Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Hrubá stavba

DNESVlastimil Růžička, redakce, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky
Letošní Národní průmyslový summit a Setkání lídrů českého stavebnictví přinesly kromě řady zajímavých momentů také aktuální analýzu českého průmyslu a stavebnictví. Nejprve pandemická a poté válečná krize zatřásly světovým uspořádáním a firmy musely rychle na danou situaci reagovat. Ve výhodě byly jednoznačně ty s rozjetou digitalizovanou výrobou a se základy technologie Průmyslu 4.0.
27.6.2022prof. Ing. Peter Turček, PhD., doc. Ing. Monika Súľovská, PhD., Stavená fakulta STU, Bratislava, Katedra geotechniky
Stále častejšie sa opakujúce vysoké hladiny rieky Dunaj si vynútili chrániť Bratislavu pred povodňami. V západnej časti mesta bolo potrebné zabezpečiť utesnenie navážok nachádzajúcich sa tesne pri brehu Dunaja. Realizované tesniace práce nezohľadnili skutočné vlastnosti podložia. Príspevok sa v prvej časti venuje skutkovému stavu na lokalite a nedostatkom injektovania podložia.
26.6.2022HELUZ GROUP
HELUZ GROUP obhájila pozici mezi nejlépe řízenými firmami Česka. Na slavnostním vyhlášení v Martinickém paláci v Praze převzalo vedení společnosti HELUZ GROUP ocenění Czech Best Managed Companies 2022 již potřetí po sobě. Program organizuje společnost Deloitte celosvětově od roku 1993, v České republice se konal třetí ročník. V rámci programu vyhlašovatel oceňuje kvalitu řízení předních soukromě vlastněných společností včetně jejich managementu. Nezávislá odborná porota hodnotí u každé společnosti čtyři klíčové pilíře – firemní strategii, řízení a finanční výkonnost, produktivitu a inovace a v neposlední řadě firemní kulturu.
23.6.2022Mgr. Jiří Zilvar, Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Soutěž Solar Decathlon Europe 21/22 míří do finále. Týmy prezentují své projekty úsporných domů před veřejností i přísnou porotou a bodují v jednotlivých kategoriích vyhlašovaných každý den. Český tým First Life z ČVUT v den, kdy jsme s redakcí dorazili na místo, obsadil třetí místo v soutěžní kategorii Komfort domu.

KRÁTKÉ ZPRÁVY

archiv zpráv

DISKUZNÍ FÓRUM

forum.tzb-info.cz

Zdravím, kolega objevil v kůlně cca 30-40 kusů tvarovek - vizte foto v příloze. Domnívám se, že je to nějaký starší typ stropní tvárnice, asi od Heluz
Zdravím, budu dělat podezdívku přistavené garáže, sehnal jsem štípané tvarnice ze dvou stran, má někdo zkušenosti z přeříznutím tvárnice po délce - vz
Dobrý den, rád bych se zeptal na pár otázek ohledně betonování schodiště. Máme 5 schodů do domu a ty jsou železobetonové. Nicméně bohužel za ta léta p
Zdravím všechny stavaře a kutily, potřeboval bych prosím poradit ohledně stavby opěrné zdi, zkusím doufám vše popsat správně a napsat vše co k nejlepš
Dobrý deň, potreboval by som doplňujúci názor na konštrukčné riešenie nosného strešného systému terasy, ktorá je prekrytá pokračujúcim väzníkovým krov
Zdravím, rád bych se zeptal na rozměry stropních trámů a jejich středovou vzdálenost mezi sebou. Jelikož místnost má šikmou nosnou zeď, tak trám budou
Dobrý den, chceme na balkoně zděné zábradlí a nevím z čeho. Asi bych ho nejraděj udělal z příčkovek Ytong 10cm. Nebude v tom nějaký problém? Nebo byst
estav.tv

