Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stavební fyzika

8.4.2024Ing. Zuzana Rácová, Ph.D., Ing. Aneta Libecajtová, Ph.D.
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
5.4.2024Schöck-Wittek s.r.o.
Schöck Isokorb® typ CXT typ AP pro atiky a parapety je udržitelnou alternativou k obalování těchto konstrukcí tepelnou izolací. Přenáší ohybové momenty a posouvající síly vyplývající ze sil působících stejným směrem. Navíc přenáší tlakové síly.
22.3.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Kazetové podhledy Eurocoustic účinně snižují dobu dozvuku. Jsou proto vhodným řešením pro všechny prostory s větší koncentrací osob, kde je zároveň kladen důraz na dobrou srozumitelnost mluveného slova. Mimo svůj akustický výkon nabízí také široké možnosti designového provedení.

RECENZOVANÉ A ODBORNÉ ČLÁNKY

další články

18.3.2024IP Polná s.r.o.
Co to je plíseň? Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Při růstu vytvářejí reprodukční orgány, ze kterých uvolňují do okolního ovzduší velké množství spor (rozmnožovací částice, které často také obsahují mykotoxiny). Ty jsou velmi malé a lehké, a tak jsou unášeny vzduchem na velké vzdálenosti.
5.3.2024Lindab Ventilace
Produktová skupina Tlumiče hluku Lindab nabízí akustická řešení a přesné výpočty hluku pro vzduchotechnické systémy v budovách. Během desetiletí výzkumu a vývoje se společnosti Lindab podařilo shromáždit rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti snižování hluku. Díky tomu pomáhá svým zákazníkům navrhovat zvukotěsné vzduchotechnické systémy, které zvyšují kvalitu života i práci lidem v budovách.
26.2.2024redakce
TZB-info doporučuje Tradičně na našem stánku najdete odborné redaktory a můžete konzultovat odborná témata, ceny energií atd. Ve středu 6. 3. budeme vysílat živý stream z veletrhu. Přijďte se podívat na práci estav.tv a můžete být i hosty, ozvěte se. V ostatní dny se přijďte pobavit do virtuálního studia, nebo náš tým objevte, jak natáčí na veletrhu u jiných stánků nebo na doprovodném programu. Těšíme se na viděnou od 5. do 8. března 2024 v PVA EXPO Praha.
13.2.2024TESTO, s. r. o.
Díky vynikající kvalitě detektoru i objektivu a také inteligentnímu systémovému řešení odhalíte každý detail: to platí jak pro velkoplošné panoramatické snímky, tak i pro malé výřezy měřeného objektu. Vedle intuitivní navigace v menu je rychlá a profesionální analýza dat zajištěna především díky softwaru IRSoft.
28.1.2024Wienerberger s.r.o.
Wienerberger uvádí na trh inovativní fotovoltaický systém, integrované moduly Wevolt X-Tile. Převratnou novinkou za značku Tondach jsou střešní okna, která doplní ucelený sortiment nekeramických doplňků pro komplexní realizaci střechy. Porotherm představuje užší akustické cihly, které šetří místo na stavbě a jsou udržitelnější. Na trh také uvedou první vhodnou cihlu pro robotické zdění.
Vzorkovna společnosti Slavona
24.1.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Okna ze Slavony jsou všeobecně známa jako výrobky s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi a elegantním vzhledem. Díky inovacím a vývoji okenních konstrukcí, kterému Slavona věnuje dlouhá léta velkou pozornost, může nabídnout zákazníkům výrobky s přidanou hodnotou v podobě nadčasového designu, dlouhé životnosti a minimálních nároků na údržbu. Abychom se seznámili s aktuálními produkty, navštívili jsme pražskou vzorkovnu firmy, kde si s námi na uvedená témata povídal obchodní zástupce Slavony, pan Pavel Kamír.
Příklad obvyklého řešení dřevěného trámového stopu v obytných budovách
22.1.2024Ing. Lubor Kalousek, Ph.D., Ing. Zuzana Fišarová, Ph.D., Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D.
Recenzovaný Příspěvek je zaměřen na problematiku dřevěných trámových stropů a podlah zejména z období konce 19. století až 1. poloviny 20. století. V běžné stavební praxi se s těmito konstrukcemi velmi často setkáváme u obytných budov, které jsou, nebo v minulosti byly, předmětem stavebních změn. Při těchto zásazích však často nejsou respektovány základní myšlenky původního technického řešení a dochází k degradaci některých stavebněfyzikálních parametrů. V příspěvku budou popsány zásady, které byly těmto typům konstrukcí věnovány v dobových legislativních a normativních předpisech a dále v odborné literatuře. Na praktickém příkladu bude prezentováno původní historické řešení. Ve vztahu ke stavebním zásahům do historických stropních konstrukcí budou dále popsány současné legislativní a normativní předpisy, ale i vlastní příklady novodobých řešení a jejich omezení.
17.1.2024redakce
TZB-info doporučuje V programu Nová zelená úsporám Light lze získat dotaci na zateplení, výměnu oken a vchodových dveří rodinných domů nebo trvale obývaných domů pro rekreaci. Podporována je také instalace solárního ohřevu vody. Finanční prostředky lze čerpat i předem – zálohou.
FPowlet – axiální ventilátor pro tepelná čerpadla budoucnosti
8.1.2024Ziehl-Abegg s.r.o. Brno
Společnost ZIEHL-ABEGG optimalizuje své výrobky z hlediska akustiky a účinnosti a klíč k tomuto cíli byl nalezen v oblasti biomimetiky (zkoumaní zajímavých konstrukčních řešení v přírodě u živých organismů a snaha je napodobit). Výsledkem je axiální ventilátor pro tepelná čerpadla s novým, optimalizovaným designem právě pro tyto aplikace.
Schöck Sconnex® odstraňuje poslední velký tepelný most. Zdroj: Schöck-Wittek s.r.o.
4.1.2024Schöck-Wittek s.r.o.
Tepelné mosty v oblasti balkonů jsou již dlouho známým problémem, systémové řešení Schöck Isokorb® nám toto pomáhá řešit již 40 let. Existují ale i jiná místa na budovách, které dříve nebylo možné systémově řešit, typicky např. styky nosných konstrukcí. Nové systémové prvky pro přerušení těchto tepelných mostů od firmy Schöck Bauteile GmbH nám představí její obchodní manažer Ing. Ondřej Wittek a statik Ing. Jan Vopička. Další novinkou v sortimentu jsou také řešení pro montáž fasády z pohledových betonů a provětrávané fasády v rekonstrukcích již zateplených budov bez nutnosti sundání stávajícího pláště.
29.12.2023KM Beta, a.s.
Jakými způsoby se šíří hluk v bytových a rodinných domech? Proč je výhodnější vsadit na materiály s vysokou objemovou hmotností? Na co pamatovat při montáži fotovoltaických panelů? Jakými způsoby lze efektivně čelit nedostatku řemeslníků a rostoucí ceně práce? A může být cesta k bydlení bez stresů inspirována minulostí? Odpovědi nejen na tyto otázky dostali účastníci letošního odborného semináře uspořádaného společností KM Beta. Získat je ale může kdokoliv i teď – díky kompletnímu videozáznamu všech přednášek a debat.
21.12.2023TESTO, s. r. o.
Termografie se během let ustanovila jako ideální metoda pro vyhodnocení skutečného stavu budov a pro vyhledávání oblastí s potenciálem pro úsporu energie. Pomocí termokamer lze snadno a zcela nedestruktivně odhalit konstrukční vady budov a identifikovat jejich příčiny.
11.12.2023doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT Praha
Recenzovaný Příspěvek se zabývá rovnoměrností denního osvětlení v obytných místnostech. Zkoumá vliv způsobu stanovení velikosti a umístění obytného prostoru v obytné místnosti na rovnoměrnost.
Jiří Heger a Jan Štěpán, PROPASIV. Zdroj: estav.tv
8.12.2023redakce
Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Jsou nedílnou součástí každé konstrukce a není možné se jim zcela vyhnout. Dobrá zpráva je, že je lze redukovat na minimum, aby jejich vliv byl co nejmenší a nezpůsoboval žádné funkční poruchy. O tepelných mostech a jejich eliminaci prostřednictvím řešení PROPASIV® jsme si povídali s pány Jiřím Hegerem a Janem Štěpánem.
Marcela Bosáčková, Ciur a.s.
6.12.2023redakce
Důraz na udržitelnost ve stavebnictví, snižování uhlíkové stopy a využití recyklace je patrný u všech velkých hráčů na trhu stavebnictví. Společnost Ciur se z velké části svého byznysu recyklaci věnuje již více než 30 let. O přístupu společnosti Ciur k využívání zdrojů jsme si povídali s paní Marcelou Bosáčkovou z marketingového oddělení společnosti.
© Fotolia.com
13.11.2023Ing. et Ing. Lenka Gábrová, Ph.D., Ústav pozemního stavitelství, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební
Recenzovaný Článek se zabývá posuzováním denního osvětlení uvnitř obytných místností podle dnes platné normy ČSN 73 0580-2 a podle návrhu vyhlášky o požadavcích na výstavbu. V případové studii je vyhodnocena dostupnost denního osvětlení v místnostech, které splňují požadavky návrhu vyhlášky.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Reklama

VIDEAPartneři oboru
Stavební fyzika
 
Reklama