Probíhá 19. ročník konference Tepelná ochrana budov

Datum: 25.5.2017  |  Autor: Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na Štrbském plese probíhá již 19. ročník konference Tepelná ochrana budov, letos s podtitulem Quo Vadis. Úvodní klíčové příspěvky kriticky hodnotily mimo jiné stav navrhování opatření tepelné ochrany v praxi a upozornily na důležité změny, které nás brzy čekají.

Konferenci zahájila tradičně prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD. Na první příspěvek o vývoji tepelnětechnických požadavků, který vyvrcholil požadavky na energetickou náročnost v posledních letech, navázala současným stavem navrhování a posuzování tepelné ochrany budov. Kriticky v emotivním příspěvku položila otázky: Jsou všichni ti, kteří vykonávají tepelnětechnická posouzení a energetické hodnocení specialisté? Nebylo by potřebné, abychom dodržovali požadované postupy a předpisy? Nechceme, aby energetický průkaz plnil účel, pro který se zavedl? Upozornila na skutečnost, že stavební tepelná technika je především stavební fyzika, tedy správné výpočtové posuzování konstrukcí, a to se správnými vstupy.

Zahájení
Zahájení konference Tepelná ochrana budov: Quo Vadis? Štrbské Pleso, 25. 5. 2017, hovoří prof. Ing. Zuzana Sternová, CSc.

Společně s Ing. Jiřím Šálou, CSc., upozornili na zaměňování deklarované a návrhové hodnoty součinitele tepelné vodivosti, případně na jejich chybnou interpretaci tepelnými techniky. Apelovali na výrobce, aby správně uváděli vlastnosti svých produktů. Ing. Šála popsal trendy v tepelné ochraně budov, mezi které patří zpřesňování a zjednodušování nástrojů a dynamické metody hodnocení. Upozornil na potřebu aktualizaci požadavků a metod hodnocení. Jako příklad uvedl letní stabilitu, kde je potřeba stanovit nové požadavky a doplnit jednoduché hodnocení protisluneční ochrany.

Jako limitující faktory tepelné ochrany označil nedostatečný odborný růst projektantů po ukončení školního vzdělání a nedostatečnou komunikaci projektantů a zhotovitelů, kdy v nekvalitní realizaci padá snaha o dobrý návrh.

Priorita MPO je BIM, pracuje se na zákoně o stavebních výrobcích

Ing. Ludmila Kratochvílová z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vyjmenovala priority resortu v oblasti stavebnictví: Digitalizaci ve stavebnictví v projektu Stavebnictví 4.0, zavedení metody BIM do stavební praxe (BIM je nyní na MPO prioritní úkol), rekodifikace stavebního práva, navazující na aktuální novelu stavebního zákona, a pokračující práci na zákonu o stavebních výrobcích, který by měl sjednotit harmonizovaný a neharmonizovaný postup uvádění stavebních výrobků na trh. Paragrafové znění zákona má vzniknout do konce roku 2018.

Změna směrnice 31/2010/EU

Konference Tepelná ochrana budov probíhá v hotelu Patria, Štrbské Pleso © wkbilder - Fotolia.com
Konference Tepelná ochrana budov probíhá tradičně v hotelu Patria, Štrbské Pleso © wkbilder - Fotolia.com

O připravované změně evropské směrnice 31/2010/EU o energetické náročnosti budov hovořila Ing. Alena Ohradzanská z Ministerstva dopravy a výstavby SR. Jako hlavní změny uvedla požadavek na dekarbonizaci budov do roku 2050, zavedení ukazatele inteligentnosti budovy, dobrovolnou alternativu k fyzickým kontrolám systémů vytápění a klimatizace a zejména zavádění požadavků na infrastrukturu pro elektromobilitu. V aktuálním znění návrhu mají být nové bytové domy a bytové domy, kde se provádí velká změna, kde je 10 a více parkovacích míst, vybaveno přípravou pro kabeláž na jednu dobájecí stanici na každé 3 parkovací místa. U nebytových domů by to měla být přímo 1 nabíjecí stanice na každé desáté parkovací místo a příprava pro kabeláž na každé třetí parkovací místo. Dotkla se i stanovení faktoru primární neobnovitelné energie, které je politickým rozhodnutím, a položila otázku, zda technici jej mají možnost ovlivnit, zda lze podchytit fyzikálně. Na Slovensku je hodnota faktoru primární neobnovitelné energie pro elektřinu 2,2. V ČR je to hodnota 3. Z neoficiálních informací v kuloárech zní, že ke změně v ČR by mohlo dojít v první polovině roku 2018, ale nikoliv na hodnotu blížící se Slovensku. Pravděpodobná je hodnota kolem 2,7. Na skutečnost si ale budeme muset ještě počkat.

Změny v hodnocení energetické náročnosti budov

Ing. Petr Kučera, CSc., z Centra stavebního inženýrství hovořil o očekávaných změnách v hodnocení energetické náročnosti budov. Změněna by měla být povinnost energetického auditu pro podniky podle velikosti pouze s ohledem na korporátní vztahy v rámci ČR, nikoliv v rámci zahraničních vztahů, z čehož plynula povinnost i pro podniky, kde to nemělo praktické opodstatnění. Sjednotit by se měly podmínky k výkonu činnosti energetického specialisty pro fyzické a právnické osoby. Upraveny by měly být podmínky průběžného vzdělávání energetických specialistů, kdy bude zavedena povinnost školení měřená získanými kredity, odpadnout by měly pravidelné zkoušky v intervalu 3 let.

Konference pokračuje odbornými přednáškami z oblasti zlepšování tepelněizolačních vlastností a navrhování a provádění ETICS. V pátek bude nabitý program konference pokračovat tématy Výpočtové metody a metody měření, Aplikace druhé generace technických norem souvisejících s energetickou náročností budov a Dobré příklady navrhování budov směřujících k budovám s téměř nulovou spotřebou energie.

 

Hodnotit:  

Datum: 25.5.2017
Autor: Ing. Petr Bohuslávek, redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


 
 

Aktuální články na ESTAV.czMost je občas pod vodou. Je na to dobře připravenV Olomouci se bude opět protestovat proti stavbě Šantovky TowerDostatečná vlhkost či směr proudění vzduchu. Jak správně používat klimatizaci v interiéru?Na co všechno vědci přišli: Jaká bude budoucnost stavitelství a architektury?