Schválená změna směrnice EU o energetické náročnosti budov

Datum: 15.5.2018  |  Autor: Ing. Josef Hodboď, Ing. Petr Bohuslávek, redakce  |  Zdroj: Tisková zpráva EK

Evropský parlament schválil první změnu evropské směrnice 31/2010/EU o energetické náročnosti budov. Po zveřejnění v Úředním věstníku Unie, které se předpokládá do konce května 2018, musí být změny do 20 měsíců promítnuty do legislativy členských států.

Evropský parlament v dubnu konečně schválil revidovanou směrnici o energetické náročnosti budov. Souhlas signalizuje uzavření prvního z 8 legislativních návrhů, který je součástí balíčku "Čistá energie pro všechny", předloženého Evropskou komisí dne 30. listopadu 2016. Tento balíček je klíčovým prvkem jedné z priorit Junckerovy Komise, a to vzniku odolné Energetické Unie a dále politiky zaměřené na budoucnost klimatu.

Schválené změny využívají obrovský potenciál pro zvýšení efektivity v odvětví stavebnictví, největšího spotřebitele energie v Evropě. Zahrnují opatření, která urychlí míru obnovy budov směrem k energeticky účinnějším systémům a posílí snížení energetické náročnosti nových budov.

Hlavní změny směrnice

O připravované změně evropské směrnice 31/2010/EU o energetické náročnosti budov hovořila například Ing. Alena Ohradzanská z Ministerstva dopravy a výstavby SR na konferenci Tepelná ochrana budov 2017 (informovali jsme zde). Jako hlavní změny uvedla přesun článku 4 ze směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti jako článek 2a přímo do směrnice o energetické náročnosti budov. V době konání konference to byl dále požadavek na dekarbonizaci budov do roku 2050. Ve schváleném znění je požadavek snížit do roku 2030 emise CO2 o minimálně 40 %. Nově je zaveden ukazatel inteligentnosti budovy. Ten bude sloužit k hodnocení technologické připravenosti budovy na interakci s uživateli a distribuční sítí.

Další novinky jsou dobrovolná alternativa k fyzickým kontrolám systémů vytápění a klimatizace a zejména zavádění požadavků na infrastrukturu pro elektromobilitu. Ve znění návrhu v době konání konference měly být nové bytové domy a bytové domy, kde se provádí velká změna, kde je 10 a více parkovacích míst, vybaveny přípravou pro kabeláž na jednu dobíjecí stanici na každé 3 parkovací místa. U nebytových domů by to měla být přímo 1 nabíjecí stanice na každé desáté parkovací místo a příprava pro kabeláž na každé třetí parkovací místo.

Místopředseda zodpovědný za Energetickou unii, Maroš Šefčovič řekl: "Renovováním a budováním našich budov v Evropě můžeme dosáhnout několika souběžných cílů: snížení spotřeby energie, lepšího zdraví, ochrany životního prostředí a snížení emisí v EU, vzhledem k tomu, že více než třetina z nich je vyráběna budovami. A protože technologie mažou rozdíly mezi sektory, vytváříme také vazbu mezi budovami a infrastrukturou elektronické mobility a pomáháme stabilizovat elektrickou síť."

Komisař pro klimatické změny a energetiku Miguel Arias Cañete dodal: "Jedná se o první konečnou dohodu o návrhu balíčku Čistá energie pro všechny, což je signál, že jsme na správné cestě, že budeme plnit náš ambiciózní závazek přechodu k čisté energii v Evropě a společně se závazkem z Pařížské dohody se stanou realitou prostřednictvím zákonů.“ Revidovaná směrnice o budovách pomůže vytvořit místní pracovní místa, ušetří peníze pro spotřebitele a zlepší kvalitu žití evropských občanů. Pomůže také v boji proti energetické chudobě tím, že sníží účty za energie starých budov, které budou renovovány.

Změny směrnice do 20 měsíců v národních předpisech

Po schválení revidované směrnice o energetické náročnosti budov Evropským parlamentem bude muset Rada ministrů dokončit formální dohodu na nadcházejícím zasedání Rady v příštích týdnech. Toto potvrzení bude brzy následovat zveřejněním textu v Úředním věstníku Unie, které vstoupí v platnost 20 dní po zveřejnění. Členské státy budou muset do svých vnitrostátních právních předpisů do 20 měsíců zavést nové prvky směrnice.

Komise chce, aby EU pokračovala v přechodu k čisté energii. Z tohoto důvodu se EU zavázala snížit do roku 2030 emise CO2 o minimálně 40 %, přičemž současně modernizuje hospodářství EU a zajišťuje zaměstnanost a růst pro všechny evropské občany. Tímto způsobem se Komise řídí třemi hlavními cíli: uvedením energetické účinnosti na první místo, dosažením globálního vůdčího postavení v oblasti obnovitelných energií a poskytováním spravedlivých dohod pro spotřebitele.

Stavební sektor v EU je největším spotřebitelem energie v Evropě, který absorbuje 40 % konečné energie a přibližně 75 % budov je energeticky neúčinných. V závislosti na členském státě, se každoročně využije pouze 0,4 až 1,2 % možného potenciálu pro úspory.

 

Hodnotit:  

Datum: 15.5.2018
Autor: Ing. Josef Hodboď, redakce   všechny články autoraIng. Petr Bohuslávek, redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partneři - NZEB

Tabulky a výpočty

Odborný garant

Odborná spolupráce

MODULÁRNÍ STAVBY - příklady

 
 

Aktuální články na ESTAV.czMost je občas pod vodou. Je na to dobře připravenV Olomouci se bude opět protestovat proti stavbě Šantovky TowerDostatečná vlhkost či směr proudění vzduchu. Jak správně používat klimatizaci v interiéru?Na co všechno vědci přišli: Jaká bude budoucnost stavitelství a architektury?