Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Normy a právní předpisy
Archiv článků od 24.6.2016 do 12.11.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

12.11.2017
Mgr. Jan Labský, Vilímková Dudák & Partners, advokátní kancelář, s.r.o.

Vyvlastnění je jedním z právních institutů, který ve společnosti dlouhodobě vzbuzuje silné emoce. Dvoudílný článek se v první části zabývá základními právními východisky institutu vyvlastnění a jeho přípustnosti a doplňuje tato východiska judikaturním výkladem českých soudů. V pokračování bude následně pojednáno o náhradě při vyvlastnění či omezení vlastnického práva a následně i o procesu vyvlastnění, včetně jeho soudního přezkumu.

Stavebně-technický průzkum brněnského kina Scala
16.10.2017
doc. Ing. Pavel Schmid, Ph.D., Ing. Iva Rozsypalová, Ing. Ondřej Karel, Ing. Petr Daněk, Ph.D., Ing. Petr Žítt

Recenzovaný Příspěvek pojednává o realizovaném stavebně-technickém průzkumu kina Scala v Brně. Jedná se o historický objekt, jehož stavba byla dokončena v roce 1928. Základním účelem diagnostického průzkumu byla pasportizace poruch a vad hodnocené konstrukce, stanovení kvality betonu, identifikace způsobu vyztužení, posouzení příčin identifikovaných vad a poruch, posouzení celkového stavu stropní konstrukce ve vztahu k uvažovaným úpravám objektu nad kinem.

15.10.2017
Mgr. Jan Labský, advokát, Vilímková Dudák & Partners, advokátní kancelář, s.r.o.

Při každé větší stavební zakázce dochází k interakci řady subjektů (investor, generální dodavatel, subdodavatelé, projektant, technický dozor), jejichž zájmy jsou na první pohled stejné – úspěšné dokončení stavebního záměru. V praxi ale nezřídka dochází k tomu, že jakmile se objeví první větší problémy s realizací díla, začíná se původní cíl měnit a velice rychle je hledán někdo, kdo za zjištěný problém ponese odpovědnost, zejména tu finanční. Jak se bránit takovýmto situacím?

15.10.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Novela Stavebního zákona bude účinná od 1. 1. 2018. Již nyní je však zřejmé, že novela ani tento zákon sám nemůže odstranit řadu problémů, se kterými se stavební praxe potýká. O problémech, které je nutné řešit, hovoří teze, které Vládě ČR předložila ministryně Šlechtová, MMR. Beze změn, která se dotknou nejen mnoha dalších zákonů, ale i kompetencí dalších úřadů to nepůjde.

© ipopba - Fotolia.com
25.9.2017
Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., Západočeská univerzita v Plzni, Katedra mechaniky

Recenzovaný Zjištění zatěžovacích sil a jejich excentricit při různých kombinacích zatížení je základem pro posuzování zděných konstrukcí budovy. Autor nabízí možný příklad výpočtu svislých sil a napětí u zděných staveb. Přílohy zahrnují výpočet pro šestipodlažní zděnou budovu při užitném zatížení stropů 1,5 kN/m2 a 3,0 kN/m2.

Kompozitní výztuž do betonu
18.9.2017
Ing. Miroslav Procházka, Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p.

Recenzovaný Kompozitní výztuž do betonu se stala stavebním výrobkem stanoveným k povinnému ověřování podle zákona č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 163/2002 Sb. ve znění nařízení vlády č. 312/2005 Sb. a č. 215/2016 Sb. Tato výztuž existuje ve více odlišných typech a podle toho má i významně odlišné vlastnosti, které je nutné při jejím použití důsledně respektovat. Autor z Technického a zkušební ústavu stavebního v Praze seznamuje s podrobnostmi.

Stavba monolitické konstrukce, ilustrační snímek © ilkercelik - Fotolia.com
13.7.2017
Mgr. Alžbeta Rosinová, Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Poslanecká sněmovna dne 27. 6. 2017 opětovně hlasovala o návrhu novely stavebního zákona, který jí byl vrácen senátem s pozměňovacími návrhy. Poslanci setrvali na původním návrhu a pozměňovací návrhy senátu odmítli. Nyní zbývá jenom podpis prezidenta republiky a novela nabude účinnosti šest měsíců po jejím vyhlášení. Je proto namístě zabývat se tím, co tato diskutovaná novela stavebního zákona přinese a na jaké změny se bude v praxi potřeba připravit. Cílem tohoto článku je proto zaměřit se na některé nejvýznamnější změny a upozornit na některé výkladové nejasnosti, které novela obnáší.

