Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Střechy

Střecha plní obvykle funkci hydroizolační a funkci tepelné izolace, pokud zastřešuje prostor s požadavky na teplotu vnitřního prostředí. Základní členění střech je na ploché a šikmé. Ploché střechy mají sklon do 5 ° včetně. Střechy se dále dělí na jednoplášťové, víceplášťové a střechy s opačným pořadím vrstev - tzv. inverzní střechy. Uplatnění těchto typů střech vychází z požadavků na šíření tepla a vlhkosti konstrukcí podle náročnosti vnitřního prostředí pod střechou. Součástí skladby dvouplášťové a víceplášťové střechy je vzduchová vrstva, obvykle větraná do vnějšího prostředí. Zajišťuje odvod vodní páry pronikající difuzí skrz spodní plášť střechy, a tím omezuje kondenzaci vodní páry.

  • Hlavní vrstvy střechy

    • Hydroizolační vrstva
      • Klíčovou vrstvou střechy je hydroizolační vrstva. Hydroizolační vrstva chrání konstrukci střechy a vnitřní prostředí pod sebou před pronikáním vody v kapalném skupenství, sněhu a ledu.
        Hydroizolační vrstva může být povlaková nebo skládaná. Povlaková hydroizolační vrstva se obvykle provádí z plastových fólií nebo asfaltových pásů. Běžně se používá na střechy ploché a šikmé o menších sklonech.

        Používané plastové hydroizolační fólie mají mnoho materiálových bází. Nejčastěji používané jsou fólie z měkčeného PVC (PVC-P). Hydroizolační vrstva se provádí obvykle z jedné vrstvy fólie, která se obvykle k podkladu kotví nebo se přitěžuje stabilizační vrstvou. Minimální tloušťka fólie pro použití jako krytiny je 1,2 mm. Pokud má být fólie zakryta dalšími vrstvami (stabilizační, ochranná, provozní), musí být minimální tloušťky 1,5 mm. Hydroizolační fólie jsou ve větší míře náchylné na mechanické poškození. Proto se obvykle od navazujících vrstev oddělují vhodným materiálem, obvykle syntetickou textilií. Některé materiálové báze je třeba separovat od jiných materiálů, protože se mohou navzájem ovlivňovat (např. PVC-P od asfaltu a pěnového polystyrenu). Plastové fólie se spojují v přesazích. Obvykle se svařují speciálními horkovzdušnými agregáty.

        Asfaltové pásy se používají prakticky výhradně modifikované s nosnou vložkou. Nosná vložka zajišťuje mechanické vlastnosti asfaltového pásu. Z obou stran je kryta vrstvou modifikovaného asfaltu, která zajišťuje samotnou hydroizolační funkci a umožňuje spojení asfaltových pásů natavením. Nejrozšířenější druhy modifikace jsou SBS a APP. Dva asfaltové pásy v jedné hydroizolační vrstvě se spojují celoplošně. K podkladu se připojují bodově, a to natavením nebo kotvením (spodního pásu v hydroizolační vrstvě). Pokud je vrchní asfaltový pás vystaven povětrnosti, je třeba použít pás s ochrannou vrstvou (posyp, kovová fólie apod.).

        Skládaná hydroizolační vrstva - obvykle v podobě skládané krytiny (tzn. vrstvy, která tvoří povrch) se používá na šikmých střechách o dostatečném sklonu (obvykle stanoveným výrobcem krytiny). Může být pálená, betonová, plechová, plastová, cementovláknitá, z přírodního kamene, asfaltová atd. Více informací o skládaných krytinách.

    • Pojistná hydroizolační vrstva
      • Ve střeše se kromě hlavní hydroizolační vrstvy může použít pojistná hydroizolační vrstva, přebírající funkci při selhání hlavní hydroizolace, doplňková hydroizolační vrstva, která obvykle doplňuje skládanou krytinu a zachycuje vodu pronikající spárami krytiny a detaily při extrémních podmínkách, a pomocná hydroizolační vrstva, plnící svou funkci například v průběhu výstavby.

        Doplňková hydroizolační vrstva je nový termín. Vyjadřuje vrstvu, která zachycuje srážkovou vodu pod skládanou krytinou, nikoliv však v případě její poruchy, ale z důvodu zajištění maximální ochrany, kdy skládaná krytina ze své podstaty (spáry, nespojitost v detailech) tuto funkci nemůže zajistit.

        V šikmých střechách s tepelnou izolací mezi krokvemi a bez tepelné izolace je pojistná a doplňková hydroizolační funkce obvykle zajištěna tenkými difuzně propustnými fóliemi, které se pokládají na tepelnou izolaci, bednění, nebo se volně zavěšují mezi krokve, případně kontralatě. Fólie se obvykle v přesazích slepují oboustranně lepicími páskami.

        V plochých střechách obecně a v šikmých střechách s tepelnou izolací nad krokvemi se jako pojistná a doplňková hydroizolační vrstva mohou použít asfaltové hydroizolační pásy svařované v přesazích. Skladbu s asfaltovými pásy pod krytinou je však třeba velice pečlivě posoudit z hlediska difuze a kondenzace vodní páry - asfaltové pásy mají vysoký difuzní odpor a jsou umístěny na chladné straně konstrukce. Jejich použití je obvykle podmíněno parozábranou z obdobného materiálu.

    • Tepelněizolační vrstva
      • Tepelněizolační vrstva omezuje šíření tepla střechou. Používají se všechny běžné materiály tepelné izolace:

        • expandovaný pěnový polystyren,
        • desky z minerálních vláken,
        • pěnový polyuretan,
        • pro střechy s opačným pořadím vrstev (tzv. inverzní, kde tepelná izolace spočívá na hydroizolaci a nedochází zde k tvorbě rosného bodu ve skladbě střechy) extrudovaný pěnový polystyren,
        • pro kompaktní jednoplášťové střechy (kde prakticky nedochází vůbec k difuzi vodní páry skrz skladbu střechy) pěnové sklo kladené do horkého asfaltu,
        • celulózová - tzv. foukaná izolace
        • a další.
        Více informací o tepelných izolacích

    • Parozábrana
      • Parozábrana omezuje šíření vodní páry difuzí do skladby střechy z interiéru, a tím zabraňuje nebo omezuje kondenzaci vodní páry ve skladbě střechy. Umísťuje se co nejblíže interiéru a má mít co nejvyšší difuzní odpor. Používají se obvykle plastové fólie o vysokém difuzním odporu, asfaltové pásy apod. Musí být dokonale spojitá. Často plní i funkci vzduchotěsnicí vrstvy, která zabraňuje proudění vzduchu skrz skladbu střechy, a tím nekontrolovatelnému úniku tepla a pronikání vlhkosti z interiéru do konstrukce. Vzduchotěsnicí vrstva může být tvořena i jinou spojitou vrstvou, např. silikátovou (železobetonový strop, omítka pod.)

        Materiálová báze a skladba výše zmíněných hlavních vrstev střechy může podléhat speciálním požadavkům, zejména z oboru požární bezpečnosti, únosnosti z hlediska provozu na střeše, využití střechy např. pro pěstování rostlin (zelené střechy) apod. Ve střeše se mohou nacházet ještě další vrstvy - spádová, vyrovnávací, ochranná, roznášecí, mikroventilační, vegetační, provozní atd.

  • Požadavky na střechy


Mohlo by vás zajímat


Komplexní systém střechy Tondach
13.9.2024Wienerberger s.r.o.
Značka Tondach je známá svými pálenými střešními taškami, vyrobenými z jílu a vypalovanými při teplotách vyšších než 1 000 stupňů Celsia. Tondach od Wienerbergeru kromě kvalitní střešní krytiny nabízí také komplexní systémová řešení, včetně doplňkových hydroizolačních vrstev, tepelných izolací iRoof, fotovoltaických modulů Wevolt X-Tile a nově i střešních oken. Všechny tyto prvky jsou plně kompatibilní a vzájemně se doplňují, což vytváří funkční řešení střešního pláště, které je pro investory navíc výhodné z několika důvodů.
1.9.2024Bc. Karol Plaštiak, Cech strechárov Slovensko
Recenzovaný Slovenský Cech strechárov Slovensko (dále jako CSS) sestavil odborně technickou komisi s cílem sestavit doplňující pravidla CSS pro konstrukce plochých střech ze dřeva a v dřevostavbách. Inspirací jsou aktuálně platné STN normy, doplněné příklady skladeb konstrukcí a detailů ze zemí D-A-CH, které mají dlouholetou tradici s dřevem jako materiálem ve stavbách.
15.8.2024IP Polná s.r.o.
Přestavba podkroví přináší řadu starostí a finančních výdajů. V historických částech musíme dbát na požadavky památkové péče. Výškový limit objektu, osvětlení, okna, střešní vikýře apod. Nutné je provedení tepelné izolace a izolací proti vodě. Nezapomínejme na napojení na potřebné inženýrské sítě.
15.8.2024redakce
Proč by nás měla zajímat zelenomodrá infrastruktura? Jak pomáhá zmírňovat dopady klimatických změn, zlepšovat kvalitu života ve městech a hospodárně nakládat s vodou? Proč ve městech podporovat co nejširší výsadbu stromů a jak zajistit, aby prospívaly a jejich kořeny nenarušovaly podzemní sítě? O tom všem jsme si povídali s Petrem Urbanem, expertem na oblast hospodaření s dešťovou vodou ze společnosti Wavin Czechia.
5.8.2024doc. Ing. ad Ing. arch. Milan Palko, PhD., Ing. Adela Palková, PhD.
Recenzovaný Veľké množstvo materiálových báz povlakových hydroizolácií prináša obrovskú variabilitu nastavenia parametrov zvárania. V praxi veľmi často dochádza k nedostatočnému spojeniu hydroizolačných pásov, preto je nevyhnutné ich preverovanie. Odolnosť spoja proti odlupovaniu podľa STN EN 12316-2 je metóda, ktorou je možne účinne detekovať nekvalitu zvaru fóliových hydroizolácií, prípadne nekvalitu materiálu v kontexte zvariteľnosti. Laboratóriá katedry konštrukcií pozemných stavieb, Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa zaoberajú výskumom a testovaním rôznych prvkov stavebných konštrukcií z fyzikálneho hľadiska. Jedným z mnohých možných testov, ktoré je možné realizovať, je skúška odlupovania v spoji, tzv. peel test.
18.7.2024Wienerberger s.r.o.
Značka Tondach na začátku letošního roku představila novinku v podobě střešních oken, která u investorů zaznamenávají velký úspěch. Nejen že se hodí pro novostavby, ale lze je využít i při rekonstrukcích. Díky systémovému řešení zateplení po obvodu a výšce okenního rámu nabízí okna Tondach výborné tepelně-izolační vlastnosti, které zajišťují úsporu energií za vytápění i chlazení.
4.7.2024KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
Letní vlny veder se stávají stále palčivějším problémem, a to i v našich končinách. Betonové džungle se mění v rozpálené pece a únik od úmorného horka není snadný. Řešením mohou být zelené střechy, které přináší do městského prostředí oázy zeleně a zároveň ho efektivně ochlazují.
Zdroj: Penta Real Estate
3.7.2024BMI střešní a hydroizolační systémy s.r.o.
V samém srdci Prahy byla postavena významná stavba, kancelářská budova Masaryčka, vlastněná investiční skupinou Penta a navržená architektonickou kanceláří Zahi Hadid. Rádi bychom se s vámi podělili o výsledný stav vegetační ploché střechy, u které byl použit hydroizolační systém Icopal Vedag.
26.6.2024redakce
TZB-info doporučuje V programu Nová zelená úsporám Light lze získat dotaci na zateplení, výměnu oken a vchodových dveří rodinných domů nebo trvale obývaných domů pro rekreaci. Podporována je také instalace solárního ohřevu vody. Od 1. září 2024 lze získat i dotaci na výměnu uhelného kotle jakékoliv emisní třídy za ekologický zdroj vytápění – kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Finanční prostředky lze čerpat i předem – zálohou.
26.6.2024Martin Kubín, redakce
Jedním ze způsobů, jak přiblížit veřejnosti dobročinné akce, jsou veřejné workshopy. Skupina dobrovolníků, která se podílí na výstavbě školy v zambijském Kashitu zde naposledy, před svým odjezdem do Afriky, předváděla výrobu nepálených cihel v praxi. Podívaná přímo na břehu Vltavy vzbuzovala u kolemjdoucích zájem zapojit se aktivně do projektu.
19.6.2024Martin Kubín, redakce
V polovině května prezentoval studentský projekt stavíme školu v Zambii postup výroby nepálených cihel, ze kterých škola v zambijském Kashitu postupně vzniká. Akce proběhla na pražském Výstavišti v rámci festivalu Maker Faire Prague.
Liniové odvětrání – střešní tašky Sensaton 11
14.6.2024Wienerberger s.r.o.
Střecha skrývá řadu úskalí, která mohou životnost krytiny i celé konstrukce zkrátit. Jedním z nejdůležitějších aspektů je vhodné řešení odvětrání. Pokud chybí, konstrukce vlhne a její prvky jsou ohroženy. Kromě podstatně kratší životnosti je ovlivněna i funkčnost všech komponentů. Díky správně provedenému větracímu systému však vnější vlhkost mezi taškami nezůstane a zmizí i vodní pára, která vzniká při vaření, praní či sprchování. Větrací systém navíc vyrovná teplotní rozdíly v konstrukci a odvede nahromaděné teplo ze slunečního záření. Kvalitní větrání je třeba i v případě toho, že jsou v konstrukci zabudována střešní okna.
Vít Mrkvička, Wavin Czechia. Zdroj: estav.tv
4.6.2024redakce
Již více než tři desítky let se v ČR vyrábí plastové potrubní systémy, které prosluly po celém světě. Původně česká firma, která za jejich produkcí stojí, se v průběhu času stala součástí mezinárodní skupiny s mnohem větším záběrem. Kromě rozvodů vody, kanalizace či topení se dnes firma věnuje i inteligentním řešením pro hospodaření s dešťovou vodou, konceptům chytrých měst či obnově vodovodní infrastruktury. O tom všem jsme si povídali s obchodním ředitelem firmy Wavin Czechia, panem Vítem Mrkvičkou.
2.6.2024redakce
Jsou hlučné, vítr je snadno poškodí, propouští vodu i sníh, v létě je kvůli nim pod střechou nepříjemné horko, brzo zreznou, a proto se musí za pár let zase vyměnit… To jsou nejčastější mýty o plechových střechách, kterým mnoho lidí stále věří. Dnešní realita je ale zcela jiná a o důkazy není nouze.
29.5.2024Martin Kubín, redakce
Existuje mnoho způsobů, jak postavit školu v rozvojové oblasti. Autory projektu Střední školy v Kashitu zpočátku zajímalo, jak místní lidé žijí a jak vyrábějí cihly, aby je mohli do stavby zapojit. Realizační tým o tom podal zprávu na přednášce v Městské knihovně v Praze v rámci cyklu Cesty světem, cesty v nás.
27.5.2024ROCKWOOL, a.s.
Energie ze slunce je využívána čím dál častěji a fotovoltaické elektrárny se stávají běžnou součástí střech. Očekává se, že růst solární energie bude nadále pokračovat a jeho tempo bude ještě rychlejší než doposud. Při montáži fotovoltaických elektráren je nutné myslet nejen na úspory energií, ale i na požární bezpečnost budov.
Plechová střešní krytina disponuje nízkou hmotností, což pomáhá optimalizovat náklady na konstrukci krovu.
24.5.2024SATJAM s.r.o.
Z dříve opomíjené varianty se v posledních letech plechové krytiny stala jedním z nejpoužívanějších materiálů pro zastřešení staveb všeho druhu. Stávající technologické postupy pak jejich využití významně rozšiřují. Přinášíme proto třídílný seriál, kde se na jejich současné možnosti podrobně podíváme.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Tipy pro projektanty


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Izolace, střechy a fasády


Spolupracujeme


logo Střechy-Solar-Řemeslo

VIDEA



 
 
Reklama