřebné teoretické znalosti a management zkoušek plnil úkoly specifikované normou ČSN EN ISO/IEC 17025.
Stavební veletrh 2019 poradenství
22.11.2019Veletrhy Brno, a.s.
Stavební veletrh Brno a veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno se budou konat v termínu 26. – 29. února 2020. Souběžně s ním se na brněnském výstavišti uskuteční také veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX. Návštěvníky čekají nejen novinky a praktické ukázky z oblasti stavebnictví a vybavení interiéru, ale také poradenství a zajímavé přednášky určené odborné i široké veřejnosti nebo studentské soutěže a ukázky prací učňů řemeslných oborů.
21.11.2019Deceuninck, spol. s r. o.
Když sklo hraje prim. Ať už opravujete dům a měníte stará okna za nová, nebo plánujete novostavbu a společně s projektantem o oknech přemýšlíte, bude se vám hodit pár rad, jak se k výběru postavit.
Skleněný strop ve věži nového Národního muzea, foto D. Kopačková, redakce
14.11.2019redakce podle tisková zprávy SP ČR
České sklářství není jen tradice, ale i moderní high-tech průmysl. Spousta výpočtů a počítačových simulací končí třeba unikátními skleněnými fasádami v Česku i ve světě.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


VIDEAPartneři oboru
Okna a dveře
 
Reklama