Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Beton, malty, omítky
Archiv článků od 23.2.2023 do 10.6.2023

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Podoba rustikálního dřeva na fasádě vzniká tzv. fládrováním omítky Baumit CreativTop za pomoci vybraných nástrojů a finálního nátěru barvy s odpovídajícím odstínem.
10.6.2023
Baumit, spol. s r.o.

Ne nadarmo se říká, že fasáda dělá dům. Právě její různorodost z pohledu volby materiálu, typu povrchové úpravy či barevného odstínu je vizitkou každého architekta, projektanta či investora, který vnáší do finální podoby rodinného či bytového domu svůj individuální pohled a představy.

5.6.2023
Ing. Mária Bolešová, PhD., Ing. Kamil Laco, PhD.

Recenzovaný Príspevok sa zaoberá navrhovaním nosnej konštrukcie pre objekt, kde boli už zrealizované niektoré nosné prvky v 1. PP a 1. NP podľa pôvodného architektonického riešenia. Pri návrhu sa musela zohľadniť nie len nová koncepcia nosného systému hornej stavby, ale aj zmena polohy komunikačných jadier. Pre lepšiu koordináciu a sledovanie zmien bol celý projekt vypracovaný pomocou BIM procesov.

Foto ©u_kkioyol4oq- Pixabay.com
8.5.2023
Ing. Pavol Jaroš, PhD., doc. Ing. Marián Vertaľ, PhD., Ing. Richard Slávik, PhD.

Recenzovaný Prírodný kameň patril v minulosti medzi najpoužívanejšie stavebné materiály v období renesancie a gotiky. Na území Slovenskej republiky bol pieskovec využívaný pre svoje vhodné vlastnosti a to dobrá pevnosť v tlaku, vzhľad a dobrú opracovateľnosť. Pieskovce dodnes tvoria nosné prvky sakrálnych a verejných historických budov. Tieto stavebné konštrukcie sú vystavené poveternostným vplyvom, pretože povrchová úprava pozostáva z kapilárne aktívnych materiálov alebo nie je žiadna. Z hľadiska pamiatkovej ochrany nie je možné navrhnúť hydrofóbne úpravy a preto voda pochádzajúca z hnaného dažďa môže byť absorbovaná do týchto konštrukcií historických budov. Tento článok popisuje absorpciu a redistribúciu vody konštrukciách pomocou jednorozmerných výpočtových simulácií prenosu kvapalnej vody vo vybraných pieskovcoch z východného Slovenska pomocou simulačného nástroja. Výsledky sú porovnané s nemeckými pieskovcami.

Foto ©WikimediaImages- Pixabay.com
7.5.2023
Ing. Jiří Pospíšil, Ing. Jan Valentin, Ph.D., Ing. Pavla Vacková, Ph.D., Ing. Leoš Horníček, Ph.D.

Recenzovaný I v letošním roce se uskutečnila Mezinárodní doktorská konference stavebního inženýrství nazvaná JUNIORSTAV na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Jedná se již o 25. ročník konference, který je tradičně spojen i s oceněním nejlepších prací studentů. Představujeme jednoho z vítězů kategorie Konstrukce a dopravní stavby.

2.5.2023
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Beton je na stavbě nenahraditelný pro svou pevnost a odolnost. Ve spojení s prefabrikací přináší také nezanedbatelnou časovou úsporu. To platí i pro prefabrikovaná schodiště. Ta se vyrábí na míru každé stavbě podle projektové dokumentace. Na staveniště se pak převáží hotová, připravená k montáži. Instalace zabere obvykle pouhou 1 hodinu a prakticky hned po jejím dokončení můžete schodiště plně využívat. Jaké jsou další výhody?

Foto ©braetschit- Pixabay.com
1.5.2023
Ing. Zdeněk Prošek, Ph.D., doc. Ing. Pavel Tesárek, Ph.D., Bc. Leoš Joura

Recenzovaný Článek se zabývá problematikou využití stavebně demoličních odpadů v betonu, především s ohledem na zkoušení recyklovaného jemného kameniva za využití dnešních platných norem na kamenivo do betonu. V rámci článku jsou testovány tři základní zástupci recyklovaného kameniva, a to kamenivo z betonového, cihelného a směsného recyklátu. Následně je recyklát použit pro výrobu betonu, kde tvoří náhradu za jemné kamenivo ve 33, 66 a 100 hm. %. Na betonových zkušebních tělesech o rozměrech 150 × 150 × 150 mm byla provedena řada zkoušek pro zjištění základních vlastností jako jsou objemová hmotnost, nasákavost a pevnost v tlaku.

Foto ©652234 - Pixabay.com
17.4.2023
prof. Ing. Martin Moravčík, PhD., Ing. Jakub Kraľovanec, PhD.

Recenzovaný Hodnotenie spoľahlivosti a zostatkovej životnosti predpätých konštrukcií a mostov, sa hlavne vo svetle niektorých nedávnych mimoriadnych udalostí, stávajú čoraz dôležitejšími. Problematické predpäté mostné konštrukcie prvej generácie sú v prevádzke už viac ako šesťdesiat rokov, a teda znalosť aktuálneho stavu ich predpätia je základným vstupom pre každý statický prepočet. Táto skutočnosť vedie k potrebe overenia rôznych metód, ktoré umožnia určiť aktuálnu hodnotu predpínacej sily. Príspevok nadväzuje na prácu tímu, ktorý sa na Katedre stavebných konštrukcií a mostov Stavebnej fakulty v Žiline, už dlhodobo venuje výskumu spoľahlivosti predpätých konštrukcií. Zaoberá sa konkrétne analýzou predpätia s využitím nepriamych, analyticko-experimentálnych metód, akou sú aj metódy uvoľnenia napätí (rezová metóda/Saw-cut Method). Táto metóda bola testovaná na sérii meraní na vopred predpätých železničných podvaloch. Experimentálne výsledky boli komparované s teoretickým výpočtom a následne platnosť výsledkov objektivizovaná využitím konceptu podmienenej pravdepodobnosti – Bayes model.

Následky zemětřesení v Turecku 6. února 2023 © AdobeStock
29.3.2023
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Pozvání do studia přijali prof. Jiří Máca, děkan Fakulty stavební ČVUT v Praze, a Dr. Jan Burjánek z Geofyzikálního ústavu AVČR. Ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii vyvolává otázky, jak je možné, že při současné úrovni znalostí a technické vyspělosti má zemětřesení takové následky? Jaký je rozdíl mezi konstrukcemi, které neodolaly a které naopak vydržely jen s menšími následky? Jak mají být navrhovány konstrukce odolné proti zemětřesení? Poslechněte si podcast na portálu ESTAV.tv.

28.3.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Trhákem letošního Stavebního veletrhu byl 3D tisk v architektuře, problematika řešení malometrážního bydlení, a také objekty pro krátkodobé bydlení, pro business nebo rekreační bydlení, tedy tiny houses, glampingové moduly a případné menší modulární bydlení.

14.3.2023
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Už dávno před zahájením výstavby rodinného domu narazí většina stavebníků na řadu nutných kompromisů. Díky moderním stavebním technologiím a postupům už ale z některých dřívějších rozporů zbyla jen klišé pramenící z neznalosti. Jedním takovým je domněnka, že stavba domu z pevného materiálu je nepoměrně delší, než stavba dřevostavby. To už ale dávno neplatí. Objevte kouzlo montovaných rodinných domů z Liaporbetonu.

13.3.2023
Knauf Praha s.r.o.

Kvalita povrchu je nedílnou součástí designu každého interiéru. Je to detail, kterému je v poslední době věnovaná značná pozornost. Pro docílení požadované kvality a hladkosti povrchu stěny, příčky nebo i stropu se používají pastózní tmely. Slouží také k sjednocení rozdílných povrchů, zejména při rekonstrukcích. K úspěšnému dosažení cíle je důležitý nejen správný výběr tmelu, ale také jeho zpracování. Představme se tři nejpoužívanější a nejspolehlivější pastózní tmely Knauf: Goldband Finish, Super Finish a Fill & Finish Light.

Foto ©Life-Of-Pix - Pixabay.com
13.3.2023
Ing. Šimon Baránek, Ing. Vít Černý, Ph.D., Ing. Lenka Mészárosová, Ph.D., prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA, dr. h. c.

Recenzovaný Elektricky vodivé kompozitní materiály jsou v dnešní době široce používány v mnoha průmyslových aplikacích včetně stavebních materiálů. Jednou z možných aplikací je jako odporová sonda. Tyto sondy byly navrženy tak, aby monitorovaly vnitřní strukturální změny stavebních materiálů zabudovaných do konstrukce a předpovídaly jejich trvanlivost, přetížení nebo vady. Nejčastěji používané kompozitní materiály jsou silikátové nebo biopolymerní s plnivem na bázi uhlíku. Tento článek je věnován studiu mikrostruktury silikátových elektricky vodivých kompozitů s plnivy na bázi grafitu. Mikrostrukturní tvar plniv byl zvolen s ohledem na zachování co nejvyšší vodivosti. Dále byl sledován vliv stupně nasycení vodou na elektricky vodivé vlastnosti silikátového kompozitu.

Foto © dimitrisvetsikas1969 - Pixabay.com
10.3.2023
Ing. Miriam Ledererová, PhD., STU Stavebná fakulta Bratislava

Recenzovaný Medzi hlavné environmentálne problémy celého sveta patrí likvidácia odpadu z pneumatík. Tento problém predstavuje vážnu ekologickú hrozbu, pretože každý sa každoročne na celom svete vyhodia alebo zakopú milióny pneumatík. Odhaduje sa, že 1000 miliónov pneumatík každoročne končí svoju životnosť. Z tohto počtu sa najmenej 50 % vyhodí do skládok bez akéhokoľvek spracovania.

Zateplovací systém Baumit open
10.3.2023
Baumit, spol. s r.o.

Odpovědné podnikání z pohledu celkové udržitelnosti je pro život současné i budoucí generace zcela nevyhnutelné. Společnost Baumit dlouhodobě vnímá udržitelnost jako rovnováhu hned v několika parametrech.

6.3.2023
Ing. Eva Tůmová, Ph.D., VUT FAST Brno

Recenzovaný Alkalická reakce kameniva se složkami cementu (AR – alkalické rozpínání) patří mezi činitele způsobující degradaci betonu. V průběhu několika let až desetiletí stárnutí betonu vzniká na povrchu kameniva, obsahujícího reaktivní formu oxidu křemičitého, obalová vrstva schopná expanze absorpcí vody. Tento proces se nazývá alkalicko-křemičitou reakcí (AKR).

23.2.2023
Wienerberger s.r.o.

Další novinka mezi našimi produkty je tady! Nová zakládací malta Porotherm Profi Thermo-UNI nabídne vyšší vydatnost, lepší tepelněizolační vlastnosti a navíc univerzálnost, lze ji totiž použít i pro další fáze stavby. V našem produktovém portfoliu nahrazuje maltu Porotherm Profi AM.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama