Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Okna a dveře

12.1.2021D+H Partner
Chcete maximalizovat bezpečnost obyvatel domova a minimalizovat majetkové ztráty v případě požáru? Výkonný systém kontroly šíření kouře a tepla (SHEV) odvádí teplo, kouř a toxické zplodiny hoření z budovy. Takto odstraňuje kouř z záchranných a únikových cest. Účinně chrání majetek. Zachraňuje život a snižuje množství škod v budově.
12.1.2021Ing. arch. at Bc. Petr Hejtmánek, Ph.D., Ing. Daniela Pitelková, Fakulta stavební ČVUT v Praze, UCEEB
Článek představuje stav, ke kterému právě u vnějších rohových požárně otevřených ploch dochází. Součástí článku je geometrická metoda, s jejíž pomocí je možné přesněji vykreslit výsledný tvar požárně nebezpečného prostoru, aniž by došlo k podcenění nebo předimenzování odstupových vzdáleností posuzovaného objektu.
8.1.2021PKS okna a.s.
Preference Čechů, pokud jde o výběr oken, jsou jasné: nerozhodují se podle ceny, ale hledí především na kvalitu. Největším favoritem jsou přitom okna plastová, která jasně vedou před dřevěnými a hliníkovými. Navíc podle nedávného průzkumu pro společnost PKS okna se letos chystá na výměnu starých oken za nová více než čtvrtina spotřebitelů.

Okna a dveře souhrnně nazývané jako výplně otvorů podléhají řadě požadavků na stavební výrobky. Splnění požadavků právních předpisů a norem nedeklaruje prohlášení o vlastnostech ani označení CE. Tím je pouze prokázáno, že výrobek byl odzkoušen v autorizované zkušebně a zkušební vzorek vyhověl parametrům deklarovaným výrobcem. Náležitou pozornost je třeba věnovat jak samotnému výběru okna a dveří, tak způsobu jejich zabudování. Vlastnosti a trvanlivost oken, dveří a navazujících konstrukcí jsou způsobem zabudování oken a dveří přímo ovlivněny.

Prostup tepla
Veličinou charakterizující prostup tepla oknem je součinitel prostupu tepla označovaný Uw [W/m2K]. Požadavky na součinitel prostupu tepla podle současně platné normy ČSN 73 0540-2 (2011) naleznete zde. Tuto veličinu nelze zaměňovat za součinitel prostupu tepla zasklení Ug a součinitel prostupu tepla rámu okna Uf.
... zobrazit více


Zvuková izolace
Zvukověizolační schopnost oken je charakterizována veličinou vážená neprůzvučnost oken Rw. Požadavky na zvukovou izolaci obvodového pláště včetně oken jsou dány normou ČSN 73 0532 Akustika - Ochrana proti hluku v budovách a posuzování akustických vlastností stavebních výrobků - Požadavky. Podle deklarované hodnoty Rw se okna zařazují do tříd zvukové izolace. Požadavky podrobně zde.Zabudování oken
Pro zabudování oken platí v České republice technická normalizační informace ČSN 74 6077 Okna a vnější dveře - Požadavky na zabudování (o ČSN podrobně zde). Respektováním této normy se předejde znehodnocení okna jako výrobku z hlediska tepelné a zvukové izolace, poruchám v místě připojovací spáry (místo napojení výrobku na stěnu) - trhliny, zatékání, kondenzace. Pouhé vyplnění spáry PUR pěnou a zednické začištění je hrubou chybou.
... zobrazit více


Výměna oken a plynové spotřebiče
Při výměně oken jsou obvykle stará netěsná okna nahrazena moderními okny s účinným těsněním a nízkou průvzdušností. Pokud se v interiéru nacházejí plynové spotřebiče typu A, které spalovací vzduch čerpají přímo z místnosti, nová okna nemohou zajistit dostatečný přívod vzduchu a případně odvod spalin. Ten je třeba zajistit jiným způsobem. Nedostatečný přísun čerstvého vzduchu může vést k nekvalitnímu spalování a riziku otravy. Podrobněji zde.


