Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stropy

Strop je vodorovná nosná konstrukce přenášející stálé a nahodilé zatížení do svislých nosných konstrukcí. Jednotlivá podlaží dělí nejen provozně, ale také z hlediska akustiky (šíření zvuku), tepelné techniky (vedení tepla a vlhkosti), požární ochrany atd.

Z důvodů tepelnětechnických, akustických, požárních a také provozních a instalačních se stropy opatřují dalšími speciálními konstrukcemi – podlahami a podhledy. Konstrukce podlahy může omezovat šíření kročejového hluku, pokud je provedena jako plovoucí – s tuhou roznášecí deskou na měkké vrstvě obvykle vláknité izolace.

V podhledu bývají umístěné elektroinstalace a systémy větrání a vytápění. Podhled mívá obvykle i funkci akustickou, a to nejčastěji snižování doby dozvuku v místnosti pod stropem a případně zvyšování vzduchové neprůzvučnosti celé stropní konstrukce, pokud nosná konstrukce stropu nemá dostatečnou objemovou hmotnost pro zajištění této funkce. Další významnou funkcí podhledu bývá zvyšování požární odolnosti stropu.

Tepelněizolační funkci stropu, pokud odděluje prostory s různou vnitřní teplotou nebo odděluje vytápěný a nevytápěný prostor, zajišťuje tepelná izolace umístěná v podhledu nebo v podlaze.




Mohlo by vás zajímat


Fotografie domu z dálky (od fotografky Natálie Hilgertové)
23.8.2024Wienerberger s.r.o.
Investor a autor Českého soběstačného domu Pavel Podruh měl sen o rodinném domě, který bude nezávislý na inženýrských sítích. To se mu povedlo, a po čtyřech letech plánování a necelých dvou letech stavby si vychutnává výhled na lesy a louky Pošumaví.
8.8.2024tisková zpráva
Jak zajistit, aby nově postavený dům nespadl? Aby plochá střecha domu unesla fotovoltaiku i v případě, že napadne sníh? Nikdo z nás nechce bydlet či pracovat v budově, jejíž stavební konstrukce není bezpečná. Stejně tak si chceme být jisti, když vjíždíme nebo vcházíme na most, že nás jeho nosná konstrukce udrží. Pravidla pro navrhování stavebních konstrukcí a požadavky na jejich bezpečnost a trvanlivost byla sjednocena na evropské úrovni v podobě tak zvaných Eurokódů. Od srpna začne Česká agentura pro standardizaci postupně vydávat jejich druhou generaci. Jedná se o několik souborů technických norem, které se zabývají navrhováním stavebních konstrukcí podle použitých materiálů a podle typu konstrukce. Taktéž popisují, jak stanovit jejich možné zatížení. Jedná se tedy o klíčové normy určené zejména pro projektanty.
22.7.2024Ing. Martina Hepnerová, Foto archiv autorky
Říká se, že střecha je grunt. Nejde jen o výměnu střešní krytiny, ale také o opravu statických poruch krovu a stropu, nebo dokonce o výměnu těchto částí za nové. Pokud chceme vybudovat v podkroví obytné pokoje, je třeba myslet na zateplení, osvětlení, přivedení rozvodů a nové schodiště.
6.7.2024Xella CZ, s.r.o.
Xella CZ, výrobce stavebních materiálů Ytong, Silka, Multipor, s hrdostí oznamuje úspěšné dokončení rozsáhlé rekonstrukce svého výrobního závodu v Horních Počaplech, která zahrnuje kompletní výměnu všech deseti autoklávů a souvisejícího zařízení.
28.5.2024Ing. Martina Hepnerová, Foto archiv autorky
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve, když je stavba „v suchu“ a má vyřešené statické poruchy, má smysl se pouštět do dalších oprav v interiéru.
26.5.2024Martin Kubín, redakce
Program Nová zelená úsporám Light, který byl spuštěn v lednu 2023, zaznamenal od svého začátku mimořádný úspěch. O vyhrazených 9 miliard korun na rychle a snadno realizovatelné renovace rodinných domů si již požádalo 79 tisíc domácností. Aktuálně je však pozastaven.
29.4.2024Ing. Martina Hepnerová, Foto archiv autorky
V seriálu se budeme věnovat opravám starých roubených staveb, tedy domů postavených v první polovině 20. století a dříve, které mají stěny alespoň částečně tvořené dřevěnými trámy. Mnoho informací bude však využitelných i při opravách starších zděných staveb.
Příklad obvyklého řešení dřevěného trámového stopu v obytných budovách
22.1.2024Ing. Lubor Kalousek, Ph.D., Ing. Zuzana Fišarová, Ph.D., Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D.
Recenzovaný Příspěvek je zaměřen na problematiku dřevěných trámových stropů a podlah zejména z období konce 19. století až 1. poloviny 20. století. V běžné stavební praxi se s těmito konstrukcemi velmi často setkáváme u obytných budov, které jsou, nebo v minulosti byly, předmětem stavebních změn. Při těchto zásazích však často nejsou respektovány základní myšlenky původního technického řešení a dochází k degradaci některých stavebněfyzikálních parametrů. V příspěvku budou popsány zásady, které byly těmto typům konstrukcí věnovány v dobových legislativních a normativních předpisech a dále v odborné literatuře. Na praktickém příkladu bude prezentováno původní historické řešení. Ve vztahu ke stavebním zásahům do historických stropních konstrukcí budou dále popsány současné legislativní a normativní předpisy, ale i vlastní příklady novodobých řešení a jejich omezení.
Oldřich Rejl, TZB-info a ESTAV.cz a Petr Porubský, HELUZ. Zdroj: estav.tv
7.11.2023redakce
Stavba rodinného domu nebyla nikdy finančně jednoduchou akcí. Jak na stavbě rodinného domu ušetřit, poradil ve studiu estav.tv na veletrhu FOR ARCH 2023 Ing. Petr Porubský, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ. Můžete získat zdarma cihly a další materiál nezbytný pro stavbu rodinného domu.
31.10.2023HELUZ cihlářský průmysl a.s.
Dne 12. 10. 2023 se uskutečnilo slavnostní vyhlášení celostátního kola soutěže Heluz LEVEL UP 2022/2023 „Projektujeme energeticky úsporný rodinný dům z cihelného systému Heluz“.
Jaroslav Benák, Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s. Zdroj: estav.tv
28.10.2023redakce
Portfolio fermacell se stalo součástí značky James Hardie, díky které bylo rozšířeno o fasádní systémy. Pod značkou James Hardie Europe se nadále prezentují systémová řešení skladeb konstrukcí, a to nejenom v oboru suché výstavby. Na veletrhu For Arch jsme si povídali s Jaroslavem Benákem, technickým manažerem společnosti.
1.10.2023Ing. Matej Jurgoš, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Stavebná fakulta. Katedra betónových konštrukcií a mostov
Recenzovaný Tento článok sa zaoberá vplyvom recyklovaného kameniva v betónových nosníkoch, ktoré sú ohybovo a šmykovo namáhané. Nosníky sú vystužené dvoma typmi pozdĺžnej nosnej výstuže. Faktor spoľahlivosti je mierne znížený. Pre betón s recyklovaným betónovým kamenivom to je 3 % pre EC2 a 5 % pre prEC2. Pre betón s recyklovaný, tehlovým kamenivom to je 13 % pre EC2 a 14 % pre prEC2. Redukovaný modul pružnosti neovplyvňuje výsledný priehyb. Koeficient variácie pre nosníky vystužené GFRP výstužou je 6,98 % pre nosníky s 10 mm výstužou a 9,40 % pre nosníky s výstužou 16 mm. Koeficient variácie pre nosníky vystužené oceľovou výstužou priemeru 10 mm je 16,79 % a nosníky vystužené výstužou priemeru 16 mm 9,87 %
Fotografie stropních nosníků Porotherm POT
17.8.2023Wienerberger s.r.o.
Ještě před rokem byly populárnější volbou bungalovy s lehkými stropy, tomu odzvonil konec a investoři opět volí patrový dům. Jedním z důvodů je i menší zástavba pozemku. Jako statik bych rád upozornil na důležitost a výhody stavby rodinných domů s těžkými keramobetonovými stropy od Porothermu, které jsou vhodné i při rekonstrukcích a výměně dřevěných stropů.
Foto © bannafarsai - Fotolia.com
25.4.2023Ing. Simona Šarvaicová, Ing. Viktor Borzovič
Recenzovaný Príspevok sa zaoberá experimentálnou a nelineárnou analýzou spojenia medzi doskou a stĺpom v súvislosti s aplikáciou Teórie kritickej šmykovej trhliny (CSCT). Model CSCT je mechanický model, kde sa šmyková sila prenášaná betónom v šmykovej trhline môže určiť zohľadnením drsnosti a otvorenia kritickej šmykovej trhliny. Pre aplikáciu CSCT modelu je potrebné odhadnúť odozvu zaťaženia na pootočenie dosky. Doskové pootočenia boli vypočítané na základe nameraných deformácií bodov za vzniknutou kritickou šmykovou trhlinou. Predmetom tohto výskumu boli fragmenty bezprievlakovej dosky s hrúbkou 0,2 m, podopretej vnútorným stĺpom s obdĺžnikovým prierezom. Cieľom bolo vytvoriť numerický nelineárny model v programe Atena, ktorý zodpovedá reálnemu správaniu dosky počas zaťažovania až do následného kolapsu a taktiež overenie výsledkov získaných experimentálnym výskumom.
Následky zemětřesení v Turecku 6. února 2023 © AdobeStock
29.3.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Pozvání do studia přijali prof. Jiří Máca, děkan Fakulty stavební ČVUT v Praze, a Dr. Jan Burjánek z Geofyzikálního ústavu AVČR. Ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii vyvolává otázky, jak je možné, že při současné úrovni znalostí a technické vyspělosti má zemětřesení takové následky? Jaký je rozdíl mezi konstrukcemi, které neodolaly a které naopak vydržely jen s menšími následky? Jak mají být navrhovány konstrukce odolné proti zemětřesení? Poslechněte si podcast na portálu ESTAV.tv.

Partner - Stropy


TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Hrubá stavba


VIDEA



 
 
Reklama