Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Otvorové výplně ze dřeva

následující text předchozí text
Obr. 8.0.1 Standardní provedení dřevěného profilu z lepeného čtyřvrstvého hranolu
Obr. 8.0.1 Standardní provedení dřevěného profilu z lepeného čtyřvrstvého hranolu

Obliba otvorových výplní ze dřeva je dána dvěma vlivy. Prvním je, že dřevo je klasický materiál, který se na okna a dveře používá v podstatě od počátků výroby. Druhým pak je, že se jedná o přírodní materiál, který mnoho lidí vnímá jako záruku určité přirozené kvality.

K nevýhodám dřeva patří, pokud není jeho povrch vhodně ošetřován a udržován, nižší trvanlivost. Proto je nutné u něj v rámci údržby obnovovat nátěry. Někdy se používají dřevěné rámy obložené hliníkovým profilem, což omezuje potřebu údržby. K diskutabilním tématům patří i tepelněizolační vlastnosti v porovnání s některými plasty. Zde je na místě zdůraznit, že v tomto směru je nutné porovnávat profily obdobných rozměrů, především stavebních hloubek, neboť tento rozměr má vliv i na tepelný most vzniklý v napojovací spáře (kapitola Připojovací spára). Pro zvýšení tepelného odporu se do některých dřevěných profilů vlepuje tepelněizolační hmota, nebo se vynechávají vzduchové dutiny. Dřevo má vysokou pevnost, a tak je není nutné vyztužovat ocelovými prvky. Klasický dřevěný profil je na obrázku 8.0.1.

Následující části řeší různé typy užívaných dřevin, profil okenního rámu a křídla a hranoly pro jejich výrobu, rámové a křídelní okapnice, osazení oken a povrchovou úpravu.

 

Navazující:

Dřevina

Profil okenního rámu a křídla

Rámové a křídelní okapnice

Osazení dřevěných oken

Povrchová úprava

Kapitola Otvorové výplně jako součást stavebního díla: Návrh se poté zaměřuje na aplikaci otvorových výplní v kontextu celku stavebního díla, a to z hlediska návrhu.

následující text předchozí text
 
 
Reklama