Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Hrubá stavba

VČERAProfesní komora požární ochrany, z.s., Ivana Nohová, 2. viceprezidentka PKPO
Od 1. 1. 2024 je účinný Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon. Podle něj nebude prováděno územní řízení s následným vydáním územního rozhodnutí. Stavební úřad povede jen jedno řízení pro povolení (záměru) stavby, s výjimkou drobných staveb podle Přílohy č. 1 k tomuto zákonu.
8.7.2024doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. arch. Bc. Anna Gregorová
Recenzovaný TZB-info doporučuje Dřevostavby, tj. stavby, u kterých je dominantně použitým materiálem dřevo a výrobky na bázi dřeva, jsou v současnosti předmětem rostoucího zájmu developerů a odborné veřejnosti. Je to především díky tomu, že nabízejí alternativní způsob výstavby bezpečných staveb s velkým ekologickým přínosem. Předpoklady pro jejich větší realizaci jsou potom vytvářeny pomocí nových verzí evropských norem. V tomto příspěvku jsou pezentovány některé nové postupy pro jejich navrhování podle 2. generace Eurokódu 5.
6.7.2024Xella CZ, s.r.o.
Xella CZ, výrobce stavebních materiálů Ytong, Silka, Multipor, s hrdostí oznamuje úspěšné dokončení rozsáhlé rekonstrukce svého výrobního závodu v Horních Počaplech, která zahrnuje kompletní výměnu všech deseti autoklávů a souvisejícího zařízení.
6.7.2024Mgr. Jakub Adámek, Mgr. Petr Duchek
Pozice koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) není v českém právním řádu žádnou novinkou. Nicméně v souvislosti s novými technologiemi i způsoby práce jsou s tímto právním institutem spojeny často mnohé nejasnosti a problémy. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme položili odborníkům několik otázek, které s danou funkcí úzce souvisejí a vážou se ke stavebnictví.

DISKUZNÍ FÓRUM

forum.tzb-info.cz

Dobrý den. V garáži řeším praskliny ve zdech. Po osekání omítky jsem zjistil, že mezi tvárnicemi jsou místy dost velké mezery a nevidím tam žádnou mal
Dobrý den, v dome z 70 let máme 3 komínové průduchy, které již nijak nevyužíváme. Rád bych je nahoře na komíně zaslepil nějakou záslepkou protože do d
Dobry den, rada bych slysela nazor odborniku, jestli je v pohode postup firmy, ktera nam delala zakladovou desku a narezala roxory jen v takove delce
Dobrý den, plánuji přístřešek 6m * 3m, ze tří stran zděný, čtvrtá strana dlouhá 6m otevřená. Pultová střecha 6 * 3,5m, sklon 15 stupňů, betonová taška
Zdravím, mám možnost koupit dům ve stavu stavby, dům je podsklepen a ve sklepě je 60 na 60cm díra v podlaze přibližně uprostřed domu, tou dírou jde vi
Rád bych se zeptal někoho jestli řešil vlasové trhliny venkovní omítky? Dům starý 6let, cihly Heluz Family na tenkovrstvé lepidlo. Na cihle je pak pou

