Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Střechy

Střecha plní obvykle funkci hydroizolační a funkci tepelné izolace, pokud zastřešuje prostor s požadavky na teplotu vnitřního prostředí. Základní členění střech je na ploché a šikmé. Ploché střechy mají sklon do 5 ° včetně. Střechy se dále dělí na jednoplášťové, víceplášťové a střechy s opačným pořadím vrstev - tzv. inverzní střechy. Uplatnění těchto typů střech vychází z požadavků na šíření tepla a vlhkosti konstrukcí podle náročnosti vnitřního prostředí pod střechou. Součástí skladby dvouplášťové a víceplášťové střechy je vzduchová vrstva, obvykle větraná do vnějšího prostředí. Zajišťuje odvod vodní páry pronikající difuzí skrz spodní plášť střechy, a tím omezuje kondenzaci vodní páry.

  • Hlavní vrstvy střechy

    • Hydroizolační vrstva
      • Klíčovou vrstvou střechy je hydroizolační vrstva. Hydroizolační vrstva chrání konstrukci střechy a vnitřní prostředí pod sebou před pronikáním vody v kapalném skupenství, sněhu a ledu.
        Hydroizolační vrstva může být povlaková nebo skládaná. Povlaková hydroizolační vrstva se obvykle provádí z plastových fólií nebo asfaltových pásů. Běžně se používá na střechy ploché a šikmé o menších sklonech.

        Používané plastové hydroizolační fólie mají mnoho materiálových bází. Nejčastěji používané jsou fólie z měkčeného PVC (PVC-P). Hydroizolační vrstva se provádí obvykle z jedné vrstvy fólie, která se obvykle k podkladu kotví nebo se přitěžuje stabilizační vrstvou. Minimální tloušťka fólie pro použití jako krytiny je 1,2 mm. Pokud má být fólie zakryta dalšími vrstvami (stabilizační, ochranná, provozní), musí být minimální tloušťky 1,5 mm. Hydroizolační fólie jsou ve větší míře náchylné na mechanické poškození. Proto se obvykle od navazujících vrstev oddělují vhodným materiálem, obvykle syntetickou textilií. Některé materiálové báze je třeba separovat od jiných materiálů, protože se mohou navzájem ovlivňovat (např. PVC-P od asfaltu a pěnového polystyrenu). Plastové fólie se spojují v přesazích. Obvykle se svařují speciálními horkovzdušnými agregáty.

        Asfaltové pásy se používají prakticky výhradně modifikované s nosnou vložkou. Nosná vložka zajišťuje mechanické vlastnosti asfaltového pásu. Z obou stran je kryta vrstvou modifikovaného asfaltu, která zajišťuje samotnou hydroizolační funkci a umožňuje spojení asfaltových pásů natavením. Nejrozšířenější druhy modifikace jsou SBS a APP. Dva asfaltové pásy v jedné hydroizolační vrstvě se spojují celoplošně. K podkladu se připojují bodově, a to natavením nebo kotvením (spodního pásu v hydroizolační vrstvě). Pokud je vrchní asfaltový pás vystaven povětrnosti, je třeba použít pás s ochrannou vrstvou (posyp, kovová fólie apod.).

        Skládaná hydroizolační vrstva - obvykle v podobě skládané krytiny (tzn. vrstvy, která tvoří povrch) se používá na šikmých střechách o dostatečném sklonu (obvykle stanoveným výrobcem krytiny). Může být pálená, betonová, plechová, plastová, cementovláknitá, z přírodního kamene, asfaltová atd. Více informací o skládaných krytinách.

    • Pojistná hydroizolační vrstva
      • Ve střeše se kromě hlavní hydroizolační vrstvy může použít pojistná hydroizolační vrstva, přebírající funkci při selhání hlavní hydroizolace, doplňková hydroizolační vrstva, která obvykle doplňuje skládanou krytinu a zachycuje vodu pronikající spárami krytiny a detaily při extrémních podmínkách, a pomocná hydroizolační vrstva, plnící svou funkci například v průběhu výstavby.

        Doplňková hydroizolační vrstva je nový termín. Vyjadřuje vrstvu, která zachycuje srážkovou vodu pod skládanou krytinou, nikoliv však v případě její poruchy, ale z důvodu zajištění maximální ochrany, kdy skládaná krytina ze své podstaty (spáry, nespojitost v detailech) tuto funkci nemůže zajistit.

        V šikmých střechách s tepelnou izolací mezi krokvemi a bez tepelné izolace je pojistná a doplňková hydroizolační funkce obvykle zajištěna tenkými difuzně propustnými fóliemi, které se pokládají na tepelnou izolaci, bednění, nebo se volně zavěšují mezi krokve, případně kontralatě. Fólie se obvykle v přesazích slepují oboustranně lepicími páskami.

        V plochých střechách obecně a v šikmých střechách s tepelnou izolací nad krokvemi se jako pojistná a doplňková hydroizolační vrstva mohou použít asfaltové hydroizolační pásy svařované v přesazích. Skladbu s asfaltovými pásy pod krytinou je však třeba velice pečlivě posoudit z hlediska difuze a kondenzace vodní páry - asfaltové pásy mají vysoký difuzní odpor a jsou umístěny na chladné straně konstrukce. Jejich použití je obvykle podmíněno parozábranou z obdobného materiálu.

    • Tepelněizolační vrstva
      • Tepelněizolační vrstva omezuje šíření tepla střechou. Používají se všechny běžné materiály tepelné izolace:

        • expandovaný pěnový polystyren,
        • desky z minerálních vláken,
        • pěnový polyuretan,
        • pro střechy s opačným pořadím vrstev (tzv. inverzní, kde tepelná izolace spočívá na hydroizolaci a nedochází zde k tvorbě rosného bodu ve skladbě střechy) extrudovaný pěnový polystyren,
        • pro kompaktní jednoplášťové střechy (kde prakticky nedochází vůbec k difuzi vodní páry skrz skladbu střechy) pěnové sklo kladené do horkého asfaltu,
        • celulózová - tzv. foukaná izolace
        • a další.
        Více informací o tepelných izolacích

    • Parozábrana
      • Parozábrana omezuje šíření vodní páry difuzí do skladby střechy z interiéru, a tím zabraňuje nebo omezuje kondenzaci vodní páry ve skladbě střechy. Umísťuje se co nejblíže interiéru a má mít co nejvyšší difuzní odpor. Používají se obvykle plastové fólie o vysokém difuzním odporu, asfaltové pásy apod. Musí být dokonale spojitá. Často plní i funkci vzduchotěsnicí vrstvy, která zabraňuje proudění vzduchu skrz skladbu střechy, a tím nekontrolovatelnému úniku tepla a pronikání vlhkosti z interiéru do konstrukce. Vzduchotěsnicí vrstva může být tvořena i jinou spojitou vrstvou, např. silikátovou (železobetonový strop, omítka pod.)

        Materiálová báze a skladba výše zmíněných hlavních vrstev střechy může podléhat speciálním požadavkům, zejména z oboru požární bezpečnosti, únosnosti z hlediska provozu na střeše, využití střechy např. pro pěstování rostlin (zelené střechy) apod. Ve střeše se mohou nacházet ještě další vrstvy - spádová, vyrovnávací, ochranná, roznášecí, mikroventilační, vegetační, provozní atd.

  • Požadavky na střechy


Mohlo by vás zajímat


26.4.2024Wienerberger s.r.o.
Společnost Wienerberger, největší výrobce keramických stavebních materiálů v Česku, pořádá první online konferenci Wienerberger fórum roku 2024. Již 16. května od 9 hodin se ve virtuálním prostoru World of Wienerberger představí experti z oblasti stavebnictví a architektury. Účastníky čeká sedm přednášek doplněných trendy a novinkami ze světa Wienerberger. Workshop je přístupný odkudkoliv, pro účast stačí registrace ve WIP zóně a následné přihlášení ke streamu.
23.4.2024Wienerberger s.r.o.
Fotovoltaika si v posledním desetiletí vydobyla své místo na českém trhu a stala se nejen součástí střech domácností, ale i firem, kterým pomáhá s výrobou obnovitelné energie. Wienerberger však přišel s inovativním řešením – fotovoltaickými moduly Wevolt X-Tile, které se instalují přímo mezi střešní krytinu Tondach. Zapadají tak do skladby střešního pláště, a díky tomu nenarušují estetický vzhled budovy.
16.4.2024Wienerberger s.r.o.
Společnost Wienerberger, největší výrobce keramických stavebních materiálů v Česku, představí kompletní portfolio svých produktů na Stavebním veletrhu Brno. Ten se uskuteční od 24. do 27. dubna 2024 na výstavišti. Kromě ověřených stavebních materiálů značky Porotherm a Tondach si budou moct návštěvníci prohlédnout fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile a WLTRa, zdicího robota od Wienerbergeru.
11.4.2024re-shine s.r.o.
V oblasti obnovitelných zdrojů energie se neustále hledají inovativní řešení, která by nejen zlepšila účinnost, ale také snížila náklady spojené s instalací a provozem solárních elektráren. Revolučním produktem na trhu jsou nosné zátěžové konstrukce vyrobené z geopolymeru, označované jako konstrukce GPM (Geopolymer Mounting Systems), které jsou navrženy tak, aby splňovaly požadavky každého typu rovné střechy.
5.4.2024Wienerberger s.r.o.
V rámci dotačního programu Oprav dům po babičce nově Státní fond životního prostředí nabízí investorům, kteří nemají dostatečně naspořeno na komplexní renovaci bydlení, možnost zvýhodněného úvěru. Plní tak slib, který dal již před startem programu, a pomáhá nastartovat zatím nenaplněný potenciál. Wienerberger se i nadále snaží pomoci investorům k maximálnímu využití dotace, nyní i za pomoci zvýhodněného financování. V rámci unikátní služby nabízí odhad výše podpory, doporučení projektanta a energetického specialisty a výhodné podmínky na pořádný stavební materiál.
3.4.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover
Nový systém Isover Double Tram umožní zaizolovat střechu až do celkové tloušťky zateplení 580 mm! Systém totiž tvoří speciální sestavy z EPS či minerální trámy MW zpevněné prknem a díky této skladbě vznikne extra prostor pod krokvemi, kam lze vložit izolaci až do tl. 300 mm.
Krytina SATJAM Rapid DeLuxe přináší nový standard pro plechové střechy.
28.3.2024SATJAM s.r.o.
Mezi majiteli novostaveb si díky svému nadčasovému vzhledu v posledních získaly na oblibě hladké plechové krytiny se stojatou drážkou. V duchu tohoto trendu se nesou i krytiny SATJAM Rapid, které nyní rozšiřují svoje výrobní možnosti.
23.3.2024Vlastimil Růžička, redakce
V rámci souběhu veletrhů FOR PASIV a FOR WOOD a akce STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO v areálu PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech se uskutečnila také tradiční konference IZOLACE. Přinesla celou řadu zajímavých momentů, příkladů z praxe i debat ohledně nových norem.
21.3.2024Wienerberger s.r.o., Hynek Stančík – produktový manažer za značku Tondach
Při výběru střešních tašek není rozhodující pouze barva, ale i povrchová úprava. Existují dvě základní kategorie střešních tašek podle druhu povrchu: tašky bez povrchové úpravy, nazývané režné, a tašky s povrchovou úpravou – engobou nebo glazurou. Možná to překvapí mnohé investory, ale z hlediska životnosti jsou oba typy stejně spolehlivé. I přesto, že tašky s povrchovou úpravou zahrnují další vrstvu materiálu, množství přidaných látek je tak minimální, že nevytváří výrazný rozdíl mezi těmito variantami.
12.3.2024Ing. Roman Šnajdr, SIPRAL a.s., předseda Technické komise ČKLOP
Česká komora lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) se ujala zpracování revize výrobkové normy ČSN 74 6350 Ocelové světlíky z roku 1985, k níž byla poté vydána celá řada změn. Kromě jiných i změny norem o denním osvětlení či evropské normy platné pro okna a dveře. Na podrobnosti jsme se zeptali jednoho ze spoluautorů technických norem na zabudování oken a lehkých obvodových plášťů do stavby Romana Šnajdra.
28.1.2024Wienerberger s.r.o.
Wienerberger uvádí na trh inovativní fotovoltaický systém, integrované moduly Wevolt X-Tile. Převratnou novinkou za značku Tondach jsou střešní okna, která doplní ucelený sortiment nekeramických doplňků pro komplexní realizaci střechy. Porotherm představuje užší akustické cihly, které šetří místo na stavbě a jsou udržitelnější. Na trh také uvedou první vhodnou cihlu pro robotické zdění.
Nemocnice Na Homolce v průběhu realizace v rove 2023
23.1.2024Ing. Petr Bohuslávek, podle tiskové zprávy
V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z nejkomplexnějších energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Úspory jsou realizovány metodou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí.
Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz
Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.
18.1.2024Renáta Kněžínková, Městský úřad Třeboň, odbor životního prostředí
Město Třeboň má nyní díky nedávno zpracované studii odvádění dešťových vod dané priority a navržené trasy, kudy vést dešťovou kanalizaci až do recipientu. Rovněž se co nejvíc snažíme zpomalit odtok dešťové vody využíváním vegetačních ploch, pokud to šířkové uspořádání ulic dovolí.
17.1.2024redakce
TZB-info doporučuje V programu Nová zelená úsporám Light lze získat dotaci na zateplení, výměnu oken a vchodových dveří rodinných domů nebo trvale obývaných domů pro rekreaci. Podporována je také instalace solárního ohřevu vody. Finanční prostředky lze čerpat i předem – zálohou.
Císařský pavilon v Liepãja, foto Rheinzink ČR
6.1.2024RHEINZINK ČR, s.r.o.
Pavilon renovovaný materiálem RHEINZINK- prePATINA schiefergrau, známý také jako „Císařský pavilon“, je historickým skvostem a nachází se v parku Jurmala v přístavním městě Liepãja v západním Lotyšsku.
25.12.2023Ing. Pavel Dostal, Svaz zakládání a údržby zeleně, z.s., GreenVille service s.r.o.
Recenzovaný Tento odborný článek se zaměřuje na problematiku zelených střech a jejich vztah ke statice staveb. Analyzuje různé typy zelených střech a jejich vliv na výšku vegetačního souvrství a celkové zatížení. Dále zmiňuje vliv zatížení větrem na zelené střechy zahrnující jak lehké skladby souvrství, tak i problematiku biosolárních střech – systémových řešení zelených střech s fotovoltaikou, kdy jsou nosiče FV přitíženy skladbou zelené střechy. Článek diskutuje o výzvách spojených s navrhováním a inženýrským řešením zelených střech s ohledem na jejich stabilitu a bezpečnost a dává doporučení pro spolupráci střešního zahradníka a statika z pohledu dlouholetého realizátora zelených střech.

Tipy pro projektanty


TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Izolace, střechy a fasády


Spolupracujeme


logo Střechy-Solar-Řemeslo

VIDEA



 
 
Reklama