Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Rámové a křídelní okapnice

následující text předchozí text
Obr. 8.3.1 Ukázka rámové a křídelní okapnice (zdroj: LD Invest, a. s.)
Obr. 8.3.1 Ukázka rámové a křídelní okapnice (zdroj: LD Invest, a. s.)

Rámová okapnice

Rámová okapnice je hliníkový profil, který se osazuje na vodorovný dolní rám okna nebo balkonových dveří a musí být proveden jako profil s přerušeným tepelným mostem. Tento profil zajišťuje bezproblémový odvod srážkové, případně zkondenzované vody z vnitřního prostoru otvorové výplně ven, většinou na parapetní plech nebo jiný prvek zajišťující odvod vody mimo stavební konstrukci (obr. 8.3.1).

Další způsob řešení, který nahrazuje rámovou hliníkovou okapnici, je uveden na předchozím obrázku 8.2.1 vpravo. Hliníková rámová okapnice s polyamidovým přerušením tepelného mostu, jak je znázorněna na obrázku 8.3.1, je nahrazena pokračující dřevěnou profilací rámu se zakrytím subtilní hliníkovou křídelní okapničkou. Výhodou tohoto řešení je eliminace tepelného mostu, naopak určitou nevýhodou je výrazný negativní vliv srážkové vlhkosti v prostoru dekompresní dutiny (kapitola Dešťová zábrana, dekompresní dutina).

Křídelní okapnice

Křídelní okapnice se osazuje na spodní vodorovný rám křídla. Měla by být v barvě okapnice rámové.

Křídelní okapnice je hliníkový profil, který se nasazuje na zešikmenou dolní křídelní plošku křídla zvenku – viz například obrázek 8.3.1. Funkcí křídelní okapnice je ochrana venkovní, povětrností nejvíce namáhané části křídla. Tato okapnice má být na krajích opatřena pryžovými manžetami, které zprostředkují kontakt mezi vlastní okapnicí a dřevem (obr. 8.3.1).

následující text předchozí text
 
 
Reklama