Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Beton, malty, omítky
Archiv článků od 27.7.2022 do 7.11.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.11.2022
Ing. Vladimír Veselý, Svaz výrobců betonu ČR

Recenzovaný Transportbeton jako obor činnosti v rámci stavebnictví má za sebou v ČR více než 55letou historii. Během ní prošel a v současnosti prochází kontinuálně vývojem a inovacemi. Článek nabízí celkové shrnutí a možnosti dalšího vývoje.

31.10.2022
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Jednou z hlavních výhod, pro kterou jsou oblíbené montované domy, je rychlost výstavby. Montované domy od Dům jedním tahem (DJT) z keramického Liaporbetonu v rychlosti výstavby směle konkurují dřevostavbám a podobným stavebním systémům. Na rozdíl od nich ale přinášejí i výhody, kterých si ceníme třeba u klasických zděných domů – dlouhověkost, příjemné vnitřní klima v každém ročním období nebo třeba vysokou požární odolnost.

26.10.2022
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Nové technologie si dnes dokáží poradit s nástrahami počasí a prodloužit stavební sezonu i do období nižších teplot. To platí třeba pro zimní malty HELUZ, s kterými mohou stavbaři zdít i při teplotě vzduchu až −5 °C.

Zařízení pro 3D tisk na Kloknerově ústavu
24.10.2022
prof. Ing. Jiří Kolísko, Ph.D., Ing. David Čítek, Ph.D., Ing. Karel Hurtig

Recenzovaný V rámci projektu 3D-STAR probíhá vývoj zařízení 3D tisku cementových kompozitů, tisk tenkostěnných konstrukčních prvků a jejich testování. Pohonem projektu je vize využití technologie jak pro nosné stěnové konstrukce patrových staveb, tak pro stropní konstrukce těchto budov. Technologie 3D tisku cementových směsi má oproti klasickým betonovým konstrukcím řadu odlišností. Mezi výhody této technologie patří možnost tisknout tvarově složité prvky, jejichž realizace je jinak extrémně komplikovaná, systemizovat stavbu patrových staveb a optimalizovat celkové materiálové a časové náklady stavby.

10.10.2022
Ing. Lukáš Velebil, Ph.D., Ing. Jan Jochman, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Martin Hataj, Ph.D., Ing. Jan Pošta, Ph.D., Bc. Tomáš Bulant, Ing. Aleš Chovanec

Recenzovaný V experimentu byly jako spřahovací prostředky použity ocelové desky s prolisovanými trny. V rámci experimentální analýzy byly provedeny ohybové a následně protlačovací zkoušky. Během těchto zkoušek se sledovalo chování vzorku pomocí příslušných senzorů. Získaná data slouží k validaci výpočetního modelu pro návrh dřevobetonových konstrukcí.

3.10.2022
prof. Ing. Jiří Kolísko, Ph.D., Ing. David Čítek, Ph.D., Ing. Jindřich Čech, Ph.D., Ing. Adam Čítek, Ing. Martin Kryštov

Recenzovaný V Kloknerově ústavu byly provedeny experimenty, které podrobují materiál UHPC s výztuží vysokým teplotám. Článek zhodnocuje výsledky numerického statického modelování vytahovací zkoušky na zkušebních krychlích v programu Atena a porovnává je s výsledky experimentálních zkoušek. V modelech jsou zahrnuty změny vlastností zkušební krychle z UHPC vlivem ohřátí na vysoké teploty a následného ochlazení, které byly zjištěny experimentálně. Tyto dílčí výsledky jsou podkladem pro náročnější simulace konstrukčních prvků a konstrukcí namáhaných zvýšenou teplotou, u kterých je experimentální zkouška komplikovaná či zcela nemožná.

28.9.2022
Lafarge Cement a.s.

Lafarge Cement zahájil v areálu závodu v Čížkovicích výstavbu nového slínkové sila. Zařízení na uskladnění slínku má pojmout až 50 000 tun této základní suroviny pro výrobu cementu. Cílem je zcela zamezit jeho venkovnímu skladování a tím eliminovat činnosti, které jsou zdrojem prašnosti a přispět tak ke zlepšení životního prostředí našeho nejbližšího okolí. Jedná se o rozměrově velikou stavbu, průměr sila má činit 32 metrů a celková výška bude 65 metrů.

26.9.2022
doc. Ing. Petr Cikrle, Ph.D., Ing. David Juráň, Ing. Dalibor Kocáb, Ph.D., Ing. Jaroslav Šnédar

Recenzovaný Ultrazvuková odrazová metoda známá ve světě pod názvem pulse echo je velmi perspektivní metodou určenou zejména pro diagnostiku masivních konstrukcí a konstrukcí přístupných pouze z jedné strany. Příspěvek se zaměřil zejména na zjišťování tloušťky betonových konstrukcí a průmyslových podlah.

Nanesení základního nátěru Baumit SuperPrimer vč. osazení okrajových dilatací
21.9.2022
Baumit, spol. s r.o.

Poměrná velká část stavebních činností, ať už zaměřená na stěny, podlahy, či stropy, vyžaduje kvalitní přípravu povrchu. Právě k té jsou určeny různé typy penetračních nátěrů, případně aplikace kontaktních můstků. I v této oblasti nabízí společnost Baumit vhodná řešení v podobě několika produktů.

21.9.2022
prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc.,, VUT FAST v Brně, Ústav chemie

Recenzovaný Uvedený přehled chemických procesů, které probíhají při reakcích agresivních látek se složkami hydratovaného cementového tmelu a kameniva, naznačuje, jak velkou roli hraje prostředí při korozi betonu. Uvedené informace vysvětlují třídění korozního působení agresivních látek v normě ČSN EN 206 a měly by sloužit k lepšímu pochopení nutnosti zohlednit složení směsí pro výrobu betonu, ukládaného do popisovaných korozních prostředí.

15.9.2022
Beton University

Téma „zelených betonů“ nám přijde natolik poutavé a důležité, že jsme se rozhodli seminář Betony blízké budoucnosti, na kterém jsme se společně setkali v 1. polovině roku 2022 v Praze a v Brně, na podzim zopakovat formou online záznamu.

12.9.2022
Ing. Martin Ťažký, prof. Ing. Rudolf Hela, CSc., Ing. Michaela Hubertová, Ph.D.

Recenzovaný Podkladní vrstvy pochozích a pojížděných konstrukcí pozemních komunikací obvykle sestávají ze stabilního podloží disponujícího dostatečnou únosností pod samotnou povrchovou vrstvou ve formě betonových krytů nebo skladby z prefabrikovaných dlažebních prvků. Tyto podkladní vrstvy jsou nejčastěji pro svou únosnost vyráběny technologií směsí kameniv stmelených cementem. Stále aktuálnější téma hospodaření s dešťovou vodou přináší možnosti pro výstavbu vodopropustných skladeb s retenční schopností. Retenční schopnost takové konstrukce může být zajištěna v ideálních podmínkách touto podkladní částečně propustnou a absorpční vrstvou při neměnnosti jejich mechanických parametrů. V rámci experimentu byla ověřena možnost výroby podkladních vrstev stmelených cementem za použití lehkých pórovitých kameniv na bázi expandovaných jílů. Vysoká nasákavost použitého druhu kameniva je dobrým výchozím bodem ke zvýšení retenční schopnosti celého systému.

11.9.2022
Ing. Bohuslav Slánský, Ph.D., Pavel Zelinka, František Polák

Na odborné konferenci, která se týkala recyklace stavebních materiálů, představila akciová společnost ERC-TECH výsledky výzkumu a vývoje výroby betonu z recyklovaného kameniva (RA) včetně drobných frakcí do 4 mm. Nová patentovaná technologie se v praxi osvědčila a na základě tohoto řešení uvedla společnost Skanska na trh v České republice beton ze stoprocentního recyklovaného kameniva pod názvem Rebetong a využila jej v několika developerských projektů.

5.9.2022
Ing. Vladimír Veselý, Svaz výrobců betonu ČR

Recenzovaný V článku je představen systém norem v oboru beton definovaný v normě ČSN EN 206+A2. Zabývá se jednotlivými skupinami norem a uvádí jejich aktualizace v posledních letech s uvedením rozdílu oproti předcházejícím verzím.

28.8.2022
Tesla FiberoX s. r. o.

Inovativní kompozitní tyče jako výztuž pro betonové konstrukce jsou ve stavebnictví stále používanější. Jsou odolné vůči korozi, jsou pevnější a lehčí než ocel a nemění své vlastnosti ani při změně teplot, a proto je tento nový materiál velmi slibný do budoucna. Jsou také řešením při současných omezených dodávkách stavební oceli.

22.8.2022
Ing. Markéta Nguyen, doc. Ing. Jiří Litoš, Ph.D., Ing. Vladimír Šána, Ph.D., doc. Ing. Karel Kolář, CSc.

Recenzovaný Tato práce rozvíjí doposud získané poznatky týkající se kompozitních materiálů pro 3D zpracování. Mnoho výzkumů se v této oblasti soustřeďuje především na cementové kompozity vhodné pro 3D tisk. Technologie 3D tisku však není jediným možným robotickým zpracováním. Spadá sem též modelování pomocí robotické ruky, která umožňuje vytvářet nejrůznější prvky, které zároveň plní svoji původní funkci a navíc mají přidanou estetickou hodnotu. Článek popisuje tři kompozitní směsi, vyhodnocuje jejich mechanické vlastnosti a diskutuje jejich využití pro různé technologie 3D zpracování.

16.8.2022
Bellona Europa, překlad: Petra Šrubařová

Každý rok se vyrobí více než 4 miliardy tun cementu a jeho celosvětová výroba představuje přibližně 8 % celosvětových emisí. Efektivní využití cementu a betonu, zahrnující jeho opětovné použití, opravu, recyklaci a downcyklaci, může částečně snížit emise skleníkových plynů a pomoci zpomalit růst emisí v průmyslu. Aby se maximalizoval účinek cirkulárních opatření, je potřeba několik dalších klíčových opatření a zásad, především snížení uhlíkové stopy primární výroby cementu.

27.7.2022
MEA Water Management s.r.o.

Při rekonstrukcích mostů je možné využít prefabrikovaných konstrukčních panelů z polymerického betonu. Tyto prvky, které fungují jako ochranné mostní římsy, slouží současně i jako ztracené bednění při lití betonu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama