Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Tepelné izolace

tepelné izolace

Tepelné izolace ve stavební konstrukci oddělující vnitřní prostory od exteriéru nebo prostory s různou teplotou vnitřního prostředí zajišťují dosažení součinitele prostupu tepla. Požadavky na součinitel prostupu tepla stanovuje ČSN 73 0540-2. Zpomalují šíření tepla přes stavební konstrukci, tím snižují tepelné ztráty a zvyšují energetické úspory. Dostatečná míra tepelné izolace spolu s dalšími opatřeními zajišťuje také dostatečně vysokou vnitřní povrchovou teplotu obvodové stavební konstrukce. Povrchová teplota vnitřního povrchu konstrukce musí být nad teplotou rosného bodu, tak aby nedocházelo ke kondenzaci vodní páry a růstu plísní.

Tepelné izolace lze dělit podle několika hledisek, např. na pěnové, vláknité a další, případně na přírodní a syntetické. Běžně používané typy se liší mnoha parametry ovlivňujícími jejich použití. Jde zejména o mechanické vlastnosti, součinitel tepelné vodivosti, faktor difuzního odporu, nasákavost, požární vlastnosti a další. Mezi běžně používané typy patří polystyren (expandovaný a extrudovaný), minerální vlákna (minerální vata), pěnové sklo, PUR, PIR, fenolická pěna, dřevovláknité a celulózové izolace.