Reklama

KRÁTKÉ ZPRÁVY

archiv zpráv

DISKUZNÍ FÓRUM

forum.tzb-info.cz

Dobrý den, chystáme rekonstrukci domu, včetně výměny oken a zateplení. Podle projektu se budou okna dávat na úroveň stávající venkovní stěny, na které je brizolit. Montáž by měla být na pásky, bohužel v projektu chybí detail co s tím brizolitem, nejsem si jistý jestli vnitřní i venkovní pásky půj
Zdravím, mohli byste doporučit z vašich zkušenosti prodejce oken do novostavby (dvoupodlažní, takže budou třeba i střešní okna), ideálně z Plzeňska? Kolega mi doporučil Vekru, že s nima to bylo naprosto v pohodě a je spokojený. Na druhou stranu spousta zde přispívajících uživatelů Vekru nedoporuč
Zdravím, mohli byste doporučit z vašich zkušenosti prodejce oken do novostavby (dvoupodlažní, takže budou třeba i střešní okna), ideálně z Plzeňska? Kolega mi doporučil Vekru, že s nima to bylo naprosto v pohodě a je spokojený. Na druhou stranu spousta zde přispívajících uživatelů Vekru nedoporuč
Prosím o radu, rozhoduji se kterou firmu vybrat ohledně plastových oken. Rozhoduji se mezi firmou PVC okna nebo firmou Termolux. Nemáte prosím někdo zkušenosti s některou firmou. Děkuji
Dobrý den, prosím zkušené o radu, jaká okna si vybrat do novostavby. Jsem ve finále výběru, teď už jsou ve hře jen dvě firmy. 1) vyrábí plastová okna v profilech KNIPPING 76MD, 6 komor s kováním MACO Multi Matic, izolační trojsklo 4/18/4/18/4; Ug-0,5 2) vyrábí profil SCHÜCO Living 82MD, 7 ko
Dobrý den, nemáte někdo zkušenosti jak se řeší u odvětrávané fasády odvětráni pod a nad oknem a jak se řeší parapet (k čemu parapet přichytím, aby byl stabilní)? Skladba je zevnitř OSB, dřevěný rošt vyplnění vatou, zateplení dřevovláknitá deska pavatex 8 cm, folie, dále budou kontralatě 4cm a pal
Dobrý den, na podzim minulého roku jsem převzali novou - dřevo-stavbu postavenou na klíč. Již minulou zimu se začala objevovat v rámu oken kondenzovaná voda, která se zde objevuje i po seřízení oken v rámci reklamace. Dodavatel se vymlouvá, že je to normální vzhledem k vnitřní vlhkosti a nedost
Reklama

RECENZOVANÉ A ODBORNÉ ČLÁNKY

další články

Ing. Roman Šnajdr, SIPRAL a.s., člen TK ČKLOP | Česká komora lehkých obvodových plášťů (ČKLOP)
Ing. Roman Šnajdr, SIPRAL a.s., člen TK ČKLOP | Česká komora lehkých obvodových plášťů (ČKLOP)
© shaiith – Fotolia.com
6.1.2021redakce
12. až 14. května se na Štrbském plese v hotelu Patria uskuteční 21. mezinárodní konference Tepelná ochrana budov, tentokrát s podtitulem Podstata zabezpečenia energetickej hospodárnosti budov. Příspěvky na konferenci lze přihlásit do 15. ledna.
30.12.2020Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Jedním z největších přínosů evropské integrace je jednotný trh a volný pohyb zboží. Poslechněte si informace k budoucnosti evropského nařízení o stavebních výrobcích a přednášky na téma zdravé budovy.
26.12.2020Ing. Ladislav Kratochvíl, Prezident Asociace zámkových a klíčových služeb ČR, Člen prezidia Asociace technických bezpečnostních služeb Gremium alarm
Za vstupní bytové dveře je možné považovat jen dveře, které prošly certifikací a které odpovídají požadavkům. Dokládá se požární odolnost, kouřotěsnost, vzduchová neprůzvučnost, rozměry dveří, odolnost proti vloupání, tepelně izolační vlastnosti, uvolňování nebezpečných látek a další.
VELUX GLU horní ovládání – nový Standard Plus
22.12.2020VELUX Česká republika, s.r.o.
Sortiment značky VELUX se rozšiřuje o nové střešní okno s trojsklem a prémiovými benefity za dostupnou cenu. Tepelněizolační parametry novinky vyhovují přísnějším požadavkům stavební legislativy po roce 2020. Zlepšila se také zvuková izolace a schopnost snížit hluk z deště, čtvrtým benefitem je speciální samočistící vrstva usnadňující údržbu. Nové střešní okno zvyšuje laťku kvality v cenově dostupné kategorii Standard Plus.
8.12.2020PKS okna a.s.
Čeští stavebníci upřednostňují kvalitní a ideálně česká okna. Podle nově provedeného průzkumu1, který si nechal zpracovat přední český výrobce stavebních výplní, společnost PKS okna, je pro rovné dvě třetiny zájemců o nová okna rozhodující v drtivé většině kvalita, dále pak český výrobek od české firmy, materiál oken, dostupnost servisu nebo dlouholetá tradice dodavatele. Cenu jako hlavní kritérium výběru uvádí cca třetina investorů, kteří v horizontu příštích 12 měsíců mají v plánu nová okna pořizovat.
7.12.2020Ing. et Ing. Michaela Hlásková, VUT FAST Brno
Článek se zabývá vlivem barevnosti a odrazivosti vnitřních povrchů místností na vyhodnocení činitele denní osvětlenosti dle ČSN 73 0580 u místností s bočním osvětlením, kde je předpokládán trvalý pobyt osob. Článek je založen na komplexní případové studii, která je složena z výpočetních modelů místnosti v softwaru WDLS, cílem je vyhodnocení rozdílů vlivu různě barevných povrchů a ploch s vyšší odrazivostí na činitel denní osvětlenosti D.
26.11.2020Fakulta stavební ČVUT v Praze
Pro Den otevřených dveří, který bude v pátek 29. ledna v režimu online, si Fakulta stavební ČVUT připravila speciální webovou aplikaci. STAVARNA.ONLINE nabídne jednoduchou navigaci. Formou krátkých videí se představí jednotlivé bakalářské studijní programy, uchazeči o studium se seznámí se zajímavou prací akademiků.
11.11.2020redakce
Nástupnický program Nové zelené úsporám pod sebe zahrne i podporu bytových domů mimo Prahu. Přinese mnohá zjednodušení v administraci žádostí. V rozhovoru pro TZB-info to uvedl Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Reklama

VIDEAPartneři oboru
Okna a dveře
 
Reklama