Bytové domy v Praze © TZB-info
19.6.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Recenzovaný Definice, co je společnou částí v bytovém domě, je klíčová zejména při úpravách konstrukcí domu a při poruchách, které ovlivňují jednak předmětný prostor jako takový a jednak dotčené bytové jednotky. Z určení společné části vyplývá, kdo financuje úpravy a rekonstrukce těchto konstrukcí a prostor. Definice společných částí vychází z nového občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.) a z již zrušeného zákona o vlastnictví bytů (č. 72/1994 Sb.).

tesařské spoje © martinfredy - Fotolia.com
5.6.2017
Ing. Martin Hataj, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Růst nároků na environmentální prostředí, udržitelnost výstavby a zdravých životních podmínek vyvolal především v Evropě vyšší poptávku po konstrukcích ze dřeva. Rychlost a přesnost CNC opracování dřevěných konstrukčních prvků umožňuje efektivní výrobu dřevostaveb tradičními tesařskými postupy. Příspěvek reaguje na aktuální problematiku návrhových postupů pro výpočet únosnosti tradičních tesařských spojů. Tento způsob propojení prvků nemá velkou oporu v současně platných normách, a proto návrh spočívá v použití jednoduchých empirických vztahů, které vycházejí ze zkušenosti. Tento článek prezentuje experimentální a výpočetní metody pro vyšetřování statického chování a únosnosti tesařských spojů.

6.4.2017
ČTK, redakce

Hospodářská komora či oborové svazy uvítaly dnešní schválení novely stavebního zákona ve Sněmovně. Za zásadní nedostatek ale HK považuje to, že do jednotného řízení, které má zrychlit povolování staveb, nejsou zahrnuta vodní díla. Značné výhrady má k novele naopak stavební firma Metrostav. Podle všech oslovených je ovšem nezbytné, aby se co nejdříve začalo pracovat na úplně novém stavebním zákoně.

6.4.2017
Mgr. Radek Motzke

Náhled na neplatnost smlouvy o dílo, pokud je uzavřena na nepovolenou "černou" stavbu, se změnil. Způsobil to Nový občanský zákoník a jeho principy, zejména požadavek zasahovat do soukromých ujednání co nejméně a v pochybnostech je považovat spíš za platná než neplatná.

5.4.2017
ČTK, redakce

Sněmovna schválila rozsáhlou novelu stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA).

4.4.2017
ČTK, redakce

Novela stavebního zákona by mohla podpořit infrastrukturu, důležité však bude, aby Sněmovna schválila některé pozměňovací návrhy. Sektoru by také pomohlo oddělení stavebních úřadů od samosprávy, kde často podléhají politickým tlakům. Uvedli to zástupci velkých pražských stavebních firem.

8.3.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Hlavními tématy včerejší konference Fórum českého stavebnictví 2017 s podtitulem Stavebnictví na křižovatce byl meziroční pokles stavebnictví v roce 2016 a s ním spojená rychlost povolování staveb v Česku, čerpání evropských peněz a digitalizace ve stavebnictví. Konferenci organizuje společnost Blue Events.

20.1.2017
Saint-Gobain Czech Republic

Skupina Saint-Gobain, globální lídr na trzích udržitelného bydlení pořádá již pátou sérii odborných seminářů pro projektanty, architekty, stavební firmy a ostatní profesionály ve stavebnictví. Semináře se v roce 2017 zaměří na problémy na stavbách z pohledu projektanta, způsobené zejména nepochopením projektu nebo případně nevhodným provedením projektové dokumentace.

11.9.2016
Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha, s. p., Technický a zkušební ústav stavební Praha s.p.

Vláda dne 15. 6. 2016 schválila návrh, kterým se mění nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Požádali jsme o odborný komentář zástupce Technického a zkušebního ústavu stavebního v Praze inženýra Pavla Rubáše, Ph.D.

13.8.2016
Ing. Marie Málková,, koordinátor programu Přes bariéry

Pražská organizace vozíčkářů (POV) se problematice přístupného bydlení pro osoby s omezenou schopností pohybu věnuje jako jedné z mnoha činností v projektu Přes bariéry – a to jak z uživatelského hlediska, tak i z hlediska legislativy. Koncepce dostupného a důstojného bydlení vzešla z ministerstev (MMR a MPSV), pro Prahu byla sestavena koncepce MHMP. Velkou pozornost si zasluhuje zvláště řešení bydlení lidí s těžkým pohybovým postižením.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama