Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Terasy a zpevněné plochy

Zásady pro tvorbu skladeb teras

 • Projektant terasy musí spolupracovat od začátku projektování se statikem.
 • S investorem je třeba zvolit typ dlažby, příp. nášlapné vrstvy a tomu přizpůsobit návrh skladby terasy.
 • Je nutné vytvořit výškový schod v horním líci vodorovné nosné konstrukce v přechodu skladby terasy na skladbu podlahy interiéru (skladba terasy má vždy větší mocnost než skladba podlahy v interiéru).
 • Hlavní a pojistná hydroizolace vždy povlaková, ve spádu a odvodněná. Spád povlakové hydroizolace min. 1°, typ povlaku a způsob odvodnění viz níže.
 • Na hlavní hydroizolaci vždy kluzná vrstva. Kluzná vrstva minimalizuje účinky dilatačních a jiných pohybů podkladu na hydroizolační vrstvu.
 • Pokud je nad hydroizolací navržena betonová vrstva, pak se nad hydroizolaci umisťuje drenážní vrstva. Drenážní vrstva odvádí vodu z povlakové hydroizolace. Je tak sníženo její hydrofyzikální namáhání a umožněno lepší vysychání vrstev nad hydroizolací.
 • Hydroizolace se zatahuje až do interiéru v detailu u dveří.
 • Pokud je ve skladbě roznášecí deska, tak vždy vyztužená, z betonu třídy alespoň C 20/25, minimální tloušťka 50mm.
 • Betonovou mazaninu je nutné vždy dilatovat. Spárořez v betonu přenést i do spárořezu dlažby.
 • Povrch betonu se chrání nátěrem proti vodě (krystalizační nátěr, biochemicky modifikovaná ochrana betonu, hydroizolační stěrka). Touto vrstvou ale nelze nahradit hlavní hydroizolační systém terasy. K dohledu nad realizací doporučujeme přizvat technika dodavatele materiálu.
 • Terasu doporučujeme dokončit až po ostatních pracech (zateplovaní systém, omítky, parapety, výplně zábradlí, apod.).
 • Pro spolehlivý detail vstupu na terasu se předepisuje práh výšky min. 5 cm, nebo rozdíl výšek nášlapných vrstev terasy a podlahy v interiéru min. 5 cm. Pokud nelze vytvořit práh výšky min. 5 cm, navrhuje se v detailu vstupu sběrný žlábek odvádějící vodu z detailu přímo do drenážní vrstvy. Snižuje se tak namáhání detailu stékající a odstřikující vodou. Vzhledem k tomu, že mocnost vrstev terasy je podstatně větší než vrstev podlahy, musí být nosná konstrukce realizována s rozdílnou výškou horního líce v interiéru a exteriéru nad srovnávací rovinou.

Mohlo by vás zajímat


2.11.2023WPC - Woodplastic a.s.
V dnešní době, kdy hledáme trvanlivé, esteticky příjemné a ekologicky šetrné materiály pro naše stavby, je kompozitní dřevo Terafest® od českého výrobce WPC – Woodplastic ideální volbou pro stavbu teras, plotů a obkladů.
2.10.2023Ing. Petr Ptáček, Ph.D., ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB
Recenzovaný Ochrana dřeva v dřevostavbách vzhledem k jejich umístění v třídě použití 1 nebo 2 podle ČSN EN 335 se nezdá jako velmi důležitá, ale je vhodná zejména u dřevěných prvků, které jsou umístěné v blízkosti základové desky nebo jsou těžce vyměnitelné. Z většiny opakujících se vad, například poruchy vodoinstalace, zatékání střechou, fasádou, nevhodnou výškou terénu v okolí základové desky nebo následkem tornáda vyplývá, že je nutné provádět ochranu alespoň základového prahu podle konstrukce dřevostavby nejlépe do třídy použití 4 podle ČSN EN 335, což je možné jen tlakovou impregnací.
22.8.2023MEA Water Management s.r.o.
V červnu 2023 probíhalo dokončení kompletního odvodnění podzemních garáží se žlaby MEARIN v nově budovaných objektech Nové Waltrovky v Praze. Projekt zahrnuje více než 500 bytů, dvě moderní kancelářské budovy, hotel, základní školu, nové centrální náměstí, velké sportovní i dětské hřiště.
Zatravňovací dlažba. Zdroj: ASIO
8.8.2023ASIO
Při volbě zatravňovacích tvárnic jsem jakožto svépomocný stavitel uvažoval nad několika faktory – náročnost instalace a s tím spojená doba pokládky, kvalita produktu, a především pak celková cena za materiál, přesun materiálu a pronájem nářadí.
Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic
22.7.2023WPC - Woodplastic a.s.
Děti ve Velkém Varadínu v Rumunsku mají nově k dispozici „zahradu smyslů“, která si klade za cíl podporovat jejich přirozenou zvídavost a zájem o reálný svět. Součástí prostoru jsou i funkční prvky v podobě schodů, terasy či míst k posezení, všechny vyrobené z kompozitního dřeva od české společnosti WPC – Woodplastic.
23.6.2023FASÁDY & TERASY s.r.o.
V oblasti pokládky venkovní dlažby se neustále hledají způsoby, jak její proces zefektivnit a jak dosáhnout vyšší kvality výsledné podlahy. Nový U-BRS systém pokládky dlažby na kolejnice přináší vylepšenou rovinatost, přesnost a stabilitu a řeší i mnohé problémy, které se při stavbě terasy objevují.
Dřevěné fasády Techniclic vynikají čistým designem a funkčností
15.6.2023FASÁDY & TERASY s.r.o.
Dřevěné fasády jsou oblíbeným a esteticky přitažlivým řešením pro obklad domů. Jednou z významných inovací v tomto oboru je systém skrytého uchycení Techniclic®. Dřevěné fasády Techniclic® vynikají přírodním vzhledem a skvělým provětráním. Mezi jejich přednosti patří jedinečný design a funkčnost.
Vídeňský chytrý obrubník těsně před dokončením © Silvia Aigner / MA 28
11.6.2023WH Digital GmbH
První teplé dny letošního roku opět v praxi ukázaly význam vzrostlých stromů v městských ulicích. Horko a sucho však trápí i stromy. Vídeň proto vyvíjí a aplikuje jednoduché zařízení, které podle potřeby propustí vodu z ulice přímo ke stromu. Město tím udrží dešťovou vodu v místě dopadu, dřeviny či trvalky získají potřebnou vláhu a sníží se objem vody odtékající bez užitku do kanalizace.
Dešťové záhony, příklad zadržování vody z Prahy 3
10.6.2023Ing. Silvie Drabinová, poradkyně projektu Počítáme s vodou
Princip dešťového záhonu je založen na modelaci terénu, kdy se střídají rovné úseky s prohloubenými, které umožňují zachytit srážkové vody, a to i z přívalových dešťů.
7.6.2023ALUKOV a.s.
Společnost Alukov, český výrobce terasových, bazénových zastřešení a vířivých van, uvádí na trh novou řadu designových solárních Carportů, které využívají slunce k výrobě elektrické energie pro dobíjení elektromobilu či pro domácnost. Carport Solar tedy poskytuje efektivní možnost využití parkovacího místa k výrobě energie a současně k ochraně vozidla.
Foto: Deceuninck
11.5.2023Deceuninck, spol. s r.o.
Kompozitní materiály napříč průmyslovými odvětvími patří ke stále žádanějším materiálům. Nejinak je tomu i ve stavebnictví u terasových systémů, kde se dřevoplastové terasy (WPC) stávají stále oblíbenější díky svým jedinečným vlastnostem. Vyznačují se vzhledem blízkým dřevu, dlouhou životností a bezúdržbovostí. Systém Twinson Click umožňuje navíc instalaci teras bez použití šroubů.
Foto ©WikimediaImages- Pixabay.com
7.5.2023Ing. Jiří Pospíšil, Ing. Jan Valentin, Ph.D., Ing. Pavla Vacková, Ph.D., Ing. Leoš Horníček, Ph.D.
Recenzovaný I v letošním roce se uskutečnila Mezinárodní doktorská konference stavebního inženýrství nazvaná JUNIORSTAV na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Jedná se již o 25. ročník konference, který je tradičně spojen i s oceněním nejlepších prací studentů. Představujeme jednoho z vítězů kategorie Konstrukce a dopravní stavby.
4.4.2023LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
Použití zatravňovací dlažby je skvělý kompromis na místech, jako jsou parkovací stání nebo příjezdové cesty. Kromě vodopropustné plochy s vysokou nosností získáte v zatravňovací dlažbě i spoustu dalších výhod. Díky novým typům zatravňovacích dlažeb už navíc nemusíte přivírat oči nad jejich vzhledem.
18.12.2022Mgr. Tomáš Markvart, právní koncipient, JUDr. David Mašek, Ph.D., advokát
TZB-info doporučuje V rámci spolupráce s portálem epravo.cz klademe otázky, které se týkají stavební tematiky a stavebního práva. Tentokrát jsme se zeptali na nejčastější spory v rámci stavební přípravy a realizace staveb, a sice na právní povahu účelových komunikací, jakožto nezbytných součástí zamýšlených staveb.
Terasové dosky Terafest®, výrobca WPC – Woodplastic.
4.11.2022Woodplastic Slovakia s.r.o.
To, že by terasa mala vydržať dlhú dobu funkčná, bezpečná a atraktívna, berieme už ako úplne samozrejmú vec. O to väčší dôraz sa dnes kladie na jej ďalšie prednosti, ako je odolnosť, minimálna náročnosť na údržbu alebo šetrnosť voči životnému prostrediu a zdraviu užívateľov.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Hrubá stavba


VIDEA 
 
Reklama