RECENZOVANÉ A ODBORNÉ ČLÁNKY

další články

23.6.2022Xella CZ, s.r.o.
Výstavba je tak z pohledu investora, architekta i realizační firmy snadná a naprosto přesná. Dají se u ní kombinovat velké i malé formáty z jednoho materiálu a investor díky tomuto spojení získá kvalitní hrubou stavbu z moderního stavebního materiálu, který má za sebou desítky let inovací a vývoje. Práce s velkoformáty není náročná na provádění, rychlé je také zaškolení. Společnost Xella navíc své partnery podporuje ve všech krocích projektu.
20.6.2022redakce
Poslechněte si podcast o technologii renovace minerálních podlah Obtego. Jaké skupiny přípravků a na jaké účely se používají? Jak technologie pracuje a čím se liší od obyčejných nátěrů? Za jakých provozních podmínek lze technologii provádět a na co si dát pozor. V rozhovoru odpovídá Radek Jakl, technický specialista společnosti Redimax, výhradního dodavatele materiálů Obtego na českém a slovenském trhu.
20.6.2022HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.
Neziskový projekt vzdělávací interaktivní příručky STAWEBNICE.ONLINE získal titul v soutěži Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2021, a to v kategorii Informační a komunikační technologie. Ocenění předala výhercům na slavnostním vyhlášení v Betlémské kapli místopředsedkyně Parlamentu ČR Věra Kovářová. Titul za společnost HELUZ, která je garantem projektu, převzal Petr Stejskal, Business Development Manager HELUZ GROUP.
20.6.2022JUDr. Vladimír Lajsek, Ph.D., Z/C/H Legal, v.o.s., advokátní kancelář Praha
Ve spolupráci s portálem epravo.cz jsme připravili několik pohledů renomovaných právníků na stavební problematiku. Tentokrát jsme se zeptali, jak pohlížet na územní plán a co v něm prověřovat, pokud se rozhodnete koupit pozemek a stavět na něm.
17.6.2022Xella CZ, s.r.o.
Letecký most z Hrebienku dopravil loni v červenci typické žluté palety s tvárnicemi Ytong na Zamkovského chatu, kde z nich roste nová přístavba této oblíbené tatranské chaty. Pórobetonové tvárnice Ytong přitom nemají na výstavbě chat tatranskou premiéru – naopak: tvárnice Ytong najdete i na Zbojnické chatě, Žiarské chatě, Kamenné chatě na Chopku nebo na Chatě pod Rysy.
13.6.2022Ing. et Karla Háva, Ing., VUT v Brně, Ústav soudního inženýrství
Média neustále informují o zdražování stavebních materiálů, o tom, že se stavby zpomalují či prodražují. Investicím do nemovitostí neprospívala již pandemie a neprospívá jim ani válka na Ukrajině. Jako nejvíce zasažené se v současné době jeví ocelové výrobky. Do cen stavebních materiálů se promítá také růst cen energií a pohonných hmot. Nepříznivé podmínky vnímají nejen drobní investoři, ale i obce, které vypisují veřejné zakázky. Vysoutěžená cena totiž během příprav a realizace stavby může značně narůst. Autor článku analyzuje vývoj cen stavebních materiálů v průběhu několika let. V článku je uveden také příklad ocenění konkrétní veřejné zakázky směrnými cenami stavebních materiálů a prací v různých obdobích.
12.6.2022Mgr. et Mgr. Ing. Jan Tomíšek, JUDr. Martin Mezenský, ROWAN LEGAL, advokátní kancelář s.r.o.
Ve spolupráci s portálem epravo.cz jsme připravili několik pohledů na peripetie okolo nového stavebního zákona. Návrh novely nového stavebního zákona se v současné době nachází v meziresortním připomínkovém řízení. Do konce června bude novela předložena vládě. Po projednání Legislativní radou vlády by měla být na programu jednání vlády v září a sněmovna by ji měla začít projednávat v říjnu. Definitivní verze novely by měla být schválena do konce tohoto roku. Účinnost všech částí zákona pak bude od roku 2024.
Ilustrační obrázek, foto redakce
9.6.2022Ing. Petra Laciková, Fakulta stavební VUT V BRNĚ
Tematické oblasti konference jsou sanace a ochrana dřeva; povrchové úpravy; přírodní a umělý kámen; sanace a ochrana zdiva; sanace a ochrana betonu; fyzikálně-chemické zásady; analýza únosnosti staveb; hrázděné a roubené stavby, požární ochrana staveb, ocel a sklo.
9.6.2022Xella CZ, s.r.o.
Chytré bydlení® Skvrňany nebo také zkráceně Bydlení Skvrňany je svěží rezidenční komplex sedmi bytových domů určený všem, kteří touží po velkorysém bydlení s vlastním parkem, skvělou dostupností a variabilním modulovým dispozičním řešením. Do konce roku 2022 zde vznikne více než 200 nových bytů. Obvodové a mezibytové nosné stěny a příčky všech bytových domů jsou z vápenopískových tvárnic Silka a velkoformátových prvků Silka Tempo.
8.6.2022Wienerberger s.r.o.
Vydařené lednové Wienerberger fórum 2022 se brzy dočká svého pokračování. Už 16. června 2022 budete mít možnost opět nahlédnout skrz náš virtuální World of Wienerberger do světa stavebnictví pohodlně a jinak. I tato odborná konference je určena pro všechny projektanty, architekty, studenty, stavební firmy i kohokoli z řad veřejnosti.
Dům po finálním dokončení
7.6.2022LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.
Dům jedním tahem (DJT) nabízí nízkoenergetické montované domy z keramického betonu. Ty mezi konkurencí vynikají nejen propracovanými typovými projekty, které navíc zákazníci mohou získat zdarma, ale také důmyslnou stavebnicovou technologií, dlouhou životností a skvělými izolačními vlastnostmi. Už tak rychlou výstavbu se týmu odborníků povedlo ještě zrychlit. Čas jsou přeci peníze.
online konference HELUZ od A do Z
4.6.2022HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.
Z témat probereme například požární bezpečnost, z novinek představíme nový Selektor detailů a novu službu blower door test. HELUZ od A do Z, konference on-line 28. 6. 2022 od 10:00 hodin, zdarma.
1.6.20227points, s.r.o.
Víte, co nejvíc ovlivňuje cenu bytu? Jeho velikost, stav, lokalita a … balkon. Platí totiž, že čím větší balkon, tím dražší byt. I s malou lodžií ale můžete jeho hodnotu výrazně zvýšit. Stačí balkon nebo lodžii rozšířit. Získáte tak místo na příjemné posezení u kávy nebo na vytvoření zimní zahrady. A cena bytu poroste.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


VIDEAPartneři oboru
Hrubá stavba
 
Reklama