Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Fasádní systémy
Archiv článků od 8.12.2023 do 30.5.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.5.2024
Vlastimil Růžička, redakce

Další z řady konferencí České komory lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) se tentokrát zaměřila na legislativní opatření směřující k ochraně klimatu a na unikátní stavby s originálním designem. V ohlédnutí představíme nové technologie opláštění v souvislosti s novými evropskými normami, na nichž se komora v řadě případů spolupodílí.

Realizace kreativní omítky – bytový dům, Praha Holešovičky
27.5.2024
Baumit, spol. s r.o.

V současné architektuře se kreativní techniky a struktury na fasádách rodinných i bytových domů staly nedílnou součástí naplňování představ investorů či majitelů nemovitostí, a to jak u novostaveb, tak při rekonstrukci objektů. Vzniká tak mnoho velmi zajímavých stavebních realizací, které dokumentují téměř neomezené možnosti kreativního ztvárnění fasády pomocí materiálů značky Baumit.

26.5.2024
Martin Kubín, redakce

Program Nová zelená úsporám Light, který byl spuštěn v lednu 2023, zaznamenal od svého začátku mimořádný úspěch. O vyhrazených 9 miliard korun na rychle a snadno realizovatelné renovace rodinných domů si již požádalo 79 tisíc domácností. Aktuálně je však pozastaven.

19.5.2024
Wienerberger s.r.o.

Stavba domu je jako skládačka. Vše musí perfektně zapadnout, aby stavba co nejlépe fungovala, od stability konstrukce až po ekonomiku bydlení. Je důležité neuvažovat nad kroky zvlášť, ale celistvě. Investoři často staví svůj dům pouze jednou v životě, a tak snadno na některé kroky zapomenou či si neuvědomí jejich návaznost. Od toho jsou tu potom služby architektů a projektantů, kteří jim pomohou mít vše pohromadě a vyvarovat se chybám. Významnou roli hraje také výběr stavebního materiálu, který musí korespondovat s typem domu.

18.5.2024
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.

15.5.2024
Sto s.r.o.

Šaty a fasády mají mnoho společného. Na rozdíl od módní policie jsme ovšem nehledali poklesky ve vzhledu fasád, ale naopak jsme vybrali zajímavé příklady škol, knihoven a jiných center vzdělání, které i díky fasádě dobře vypadají a slouží potřebám veřejnosti.

30.4.2024
redakce

Rekonstrukce proběhla za plného provozu s přísnými opatřeními proti pronikání prachu do výroby, kritické pro kvalitu leteckých motorů v hale společnosti Honeywell Aerospace Olomouc. Nový střešní plášť zvyšuje energetickou účinnost a splňuje nejvyšší požární a bezpečnostní normy.

Při plánování rekonstrukce nebo výstavby nových budov pro vzdělávání je nejdůležitější myslet na blaho jejich budoucích uživatelů, tj. studentů a zaměstnanců školy, školky nebo univerzity.
22.4.2024
Sto s.r.o.

Architekti a projektanti čelí při navrhování moderních vzdělávacích institucí náročnému úkolu. Školy nejsou jen místa pro předávání informací, ale formují budoucnost svých uživatelů. Prozkoumejte 5 klíčových faktorů, které zajistí, že nové či rekonstruované budovy škol splní současné požadavky.

16.4.2024
fischer international s.r.o.

Dva hlavní trendy naší doby jsou co nejefektivnější využívání obnovitelných zdrojů energie a snižování energetické náročnosti fungující společnosti. Podstatnou část druhé oblasti představuje zateplování stávajících obytných, průmyslových i administrativních budov. Pro situace, kdy už objekt jeden „kožíšek“ na sobě má, fischer přichází s unikátním a certifikovaným systémem, který uspoří čas, nemalé peníze a sníží spotřebu energií.

8.4.2024
Ing. Zuzana Rácová, Ph.D., Ing. Aneta Libecajtová, Ph.D.

Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.

5.4.2024
Schöck-Wittek s.r.o.

Schöck Isokorb® typ CXT typ AP pro atiky a parapety je udržitelnou alternativou k obalování těchto konstrukcí tepelnou izolací. Přenáší ohybové momenty a posouvající síly vyplývající ze sil působících stejným směrem. Navíc přenáší tlakové síly.

Kampaň Baumit Dvojitá dotace – vizuál
29.3.2024
Baumit, spol. s r.o.

Renomovaný výrobce stavebních materiálů Baumit se po roce opět vrací k podpoře majitelů rodinných domů, jejichž záměrem je zateplení fasády. Letošní kampaň s názvem „Zatepli s dvojitou dotací“ odstartuje 1. dubna a ukončena bude 31. prosince tohoto roku.

18.3.2024
IP Polná s.r.o.

Co to je plíseň? Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Při růstu vytvářejí reprodukční orgány, ze kterých uvolňují do okolního ovzduší velké množství spor (rozmnožovací částice, které často také obsahují mykotoxiny). Ty jsou velmi malé a lehké, a tak jsou unášeny vzduchem na velké vzdálenosti.

Ing. Martin Najman, projektový a produktový manažer společnosti Heluz Izos. Zdroj: estav.tv
28.2.2024
redakce

Největší český producent izolačních skel Heluz Izos provozuje své výrobní linky ve městě Žatec. Nabídka širokého sortimentu skel, krátké dodací lhůty a nároky na kvalitu vyžadují precizní řízení výroby a logistiku. Jednotlivými fázemi výroby izolačních skel nás provedl Ing. Martin Najman, projektový a produktový manažer společnosti Heluz Izos.

Andrea Stejskalová, HELUZ IZOS. Zdroj: estav.tv
21.2.2024
redakce

Na výrobních linkách společnosti Heluz Izos vznikají kromě izolačních skel i zakázková skla s digitálním potiskem v libovolných grafických motivech. Trvanlivost keramických barev, které jsou speciální technologií zakaleny do skla, předurčuje jejich použití nejen do interiéru ve formě příček, dveří nebo nábytku, ale také na fasády. Výrobu nám v žatecké továrně ukázala Andrea Stejskalová, designérka Izos studia.

Nemocnice Na Homolce v průběhu realizace v rove 2023
23.1.2024
Ing. Petr Bohuslávek, podle tiskové zprávy

V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z nejkomplexnějších energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Úspory jsou realizovány metodou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí.

Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024
Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz

Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.

Schöck Sconnex® odstraňuje poslední velký tepelný most. Zdroj: Schöck-Wittek s.r.o.
4.1.2024
Schöck-Wittek s.r.o.

Tepelné mosty v oblasti balkonů jsou již dlouho známým problémem, systémové řešení Schöck Isokorb® nám toto pomáhá řešit již 40 let. Existují ale i jiná místa na budovách, které dříve nebylo možné systémově řešit, typicky např. styky nosných konstrukcí. Nové systémové prvky pro přerušení těchto tepelných mostů od firmy Schöck Bauteile GmbH nám představí její obchodní manažer Ing. Ondřej Wittek a statik Ing. Jan Vopička. Další novinkou v sortimentu jsou také řešení pro montáž fasády z pohledových betonů a provětrávané fasády v rekonstrukcích již zateplených budov bez nutnosti sundání stávajícího pláště.

Jiří Heger a Jan Štěpán, PROPASIV. Zdroj: estav.tv
8.12.2023
redakce

Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Jsou nedílnou součástí každé konstrukce a není možné se jim zcela vyhnout. Dobrá zpráva je, že je lze redukovat na minimum, aby jejich vliv byl co nejmenší a nezpůsoboval žádné funkční poruchy. O tepelných mostech a jejich eliminaci prostřednictvím řešení PROPASIV® jsme si povídali s pány Jiřím Hegerem a Janem Štěpánem.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama