Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Normy a právní předpisy
Archiv článků od 27.7.2015 do 13.8.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.8.2016
Ing. Marie Málková,, koordinátor programu Přes bariéry

Pražská organizace vozíčkářů (POV) se problematice přístupného bydlení pro osoby s omezenou schopností pohybu věnuje jako jedné z mnoha činností v projektu Přes bariéry – a to jak z uživatelského hlediska, tak i z hlediska legislativy. Koncepce dostupného a důstojného bydlení vzešla z ministerstev (MMR a MPSV), pro Prahu byla sestavena koncepce MHMP. Velkou pozornost si zasluhuje zvláště řešení bydlení lidí s těžkým pohybovým postižením.

18.6.2016
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční sympozium Sanace a konference s názvem Zkoušení a jakost ve stavebnictví, které pořádá brněnská stavební fakulta, se spojily do jedné. Květnová akce opět přilákala široké spektrum návštěvníků.

17.4.2016
Ing. Libuše Pražáková, vedoucí oddělení analytické chemie TZÚS Praha

Technický a zkušební ústav stavební upozorňuje na platné směrnice a nařízení, které se týkají zdravotních aspektů, hygieny a ochrany životního prostředí. Připomíná rovněž v současné době připravovaný jednotný evropský scénář na hodnocení těkavých organických látek (VOC) s potenciální nebo známou toxicitou.

21.3.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný První tři části seriálu sloužily k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty podle Eurokódu 5. Část 4 a 5 obsahuje praktické příklady výpočtu. Touto částí seriál končí. Vzhledem k tomu, že tyto postupy nejsou v ČR příliš zažité, připravujeme vydání skript Dřevěné konstrukce I-II-III, která zahrnují celý rozsah Eurokódu 5.

14.3.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný První tři části seriálu sloužily k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty podle Eurokódu 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). Předmětem částí 4 a 5 jsou praktické příklady výpočtu. Vzhledem k tomu, že tyto postupy nejsou u nás příliš zažité, považujeme za velmi prospěšné se tomuto tématu dále věnovat.

29.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty podle Eurokódu 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). Předmětem dalších dvou částí 4 a 5 jsou praktické příklady výpočtu. Vzhledem k tomu, že tyto postupy nejsou u nás příliš zažité, považujeme za velmi prospěšné se tomuto tématu dále věnovat.

22.2.2016
prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, pracoviště UCEEB

Recenzovaný Článek podrobně seznamuje s normami pro navrhování a provádění ocelových konstrukcí, které za poslední období prodělaly značný vývoj. Pro ocelové konstrukce je k dispozici dvacet evropských dokumentů, které postupně představíme a okomentujeme. Nechybí ani revize norem k roku 2020.

15.2.2016
doc. Ing. Tomáš Rotter, CSc., ČVUT Praha

Recenzovaný V několika pojednáních představíme souhrn technických požadavků při specifikaci ocelového materiálu ocelových konstrukcí pozemního stavitelství nebo ocelových mostů. Většinu technických požadavků na materiál stanovuje projektant ocelové konstrukce v jednotlivých stupních projektové dokumentace. Úplná specifikace ocelového materiálu musí být obsažena v dokumentaci pro zadání stavby, která slouží pro výběr zhotovitele ocelové konstrukce. Postupně projdeme všemi etapami v novém, stále se měnícím prostředí pro navrhování, až po kontroly a zkoušení materiálů.

8.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný I v druhém díle seriálu se budeme zabývat vzorovými příklady podle norem pro výpočet dřevěných konstrukcí Eurokód 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty uvedené v částech 4 a 5.

1.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný V pěti dílech se budeme zabývat vzorovými příklady podle norem pro výpočet dřevěných konstrukcí Eurokód 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty uvedené v částech 4 a 5.

21.12.2015
Knauf Praha s.r.o.

Na rok 2016 pro vás společnost Knauf připravila odborné semináře, které jsou zaměřeny na Systémy suché výstavby – základní školení a Materiály pro opravu betonových konstrukcí – TS. Ve spolupráci se společností Knauf Insulation je opět připraven cyklus odborných přednášek Akademie zateplování a Zateplování v praxi.

7.12.2015
Ing. Stanislav Zrza, Technický a zkušební ústav stavební Ostrava

Recenzovaný Příspěvek seznamuje se změnami v navrhování a provádění ocelových a hliníkových konstrukcí v důsledku vydání norem řady ČSN EN 1090. Dále popisuje nový způsob zatřídění konstrukcí do kvalifikačních tříd provedení, požadavky na provádění konstrukcí v závislosti na třídě provedení a nejčastější nedostatky.

23.11.2015
Ing. Stanislav Zrza, Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p.

Recenzovaný Příspěvek uvádí do problematiky posuzování a provádění ocelových a hliníkových stavebních konstrukcí. Shrnuje požadavky na systém řízení výroby ocelových konstrukcí dle požadavků ČSN EN 1090-1+A1 a metodiku zatřiďování stavebních konstrukcí do kvalifikačních tříd (EXC1–EXC4).

20.10.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Při vytváření koncepce územního plánu se prosazuje odpovědnější úloha projektanta a potlačuje se vliv politiků a developerů, hledá se řešení v souladu se stavebním zákonem i s participačními principy územního plánování. V rozhovoru nabízíme české a švýcarské zkušenosti architektů, urbanistů a stavebních inženýrů.

2.9.2015
LINDAB STAVBY

Podle expertů ze společnosti Bureau Veritas bývá příčinou navýšení pracovních úrazů ekonomický tlak, v jehož důsledku firmy na ochranných pomůckách šetří nebo je vůbec svým zaměstnancům neposkytují. Na vině je i lehkomyslnost zaměstnanců, kteří často neodhadnou míru hrozících rizik.

27.7.2015
Ing. Václav Ráček, doc. Ing. Jan Vodička, CSc., doc. Ing. Jiří Krátký, CSc., Fakulta stavební, ČVUT v Praze, katedra betonových a zděných konstrukcí

Využití drátkobetonu při návrhu nosných drátkobetonových konstrukcí předpokládá, že vyrobený drátkobeton bude zatříděn do pevnostních tříd. Pro statický návrh jsou nezbytné uvedené pevnosti v pevnostní třídě: tlak, tah při vzniku trhlin a dohodnutém přetvoření při ohybové zkoušce trámců.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama