Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Stavba / od 14.3.2022 do 4.7.2022


zpět na aktuální články

4.7.2022
prof. Ing. Peter Turček, PhD., doc. Ing. Monika Súľovská, PhD.

Recenzovaný Príspevok sa a vo svojej druhej časti venuje metódam kontroly uskutočnených tesniacich prác. Vyhodnocujú sa merania priepustnosti injektovaného prostredia v teréne, analyzujú zistenia záznamov o injektovaní a v laboratórnych podmienkach sa stanovil obsah cementu v odobratých vzorkách injektovanej zeminy. V závere sú zhrnuté odporúčania na nápravu.

2.7.2022
Ing. David Jun, Ing. Ondřej Nespěšný

Recenzovaný Činitel zvukové pohltivosti je jednou ze základních veličin popisujících akustické chování materiálů a konstrukcí určených pro použití v prostorové akustice. Tento příspěvek nejprve popisuje stručný přehled technik pro měření činitele zvukové pohltivosti. Zvláštní pozornost je věnovaná skupině metod využívající impedanční trubici, často také nazývanou Kundtova trubice. Následuje představení měření metodou přenosové funkce a vlastního prototypu impedanční trubice zahrnujícího jak hardwarovou sestavu, tak softwarovou implementaci měření.

27.6.2022
prof. Ing. Peter Turček, PhD., doc. Ing. Monika Súľovská, PhD.

Recenzovaný Stále častejšie sa opakujúce vysoké hladiny rieky Dunaj si vynútili chrániť Bratislavu pred povodňami. V západnej časti mesta bolo potrebné zabezpečiť utesnenie navážok nachádzajúcich sa tesne pri brehu Dunaja. Realizované tesniace práce nezohľadnili skutočné vlastnosti podložia. Príspevok sa v prvej časti venuje skutkovému stavu na lokalite a nedostatkom injektovania podložia.

20.6.2022
Ing. Miloš Slivanský, PhD., Ing. Roman Herda

Recenzovaný Príspevok pojednáva o teoretickej tvarovej a stabilitnej analýze drevenej prútovej škrupinovej konštrukcie. Osobitosť prístupu pri analyzovaní konštrukcie tohto typu sa vzhľadom na komplikovaný tvar strešnej roviny prejavuje vo viacerých častiach návrhového postupu. Tieto špecifiká možno vztiahnúť už na prvotnú fázu vytvárania tvaru konštrukcie, s čím priamo súvisí výsledná statická efektívnosť konečného návrhu. Ďalšími dôležitými časťami analýzy konštrukcie, ktoré vybočujú z normou definovaných postupov je stanovenie návrhového zaťaženia vonkajšími klimatickými vplyvmi a stabilitná analýza s potrebou aplikácie geometricky nelineárneho výpočtu s vplyvom počiatočných imperfekcii.

13.6.2022
Ing. et Karla Háva, Ing., VUT v Brně, Ústav soudního inženýrství

Recenzovaný Média neustále informují o zdražování stavebních materiálů, o tom, že se stavby zpomalují či prodražují. Investicím do nemovitostí neprospívala již pandemie a neprospívá jim ani válka na Ukrajině. Jako nejvíce zasažené se v současné době jeví ocelové výrobky. Do cen stavebních materiálů se promítá také růst cen energií a pohonných hmot. Nepříznivé podmínky vnímají nejen drobní investoři, ale i obce, které vypisují veřejné zakázky. Vysoutěžená cena totiž během příprav a realizace stavby může značně narůst. Autor článku analyzuje vývoj cen stavebních materiálů v průběhu několika let. V článku je uveden také příklad ocenění konkrétní veřejné zakázky směrnými cenami stavebních materiálů a prací v různých obdobích.

6.6.2022
Ing. Jakub Černuška, doc. Ing. Magdaléna Štujberová, PhD.

Recenzovaný V článku sú ukázané výhody a nevýhody návrhu rôznych typov prípojov nosníkov na stĺpy. Na príklade návrhu konkrétnej viacpodlažnej budovy s oceľovou rámovou konštrukciou je ukázaná účinnosť kĺbových, tuhých a polotuhých uzlov. Pre jednotlivé varianty sú uvedené vodorovné deformácie a hmotnostné a približné cenové porovnanie.

30.5.2022
Ing. Milan Meruňka, Ing. Martin Ťažký, prof. Ing. Rudolf Hela, CSc.

Recenzovaný Používání vysokoteplotního úletového popílku do betonové směsi se stalo již běžnou záležitostí. Poptávka po tomto druhu aktivní příměsi se ovšem zvýšila natolik, že při aktuální situaci, zejména po zavedení selektivní nekatalytické redukce oxidů dusíků (SNCR) a přechodu na obnovitelné zdroje, převyšuje nabídku.

23.5.2022
Ing. Adam Petrík, doc. Ing. Rudolf Ároch, PhD.

Recenzovaný Počítačové simulácie vyžadujú vhodné vstupné parametre, aby došlo k zhode výsledkov numerických simulácii a experimentov. Skutočný pracovný diagram, vhodný pre numerické simulácie, popisuje nelineárne správanie sa ocele od počiatku zaťažovania až po porušenie vzorky. Časť po pevnosť v ťahu je možné jednoducho popísať analytickými metódami, no oblasť lokálnej plastickej deformácie nie je možné popísať podobnými závislosťami medzi technickým a skutočným diagramom. Bola vykonaná numerická ťahová skúška skúšobnej vzorky pre stanovenie skutočného diagramu ocele v programe ANSYS. Napätia a deformácie z počítačových simulácií boli porovnané s výsledkami experimentálnej ťahovej skúšky.

17.5.2022
Ing. Maroš Mojto, prof. Ing. Ján Brodjansky, PhD., Ing. Tomáš Klass, PhD.

Recenzovaný Príspevok sa zaoberá dovolenými geometrickými toleranciami v oceľových kónických rúrach, ktoré sa používajú v nasúvanom spoji. Tieto rúry môžu byť kruhového alebo mnohouholníkového prierezu. Príspevok prezentuje predpisy s geometrickými toleranciami. Tieto predpisy sú použité na vyhodnotenie imperfekcií na experimentálnych rúrach. Nie je jednoznačné, ktoré predpisy je vhodné použiť. Experimentálne vzorky vykazujú značné nedokonalosti.

3.5.2022
Ing. Pavel Klika, Ph.D., Ing. David Brandejs, Ing. Vítězslava Hlavinková, Ph.D., Ing. Monika Doležalová, Ing. Martina Vařechová

Recenzovaný V souvislosti s živelní pohromou, která zasáhla v červnu minulého roku Břeclavsko a Hodonínsko, bylo poškozeno nebo zcela zničeno více než tisíc domů, budov, hal a dalších staveb. S finanční pomocí přišlo několik státních a nestátních, ziskových i neziskových organizací. Pro stanovení výše podpory, dotace či úvěru, bylo požadováno doložení odhadovaných nákladů na náhradu škod. Odhadované náklady byly stanovovány na základě několika metod, s ohledem na druh a typ nemovitosti, vlastnictví, a dle rozsahu poškození. Metody, které byly použité pro stanovení odhadovaných nákladů na náhradu škod, jsou popsány v následujícím textu.

27.4.2022
Ing. Peter Juráš, PhD., Stavebná fakulta Žilinskej univerzity, Katedra pozemného stavite

Recenzovaný Od roku 2020 sú postupne zhotovované skladby rôznych výrobcov za účelom merania teplôt a retencie dažďovej vody. V súčasnosti prebieha meranie na piatich rôznych skladbách. V tomto článku sú sumarizované poznatky z experimentu a načrtnuté výsledky počas prvého roku merania vo forme charakteristických dní pre jednotlivé obdobia.

26.4.2022
Ing. Tomáš Melichar, Ph.D., doc. Ing. Jiří Bydžovský, CSc., Ing. Lenka Mészárosová, Ph.D., Ing. Amos Dufka, Ph.D.

Recenzovaný Jedním z velmi podstaných aspektů pro zajištění adekvátní životnosti kompozitních materiálů, které kombinují cementovou matrici a dřevní hmotu, je stabilizace struktury dřeva. Stabilizace dřevní struktury je významá zejména v návaznosti na vliv vlhkosti na mechanické vlastnosti dřevo-cementových kompozitů. Stabilizace dřevní hmoty je prováděna zpravidla pomocí vhodných typů přísad. Článek se zabývá detailní analýzou vlivu složení dřevo-cementových kompozitů v návaznosti na působení vody. Další z podstatných oblastí prezentovaného výzkumu je analýa shopnosti modifikované matrice (různými typy průmyslových odpadů) fixovat cukry ve struktuře dřevní hmoty, a to s ohledem na eventuální ovlivění průběhu hydratace cementové matrice.

17.4.2022
Ing. Ján Mihálik, Ing. Filip Gago, PhD., Ing. Martina Buková

Recenzovaný Cieľom vyhodnotenia je získať návrhové hodnoty experimentálnej únosnosti pilót. Analýza obsahuje vyhodnotených 10 statických zaťažovacích skúšok realizovaných na veľkopriemerových pilótach rôznych dĺžok, ktoré sa nachádzajú v rovnakom inžinierskogeologickom rajóne a sú zhotovené rovnakou technológiou tzn. vŕtané pilóty s výpažnicou. Pri vyhodnocovaní sme sa zameriavali na najčastejšie využívané metódy a každú skúšku sme vyhodnotili podľa STN 73 1002, podľa metódy Brinch Hansen – 80% kritérium a podľa Davissonovej metódy medznej únosnosti.

15.4.2022
Ing. Michal Novotný, Ing. Tomáš Chorazy, Ph.D.

Recenzovaný Současným trendem při odvodnění vozovek pozemních komunikací je soustředění dešťové vody do podloží vozovek tak, aby se neztrácela v kanalizačních systémech, ale volně se saturovala do podloží. Cílem tohoto výzkumu je optimalizovat konstrukční vrstvy zelených parkovišť při použití zasakovacích roštů AS-TTE. Během návrhu konstrukčních vrstev budou jednotlivé nové typy materiálů včetně podkladních vrstev optimalizovány tak, aby umožnily maximální vsakování vody do podloží a zároveň byly dodrženy požadavky na únosnost konstrukčních vrstev dle ČSN 72 1006. Budou provedeny laboratorní zkoušky zaměřené na základní fyzikálně-mechanické vlastnosti, propustnost vody a adsorpci ropných látek.

Vyrovnávací podsyp suchých podlah
11.4.2022
Ing. Tomáš Melichar, Ph.D., doc. Ing. Jiří Bydžovský, CSc., Ing. Miroslav Vacula, Ing. Šárka Keprdová, Ph.D.

Recenzovaný Podsypy podlah mají ve výstabě či rekonstrukci budov své nezastupitelné místo a to především při realizaci podlah, kde je cílem redukce mokrého procesu v návaznosti na rychlost provedení. Pro podsypy podlah jsou využívány nejrůznější typy materiálů (keramzit, porobeton, mineralizovaná dřevní štěpka, apod.). Článek prezentuje výzkum a vývoj nového typu vyrovnávacího podsypu suchých podlah na bázi upravených odřezků z opracování cementotřískových desek. Podsyp je určen jak pro rekonstrukce, tak realizaci nových podlah obytných objektů. Výzkum a vývoj zohledňuje environmentální situaci, neboť ročně je produkováno přibližně 5 tis. tun odřezků během opracování cementotřískových desek. Cílem výzkumu a vývoje bylo posouzení vlastností a chování podsypu na bázi vhodně upravených odřezků z výroby cementotřískových desek. Složení odřezků bylo upraveno v čelisťovém drtiči a následně byly různé varianty podsypů analyzovány z hlediska zrnitosti, stlačitelnosti, pevnosti v tlaku, nasákavosti a součinitele tepelné vodivosti. Vlastnosti vyvíjeného materiálu byly komparovány také s parametry běžně komerčně dostupných podsypů.

Degradovaná hydroizolace z mPVC na ploché střeše, foto: redakce
5.4.2022
Ing. Jozef Kováč, doc. Ing. et Ing. arch. Milan Palko, PhD., Ing. Angela Kleinová

Recenzovaný Analýza požiadaviek pre povlakové krytiny z hľadiska UV žiarenia pre umiestňovanie materiálov na trh je dobrým nástrojom na hodnotenie ich kvalitatívnych parametrov. Testovanie polymérnych materiálov s použitím fluorescenčných svetelných zdrojov je realizovateľné v zmysle normy STN ISO 4892-3. Testovanie pevnostných vlastností optimálne definuje norma STN EN 12311-2. Infračervená spektroskopia patrí do skupiny nedeštruktívnych analytických metód, keď skúmaná vzorka nie je analýzou nijak poškodená, a napriek tomu poskytuje informácie o svojom zložení.

Analýza schodišťového stupně z ultravysokohodnotného betonu
1.4.2022
Ing. Dominik Lisztwan, Ing. Petr Daněk, Ph.D.

Recenzovaný Článek popisuje experimentální a numerickou analýzu modelu štíhlého železobetonového schodišťového stupně v měřítku 1:1 vyrobeného z ultra vysokohodnotného betonu pro ověření reálného chování stupně a jeho odezvy na působící zatížení. Experimentální část v podobě statické zatěžovací zkoušky provedené metodou vakuování je doplněna numerickou nelineární analýzou pomocí metody konečných prvků s využitím softwaru ATENA Science. Výsledky jednotlivých částí analýzy jsou navzájem porovnány a je diskutováno netypické chování zkoušeného dílce.

Foto © Ciur a.s.
24.3.2022
Ing. et Barbora Králová, Ing. arch., doc. Ing. et Palko Milan, Ing. arch. PhD.

Recenzovaný V súčasnosti sa výber matriálu pre izoláciu zameriava najmä na účinnosť tepelných izolantov, nie na ich vplyv na životné prostredie počas celého životného cyklu. Zároveň s nástupom trendu používania prírodných stavebných materiálov dochádza k zmenám skladieb striech, kedy je nutné dbať na ich stavebno-fyzikálne posúdenie,vrátane posúdenia šírenia vlhkosti v konštrukcii, množstva skondenzovanej vodnej pary a celoročnej bilancie skondenzovanej a vyparenej vodnej pary vo vnútri konštrukcie.

15.3.2022
Ing. Ondřej Nespěšný, Ing. Jan Vystrčil, Ing. Dominik Cakl

Recenzovaný Schodiště jsou nedílnou součástí vícepodlažních budov a musí splňovat řadu požadavků vycházejících zejména z technických norem. Jedním ze základních požadavků na stavby je mechanická odolnost a stabilita, která je v současnosti často ověřována výpočtovými metodami. Pokud jsou výpočtové metody nedostačující musí být využíváno experimentální metody zatěžování konstrukcí, kterou popisuje tato publikace. Příspěvek shrnuje průběh statického zatěžování prefabrikovaných schodišťových sestav z kompozitních materiálů na bázi cementu a výztužných organických vláken. Aplikované metody vycházejí z evropských technických norem a řídících pokynů pro evropská technická schválení.

14.3.2022
doc. Ing. Marián Vertal’ PhD., prof. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Ing. Alena Vargová, Ing. Katarína Čakyová, PhD., MBA

Recenzovaný V článku je prezentovaná realizácia experimentu výskumnej aktivity greenIZOLA, ktorá je zameraná na konverziu areálu stavebnej firmy IZOLA Košice. Štúdia fokusuje na doteraz výskumne málo frekventovanú tému teplotného namáhania hydroizolačných vrstiev vegetačných striech v zimnom období. Vizualizácia nameraných povrchových teplôt potvrdzuje podstatnú redukciu teplotných oscilácií na hydroizolačnej vrstve vplyvom aplikácie vegetačnej strechy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama