Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Stavba / od 3.10.2024 do 20.1.2025


zpět na aktuální články

20.1.2025
prof. Ing. Ján Brodniansky, PhD., Ing. Silvia Martinkovičová

Recenzovaný Návrh lana ako súčasti nosnej konštrukcie závisí predovšetkým od ekonomickej voľby vhodného typu a konštrukcie lana, pričom sa berie do úvahy aj spôsob jeho namáhania. Po výbere vhodného typu je potrebné určiť priemer lana tak, aby sa dosiahla maximálna hospodárnosť pri súčasnom splnení požiadaviek medzných stavov. Ekonomický návrh je ovplyvnený cenou lán, ktorá môže byť viackrát vyššia ako cena bežného valcovaného materiálu. Kľúčovým dokumentom pri návrhu lanových prvkov je norma EN 1993-1-11, ktorá definuje skupiny ťahaných prvkov a stanovuje pravidlá pre technické požiadavky na prefabrikované ťahané prvky, z hľadiska ich bezpečnosti, funkčnosti a trvanlivosti.

17.1.2025
Ing. Alena Vargová, doc. Ing. Marián Vertaľ, PhD., Ing. Katarína Lavková Čakyová, PhD., Ing. Jaroslav Varga, CSc.

Recenzovaný Príspevok sa venuje špeciálnemu typu vegetačnej strechy, a to mokraďovej. Zameriava sa na jej skladbu, výhody, výskyt vo svete a prehľad výskumov, ktoré sa zaoberajú danou problematikou. Zároveň sú predstavené tri nové mokraďové prvky, ktoré vznikli na budove firmy v rámci vízie zelenej konverzie projektu greenIZOLA. Popísaná je realizácia mokraďových prvkov a ich údržba.

6.1.2025
Ing. Šimon Racek

Recenzovaný Mezi nejčastější téma debat ve veřejném prostoru patří bezesporu umělá inteligence (AI). Týká se to takřka všech oborů lidské činnosti, stavebnictví nevyjímaje. Firmy se připravují na její nástup, zkoumají, kde bude činnost AI přínosem a kde může být naopak obávaným hostem. V příspěvku představíme softwarový nástroj SDS2 s technologií umělé inteligence Narrow AI, který přináší zcela nový pohled na proces navrhování ocelových konstrukcí a přípojů.

30.12.2024
Ing. Róbert Šoltýs, PhD., prof. Ing. Michal Tomko, PhD., prof. Ing. Stanislav Kmeť, DrSc.

Recenzovaný Konštrukcie náchylné na vibrácie predstavujú káblové mosty s dlhým rozpätím, strechy s dlhým rozpätím, membránové konštrukcie, stožiary, veže a samotné káble. Patri sem i strecha so závesným lankom analyzovaná v tejto práci. Prezentovany prístup modálnej analýzy presahuje postupy definované v existujúcich návrhových štandardov a umožňuje komplexnejšiu analýzu vrátane zmien v čas. Experimentálna dynamika štruktúr sa stáva modernou oblasťou s rastúcim záujmom.

23.12.2024
Ing. Jakub Mareš, Ing. Yasmina Boutar, Ph.D., prof. Ing. Martina Eliášová, CSc.

Recenzovaný Tento článek se zabývá výsledky experimentálního výzkumu plně transparentních lepených spojů nosných skleněných konstrukcí. Práce byla zaměřena zejména na povrchové vlastnosti skla, ovlivňující únosnost spojů, jako jsou například povrchová energie, smáčivost, drsnost a rozebírá rozdíly mezi cínovou a vzdušnou stranou skleněných tabulí.
Zmíněné poznatky jsou podloženy výsledky zkoušek provedených na Fakultě stavební ČVUT mezi roky 2021 a 2023. Vyhodnoceny byly tahové a dynamické zkoušky vybraného lepidla LOCTITE® EA 9455 a následně i smykové zkoušky jednostřižných spojů sklo-sklo, se zaměřením na únosnost spoje při zvýšené teplotě.
V závěru článku je provedeno shrnutí získaných výsledků a naznačen jejich vliv na inženýrskou praxi.

17.12.2024
Ing. Jakub Diviš, Ph.D., Ing. Martin Hataj, Ph.D., Ing. Pavla Novotná, Kamila Novotná, MBA, Ing. Jan Pešta, Ph.D.

Recenzovaný S cílem dosáhnout co největší míry opětovného použití výrobků a materiálů byl navržen modulární systém složený z prefabrikovaných dílů z překližky. V tomto článku je popsán potenciál pro opětovné použití nosných prvků tohoto systému, který může dosáhnout až 100 % hmotnosti materiálů tohoto konstrukčního systému.

15.12.2024
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., MBA, ProDřevo ateliér, Společnost pro technologie ochrany památek STOP, z.s.

Recenzovaný Dřevo je běžnou součástí kulturních památek; je ovšem materiálem přírodním, a proto disponuje velkou mnohotvárností danou růstovými podmínkami, prostředím a dědičnými dispozicemi. Kvůli svému rostlinnému původu je dřevo trvale vystaveno degradačním procesům zejména biotické, ale i environmentální povahy, jež způsobují významné změny fyzikálních, mechanických a chemických vlastností. Jaké jsou nejčastější poruchy dřevěných konstrukcí, jak je rozdělit do kategorií podle vlivů zapříčiňujících jejich vznik a jak provádět údržbu dřeva?

Ocelová konstrukce © Fotolia.com
2.12.2024
doc. Ing. Magdaléna Štujberová, PhD., Stavebna fakulta STU v Bratislave, Katedra kovových a dřevených konštrukcií

Recenzovaný Zabezpečenie protipožiarnej odolnosti oceľových konštrukcií má väčšinou za následok zvýšenie ich ceny. V článku sú ukázané možnosti, ako dosiahnuť požadovanú krátkodobú požiarnu odolnosť bez protipožiarnej ochrany.

beton © Fotolia.com
25.11.2024
prof. RNDr. Adriana Eštoková, PhD., Ing. Miriama Čambál Hološová, Ing. Martin Jaš, prof. Ing. Alena Sičáková, PhD.

Odborný Betón ako cementový kompozit je jedným z najbežnejších stavebných materiálov, ktorý sa používa na výstavbu budov, ciest, mostov a ďalšej infraštruktúry. Jeho výroba je však spojená s významným negatívnym vplyvom na životné prostredie a vyčerpávaním prírodných zdrojov. V súčasnej dobe je čoraz viac snáh o udržateľnosť a zníženie uhlíkovej stopy pri výrobe betónu.

4.11.2024
Tomáš Zbíral, doc. Ing. Václav Nežerka, Ph.D., Ing. Jan Trejbal, Ph.D., doc. Ing. Jan Valentin, Ph.D., doc. Ing. Stanislav Vítek, Ph.D., Ing. Matěj Hužvár

Recenzovaný Bez efektivní klasifikace materiálů ve stavebních sutích nelze zajistit jejich přesné třídění a následné hodnotné využití. Dosavadní přímé metody založené na silových třídičích či separátorech ovšem naráží na své limity. Stavební a demoliční odpad je kvůli tomu zpravidla předurčen k devalvujícím aplikacím nebo dokonce k uložení na skládku. Náš příspěvek rozdělujeme na dvě části. První část přináší fakta o produkci stavebního a demoličního odpadu v EU a zdůvodňuje urgenci v hospodárném nakládání s ním. Dále rekapituluje vývoj nepřímých metod klasifikace. Stručně popisuje druh vhodných čidel pro sledování odpadu a algoritmy, které tato data vyhodnocují. Druhá část přináší popis vlastního řešení klasifikace, které bylo vyvinuto na fakultách stavební a elektrotechnické ČVUT v Praze. Metoda se opírá o hodnocení obrazových dat, která jsou získávána pomocí běžných RBG kamer.

3.11.2024
Ing. Aleš Dittert, ČVUT v Praze, Fakulta architektury

Odborný Tak trochu podceňovanou součástí komunikací a zpevněných prostranství je jejich nosná konstrukce. Hovořilo se o tom na semináři s názvem Drobná architektura v krajině, který pořádala Společnost pro technologie ochrany památek STOP. Jaké materiály lze použít? Jak se vyvarovat chyb již v samotném návrhu?

28.10.2024
Ing. Jan Trejbal, Ph.D., doc. Ing. Václav Nežerka, Ph.D., Tomáš Zbíral, doc. Ing. Jan Valentin, Ph.D.

Recenzovaný Bez efektivní klasifikace materiálů ve stavebních sutích nelze zajistit jejich přesné třídění a následné hodnotné využití. Dosavadní přímé metody založené na silových třídičích či separátorech ovšem naráží na své limity. Stavební a demoliční odpad je kvůli tomu zpravidla předurčen k devalvujícím aplikacím nebo dokonce k uložení na skládku. Náš příspěvek rozdělujeme na dvě části. První část přináší fakta o produkci stavebního a demoličního odpadu v EU a zdůvodňuje urgenci v hospodárném nakládání s ním. Dále rekapituluje vývoj nepřímých metod klasifikace. Stručně popisuje druh vhodných čidel pro sledování odpadu a algoritmy, které tato data vyhodnocují. Druhá část přináší popis vlastního řešení klasifikace, které bylo vyvinuto na fakultách stavební a elektrotechnické ČVUT v Praze. Metoda se opírá o hodnocení obrazových dat, která jsou získávána pomocí běžných RBG kamer.

27.10.2024
doc. Ing. Kristián Sógel, PhD., Ing. arch. Martin Kusý st., Ing. arch. Pavol Paňák, Ing. Ladislav Tausinger, Jozef Mečiar

Recenzovaný Pri návrhu nosných konštrukcií mostov je bežná úzka spolupráca architekta so statikom. Človek by nečakal, že podobná kooperácia môže vzniknúť aj v prípade konštrukcie schodiska. V príspevku je predstavená jedinečná drevená nosná konštrukcia schodiska z brezového dreva, vývoj technických riešení, príprava a montáž konštrukcie.

21.10.2024
Ing. et Ing. Lenka Gábrová, Ph.D., Mendelova univerzita, Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologiích

Recenzovaný Pražské a brněnské stavební předpisy, které byly schváleny v roce 2024, nepožadují splnění požadavků na denní osvětlení v obytných místnostech v budovách s uzavřenou a polouzavřenou stavební čarou. V těchto budovách má místo prokázání splnění požadavků na denní osvětlení stačit, aby plocha oken místnosti byla alespoň jedna desetina podlahové plochy místnosti. Článek se zabývá vyhodnocením množství denního osvětlení v různě zastíněných místnostech, jejichž okno má plochu právě 10 % podlahové plochy místnosti.

20.10.2024
Ing. Jan Zima, Rekonstrukce památkových objektů-atelier statiky spol. s r.o.

Recenzovaný Statických problémů u historických objektů, v jejichž konstrukci jsou použity cihly (pálené či nepálené), je celá řada. Každý z konstrukčních prvků stavby, který je proveden z cihelného zdiva, vykazuje z hlediska statiky poruchy, jež jsou z velké části závislé na jeho umístění v nosném systému stavby. V textu se blíže podíváme na některé statické poruchy a nabídneme možnosti řešení.

16.10.2024
doc. Ing. ad Ing. arch. Milan Palko, PhD., Ing. Adela Palková, PhD., Ing. Silvia Križanová

Recenzovaný Transparentná strecha a jej poloha ju predurčuje do pozície primárneho prvku z pohľadu potenciálu využitia solárneho žiarenia. Klimatická zmena prináša nárast vonkajšej teploty a počtu slnečných dní, čo môže viesť k nežiadúcemu prehrievaniu budov. Zachovanie optických vlastností a eliminácia tepelných ziskov je riešiteľná dynamickým skleným systémom. Termochromické sklené systémy majú vysoký potenciál pri transparentných strešných plášťoch a postupným vývojom dokážu byť optimálnym riešením na autonómnu reguláciu a obmedzenie prehrievania v letnom období.

7.10.2024
doc. Ing. Michal Stehlík, Ph.D., VUT FAST Brno, Ústav stavebního zkušebnictví

Recenzovaný Článek představuje projekt, jehož cílem bylo nalézt uplatnění pro recyklované skleněné frakce z fotovoltaických panelů. Zaměřili jsme se na silikátové stavební materiály, které jsou schopny začlenit skleněné recykláty do své struktury během procesu hydratace, vypalování a tavení. Seznamujeme s výsledky testování možností využití skleněného recyklátu z fotovoltaických panelů pro betonové zdicí prvky. Porovnáváme konkrétní receptury a jejich fyzikální a mechanické vlastnosti s hlavním zaměřením na pevnost v tlaku. Porovnáváme hodnoty těchto receptur s hodnotami běžně používaných kompozitních materiálů – materiálů pro zdicí prvky bez recyklátů.

6.10.2024
Ing. Pavel Jakoubek, Studio acht, spol. s r. o.

Recenzovaný Cihelné dlažby jsou jedním z nejstarších typů pevných podlah. Pro jejich pokládku je třeba pochopit a zvládnout technologii výroby i pokládky (většinou do lože z vápenné malty, výjimečně také prostým položením na rovnou hliněnou či vápennou mazaninu s rubem dlaždice potřeným vápenným mlékem). Nabízejí se možnosti různých tvarů a formátů se solidní pevností a otěruvzdorností, tepelněizolačními vlastnostmi, požární odolností a dlouhodobou životnost. U nově realizovaných cihelných dlažeb se setkáváme i s potřebou zabudovat do nich koncové prvky rozvodů techniky prostředí. Setkat se můžeme i s moderními napodobeninami dlažeb či stěrkami napodobujícími beton.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama