Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stropy

Strop je vodorovná nosná konstrukce přenášející stálé a nahodilé zatížení do svislých nosných konstrukcí. Jednotlivá podlaží dělí nejen provozně, ale také z hlediska akustiky (šíření zvuku), tepelné techniky (vedení tepla a vlhkosti), požární ochrany atd.

Z důvodů tepelnětechnických, akustických, požárních a také provozních a instalačních se stropy opatřují dalšími speciálními konstrukcemi – podlahami a podhledy. Konstrukce podlahy může omezovat šíření kročejového hluku, pokud je provedena jako plovoucí – s tuhou roznášecí deskou na měkké vrstvě obvykle vláknité izolace.

V podhledu bývají umístěné elektroinstalace a systémy větrání a vytápění. Podhled mívá obvykle i funkci akustickou, a to nejčastěji snižování doby dozvuku v místnosti pod stropem a případně zvyšování vzduchové neprůzvučnosti celé stropní konstrukce, pokud nosná konstrukce stropu nemá dostatečnou objemovou hmotnost pro zajištění této funkce. Další významnou funkcí podhledu bývá zvyšování požární odolnosti stropu.

Tepelněizolační funkci stropu, pokud odděluje prostory s různou vnitřní teplotou nebo odděluje vytápěný a nevytápěný prostor, zajišťuje tepelná izolace umístěná v podhledu nebo v podlaze.




Mohlo by vás zajímat


13.2.2023Ing. Jakub Rubint, PhD., XEUS - Civil Engineering Robotics, s.r.o.
Zo všetkých odvetví priemyslu je práve ten stavebný najmenej automatizovaný. Zaužívané spôsoby návrhu stavebných konštrukcií sú prispôsobené tomuto faktu, čo platí aj o samotnom návrhu betonárskej výstuže. Výstuž plošných prvkov, ako sú stropné dosky alebo steny, je pritom dostatočne jednoduchá na to, aby jej výroba bola automatizovaná, čím je znížená spotreba materiálu a aj zvýšená efektivita využitia pracovnej sily. Článok pojednáva princíp návrhu výstuže viazanej robotom Perseus firmy XEUS – Civil Engineering Robotics s. r. o. vysvetlenom na výstuži pri spodnom povrchu stropnej dosky obytnej budovy. Pri tvorbe metodiky návrhu takejto výstuže sa kládol dôraz na okamžitú možnosť nasadenia do praxe, pričom si nájde uplatnenie ako v závodoch na výrobu prefabrikátov, tak aj priamo na stavbe.
27.1.2023redakce
Po dvou týdnech od spuštění eviduje Nová zelená úsporám Light přes 8 tisíc žádostí za téměř miliardu korun. Ministerstvo životního prostředí zvyšuje objem finančních prostředků na 3 miliardy. Výhledově bude nabídka rozšířena i pro bytové domy. Standardní Nová zelená úsporám projde v roce 2023 inovacemi. Na tiskové konferenci a v tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl ministr životního prostředí Marian Jurečka.
20.12.2022Wavin Czechia s.r.o.
S rostoucí inflací a cenami energií stále více investorů řeší, jak se připravit na zimu a pro jaký způsob topení se rozhodnout. Náklady na vytápění, které dosud tvořily přibližně 52 % celkových nákladů průměrné domácnosti, lze snadno optimalizovat s pomocí systémů plošného topení. Při kombinaci s moderním inteligentním systémem řízení vytápění mohou úspory dosáhnout až na 40 %.
19.12.2022Ing. Ľudmila Kormošová, Ing. Tomáš Augustín PhD., prof. Ing. Jaroslav Halvonik PhD., Stavebná fakulta STU Bratislava
Práca pojednáva o problematike pretlačenia bezprievlakových dosiek bez šmykovej výstuže oslabených otvormi v blízkosti podpier. V rámci príspevku sú porovnané predikcie šmykovej odolnosti proti pretlačeniu lokálne podopretých dosiek štvorcovým a stenovým stĺpom a zároveň oslabených otvormi. Predikcia šmykovej odolnosti bola vypočítaná s použitím návrhového modelu prEC2 v druhej generácií Eurokódu 2. Výpočtom získané hodnoty predikcie šmykovej odolnosti lokálne podopretých dosiek boli porovnávané s experimentálne nameranými výsledkami šmykových odolností získaných z laboratórnych skúšok. Na vyhodnotenie sa použil normou doporučený model skrátenia kontrolného obvodu pomocou radiálnej projekcie šírky otvoru z ťažiska zaťažovanej oblasti, ktorý výrazne podhodnocuje šmykovú odolnosť, ak sa otvory nachádzajú na líci podpery.
Bungalov ze systému HELUZ 2v1
23.11.2022Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Doporučené zásady při projektování zděných domů ze systému HELUZ byly předmětem rozhovoru se statičkou společnosti, Ing. Zuzanou Hejlovou. Hovořili jsme o založení soklu obvodového zdiva a zajištění tuhosti bungalovů ve směru vodorovného zatížení. Jaké konstrukční možnosti existují a jaká nutná opatření je třeba dodržet, si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru.
15.11.2022Xella CZ, s.r.o.
Příčky z pórobetonu Ytong patří kvůli své jednoduchosti k nejžádanějším materiálům při přestavbách, rekonstrukcích a dalších pracích v interiéru. Tam, kde je potřeba posílit akustické vlastnosti, únosnost stěny či akumulační schopnosti konstrukce, nabízí společnost Xella sortiment vápenopískových tvárnic Silka. Pro developerskou výstavbu jsou pak ideální volbou velkoformátové panelové příčky z Ytong příčkových panelů GHT.
17.10.2022Ing. Tomáš Hlavička, Zlínské stavby, a.s,
Příspěvek se zabývá možnostmi využití RFID (Radio Frequency Identification) technologie pro identifikaci dřevobetonových stropních dílců. Předmětem zkoumání byl zejména výběr vhodného typu RFID tagu, jeho umístění na stropním dílci a následné testování správné funkce.
3.8.2022Ing. Ludmila Kormošová, Stavebná fakulta STU v Bratislave
Príspevok sa zaoberá experimentálnym porovnaním vplyvu orientácie otvorov na šmykovú odolnosť proti pretlačeniu lokálne podopretých dosiek bez šmykovej výstuže. V rámci experimentov boli odskúšané dva fragmenty lokálne podopretých dosiek oslabených dvoma otvormi. Otvory s rozmermi 240 mm × 150 mm boli umiestnené symetricky na kratšej strane stenového stĺpa s rozmermi prierezu 950 mm × 150 mm. Experimentálne vzorky sa od seba líšili orientáciou otvorov voči podpere. Okrem porovnania deformácií boli na základe výsledkov vypočítané skutočné dĺžky kontrolných obvodov skúšaných vzoriek. Porovnaním s teoretickými dĺžkami kontrolných obvodov podľa EC2 sa skrátenie kontrolného obvodu pri výrazne obdĺžnikovom stĺpe javí ako konzervatívne.
17.6.2022Xella CZ, s.r.o.
Letecký most z Hrebienku dopravil loni v červenci typické žluté palety s tvárnicemi Ytong na Zamkovského chatu, kde z nich roste nová přístavba této oblíbené tatranské chaty. Pórobetonové tvárnice Ytong přitom nemají na výstavbě chat tatranskou premiéru – naopak: tvárnice Ytong najdete i na Zbojnické chatě, Žiarské chatě, Kamenné chatě na Chopku nebo na Chatě pod Rysy.
25.3.2022HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.
Výrobce kompletního cihelného systému společnost HELUZ se po rozvolnění epidemické situace aktivně zapojil do stavebních veletrhů. Vystavovat bude i na přelomu března a dubna na stavebním a technickém veletrhu STAVOTECH (31. 3.–2. 4.) na výstavišti Flora Olomouc.
Jiří Nováček pro TZB-info
16.12.2021redakce
Těžké akustické stěny navazující na obvodový plášť budovy se doporučuje zapouštět do obvodového zdiva. Lehké akustické stěny se zakládají už na hrubé podlaze a mají být napojeny na nosnou část stropu, ne na podhled. Z hlediska dosažení akustických vlastností je třeba dodržovat pokyny výrobců systémů. O stavební akustice jsme si povídali s Ing. Jiřím Nováčkem, Ph.D., z pražské Fakulty stavební.
15.11.2021doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D., Ing. Jiří Strnad, Ph.D., Ing. Petr Šimůnek, Ph.D., Ing. Jan Koláček, Ph.D., VUT FAST Brno, Ústav betonových a zděných konstrukcí
Článek shrnuje poznatky z účasti statiků na stavbách poškozených tornádem na jižní Moravě. Uvádí zkušenosti autorů v rámci prvotní pomoci statiků. Popisují poruchy jednotlivých objektů různých typů, konstrukčních systémů i různého stáří a hledají možná řešení pro budoucnost.
Výroba v závodě Dennert. Prefabrikace umožňuje kvalitu, bezpečnost, účinnost a hospodárnost na nejvyšší úrovni.
8.11.2021Dennert Baustoffwelt GmbH&Co. KG
U společnosti Dennert stále vyvíjíme koncepty, které stavbu domu činí lepší, rychlejší a bezpečnější. Příkladem je systém XCON. Stavební systém pro zcela masivní stavební bloky v univerzálním, kompletním balíku: od poradenství, plánování, výpočtu statiky a od konstrukce přes výrobu ve vlastních závodech až po vozový park a montážní služby.
Tomáš Culík ze společnosti Heluz v rozhovoru pro TZB-info
27.10.2021redakce
Projektanti mohou využívat doplňky pro ArchiCAD, Revit a Allplan od společnosti Heluz s kompletním sortimentem pro projektování v BIM. Objekty jsou vybaveny i zcela unikátními funkcemi, více v rozhovoru s Ing. Tomášem Culíkem ze společnosti Heluz.
25.10.2021Ing. Richard Fürst, Ing. Marek Pokorný, Ph.D., Ing. Tomáš Vlach, Ing. arch. at Bc. Petr Hejtmánek, Ph.D., doc. Ing. Vladimír Mózer, PhD., Fakulta stavební ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB
Stále častěji jsou ve stavebnictví používány moderní kompozitní materiály. Jedním z příkladů je i textilní beton (TRC) skládající se z vysokohodnotného betonu a nekovových výztuží, nejčastěji v podobě technických textilií. Současné využití TRC je nejběžnější u konstrukcí nenosných, jako jsou fasádní panely a designové prvky. Nicméně díky výborným mechanickým vlastnostem TRC lze navrhovat subtilnější konstrukce s vysokou únosností, a proto má tento materiál vysoký potenciál u konstrukcí nosných. Je tedy nezbytné tyto materiály hodnotit komplexně z pohledu únosnosti jak za běžné, tak za zvýšené teploty. Z tohoto důvodu se v rámci Fakulty stavební ČVUT v Praze a UCEEB ČVUT v Praze výzkumné týmy zabývají vývojem a materiálovým výzkumem TRC pro použití u nosných konstrukcí, včetně hodnocení možné aplikace ve stavebnictví.
Pavel Rydlo, divize Isover, v rozhovoru pro TZB-info
25.10.2021redakce
Jaké problémy mají sportovní a výrobní haly z hlediska akustiky? V rozhovoru pro TZB-info odpovídá Pavel Rydlo z divize Isover. Představuje řešení pro výrazné zlepšení prostorové akustiky halových staveb, konkrétně v oblasti snížení akustického tlaku a doby dozvuku u novostaveb i rekonstrukcí.

Partneři - Stropy


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


Partneři - Hrubá stavba


Reklama

VIDEA



 
 
Reklama