Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Pasivní domy

pasivní dům

Pasivní domy se vyznačují velmi nízkou energetickou náročností a kvalitním vnitřním prostředím. Nízké energetické náročnosti se dosahuje dobře izolovanou obálkou budovy s eliminací tepelných mostů, ale také optimalizací budovy z hlediska umístění na pozemku, orientace prosklených ploch na jih a tvaru budovy tak, aby ochlazovaná obálka byla vůči vytápěnému objemu co nejmenší. Pasivní dům nebo standard pasivního domu není povinný. Jde ale o nejobvyklejší standard pro výstavbu s velmi nízkou energetickou náročností.

Definice pasivního domu

Pasivní dům je dům s velmi nízkou energetickou náročností. Ta je dána měrnou potřebou tepla na vytápění (potřeba tepla na metr podlahové plochy a rok), která se jako definice pasivního domu vždy udávala hodnotou 15 kWh/m².a. Pro výpočet měrné potřeby tepla na vytápění a definici pasivního domu existuje však několik rozdílných metod, které přirozeně dávají mírně rozdílné výsledky. Metody se liší mimo jiné např. započítáním půdorysné plochy obálky budovy a plochy příček do podlahové plochy.

Pasivní dům má kvalitní vnitřní prostředí

Kvalitní vnitřní prostředí pasivního domu je dáno zejména zabezpečením trvalého přísunu čerstvého vzduchu, vhodným způsobem vytápění s optimalizovaným nízkým výkonem, často za použití nějakého obnovitelného zdroje, a zajištěním tepelné stability interiéru zejména v letním období, tedy stíněním prosklených ploch proti nežádoucím tepelným ziskům v létě. Snížení tepelných ztrát větráním je u pasivních domů zajištěno použitím zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu k ohřívání vzduchu přiváděného (rekuperace).

Obálka pasivního domu

Pasivní dům má velmi dobře izolovanou obálku. Je tedy velice dobře zateplen a má kvalitní okna, obvykle zasklená trojskly. Součinitel prostupu tepla konstrukcí by měl odpovídat hodnotám doporučeným pro pasivní domy. V obálce budovy jsou minimalizovány tzv. tepelné vazby, a i ty jsou vyřešeny tak, aby jimi nedocházelo k větším tepelným ztrátám. Pro minimalizaci tepelných ztrát a dobrý tepelně-vlhkostní režim obálky včetně vyhovujících povrchových teplot konstrukcí se u pasivních domů sleduje průvzdušnost obálky budovy daná násobností výměny vzduchu v interiéru n50 ≤ 0,6 h-1 při podtlaku a přetlaku vzduchu 50 Pa. Průvzdušnost obálky budovy se měří metodou Blower Door Test.

Vytápění a větrání v pasivním domě

Pasivní dům má nízké nároky na výkon otopné soustavy. Díky dobré izolaci obálky a orientaci vůči světovým stranám v zimě využívá pasivních solárních zisků, které ještě nároky na otopnou soustavu snižují. Pro pasivní domy se využívají zdroje tepla s nízkým výkonem, obvykle tepelná čerpadla v kombinaci se solárními systémy a fotovoltaikou, ale také elektrické vytápění. Tyto zdroje se mohou doplnit např. krbem. Pasivní domy se vyznačují kvalitním vnitřním prostředím zajištěným zejména nuceným větráním, které zajištuje trvalý přísun čerstvého vzduchu. Pro minimalizaci tepelných ztrát se větrací systém opatřuje rekuperační jednotkou pro zpětné získávání tepla. Odváděný vzduchu předává ve výměníku jednotky teplo vzduchu přiváděnému.


Mohlo by vás zajímat


V programu Nová zelená úsporám se otevírá příjem žádostí o dotace 19. září v případě bytových domů a 26. září v případě rodinných domů, a to včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Nová zelená úsporám Light, určená pro seniory, invalidní důchodce a osoby pobírající příspěvek na bydlení, běží beze změny kontinuálně od 9. ledna tohoto roku.
Bytový dům v Praze © TZB-info
Podpora je určena pro vlastníky stávajícího bytového domu, stavebníky nového BD, vlastníky bytových jednotek a fyzickým osobám jako nabyvatelům nové BJ. Podporováno je zateplení starších bytových domů, výměna zdrojů tepla, instalace obnovitelných zdrojů energie a další opatření. Podporovány jsou i novostavby bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Příjem žádostí začíná 19. září 2023 v 10:00.
Pasivní rodinný dům © TZB-info
Podpora je určena pro vlastníky, stavebníky a nabyvatele rodinných domů. Podporováno je zateplení starších rodinných domů, výměna zdrojů tepla a instalace obnovitelných zdrojů energie a další opatření. Podporovány jsou i novostavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností. Příjem žádostí začíná 26. září 2023 v 10:00.
Ohlášené změny v programu Nová zelená úsporám se týkají také podpory novostaveb s velmi nízkou energetickou náročností. Je to jedna z mála oblastí, kde se od září v případě rodinných domů podpora zúží, a to tak, že bude podporována jen energeticky nejúspornější varianta ze třech, které se podporovaly do konce června. Řada dílčích změn je ale v detailech.
Pasivní a nízkoenergetické domy nepředstavují jenom stavby s polystyrenovým zateplením o šířce 30 cm, jak si většina populace stále představuje. Vhodným řešením je například i jednovrstvá cihla plněná minerální vatou. Ať už ale investoři zvolí jakoukoliv možnost, kvalitní obvodové zdivo z různých materiálů představuje pouze jednu část tepelněizolační funkce, která z celku tvoří zhruba 20 %. Únikům tepla lze ještě zabránit správným výběrem střechy, oken, dveří a zateplením podlahy. Vhodnou kombinací materiálů a technologií lze na energiích ušetřit desetitisíce korun za rok.
Centrum odborné přípravy a gymnázium v Praze, autor Jiří Tencar
Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.
Stále více novostaveb se dnes realizuje ve standardu budov s téměř nulovou spotřebou a pasivních budov. Nakonec tento směr udává i legislativa. Domy v těchto standardech velmi snižují potřebu energie, která je použita pro vytápění. Z tohoto důvodu hrají čím dál větší váhu investiční náklady topného systému v tomto typu budov.
Bytový dům v Praze © TZB-info
Státní fond životního prostředí zveřejnil nové závazné pokyny pro žadatele od 1. 6. 2022. Přinášíme aktualizované hodnoty příspěvků v jednotlivých oblastech.
Každý dům má svoji energetickou náročnost vepsanou již od svého vzniku. Zlepšit ji lze samozřejmě revitalizacemi a rekonverzemi objektu. Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nepotřebuje. A jak efektivně a ekonomicky pracovat s technologiemi, které zajistí ten zbytek energií, bez kterých se neobejde?
TZB-info doporučuje Použití přírodních a recyklovaných materiálů, využívání obnovitelných zdrojů energie, důraz na energetické úspory, kvalitu vnitřního prostředí a uplatnění principů pasivní výstavby, to vše prezentované v krásné a příjemné architektuře – to byly společné znaky projektů a domů studentské soutěže Solar Decathlon Europe 21/22, jejíž finále proběhlo v červnu v německém Wuppertalu.
V oblasti termického přerušení u balkónů, fasád, sloupů a stěn nabízí Schöck produkty, které jsou ústavem Passivhaus Institut v německém Darmstadtu klasifikovány jako „Certifikované komponenty pasivního domu“.
V dňoch od 3. 7. – 5. 7. 2022 sa konala medzinárodná konferencia Central Europe Towards Sustainable Building a Young Researchers In Sustainable Building 2022 zameraná na udržateľné budovy na stavebnej fakulte ČVUT (České vysoké učení technické v Praze). Konferencia YRSB – Mladí vedci a trvalo udržateľná budova 2022 je vedľajšou udalosťou konferencie CESB22.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


Partner - Nízkoenergetické stavby


Reklama

VIDEA



 
Reklama