Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Fasádní systémy

Fasádní systémy zahrnují lehké obvodové pláště na bází kovu a skla, zděné a skládané systémy fasád montovaných na nosnou obvodovou stěnu, obkladové materiály a nátěrové hmoty.

Lehké obvodové pláště

Lehký obvodový plášť se obvykle skládá ze svislých a vodorovných stavebních prvků navzájem spojených a ukotvených na nosnou konstrukci stavby a vytváří vylehčený prostor uzavřeného nepřetržitého obalu, který zajišťuje sám o sobě nebo ve spojení se stavební konstrukcí všechny běžné funkce vnější stěny, ale nepřebírá žádné nosné vlastnosti stavební konstrukce.
Zajímavosti z konference Lehké obvodové pláště Lehké obvodové pláště mohou mít roštovou konstrukci, což je rámová konstrukce nesoucí průhledné nebo neprůhledné výplňové panely, panelovou (modulovou) konstrukci, což jsou předem sestavené vzájemně pospojované prvky na výšku jednoho podlaží, včetně výplňových panelů, parapetní konstrukci, což jsou předem sestavené vzájemně pospojované prvky na část výšky podlaží včetně výplňových materiálů.

Podskupinou lehkých obvodových plášťů jsou tzv. dvojité fasády, které jsou kombinací výše jmenovaných konstrukčních typů a předsazené konstrukce lehkého obvodového pláště s větranou vzduchovou mezerou.
Lehký obvodový plášť může být předsazený před hrubou stavbu (zavěšený nebo podepřený) nebo vsazený do hrubé stavby (podepřený).
Pro lehké obvodové pláště platí norma ČSN EN 13830. Obsahuje požadavky na průvzdušnost, vodotěsnost, vzduchovou neprůzvučnost, požární odolnost, šíření ohně a jiné. Další normy pak stanovují funkční požadavky a klasifikaci, požadavky na vodotěsnost, odolnost proti zatížení větrem, odolnost proti nárazu, tepelné chování lehkých obvodových plášťů - výpočet součinitele prostupu tepla - a další charakteristiky.
Součástí lehkého obvodového pláště mohou být integrované stínicí systémy, pevné nebo aktivní, solární panely, nejčastěji fotovoltaické apod.

Zděné a skládané fasádní systémy

Zděné a skládané fasádní systémy zahrnují fasády předsazené před nosnou obvodovou konstrukci objektu, se kterou jsou obvykle spojeny a vytváří vzduchovou vrstvu, která může být vyplněna tepelnou izolací. Tyto systémy obvykle netvoří nepřetržitý obal. Jejich hlavní funkce je krycí a estetická.
Do této skupiny fasádních systémů patří systémy skládané z malých zdicích prvků, obvykle betonových, dále systémy skládané z deskových materiálů, a to na bázi dřeva, cementovláknitých materiálů a dalších.
Na tyto systémy nejsou kladeny požadavky z hlediska např. tepelné techniky, protože obvykle tvoří vnější plášť víceplášťové obvodové konstrukce. Musí ale splnit požadavky na zatížení větrem, odolnost proti nárazu, požární požadavky a další.

Obkladové a nátěrové systémy

Mezi fasádní systémy patří i obkladové a nátěrové systémy, které jsou pevně spojeny s obvodovou konstrukcí a tvoří její vnější povrch. Jejich hlavní funkce je estetická. Podílejí se však i na tepelnětechnických a dalších vlastnostech obvodového pláště.



Mohlo by vás zajímat


Jiří Heger a Jan Štěpán, PROPASIV. Zdroj: estav.tv
Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Jsou nedílnou součástí každé konstrukce a není možné se jim zcela vyhnout. Dobrá zpráva je, že je lze redukovat na minimum, aby jejich vliv byl co nejmenší a nezpůsoboval žádné funkční poruchy. O tepelných mostech a jejich eliminaci prostřednictvím řešení PROPASIV® jsme si povídali s pány Jiřím Hegerem a Janem Štěpánem.
Při porovnání omítání dodatečně zatepleného zdiva a jednovrstvé konstrukce shledávám několik výrazných rozdílů. Největšími z nich jsou – nižší časová náročnost a pracnost, ekologická stopa i rozdíl v životnosti. Méně výrazným rozdílem je celková částka. Samotná cihla je sice dražší než klasická, avšak po započítání všech aspektů souvisejících s montáží dodatečného zateplení rozdíl není markantní.
Recenzovaný V článku je uveden návrh předpjatých lanových sítí pro skleněné fasády v programu ANSYS. Po validaci navrženého modelu na publikovaných experimentech a verifikaci podle modelu v jiném publikovaném softwaru je použit pro parametrickou studii fasád s bodovými držáky („pavouky“). Studie zahrnuje dva rozměry sítě, spektrum jednopramenných nerezových lan Macalloy a laminované skleněné tabule různých tlouštěk. Předpětí lan bylo voleno jako 30 % jejich návrhové únosnosti podle publikovaných doporučení. Návrh respektuje platné evropské normy pro sklo a zatížení v mezních stavech použitelnosti i únosnosti. Výsledkem jsou tabulky uvádějící průhyby, napětí ve skle a síly v lanech sítě.
Ve světě stavebnictví a architektury se začíná prosazovat resysta, inovativní materiál splňující nejnáročnější požadavky na udržitelnost. Základem pro jeho výrobu je odpad z potravinářského průmyslu, konkrétně slupky od rýže, které běžně nemají další využití. Resysta jich obsahuje 60 %, k nim se přidá 22 % kamenných solí a 18 % minerálního oleje. Vznikne tím materiál, který je mimořádně odolný, 100% recyklovatelný, a přitom má příjemný vzhled dřeva.
Program Nová zelená úsporám má od září 2023 nové podmínky. Jednou z nich je i použití schválených fasádních odstínů v případě žádosti o příspěvek na zateplení fasády. Odstíny vychází z Natural Colour System a měly by přispět k vyšší estetice zástavby.
Recenzovaný Článek uvádí úvodní informace k návrhu předpjatých lanových sítí podpírajících rozměrné skleněné fasády. Popsány jsou jednotlivé fasádní prvky a příklady významných realizovaných fasád. V přehledu primárních publikací je ukázán vývoj experimentálních a teoretických přístupů k řešení problémů spojených s návrhem těchto konstrukcí (zajištění potřebné tuhosti a únosnosti, rizika spojená se selháním spojení skleněných tabulí s lanovou sítí, kolapsem kotev či ztrátou předpětí lan, dynamické chování při poruchách, výbuších a zemětřesení, vlivy teploty). Podrobněji jsou popsány práce použité v navazující části [31] pro validaci a verifikaci vlastního numerického řešení a parametrické studie těchto fasád.
Jaroslav Benák, Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s. Zdroj: estav.tv
Portfolio fermacell se stalo součástí značky James Hardie, díky které bylo rozšířeno o fasádní systémy. Pod značkou James Hardie Europe se nadále prezentují systémová řešení skladeb konstrukcí, a to nejenom v oboru suché výstavby. Na veletrhu For Arch jsme si povídali s Jaroslavem Benákem, technickým manažerem společnosti.
Díky výborné spolupráci zadavatele, architektů, realizační firmy a společnosti Sto se tu podařilo zachovat genia loci, respektovat kompoziční řešení původních autorů, snížit energetickou náročnost, vytvořit moderní a vysoce funkční vzhled a současně vyřešit náročné detaily fasády staré školy.
Zateplení fasády má zásadní vliv na energetickou náročnost domu a přináší řadu výhod. Přispívá ke snížení tepelných ztrát, zlepšuje tepelnou pohodu v interiéru, snižuje kondenzaci vlhkosti, což napomáhá udržovat zdravé a suché prostředí v domě a snižuje pronikání hluku z okolí. Účinnost izolace závisí především na kvalitě použitých izolačních materiálů a jejich správné instalaci tak, aby nedocházelo ke vzniku tepelných mostů. Co byste měli vědět o zateplení domu a jeho energetické účinnosti? Poradíme vám!
PIR a PUR desky mají výborné izolační a mechanické vlastnosti, které předčí např. běžný polystyren. Práce s nimi a aplikace v konstrukcích je přitom stejně snadná. Víte, kde všude je lze využít a jakých dalších benefitů se při tom dosáhne? Využijte komplexní zdroj informací ve webináři, který připravil Jan Hodinka a Radim Lovětínský ze společnosti PCC Morava – Chem.
Schöck Isokorb® nosný prvek pro přerušení tepelného mostu. Zdroj: Schöck-Wittek s.r.o.
I když se výzvy mění, základní princip zůstává stejný, zejména pokud jde o zvyšování energetické účinnosti a dosažení klimatické neutrality budov. Naše produkty a služby jsou výsledkem šedesáti let zkušeností. Naše novátorská síla definuje stále nové mezinárodní standardy, které zjednodušují a zefektivňují výstavbu a zároveň otevírají nové konstrukční a architektonické možnosti. Odborný tým společnosti Schöck je díky svým zkušenostem, kompetencím a know-how připraven na budoucnost.
Fasádní systémy musí splňovat nejen požadavky na tepelnou a akustickou izolaci. Důležitá je také odolnost vůči mechanickému poškození. Jednoznačným favoritem na trhu jsou v tomto ohledu zateplovací systémy od společnosti Weber.
Recenzovaný Ochrana dřeva v dřevostavbách vzhledem k jejich umístění v třídě použití 1 nebo 2 podle ČSN EN 335 se nezdá jako velmi důležitá, ale je vhodná zejména u dřevěných prvků, které jsou umístěné v blízkosti základové desky nebo jsou těžce vyměnitelné. Z většiny opakujících se vad, například poruchy vodoinstalace, zatékání střechou, fasádou, nevhodnou výškou terénu v okolí základové desky nebo následkem tornáda vyplývá, že je nutné provádět ochranu alespoň základového prahu podle konstrukce dřevostavby nejlépe do třídy použití 4 podle ČSN EN 335, což je možné jen tlakovou impregnací.
Biotické napadení fasády začíná nenápadně. Nejprve se objeví malá zelená nebo šedá skvrna, která se pomalu zvětšuje. Pokud se nezakročí, skvrna se rozroste a vytvoří tmavou mapu. Biotické napadení je způsobeno mikroorganismy, které jsou součástí přírody již po miliony let. Tyto mikroorganismy mohou napadnout i povrchy stavebních konstrukcí. Nejprve se na fasádě usídlí bakterie, následují řasy a nakonec plísně.
V dnešní rychle se měnící době oprava stávajících bytových domů nabývá stále většího významu. Staré budovy, které kdysi dobře sloužily a léta vyhovovaly potřebám majitelů, mají nyní velký potenciál proměnit se v moderní, energeticky soběstačnější a esteticky přitažlivější domy. Komplexní revitalizace bytového domu představuje nejen významnou investici do budoucnosti, do lepšího a kvalitnějšího bydlení, ale také i významnou úsporu v podobě snížení nákladů za energie až o 70 %.
Fasády s dřevěným vzhledem jsou v současné době velmi žádané. Jejich realizace pomocí dřevěných obkladů je však méně preferovaná kvůli vysokým nákladům, složité instalaci a náročné údržbě. Účinným řešením k vytvoření autentického dřevěného vzhledu na vnějších zateplovacích systémech jsou obkladové pásy StoCleyer W.
Odborný Větrané fasády v porovnání s kontaktním zateplovacím systémem (ETICS) mají mírnější průběh z hlediska roční bilance teplot uvnitř konstrukce a dobře odvádí vlhkost z obvodového pláště. Regulace průtoku vzduchu ve větrané mezeře fasády přispívá ke snižování energetické náročnosti objektu.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Izolace, střechy a fasády


Spolupracujeme


logo Střechy-Solar-Řemeslo

VIDEA



 
 
Reklama