Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Technické zařízení budov v NED a EPD

Větrací jednotka Zehnder ComfoAir Q 350
15.11.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Přirozenou součástí nejen energeticky úsporných rodinných domů je systém nuceného větrání s rekuperací tepla, zajišťující trvale kvalitní vnitřní prostředí a také úspory energie. Větrací systém s rekuperační jednotkou Zehnder sofistikovaně zajišťuje spolehlivý a téměř bezúdržbový provoz automaticky řízený vyhodnocováním řady parametrů v reálném čase. Podívejte se na naši reportáž o větracím systému s rekuperací Zehnder ve dřevostavbách Lucern.
11.11.2024AKIRE s.r.o.
Využití tepla z odpadní vody je v současné době aktuálním nástrojem, který umožňuje další snižování energetické náročnosti budov. Tato situace je dána zvyšujícím se podílem potřeby tepla na ohřev teplé vody, respektive snižujícím se podílem potřeby tepla na vytápění. Zatímco potřeba tepla na vytápění klesá, což je způsobeno především optimalizací tepelně izolačních vlastností obálek budov, potřeba tepla na ohřev teplé vody zůstává stejná, v některých případech dokonce stoupá.
Rekuperační výměník AKIRETHERM®
19.9.2024AKIRE s.r.o.
V dnešní době rostoucích nákladů na energie se stává otázka efektivního využití elektrické energie stále aktuálnější. Mezi nejmodernější a nejúspornější řešení patří kombinace rekuperačního výměníku AKIRETHERM® a tepelného čerpadla. Tento systém nejenže snižuje spotřebu energie, ale také prodlužuje životnost tepelného čerpadla. Jak to celé funguje a jaké jsou konkrétní výhody tohoto řešení?
18.5.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.
10.5.2024VIESSMANN, spol. s r.o.
Představte si na chvíli technickou místnost. Co vidíte? Pravděpodobně volně stojící zařízení, potrubí na stěnách a stropě a rozhodně málo místa pro cokoliv jiného. Proto jsme technickou místnost promysleli nově. Jako kompaktní systém „vše v jednom“, který má velikost přibližně jako nástěnná skříň a dá se harmonicky integrovat například do chodby, technické místnosti nebo hobby místnosti. Otevírají se tak nové možnosti využití prostoru.
24.2.2024Vlastimil Růžička, redakce
Veletržní souběh FOR PASIV a FOR WOOD a akce STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO v areálu PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech přinesly celou řadu zajímavých momentů. V rámci vstupenky na veletrh bylo možné navštívit kromě jiného i celou řadu přednášek bohatého doprovodného programu.
15.1.2024REHAU s.r.o.
Buďte součástí 3. ročníku úspěšné odborné konference, kde společně posuneme vizi udržitelných budov do reality. Již 31. ledna 2024 ve Vodárenském muzeu v Bratislavě nebo v online streamu.
25.9.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
V září r.2023 byl otevřen dotační program Oprav dům po babičce. Příklad domu, co se na něm bude měnit a postupu, jak by měli zájemci o dotaci jednat, ukazuje rozhovor s majiteli a specialistou projektantem.
8.9.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
V programu Nová zelená úsporám se otevírá příjem žádostí o dotace 19. září v případě bytových domů a 26. září v případě rodinných domů, a to včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Nová zelená úsporám Light, určená pro seniory, invalidní důchodce a osoby pobírající příspěvek na bydlení, běží beze změny kontinuálně od 9. ledna tohoto roku.
11.7.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Ohlášené změny v programu Nová zelená úsporám se týkají také podpory novostaveb s velmi nízkou energetickou náročností. Je to jedna z mála oblastí, kde se od září v případě rodinných domů podpora zúží, a to tak, že bude podporována jen energeticky nejúspornější varianta ze třech, které se podporovaly do konce června. Řada dílčích změn je ale v detailech.
6.4.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
V dotačních programech Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light nastanou v roce 2023 změny. Zjednoduší se administrace, přibydou podporovaná opatření. Jak se vyznat ve změnách, jež byly avizovány na konci března, jsme se v exkluzivním rozhovoru zeptali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí.
Centrum odborné přípravy a gymnázium v Praze, autor Jiří Tencar
8.2.2023redakce
Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.
Bytový dům v Praze © TZB-info
28.1.2023redakce
Státní fond životního prostředí zveřejnil nové závazné pokyny pro žadatele od 1. 6. 2022. Přinášíme aktualizované hodnoty příspěvků v jednotlivých oblastech.
23.12.2022URBANITY
Nemovitostní skupina Urbanity zahájila realizaci prvního českého komunitního energobloku v příměstském výrobním areálu Urbanity Campus Tachov. Tato komplexní energetická strategie zajistí stabilní dodávky energie pro uživatele samotného výrobního kampusu i pro přilehlou komunitu. Důrazem na komunitní energetiku se skupina Urbanity v souladu se svou ESG strategií aktivně a dlouhodobě podílí na řešení globální enviromentální krize a směřuje tak k uhlíkové neutralitě, dekarbonizaci a energetické soběstačnosti.
8.11.2022redakce
Každý dům má svoji energetickou náročnost vepsanou již od svého vzniku. Zlepšit ji lze samozřejmě revitalizacemi a rekonverzemi objektu. Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nepotřebuje. A jak efektivně a ekonomicky pracovat s technologiemi, které zajistí ten zbytek energií, bez kterých se neobejde?
22.8.2022Ing. Petr Bohuslávek, redakce
TZB-info doporučuje Použití přírodních a recyklovaných materiálů, využívání obnovitelných zdrojů energie, důraz na energetické úspory, kvalitu vnitřního prostředí a uplatnění principů pasivní výstavby, to vše prezentované v krásné a příjemné architektuře – to byly společné znaky projektů a domů studentské soutěže Solar Decathlon Europe 21/22, jejíž finále proběhlo v červnu v německém Wuppertalu.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Tipy pro projektanty


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Nízkoenergetické stavby


VIDEA



 
 
Reklama