RECENZOVANÉ A ODBORNÉ ČLÁNKY

další články

3.7.2024Milan Mrkáček
Odborný Anhydritové potěry, potěry na bázi síranu vápenatého, kalcium-sulfátové potěry, „sádra“, prostě „anhydrit“ – různé názvy pro jeden typ interiérové podkladní vrstvy. Jedněmi milovaný, jedněmi obávaný.
3.7.2024Wienerberger s.r.o., Josef Beneš, technický poradce
Jako technický poradce se na hrubých stavbách rodinných, bytových či užitkových domů setkávám s různými příběhy svépomocníků i stavebních firem. Nezáleží na tom, zda se jedná o malou nebo velkou stavbu. Společným jmenovatelem jsou materiály a vyzkoušené technologické postupy, které se opakují. Každá stavba je ale jedinečná a originální, stejně jako dovednosti, zkušenosti i odbornost stavebníků.
Společnost pro techniku prostředí je nově partnerem projektu Kashitu school
1.7.2024STP - Společnost pro techniku prostředí, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Díky partnerům a účastníkům každoročního semináře Novinky v ZTI, který pořádá sekce Zdravotní a průmyslové instalace, se Společnost pro techniku prostředí bude podílet na zásobování vodou pro kampus střední školy v Zambii.
28.6.2024Wienerberger s.r.o.
Soutěž o nejlepší projekt je určena studentům 3. a 4. ročníků středních průmyslových škol stavebních na území České republiky. A již po patnácté ji pořádá společnost Wienerberger s.r.o., producent vysoce kvalitních cihelných systémů Porotherm. Partnerem soutěže je i v tomto ročníku architektonické studio LOXIA. Velký zájem dokazuje i letošní účast 168 studentů z 22 škol. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění studentům proběhne v září.
28.6.2024Vlastimil Růžička, redakce
V souvislosti s rostoucím zájmem o dřevostavby a výrobky ze dřeva se objevuje i řada studií, které zkoumají trendy a očekávání v sektoru zpracování dřeva. Definují oblasti pro zaměření strategických investic, změnu právních předpisů a norem, směrování výzkumu; mají ambice přispět k ochraně klimatu a zajistit vyšší přidanou hodnotu lesnicko-dřevařského sektoru a dosáhnout efektivního využívání dřeva vypěstovaného v našich lesích.
Realizace fasády s materiály Baumit (zdroj: RD RÝMAŘOV s.r.o.)
27.6.2024Baumit, spol. s r.o.
Dřevostavby představují moderní a ekologický přístup ke stavebnictví, který se těší stále větší oblibě jak mezi architekty, tak investory. Použití dřeva jako primárního stavebního materiálu má své kořeny hluboko v historii, avšak díky novým technologiím a materiálům se značkou Baumit se dřevostavby dostávají na zcela novou úroveň.
26.6.2024redakce
Srdečně Vás zveme na 9. ročník konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádáme 19. září ve spolupráci s Profesní komorou požární ochrany. Využijte neopakovatelnou příležitost načerpat objektivní a aktuální technické informace od nejlepších expertů z oboru.
26.6.2024Martin Kubín, redakce
Jedním ze způsobů, jak přiblížit veřejnosti dobročinné akce, jsou veřejné workshopy. Skupina dobrovolníků, která se podílí na výstavbě školy v zambijském Kashitu zde naposledy, před svým odjezdem do Afriky, předváděla výrobu nepálených cihel v praxi. Podívaná přímo na břehu Vltavy vzbuzovala u kolemjdoucích zájem zapojit se aktivně do projektu.
Generální komisař ČR pro EXPO 2025 Ondřej Soška
25.6.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Světová výstava EXPO 2025 v Ósace se otevře 13. dubna 2025, a Česká republika zde opět předvede svůj národní pavilon, který slibuje být nejen vizuálně atraktivní, ale také technologicky inovativní. V rozhovoru s generálním komisařem české účasti na EXPO 2025 v Ósace, panem Ondřejem Soškou, jsme se dozvěděli více o přípravách, architektuře a cílech českého pavilonu.
První řada cihel Porotherm T Profi
24.6.2024Wienerberger s.r.o.
Stavební sezona je v plném proudu. Kdo stihl první krok a má už pevné základy opatřené hydroizolační vrstvou, je načase přemýšlet nad tím, jak si ulehčit následnou práci se zdivem. Dnešní stavební materiály nám sice nabízejí téměř strojovou přesnost při zdění, avšak nutností je jejich správné založení. Zkušenějším k tomu bude stačit zapůjčení zakládací sady s rotačním laserem. Méně zkušení nemusejí zoufat, možností je nyní více. Dokonce i výrobce pálených cihel a střešních tašek Wienerberger nabízí pomoc se založením první řady zdiva.
22.6.2024Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Odborný TZB-info doporučuje Vizí zajímavé a vzácné mezinárodní soutěže Schindlerova archa, která spatří světlo světa na podzim 2024, je důstojný památník přeživších, zachování odkazu koncentračního tábora Oskara Schindlera a pokračování historie rodiny Löw-Beerů a tradice textilní výroby v regionu.
21.6.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover
Omítka s nepřekonatelnou životností. Tak se do stavebního světa zapsal břízolit, směs cementu, písku a vápenného hydrátu. Po letech, kdy tyto omítky načas ustoupily modernějším materiálům, se jejich tradice opět vrací.
Podlaha z lehkého betonu Liapor Mix
19.6.2024LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
Použití správných materiálů může výrazně usnadnit rekonstrukci bytu nebo domu. Jedním z takových materiálů je lehký keramický beton (Liaporbeton). Jeho hlavní výhodu naznačuje už samotný název. Je lehký. A právě proto je to ideální materiál pro rekonstrukce. Respektuje totiž často již omezenou nosnost konstrukce starších staveb, aniž by pozbyl ostatních důležitých vlastností, které od betonu očekáváte.
19.6.2024Sto s.r.o.
Správně navržené a realizované interiéry vzdělávacích institucí jsou klíčem ke zdravému prostředí, které přímo ovlivňuje celkovou kvalitu vzdělávacího procesu a má významný dopad na duševní a fyzické zdraví studentů a zaměstnanců školy.

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


VIDEAPartneři oboru
Hrubá stavba
 
Reklama