Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Hrubá stavba / od 3.6.2024 do 17.12.2024


zpět na aktuální články

17.12.2024
Ing. Jakub Diviš, Ph.D., Ing. Martin Hataj, Ph.D., Ing. Pavla Novotná, Kamila Novotná, MBA, Ing. Jan Pešta, Ph.D.

Recenzovaný S cílem dosáhnout co největší míry opětovného použití výrobků a materiálů byl navržen modulární systém složený z prefabrikovaných dílů z překližky. V tomto článku je popsán potenciál pro opětovné použití nosných prvků tohoto systému, který může dosáhnout až 100 % hmotnosti materiálů tohoto konstrukčního systému.

15.12.2024
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., MBA, ProDřevo ateliér, Společnost pro technologie ochrany památek STOP, z.s.

Recenzovaný Dřevo je běžnou součástí kulturních památek; je ovšem materiálem přírodním, a proto disponuje velkou mnohotvárností danou růstovými podmínkami, prostředím a dědičnými dispozicemi. Kvůli svému rostlinnému původu je dřevo trvale vystaveno degradačním procesům zejména biotické, ale i environmentální povahy, jež způsobují významné změny fyzikálních, mechanických a chemických vlastností. Jaké jsou nejčastější poruchy dřevěných konstrukcí, jak je rozdělit do kategorií podle vlivů zapříčiňujících jejich vznik a jak provádět údržbu dřeva?

Ocelová konstrukce © Fotolia.com
2.12.2024
doc. Ing. Magdaléna Štujberová, PhD., Stavebna fakulta STU v Bratislave, Katedra kovových a dřevených konštrukcií

Recenzovaný Zabezpečenie protipožiarnej odolnosti oceľových konštrukcií má väčšinou za následok zvýšenie ich ceny. V článku sú ukázané možnosti, ako dosiahnuť požadovanú krátkodobú požiarnu odolnosť bez protipožiarnej ochrany.

beton © Fotolia.com
25.11.2024
prof. RNDr. Adriana Eštoková, PhD., Ing. Miriama Čambál Hološová, Ing. Martin Jaš, prof. Ing. Alena Sičáková, PhD.

Odborný Betón ako cementový kompozit je jedným z najbežnejších stavebných materiálov, ktorý sa používa na výstavbu budov, ciest, mostov a ďalšej infraštruktúry. Jeho výroba je však spojená s významným negatívnym vplyvom na životné prostredie a vyčerpávaním prírodných zdrojov. V súčasnej dobe je čoraz viac snáh o udržateľnosť a zníženie uhlíkovej stopy pri výrobe betónu.

4.11.2024
Tomáš Zbíral, doc. Ing. Václav Nežerka, Ph.D., Ing. Jan Trejbal, Ph.D., doc. Ing. Jan Valentin, Ph.D., doc. Ing. Stanislav Vítek, Ph.D., Ing. Matěj Hužvár

Recenzovaný Bez efektivní klasifikace materiálů ve stavebních sutích nelze zajistit jejich přesné třídění a následné hodnotné využití. Dosavadní přímé metody založené na silových třídičích či separátorech ovšem naráží na své limity. Stavební a demoliční odpad je kvůli tomu zpravidla předurčen k devalvujícím aplikacím nebo dokonce k uložení na skládku. Náš příspěvek rozdělujeme na dvě části. První část přináší fakta o produkci stavebního a demoličního odpadu v EU a zdůvodňuje urgenci v hospodárném nakládání s ním. Dále rekapituluje vývoj nepřímých metod klasifikace. Stručně popisuje druh vhodných čidel pro sledování odpadu a algoritmy, které tato data vyhodnocují. Druhá část přináší popis vlastního řešení klasifikace, které bylo vyvinuto na fakultách stavební a elektrotechnické ČVUT v Praze. Metoda se opírá o hodnocení obrazových dat, která jsou získávána pomocí běžných RBG kamer.

3.11.2024
Ing. Aleš Dittert, ČVUT v Praze, Fakulta architektury

Odborný Tak trochu podceňovanou součástí komunikací a zpevněných prostranství je jejich nosná konstrukce. Hovořilo se o tom na semináři s názvem Drobná architektura v krajině, který pořádala Společnost pro technologie ochrany památek STOP. Jaké materiály lze použít? Jak se vyvarovat chyb již v samotném návrhu?

28.10.2024
Ing. Jan Trejbal, Ph.D., doc. Ing. Václav Nežerka, Ph.D., Tomáš Zbíral, doc. Ing. Jan Valentin, Ph.D.

Recenzovaný Bez efektivní klasifikace materiálů ve stavebních sutích nelze zajistit jejich přesné třídění a následné hodnotné využití. Dosavadní přímé metody založené na silových třídičích či separátorech ovšem naráží na své limity. Stavební a demoliční odpad je kvůli tomu zpravidla předurčen k devalvujícím aplikacím nebo dokonce k uložení na skládku. Náš příspěvek rozdělujeme na dvě části. První část přináší fakta o produkci stavebního a demoličního odpadu v EU a zdůvodňuje urgenci v hospodárném nakládání s ním. Dále rekapituluje vývoj nepřímých metod klasifikace. Stručně popisuje druh vhodných čidel pro sledování odpadu a algoritmy, které tato data vyhodnocují. Druhá část přináší popis vlastního řešení klasifikace, které bylo vyvinuto na fakultách stavební a elektrotechnické ČVUT v Praze. Metoda se opírá o hodnocení obrazových dat, která jsou získávána pomocí běžných RBG kamer.

27.10.2024
doc. Ing. Kristián Sógel, PhD., Ing. arch. Martin Kusý st., Ing. arch. Pavol Paňák, Ing. Ladislav Tausinger, Jozef Mečiar

Recenzovaný Pri návrhu nosných konštrukcií mostov je bežná úzka spolupráca architekta so statikom. Človek by nečakal, že podobná kooperácia môže vzniknúť aj v prípade konštrukcie schodiska. V príspevku je predstavená jedinečná drevená nosná konštrukcia schodiska z brezového dreva, vývoj technických riešení, príprava a montáž konštrukcie.

7.10.2024
doc. Ing. Michal Stehlík, Ph.D., VUT FAST Brno, Ústav stavebního zkušebnictví

Recenzovaný Článek představuje projekt, jehož cílem bylo nalézt uplatnění pro recyklované skleněné frakce z fotovoltaických panelů. Zaměřili jsme se na silikátové stavební materiály, které jsou schopny začlenit skleněné recykláty do své struktury během procesu hydratace, vypalování a tavení. Seznamujeme s výsledky testování možností využití skleněného recyklátu z fotovoltaických panelů pro betonové zdicí prvky. Porovnáváme konkrétní receptury a jejich fyzikální a mechanické vlastnosti s hlavním zaměřením na pevnost v tlaku. Porovnáváme hodnoty těchto receptur s hodnotami běžně používaných kompozitních materiálů – materiálů pro zdicí prvky bez recyklátů.

30.9.2024
doc. Ing. Petr Cikrle, Ph.D., Ing. Vojtěch Bartoň

Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech diagnostiky historických zděných konstrukcí s využitím nedestruktivních a destruktivních zkušebních metod. Nejdříve a určí pevnost v tlaku zdicích prvků a pevnost v tlaku malty, poté se vypočte charakteristická pevnost v tlaku zdiva. Důležité je posouzení vazby zdiva a zjištění výskytu trhlin. Nakonec se zjistí vlhkost a salinita zdiva.

24.9.2024
Ing. Ondřej Anton, Ph.D., Ing. Vojtěch Bartoň

Recenzovaný Příspěvek se věnuje aktuálnímu tématu náhrady historických pálených cihel v památkově chráněných objektech. Představuje možnosti výběru adekvátní náhrady recyklováním historických zdicích prvků odebraných z demolovaných staveb, splňující požadavky v současnosti kladené na zdicí prvky s důrazem na trvanlivost. Je zde představena rezonanční metoda pro roztřídění cihel na kvalitativní skupiny a současně představeny základní aspekty, charakterizující cihly z různých historických období, což je další kriterium pro vhodnost použití do historické stavby.

9.9.2024
Ing. Michal Kázsmér, Stavebna fakulta STU v Bratislave, Katedra kovových a drevených konštrukcií

Recenzovaný Táto publikácia porovnáva zjednodušené analytické metódy na výpočet odolnosti v pretlačením lokálne podopretej stropnej dosky z krížom lepeného lamelového dreva (CLT). Práca porovnáva zjednodušené modely podľa Mesteka a Mustera. Referenčný experiment bol prevzatý z Mestekovej dizertačnej práce. Porovnaním týchto analytických modelov sa ukázalo, že žiadny z analytických modelov nedokázal presne predpovedať porušenie vzorky, čo vedie k nehospodárnemu návrhu.

12.8.2024
doc. Ing. Tereza Pavlů, Ph.D., Ing. Jan Pešta

Recenzovaný Příspěvek shrnuje základní kapitoly připravované normy, které se týkají předdemoličního auditu a demontáže stavby. Účelem normy bude předepsat, jakým způsobem by měly procesy probíhat, jaké informace by měly obsahovat a jakým způsobem lze provést demontáž stavby, aby se dosáhlo maximálního možného využití získaných materiálů. Motivací je především návrat kvalitních surovin do výroby a snížení těžby primárních zdrojů, což je jedním z cílů udržitelného rozvoje.

21.7.2024
Ing. Miloš Slivanský, PhD., Ing. Ádám Vařga

Recenzovaný Nová prefabrikovaná zákrytová doska po jej osadení na stavenisku vykazovala viditeľné poruchy, pričom sa jednalo najmä o početné trhliny. Preto boli pri diagnostickej prehliadke posudzované kritéria ako celistvosť a tvarová kompaktnosť (poškodenia, trhliny, deformácie, imperfekcie a pod.) a technický stav povrchovej úpravy. Zákrytová doska uzaviera priestor novej kanalizačnej čerpacej stanice.

15.7.2024
doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Ing. Viktória Bajzecerová, Ph.D.

Recenzovaný Lepenie masívnych drevených panelov a čerstvého betónu za účelom šmykového spojenia považovať za veľmi efektívne a takmer dokonale tuhé, avšak vplyv zmrašťovania betónu sa negatívne prejavuje na náraste priehybu. Eliminovať tieto deformácie je možné len dostatočným vzopätím, ktoré nie je možné dosiahnuť bežným podopretím počas výstavby, ale len pomocou predpätia. Technické riešenie predpätého spriahnutého CLT-betónového panela pozostávalo z vyklenutia CLT panela v upínacom zariadení až na úroveň 1/100 rozpätia a následnej aplikácii lepidla a čerstvého betónu. Po stvrdnutí betónu a uvoľnení kotvenia sa vnieslo predpätie do spriahnutého panela. Merania potvrdili, že zvolená hodnota vzopätia na úrovni dosiahnutia návrhovej odolnosti CLT panelov v ohybe sa ukázala ako adekvátna a dostatočná na elimináciu priehybu od pôsobenia vlastnej tiaže a zmrašťovania betónu.

24.6.2024
prof. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. Pavel Dobeš, Ph.D., Ing. Marek Johanides, Ph.D., Ing. David Mikolášek, Ph.D.

Recenzovaný V laboratorních testech byly analyzovány vzorky MNC spojů dřevěných prvků namáhaných v tahu podél a kolmo k vláknům. Prvky testovaných spojů byly vyrobeny jednak z konstrukčního dřeva C24, jednak z lepeného lamelového dřeva GL24h a také z lepeného vrstveného dřeva (LVL Ultralam-R). Experimentální výsledky byly následně porovnávány s numerickým modelem v programu SCIA Engineer a s analytickým výpočtem podle platných norem.

17.6.2024
doc. Dr. Ing. Jakub Dolejš, Ing. Pavla Ornstová

Recenzovaný Hlavní výhodou dílcových fasádních lešení je jejich všestranná použitelnost bez nutnosti zvláštních úprav konstrukce. Článek popisuje statický návrh dílcových lešení, včetně výpočtu a experimentu pro vývoj numerického modelu. Výsledný model zohledňuje chování a slouží jako komponenta v prostorovém prutovém modelu libovolné sestavy fasádního lešení i podlahových dílců.

10.6.2024
Ing. Daniela Šindelářová, Ing. Juraj Chalmovský, Ph.D.

Recenzovaný V tomto příspěvku bude představeno použití pokročilého časově závislého elasto-plastického materiálového modelu pro modelování podzemních stěn. Prostor je věnován tzv. Shotcrete modelu, který dokáže vystihnout vliv času. Součástí příspěvku je krátké shrnutí teoretických poznatků o časově závislém chování betonu a přístup normy ČSN EN 1992-1-1. Dále je popsán materiálový model Shotcrete a je provedena kalibrace materiálového modelu v dlouhodobém časovém horizontu na základě dat z laboratorních zkoušek. Následně je řešena reálná okrajová úloha hlubokého zářezu zajištěného železobetonovými podzemními stěnami s rozpěrami. Úloha je řešena v několika variantách, výsledky jednotlivých přístupů k řešení jsou porovnány a na závěr jsou diskutovány dosažené hodnoty vnitřních sil a deformací.

9.6.2024
prof. Ing. Leonard Hobst, CSc., VUT v Brně

Recenzovaný Příspěvek se věnuje problematice povolování výstavby bytových domů v období 1. republiky, a to se zaměřením na tehdejší stavební předpisy. Příspěvek na příkladu výstavby konkrétního bytového domu v Brně přibližuje tehdejší systém povolování staveb, vybrané technické požadavky na výstavbu bytových domů, včetně nákladů na povolení a možnosti získání státního příspěvku na výstavbu.

3.6.2024
Ing. Zdeněk Prošek, Ph.D., doc. Ing. Pavel Tesárek, Ph.D., Ing. Karel Hurtig

Recenzovaný V článku jsou prezentováné experimentální výsledky při využití upraveného stavebního demoličního odpadu po tornádu na jižní Moravě v roce 2021. Recyklát byl nejdříve dopravený do recyklačního střediska společnosti Moravostav Brno v Modřicích. V recyklačním středisku upravený recyklát byl rozdělený do frakcí 0/4, 4/8 a 8/16 mm a dovezený na Fakultu stavební ČVUT v Praze. V rámci experimentu byla provedena charakterizace jednotlivých frakcí a ty byly použité do betonu jako náhrada části kameniva. Na vyrobených vzorcích byla stanovena pevnost v tlaku a porovnána s referenční sadou vzorků.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama