Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Střechy

Střecha plní obvykle funkci hydroizolační a funkci tepelné izolace, pokud zastřešuje prostor s požadavky na teplotu vnitřního prostředí. Základní členění střech je na ploché a šikmé. Ploché střechy mají sklon do 5 ° včetně. Střechy se dále dělí na jednoplášťové, víceplášťové a střechy s opačným pořadím vrstev - tzv. inverzní střechy. Uplatnění těchto typů střech vychází z požadavků na šíření tepla a vlhkosti konstrukcí podle náročnosti vnitřního prostředí pod střechou. Součástí skladby dvouplášťové a víceplášťové střechy je vzduchová vrstva, obvykle větraná do vnějšího prostředí. Zajišťuje odvod vodní páry pronikající difuzí skrz spodní plášť střechy, a tím omezuje kondenzaci vodní páry.

  • Hlavní vrstvy střechy

    • Hydroizolační vrstva
      • Klíčovou vrstvou střechy je hydroizolační vrstva. Hydroizolační vrstva chrání konstrukci střechy a vnitřní prostředí pod sebou před pronikáním vody v kapalném skupenství, sněhu a ledu.
        Hydroizolační vrstva může být povlaková nebo skládaná. Povlaková hydroizolační vrstva se obvykle provádí z plastových fólií nebo asfaltových pásů. Běžně se používá na střechy ploché a šikmé o menších sklonech.

        Používané plastové hydroizolační fólie mají mnoho materiálových bází. Nejčastěji používané jsou fólie z měkčeného PVC (PVC-P). Hydroizolační vrstva se provádí obvykle z jedné vrstvy fólie, která se obvykle k podkladu kotví nebo se přitěžuje stabilizační vrstvou. Minimální tloušťka fólie pro použití jako krytiny je 1,2 mm. Pokud má být fólie zakryta dalšími vrstvami (stabilizační, ochranná, provozní), musí být minimální tloušťky 1,5 mm. Hydroizolační fólie jsou ve větší míře náchylné na mechanické poškození. Proto se obvykle od navazujících vrstev oddělují vhodným materiálem, obvykle syntetickou textilií. Některé materiálové báze je třeba separovat od jiných materiálů, protože se mohou navzájem ovlivňovat (např. PVC-P od asfaltu a pěnového polystyrenu). Plastové fólie se spojují v přesazích. Obvykle se svařují speciálními horkovzdušnými agregáty.

        Asfaltové pásy se používají prakticky výhradně modifikované s nosnou vložkou. Nosná vložka zajišťuje mechanické vlastnosti asfaltového pásu. Z obou stran je kryta vrstvou modifikovaného asfaltu, která zajišťuje samotnou hydroizolační funkci a umožňuje spojení asfaltových pásů natavením. Nejrozšířenější druhy modifikace jsou SBS a APP. Dva asfaltové pásy v jedné hydroizolační vrstvě se spojují celoplošně. K podkladu se připojují bodově, a to natavením nebo kotvením (spodního pásu v hydroizolační vrstvě). Pokud je vrchní asfaltový pás vystaven povětrnosti, je třeba použít pás s ochrannou vrstvou (posyp, kovová fólie apod.).

        Skládaná hydroizolační vrstva - obvykle v podobě skládané krytiny (tzn. vrstvy, která tvoří povrch) se používá na šikmých střechách o dostatečném sklonu (obvykle stanoveným výrobcem krytiny). Může být pálená, betonová, plechová, plastová, cementovláknitá, z přírodního kamene, asfaltová atd. Více informací o skládaných krytinách.

    • Pojistná hydroizolační vrstva
      • Ve střeše se kromě hlavní hydroizolační vrstvy může použít pojistná hydroizolační vrstva, přebírající funkci při selhání hlavní hydroizolace, doplňková hydroizolační vrstva, která obvykle doplňuje skládanou krytinu a zachycuje vodu pronikající spárami krytiny a detaily při extrémních podmínkách, a pomocná hydroizolační vrstva, plnící svou funkci například v průběhu výstavby.

        Doplňková hydroizolační vrstva je nový termín. Vyjadřuje vrstvu, která zachycuje srážkovou vodu pod skládanou krytinou, nikoliv však v případě její poruchy, ale z důvodu zajištění maximální ochrany, kdy skládaná krytina ze své podstaty (spáry, nespojitost v detailech) tuto funkci nemůže zajistit.

        V šikmých střechách s tepelnou izolací mezi krokvemi a bez tepelné izolace je pojistná a doplňková hydroizolační funkce obvykle zajištěna tenkými difuzně propustnými fóliemi, které se pokládají na tepelnou izolaci, bednění, nebo se volně zavěšují mezi krokve, případně kontralatě. Fólie se obvykle v přesazích slepují oboustranně lepicími páskami.

        V plochých střechách obecně a v šikmých střechách s tepelnou izolací nad krokvemi se jako pojistná a doplňková hydroizolační vrstva mohou použít asfaltové hydroizolační pásy svařované v přesazích. Skladbu s asfaltovými pásy pod krytinou je však třeba velice pečlivě posoudit z hlediska difuze a kondenzace vodní páry - asfaltové pásy mají vysoký difuzní odpor a jsou umístěny na chladné straně konstrukce. Jejich použití je obvykle podmíněno parozábranou z obdobného materiálu.

    • Tepelněizolační vrstva
      • Tepelněizolační vrstva omezuje šíření tepla střechou. Používají se všechny běžné materiály tepelné izolace:

        • expandovaný pěnový polystyren,
        • desky z minerálních vláken,
        • pěnový polyuretan,
        • pro střechy s opačným pořadím vrstev (tzv. inverzní, kde tepelná izolace spočívá na hydroizolaci a nedochází zde k tvorbě rosného bodu ve skladbě střechy) extrudovaný pěnový polystyren,
        • pro kompaktní jednoplášťové střechy (kde prakticky nedochází vůbec k difuzi vodní páry skrz skladbu střechy) pěnové sklo kladené do horkého asfaltu,
        • celulózová - tzv. foukaná izolace
        • a další.
        Více informací o tepelných izolacích

    • Parozábrana
      • Parozábrana omezuje šíření vodní páry difuzí do skladby střechy z interiéru, a tím zabraňuje nebo omezuje kondenzaci vodní páry ve skladbě střechy. Umísťuje se co nejblíže interiéru a má mít co nejvyšší difuzní odpor. Používají se obvykle plastové fólie o vysokém difuzním odporu, asfaltové pásy apod. Musí být dokonale spojitá. Často plní i funkci vzduchotěsnicí vrstvy, která zabraňuje proudění vzduchu skrz skladbu střechy, a tím nekontrolovatelnému úniku tepla a pronikání vlhkosti z interiéru do konstrukce. Vzduchotěsnicí vrstva může být tvořena i jinou spojitou vrstvou, např. silikátovou (železobetonový strop, omítka pod.)

        Materiálová báze a skladba výše zmíněných hlavních vrstev střechy může podléhat speciálním požadavkům, zejména z oboru požární bezpečnosti, únosnosti z hlediska provozu na střeše, využití střechy např. pro pěstování rostlin (zelené střechy) apod. Ve střeše se mohou nacházet ještě další vrstvy - spádová, vyrovnávací, ochranná, roznášecí, mikroventilační, vegetační, provozní atd.

  • Požadavky na střechy


Mohlo by vás zajímat


19.11.2024IP Polná s.r.o.
V dnešní rychle se měnící době nabývá oprava stávajících bytových domů stále většího významu. Staré budovy, které kdysi dobře sloužily a léta vyhovovaly potřebám svých majitelů, mají nyní velký potenciál stát se moderními, energeticky soběstačnějšími a esteticky atraktivnějšími domy.
18.11.2024LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
Při rekonstrukci domu, bytu nebo chalupy se v dnešní době prakticky nelze obejít bez betonu. Málokterý stavební materiál totiž umí nabídnout tak vysokou pevnost, odolnost a dlouhou životnost. Další z vlastností, která ale může především u starších budov působit potíže, je jeho vysoká hmotnost. Naštěstí existují betony, které jsou stejně pevné a odolné, jen mají mnohem nižší hmotnost. Seznamte se s keramzitbetonem.
Střešní krytina SATJAM Roof. Zdroj: SATJAM s.r.o.
7.11.2024SATJAM s.r.o.
Žádná střecha není jen o krytině. O její dlouhodobé funkčnosti a spolehlivé ochraně před povětrnostními vlivy rozhoduje také provedení všech vrstev střešního pláště, detailů a doplňkových prvků. Plechové krytiny SATJAM proto mají řešení v podobě uceleného systému komponentů.
6.11.2024Wienerberger s.r.o.
Už 14. listopadu proběhne druhé Wienerberger fórum roku 2024, které se bude konat od 9 do 12 hodin ve virtuálním prostoru World of Wienerberger. Zájemce čeká bohatý online program vedený experty z oblasti stavebnictví a architektury. Hlavními tématy budou legislativní změny v oboru, kontrola hrubé stavby a přijde řada i na první Český soběstačný dům postavený z produktů Wienerberger. Nebudou chybět externí hosté a zajímavé virtuální vizualizace.
1.11.2024redakce
Stříkané pěnové izolace jsou na trhu už přes 60 let a lze se s nimi setkat prakticky po celém světě. Jedná se o polyuretanovou pěnu, která se aplikuje do stavebních konstrukcí jako tepelná izolace sloužící ke snížení energetické náročnosti. O stříkané pěnové izolaci jsme si na veletrhu For Arch povídali s panem Lukášem Kmentou ze společnosti Huntsman Building Solutions.
21.10.2024KM Beta, a.s.
Tradiční KM Beta seminář se vrací v roce 2024 s novými a aktuálními tématy, které rezonují ve stavebnictví. Seminář, který se koná 31. října 2024 v příjemném prostředí hotelu Vinice Hnanice u Znojma, je součástí celoživotního vzdělávání a nabízí praktické informace přímo z praxe.
16.10.2024doc. Ing. ad Ing. arch. Milan Palko, PhD., Ing. Adela Palková, PhD., Ing. Silvia Križanová
Recenzovaný Transparentná strecha a jej poloha ju predurčuje do pozície primárneho prvku z pohľadu potenciálu využitia solárneho žiarenia. Klimatická zmena prináša nárast vonkajšej teploty a počtu slnečných dní, čo môže viesť k nežiadúcemu prehrievaniu budov. Zachovanie optických vlastností a eliminácia tepelných ziskov je riešiteľná dynamickým skleným systémom. Termochromické sklené systémy majú vysoký potenciál pri transparentných strešných plášťoch a postupným vývojom dokážu byť optimálnym riešením na autonómnu reguláciu a obmedzenie prehrievania v letnom období.
Nevhodná instalace DHV fólie
11.10.2024Wienerberger s.r.o.
Plánujete stavbu nebo rekonstrukci střechy? Nepodceňujte výběr kvalitní střešní krytiny a správnou instalaci. Chyby při montáži, nevhodné kombinace materiálů nebo snaha ušetřit mohou mít za následek vážné problémy, které ohrozí funkčnost a životnost celé střechy. Investice do kompletního systému od jednoho výrobce, jako je Tondach od Wienerbergeru, se vám vyplatí. Důležité je i správné upevnění tašek, odvětrávání a ochrana proti sněhu. Nepřesné laťování či špatná volba materiálů mohou vést k rychlému opotřebení střechy a nákladným opravám.
5.10.2024Wienerberger s.r.o.
Záplavy mohou zanechat za sebou nejen viditelné škody, ale také skryté problémy, jako jsou plísně nebo narušená statika. Pro majitele zaplavených domů je klíčové jednat rychle, ale zároveň pečlivě, aby opravy byly účinné a odolné. Odborníci z Wienerbergeru přináší praktické rady, jak postupovat při obnově vašeho domova po povodních.
Zateplení půdy jako řešení úniku energií
18.9.2024URSA CZ s.r.o.
Při rekonstrukci domů se projektanti i architekti často setkávají s okrajovými podmínkami, které celé řešení komplikují. V případě zateplení střech s dřevěnými konstrukcemi si pak musejí počínat velmi opatrně. Zateplením se totiž mění tepelně-vlhkostní režim konstrukcí a pokud není provedeno správně, může zadělat na vážný problém.
Komplexní systém střechy Tondach
13.9.2024Wienerberger s.r.o.
Značka Tondach je známá svými pálenými střešními taškami, vyrobenými z jílu a vypalovanými při teplotách vyšších než 1 000 stupňů Celsia. Tondach od Wienerbergeru kromě kvalitní střešní krytiny nabízí také komplexní systémová řešení, včetně doplňkových hydroizolačních vrstev, tepelných izolací iRoof, fotovoltaických modulů Wevolt X-Tile a nově i střešních oken. Všechny tyto prvky jsou plně kompatibilní a vzájemně se doplňují, což vytváří funkční řešení střešního pláště, které je pro investory navíc výhodné z několika důvodů.
1.9.2024redakce
TZB-info doporučuje V programu Nová zelená úsporám Light lze získat dotaci na zateplení, výměnu oken a vchodových dveří rodinných domů nebo trvale obývaných domů pro rekreaci. Podporována je také instalace solárního ohřevu vody. Od 1. září 2024 lze získat i dotaci na výměnu uhelného kotle jakékoliv emisní třídy za ekologický zdroj vytápění – kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Finanční prostředky lze čerpat i předem – zálohou.
1.9.2024Bc. Karol Plaštiak, Cech strechárov Slovensko
Recenzovaný Slovenský Cech strechárov Slovensko (dále jako CSS) sestavil odborně technickou komisi s cílem sestavit doplňující pravidla CSS pro konstrukce plochých střech ze dřeva a v dřevostavbách. Inspirací jsou aktuálně platné STN normy, doplněné příklady skladeb konstrukcí a detailů ze zemí D-A-CH, které mají dlouholetou tradici s dřevem jako materiálem ve stavbách.
15.8.2024redakce
Proč by nás měla zajímat zelenomodrá infrastruktura? Jak pomáhá zmírňovat dopady klimatických změn, zlepšovat kvalitu života ve městech a hospodárně nakládat s vodou? Proč ve městech podporovat co nejširší výsadbu stromů a jak zajistit, aby prospívaly a jejich kořeny nenarušovaly podzemní sítě? O tom všem jsme si povídali s Petrem Urbanem, expertem na oblast hospodaření s dešťovou vodou ze společnosti Wavin Czechia.
15.8.2024IP Polná s.r.o.
Přestavba podkroví přináší řadu starostí a finančních výdajů. V historických částech musíme dbát na požadavky památkové péče. Výškový limit objektu, osvětlení, okna, střešní vikýře apod. Nutné je provedení tepelné izolace a izolací proti vodě. Nezapomínejme na napojení na potřebné inženýrské sítě.
5.8.2024doc. Ing. ad Ing. arch. Milan Palko, PhD., Ing. Adela Palková, PhD.
Recenzovaný Veľké množstvo materiálových báz povlakových hydroizolácií prináša obrovskú variabilitu nastavenia parametrov zvárania. V praxi veľmi často dochádza k nedostatočnému spojeniu hydroizolačných pásov, preto je nevyhnutné ich preverovanie. Odolnosť spoja proti odlupovaniu podľa STN EN 12316-2 je metóda, ktorou je možne účinne detekovať nekvalitu zvaru fóliových hydroizolácií, prípadne nekvalitu materiálu v kontexte zvariteľnosti. Laboratóriá katedry konštrukcií pozemných stavieb, Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa zaoberajú výskumom a testovaním rôznych prvkov stavebných konštrukcií z fyzikálneho hľadiska. Jedným z mnohých možných testov, ktoré je možné realizovať, je skúška odlupovania v spoji, tzv. peel test.
18.7.2024Wienerberger s.r.o.
Značka Tondach na začátku letošního roku představila novinku v podobě střešních oken, která u investorů zaznamenávají velký úspěch. Nejen že se hodí pro novostavby, ale lze je využít i při rekonstrukcích. Díky systémovému řešení zateplení po obvodu a výšce okenního rámu nabízí okna Tondach výborné tepelně-izolační vlastnosti, které zajišťují úsporu energií za vytápění i chlazení.
4.7.2024KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
Letní vlny veder se stávají stále palčivějším problémem, a to i v našich končinách. Betonové džungle se mění v rozpálené pece a únik od úmorného horka není snadný. Řešením mohou být zelené střechy, které přináší do městského prostředí oázy zeleně a zároveň ho efektivně ochlazují.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Izolace, střechy a fasády


Spolupracujeme


logo Střechy-Solar-Řemeslo

VIDEA



 
 
Reklama