Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Hrubá stavba

Nový stavební zákon přináší celou řadu otázek nejenom pro odbornou veřejnost, ale také pro samotné právníky. V rámci spolupráce s portálem epravo.cz přinášíme další důležité téma zejména pro zástupce obcí, a tím jsou plánovací smlouvy, jež stanovují nejrůznější povinnosti a mohou vyvolávat i spory.
Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Jsou nedílnou součástí každé konstrukce a není možné se jim zcela vyhnout. Dobrá zpráva je, že je lze redukovat na minimum, aby jejich vliv byl co nejmenší a nezpůsoboval žádné funkční poruchy. O tepelných mostech a jejich eliminaci prostřednictvím řešení PROPASIV® jsme si povídali s pány Jiřím Hegerem a Janem Štěpánem.
Recenzovaný Fotovoltaické elektrárny (FVE) se v masivním měřítku umísťují na nové, ale i na existující objekty, jejichž nosnou část střešního pláště často tvoří trapézové plechy. Pokud není návrh podpěrné konstrukce FV panelů proveden s ohledem na specifika trapézového plechu (zvláště v kombinaci s jinými častými vadami těchto konstrukcí), může to znamenat vážný statický problém. V současné praxi je problematika lokálních účinků FVE na trapézový plech velmi často podceňována a dodavatelé FVE se ji mnohdy zdráhají řešit.

DISKUZNÍ FÓRUM

forum.tzb-info.cz

Dobrý den, prosím o radu jaký železný profil zvolit na otvor 9 metrů. Profil by sloužil zároveň jako pozednice. Skladba střechy krov 22 x 12 cm. Kryti
Dobrý den, zajímalo by m jestli někdo zdil když byl mráz. Případně jestli když použiju nějakou přísadu do mrazu (Soudafrost) jestli můžu bez obav zdít
Chtěla jsem se zeptat, jestli jste se někdo setkal s tím, že vám stavební firma nanášela tenkovrstvou maltu zednickou lžící. Cihly Protherm profi, nep
Zdar. Budu rekonstruovat obývací pokoj 6*7M. Soucasti rekonstrukce bude i vymena stare elektokabelaze (sedozeleny plochy 2vodicovy kabel cca rok 1985)
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Stavíme z broušených cihel Porotherm. Stavební firma vůbec nepromaltovala styčné spáry vnitřních nosných zdí. Je to
Reklama

RECENZOVANÉ A ODBORNÉ ČLÁNKY

další články

Strojní aplikace omítky
Různé typy a velikosti staveb, odlišné rozsahy prací při stavebních realizacích či specifické požadavky na konkrétní projekt vyžadují dnes více než kdy jindy možnost ručního, ale i strojního zpracování stavebních materiálů. Výrobce Baumit jde v tomto duchu s dobou.
© Adobe Stock
Stavební zákon stanoví, že v nezastavěném území lze v souladu s jeho charakterem umisťovat vyjmenované stavby jen tehdy, pokud je územně plánovací dokumentace z důvodu veřejného zájmu výslovně nevylučuje. Jak ale postupovat v situaci, kdy územně plánovací dokumentace stavbu nevylučuje výslovně, ale nepřímo? A jak tomu bude po účinnosti nového stavebního zákona? V rámci spolupráce s portálem epravo.cz klademe otázky, které se týkají stavební tematiky a stavebního práva.
Stavební společnost MANAG a.s., jejíž historie sahá až do roku 1991, provádí kompletní dodávky bytových, občanských, průmyslových i ostatních pozemních staveb převážně na území České republiky. Za dobu svého působení získala firma MANAG a.s. bohaté zkušenosti s realizací stovek projektů a vybudovala si pověst spolehlivého partnera, který odvádí stoprocentní dílo k plné spokojenosti svých zákazníků.
Společnost Monier, lídr ve výrobě střešních tašek, dosáhla díky implementaci šroubových vývěv Atlas Copco GHS VSD+ 50% úspory energie. Použití této inovativní vakuové technologie nejenže vedlo ke snížení spotřeby energie, ale také zajistilo klidnější pracovní prostředí díky tichému provozu.
Foto: autor, Pexels
V druhé polovině měsíce října probíhala v Hustopečích u Brna v rámci Týdne vědy a inovací pro praxi a životní prostředí odborná akce, která se skládala ze symposia Odpadové fórum 2023, konference Odpady ze a pro stavebnictví a workshopu nazvaného Životní cyklus obalů. Nabízíme rekapitulaci sekcí, které se vztahovaly převážně ke stavebním a demoličním odpadům, k ekologickým aspektům a k vodnímu a oběhovému hospodářství.
S rozvojem digitalizace v oboru stavebnictví došlo i ke změnám v rámcových vzdělávacích programech, kdy od podzimu roku 2022 nastala povinnost výuky metody BIM na všech středních školách stavebního zaměření. Trend digitalizace stavebnictví a výuku metody BIM dlouhodobě podporuje vzdělávací projekt stawebnice.online. Najdete zde základní informace o metodě BIM, výuková videa pro projektování v Archicadu a nově také IFC Čtečku Stawebnice.
Konference Požární bezpečnost staveb 2023 TZB-info
Navrhování výškových dřevostaveb se začíná prosazovat i v České republice. Ve fázi přípravy nebo realizace je několik bytových domů. S poptávkou sílí i odborná debata o podobě předpisů pro navrhování. U vyšších budov na bázi dřeva se v případě nosné konstrukce často jedná o kombinaci s železobetonem a s nehořlavými materiály. Druhý fenomén, který je pro stavebnictví i hasiče aktuální, je elektromobilita. Jak se hasí elektromobil v podzemních garážích? A jaké jsou představy o zajištění bezpečnosti evakuace a zásahu v hromadných garážích? Odpovědi přinesla konference Požární bezpečnost staveb 2023, kterou pořádal portál TZB-info.
© Fotolia.com
Jak postupovat, pokud kupující zjistí, že jím koupená nemovitost má skryté vady a na co si dát při uplatňování práv z vadné nemovitosti pozor? V rámci spolupráce s portálem epravo.cz klademe otázky, které se týkají stavební tematiky a stavebního práva.
Nic nepodcenit, nelitovat času. Případná chyba se totiž s vámi povleče, starosti budete mít doslova až po strop. Pro kvalitně realizované stěny je založení první řady zdiva naprostý základ. Pokud v této fázi nebudete pečliví, po pár řadách se už problém začne rýsovat zřetelně. Ale kdo se bojí, nesmí na stavbu. Přehledně si ukážeme, jak v postupovat, aby se vám zdilo hladce.
Foto © Fotolia.com
Zveme Vás na konferenci Energetická náročnost budov 2023 s tématy revize směrnice o energetické náročnosti budov, Environmental, Social, and Governance, podmínky v ČR pro modernizaci budov s nejhoršími energetickými parametry. Konference se koná 30. listopadu v Masarykově koleji v Praze.
Odedávna panuje v architektuře a stavitelství velký rozpor mezi požadavky na pevnost a hmotnost stavebních materiálů. Konstrukce velkolepých i zcela běžných staveb si často žádají stavební materiály s vysokou pevností a odolností. Ta s sebou ale obvykle nese i relativně vysokou hmotnost, která je však často na škodu. Proto už starověcí stavitelé hledali způsob jak stavební hmoty vylehčit. A přišli s betonem vylehčeným pemzou, který byl nalezen třeba v konstrukcích římského Kolosea. I když se od té doby technologie zdokonalily, výhody lehkého betonu využíváme i 2 000 let poté.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


VIDEAPartneři oboru
Hrubá stavba
 
Reklama