Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stavební chemie


Mohlo by vás zajímat


3.11.2023Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER
Program Nová zelená úsporám má od září 2023 nové podmínky. Jednou z nich je i použití schválených fasádních odstínů v případě žádosti o příspěvek na zateplení fasády. Odstíny vychází z Natural Colour System a měly by přispět k vyšší estetice zástavby.
28.9.2023JUB akciová společnost
Biotické napadení fasády začíná nenápadně. Nejprve se objeví malá zelená nebo šedá skvrna, která se pomalu zvětšuje. Pokud se nezakročí, skvrna se rozroste a vytvoří tmavou mapu. Biotické napadení je způsobeno mikroorganismy, které jsou součástí přírody již po miliony let. Tyto mikroorganismy mohou napadnout i povrchy stavebních konstrukcí. Nejprve se na fasádě usídlí bakterie, následují řasy a nakonec plísně.
11.9.2023Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips
Podlahových krytin a podkladů najdeme na trhu bezpočet. Dohromady zvyšují kvalitu bydlení, ať už z estetické nebo funkční stránky. Jaké je ale nejrychlejší a zároveň plnohodnotné řešení při stavbě či rekonstrukci? Jednoznačně suché podlahy.
Aplikace lepicí a stěrkové hmoty Baumit s gelovou technologií při zateplení rodinného domu.
30.8.2023Baumit, spol. s r.o.
Prémiové lepicí a stěrkové hmoty na zateplovací systémy renomovaného výrobce stavebních materiálů Baumit patří dlouhodobě k produktové špičce na trhu. To však neznamená, že by nebyl prostor pro další vylepšení těchto výrobků, a tak i v letošním roce přichází Baumit se zavedením tzv. gelové technologie.
Renovace Okresního soudu v Litoměřicích
30.7.2023Baumit, spol. s r.o.
Vedle developerské výstavby zejména nových bytových domů se v současnosti stále častěji objevují zajímavé stavební realizace spojené s obnovou starších objektů. Nemalá část takových staveb je však registrována jako historické památky, a jejich renovace tak podléhá přísným normám Národního památkového úřadu (NPÚ).
Zateplovací systém Baumit open
10.3.2023Baumit, spol. s r.o.
Odpovědné podnikání z pohledu celkové udržitelnosti je pro život současné i budoucí generace zcela nevyhnutelné. Společnost Baumit dlouhodobě vnímá udržitelnost jako rovnováhu hned v několika parametrech.
Foto ©Región Kysuce - regionkysuce.sk
20.2.2023Ing. Lukáš Húlek, Ing. Michal Bačuvčík, PhD., Ing. Ivan Janotka, DrSc., Ing. Jakub Gašpárek, doc. Ing. Peter Paulík, PhD.
Recenzovaný Vrstva 2–4 mm ochrannej krycej omietky (OKO) sa preukázala ako účinná protikarbonatizačná bariéra na 100 ročnom betóne pevnostnej triedy cca 20–25 MPa na deviatich mostoch na Slovensku. Betón pod OKO, ktorá je charakterizovaná nízkou priepustnosťou, skarbonatizoval do hĺbky pod 2 mm. Predložený článok sa zaoberá výskumom aspektov nízkej hĺbky karbonatizácie betónu s dôrazom na objasnenie funkcionality OKO ako aj inovatívnej alternatívy OKO zhotovenej z dnes dostupných stavebných materiálov.
30.1.2023Ing. Milan Meruňka, prof. Ing. Rudolf Hela, CSc., Ing. Martin Ťažký
Recenzovaný Tento článek se zabývá možnou kombinací vysokoteplotního úletového popílku s popílkem fluidním. Cílem této práce je ověřit vliv kombinace těchto dvou vedlejších energetických produktů nejen na fyzikálně-mechanické parametry betonu, ale zejména na jeho objemové změny. Získané výsledky ukazují, že přídavkem fluidního popílku do betonové směsi je dosaženo vyšších fyzikálně-mechanických parametrů betonové směsi. A to i přes vyšší obsah záměsové vody. Přídavkem fluidního popílku do betonu nastal nepatrný nárůst objemových změn betonu. I přesto lze toto zjištění považovat za velmi cenný přínos pro technickou praxi.
Výrobky Baumit řady Speed nacházejí využití také ve veřejných prostorech, kde je kladen velký důraz na rychlou realizaci nebo renovaci. Příkladem může být hala letištního terminálu.
13.12.2022Baumit, spol. s r.o.
V širokém produktovém spektru společnosti Baumit hrají významnou roli výrobky s označením Speed. Právě toto označení se logicky vztahuje ke zrychleným procesům při jejich zpracování, jejich předností je však mnohem více.
21.9.2022prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc.,, VUT FAST v Brně, Ústav chemie
Recenzovaný Uvedený přehled chemických procesů, které probíhají při reakcích agresivních látek se složkami hydratovaného cementového tmelu a kameniva, naznačuje, jak velkou roli hraje prostředí při korozi betonu. Uvedené informace vysvětlují třídění korozního působení agresivních látek v normě ČSN EN 206 a měly by sloužit k lepšímu pochopení nutnosti zohlednit složení směsí pro výrobu betonu, ukládaného do popisovaných korozních prostředí.
tmel
29.8.2022Ing. Adam Boháček, Ing. Michal Brandtner
Recenzovaný Článek se zabývá problematikou tmelení materiálů na bázi cementu a tahovými vlastnostmi tmelené spáry. Jako podkladní materiál byla zvolena cementová deska Aquapanel, která byla ošetřována primerem. Poté byly aplikovány dva tmely, a to jeden zástupce akrylových a jeden zástupce polyuretanových tmelů. Po vytvrzení byla vzniklá zkušební tělesa podrobena zkoušce podle platné evropské normy ČSN EN ISO 8340, která definuje parametry zkušebního tělesa i následné zkušební postupy. Hodnocení zkoušky, které probíhalo vizuálně a měřením posuvným měřítkem, ukázalo, že ke tmelení Aquapanelu lze doporučit pouze polyuretanový tmel. Tento tmel po vystavení zkoušce, na rozdíl od tmelu akrylového, nevykazoval žádné vady, je tedy možné ho uvést jako vhodný ke tmelení cementové desky Aquapanel.
28.8.2022Tesla FiberoX s. r. o.
Inovativní kompozitní tyče jako výztuž pro betonové konstrukce jsou ve stavebnictví stále používanější. Jsou odolné vůči korozi, jsou pevnější a lehčí než ocel a nemění své vlastnosti ani při změně teplot, a proto je tento nový materiál velmi slibný do budoucna. Jsou také řešením při současných omezených dodávkách stavební oceli.
5.8.2022Schöck-Wittek s.r.o.
V oblasti termického přerušení u balkónů, fasád, sloupů a stěn nabízí Schöck produkty, které jsou ústavem Passivhaus Institut v německém Darmstadtu klasifikovány jako „Certifikované komponenty pasivního domu“.
20.6.2022redakce
Poslechněte si podcast o technologii renovace minerálních podlah Obtego. Jaké skupiny přípravků a na jaké účely se používají? Jak technologie pracuje a čím se liší od obyčejných nátěrů? Za jakých provozních podmínek lze technologii provádět a na co si dát pozor. V rozhovoru odpovídá Radek Jakl, technický specialista společnosti Redimax, výhradního dodavatele materiálů Obtego na českém a slovenském trhu.
15.4.2022Baumit, spol. s r.o.
Dosud se vyzdvihovaly vlastnosti suchých betonových směsí z pohledu využití tohoto materiálu. Baumit nyní přidává výhody v oblasti ekologie, efektivity a také zdraví. O tom všem je totiž suchá betonová směs Baumit ALL IN Beton B 20, novinka roku 2022.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Hrubá stavba


VIDEA 
 
Reklama