Mohlo by vás zajímat


28.9.2023Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER
Obor stavebnictví produkuje 40 % veškerého pevného odpadu. V ČR je to 12 milionů tun stavebního odpadu za rok, přičemž nemalou část tvoří také izolační materiály. Jejich recyklace a znovu zapojení do výrobního procesu už částečně funguje – neznečištěné zbytky materiálu takto odebírá a zpracovává společnost Isover.
25.9.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
V září byl otevřen dotační program Oprav dům po babičce. Příklad domu, co se na něm bude měnit a postupu, jak by měli zájemci o dotaci jednat, ukazuje rozhovor s majiteli a specialistou projektantem.
21.9.2023IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.
V dnešní rychle se měnící době oprava stávajících bytových domů nabývá stále většího významu. Staré budovy, které kdysi dobře sloužily a léta vyhovovaly potřebám majitelů, mají nyní velký potenciál proměnit se v moderní, energeticky soběstačnější a esteticky přitažlivější domy. Komplexní revitalizace bytového domu představuje nejen významnou investici do budoucnosti, do lepšího a kvalitnějšího bydlení, ale také i významnou úsporu v podobě snížení nákladů za energie až o 70 %.
29.8.2023Sdružení EPS ČR
Nejčastěji nás trápí vysoké teploty v obytných prostorech během léta a nutnost přílišného topení v zimě. S vlhkostí a plísněmi se setkává 30 procent Čechů. Těmto problémům lze předejít např. kvalitním zateplením, necelá třetina Čechů žije totiž v nezateplených obydlích. V roce 2017 o jeho realizaci uvažovala pouhá čtvrtina, v současnosti, hlavně kvůli vysoké návratnosti investice, o zateplení přemýšlí třetina Čechů, vyplývá z průzkumu Sdružení EPS ČR.
Moravská Nová Ves, foto D.Kopačková
20.8.2023Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Česká televize zveřejnila reportáž ze stavby kontejnerové školy v Moravské Nové Vsi. Připomínáme pořad Tornádo rok poté, kdy jsme natáčeli o rekonstrukcích domů i v Moravské Nové Vsi.
18.8.2023Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER
Všechny druhy izolace tvoří poměrně křehký materiál. Při práci s nimi proto musíme být obezřetní a o skladování platí totéž. Aby izolace plnila svojí funkci na 100 %, nesmíme ji při skladování poškodit nebo umístit do nevhodných podmínek. V závislosti na druhu izolantu se řeší hlavně ochrana před vodou a vysokými teplotami.
15.8.2023Saint-Gobain Česká republika
Unikátní fasádní systém vznikl díky českým pracovníkům výzkumu a vývoje napříč divizemi Rigips, Weber a Isover. Podpora inovací patří mezi priority Skupiny Saint-Gobain globálně i v České republice. Jenom v ČR investuje do výzkumu a inovací řádově miliony korun ročně. Jedná se o pionýrské řešení, které používá pro vnější opláštění sádrové desky a jeho instalace probíhá téměř výhradně bez použití vody.
15.8.2023IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.
Každou zimu z nedostatečně zatepleného domu utíká teplo za tisíce korun. Teplo je stále dražší a dělá nám čím dál větší starosti. Proč s tím tedy něco neudělat a nevyužít ušetřené peníze jinde?
27.7.2023PROMO HALY s. r. o.
Výstavba montované haly je velkým fenoménem Česka v průmyslovém a komerčním sektoru. Budují se neustále další logistická centra a montované haly, které musí splňovat vždy určitá kritéria, aby stavby byly povoleny. Největší nároky jsou kladeny u montovaných hal na nosné konstrukce a následně na opláštění montovaných hal. V článku se budeme věnovat opláštění těchto hal, jejich odolnostem a výhodám.
Rodinný dům se střešní krytinou Tondach. Zdroj: Wienerberger
24.7.2023Wienerberger s.r.o.
Černé střešní tašky nemají na teplotu v podkroví téměř žádný vliv, pokud je střecha položena a izolována v souladu s normami. Z naměřených výsledků společnosti Tondach vyplývá, že samotná tmavá krytina se sice skutečně zahřívá více, ale správné odvětrání odvede 80 % tepla pryč. Přehřívání lze zabránit právě pomocí větrací mezery, ale také izolací, která brání průniku zbytku tepla do interiéru a v zimě zase jeho úniku ven.
Zateplení vnější fasády – pěnový polystyren. Zdroj: Sdružení EPS ČR
21.7.2023Sdružení EPS ČR
Až 30 % českých domácností je ohroženo energetickou chudobou, průměrné stáří nerekonstruované nemovitosti se pohybuje okolo 50 let. Obyvatelé takových budov si v zimě významně připlatí za vytápění, v létě se obvykle potýkají s vysokými vnitřními teplotami a mohou jim také hrozit zdravotní problémy kvůli vlhkosti a plísním.
Zdroj foto: Bilanol / Shutterstock.com
14.7.2023ALPHA CZECH s.r.o.
I v budovách, které již prošly zateplením, se mohou nacházet nežádoucí tepelné mosty, které napomáhají úniku tepla do vnějšího prostředí a naopak. Každý problém má naštěstí řešení. Jak na to?
30.6.2023URSA CZ s.r.o.
Nezateplenou střechou ztrácí domy až 30 % energie. Může se tak jednat o nejslabší článek celé budovy, kvůli kterému se zbytečně zvyšují měsíční provozní náklady. Aby se investice do zateplení vyplatila, nejvýhodnější tloušťka izolace je okolo 40 cm. Kvalitním zateplením střechy či podkroví můžeme ušetřit náklady, ale i životní prostředí. Každý centimetr izolace navíc přináší značné úspory. Jak na zateplení střechy či podkroví jsme se zaměřili s odborníky ze společnosti URSA.
Obr. 1. Velkopřevorský palác v Praze na Malé Straně spadá pod ochranu UNESCO (pohled na budovu konventu se střešními vikýři)
27.6.2023PROPASIV s.r.o.
V nejbližších letech čeká řadu starých bytových domů a administrativních budov potřebná rekonstrukce. Mnohé z nich jsou historické budovy, jejichž opravy probíhají pod taktovkou Národního památkového ústavu (NPÚ). Významně do hry vstupuje i aktuální legislativní nařízení k energetické náročnosti rekonstruovaných budov. Vyhovět parametrům vyhlášky a zároveň dodržet striktní omezení NPÚ pomohou moderní tenké izolace. Jejich použití ilustruje příklad rekonstrukce střechy Velkopřevorského paláce v Praze pomocí vakuové izolace VakuPRO.
15.6.2023Schöck-Wittek s.r.o., Jan Vopička, Ondřej Wittek
Přerušení tepelných mostů na vodorovných konstrukcích pomocí speciálních prvků je v dnešní době již standardem. Existují ale stále případy, kdy běžná systémová řešení nejdou snadno použít, a je proto nutné navrhnout řešení atypická. Stejně tak vznikají nové produkty, které zohledňují potřeby pokrýt veškerá místa přechodu nosných konstrukcí z interiéru do exteriéru. Cílem tohoto článku je nastínit možnosti adaptace standardních prvků pro přerušení tepelných mostů a tepelných vazeb, představit možná atypická řešení a ukázat nové elementy pro přerušení těchto kritických míst.
7.6.2023Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips
Zateplovací systém Glasroc X posouvá provětrávané fasády zase o krok dál. Jeho skladba zajišťuje optimální vlhkost obvodové konstrukce, podporuje tepelně-izolační funkci minerální izolace a dokáže výrazně zlepšit vzduchovou neprůzvučnost stavby. V systému se snoubí to nejlepší z portfolia značek Isover, Rigips a Weber.
16.5.2023IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.
Sluneční paprsky už mají sílu, a s nastávajícími měsíci jejich intenzita bude růst. Každý se těší na léto. A to nejen kvůli dovolené a na nabrání nové energie po dlouhé zimě. Přes to všechno ale máme jednoho strašáka ve skříni. Dusno, horko a nevlídno v našich domovech. Věděli jste, že střecha se rozpálí až na 85 stupňů Celsia?
6.4.2023Wienerberger s.r.o., Pavel Kaderka
Kvalitní zateplení domu výrazně zvyšuje jeho energetickou hospodárnost, životnost, hodnotu a v neposlední řadě šetří náklady na jeho provoz. Abychom naplnili potenciál stavby, není radno zapomínat na izolaci střechy. V současnosti představují velmi výhodné řešení systémy tepelně izolačních PIR desek, vhodné pro novostavby i rekonstrukce.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Izolace, střechy a fasády


Reklama

VIDEA 
 
Reklama