Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Dřevěné konstrukce
Archiv článků od 1.12.2014 do 4.5.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.5.2015
Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. et Ing. Soňa Křivánková, Metodické pracoviště Sanace dřeva, Vědeckotechnický park profesora Lista Brno

Článek prezentuje technologický postup a možnosti úpravy povrchů různých materiálů prostřednictvím pevných částeček suchého ledu CO2. Čistící médium je v trysce zařízení urychlováno proudem stlačeného vzduchu rychlostí větší než rychlost zvuku.

1.5.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

EXPO 2015 v Miláně ode dneška láká návštěvníky k prohlídce českého pavilonu a jeho expozic. Pavilon je postaven z modulů firmy KOMA MODULAR a reprezentuje tak hlavní aspekty modulární architektury. Jsou jimi rychlost výstavby při minimální zátěži staveniště a využití stavby po skončení Expa s možností jejího přemístění.

27.4.2015
Ing. Orsolya Katona, Katedra kovových a drevených konštrukcií, Stavebná fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Krížom lepené drevo je materiál, v ktorom sú využité dobré vlastnosti prútových prvkov vo forme plošných prvkov – dosiek a stien. Využívanie krížom lepeného dreva ako stavebného materiálu sa spopularizovalo len v nedávnej minulosti. Je plnohodnotným materiálom nosných konštrukcií obytných budov do výšky deviatich poschodí.

20.4.2015
Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D., WaVe Structural Design s.r.o., doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., VUT Brno, Ústav kovových a dřevěných konstrukcí

Obvyklým způsobem zastřešení těchto staveb jsou dřevěné vazníky se styčníkovými deskami s prolisovanými trny. Článek se zabývá zejména netypickým řešením montáže této „běžné“ konstrukce a srovnává tento postup s ustáleným řešením na základě zkušeností z ČR a ze zahraničí.

2.4.2015
LINDAB STAVBY

Pro řadu z nás je manuální činnost v domě či na zahradě koníčkem. A proč si svépomocí nepostavit rovnou celý dům? Dvě realizace rekreačních objektů s využitím systému LINDAB STAVBY svědčí o tom, že když máte kvalitní skelet z prvotřídní švédské oceli, na něj navazující další prvky od Lindabu od střechy až po okapy a k tomu odborníky, kteří se stavbou poradí, není se vůbec čeho bát.

23.3.2015
Ing. Jan Šlechta, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, Ing. Jaroslav Vychytil, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Článek představuje shrnutí základních informací relevantních pro navrhování konstrukcí dřevostaveb z hlediska vzduchové neprůzvučnosti. Důraz je kladen nejen na masivní a skeletové systémy dřevostaveb, ale i na specifika akustického chování dřevěných stropních konstrukcí s násypy.

16.3.2015
Ing. Pavel Mlejnek, Ph.D., Ing. Aleš Vodička, Ing. Jan Včelák, Ph.D., ČVUT Praha a UCEEB

Článek popisuje systém senzorů sloužících pro detekci zvýšené vlhkosti ve stavebních materiálech, především dřevě. Předpokladem je zabudování sítě senzorů do konstrukčních materiálů dřevostavby a jejich připojení k monitorovací jednotce. Cílem je vyvinout sběrnicový typ senzoru vhodný pro permanentní zabudování do konstrukce již při realizaci stavby.

16.3.2015
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Ing. Jaroslav Vychytil, Ph.D., Ing. Jan Šlechta, Ing. Jaroslav Hejl, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Příspěvek se zabývá vzduchovou neprůzvučností stavebních prvků na bázi dřeva (příček, stropů, nosných konstrukcí aj.). Je provedeno srovnání jejich akustických vlastností s tradičními jednoduchými zděnými konstrukcemi. Stavební prvky na bázi dřeva mají zpravidla vícenásobný charakter, jejich neprůzvučnost je proto ovlivněna řadou akustických jevů.

9.3.2015
Ing. Petr Sejkot, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., ČVUT Praha; Fakulta stavební, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB)

V současné době jsou vypočtené únosnosti prostorových přípojů dřevostaveb za pomoci kování výrazně nižší, než experimentálně zjištěné hodnoty. Důvodem je nedostatečná podpora výpočtů v současném znění technických předpisů a norem. Výzkum na ČVUT v Praze se proto tímto tématem zabývá a klade si za cíle doplnit předpisy a normy tak, aby vypočítané hodnoty únosnosti lépe odpovídaly experimentálně zjištěným hodnotám. Tento příspěvek přibližuje celý proces výzkumu od experimentů v reálném měřítku, přes numerické modely přípojů až po současné analytické přístupy a návrh na jejich zlepšení.

3.3.2015
Ing. Peter Šovčík

Celý rezidenční projekt „Seefeldergasse“ s 31 rodinnými domy a 3 bytovými domy byl dokončen v srpnu 2014 na celkové ploše cca 7400 m2. Hlavním subdodavatelem dřevěných částí staveb byla společnost RD Rýmařov. Na venkovních stěnách i vnitřních příčkách bytových i rodinných domů byly použity sádrovláknité materiály fermacell.

2.3.2015
Ing. Eva Caldová, Ing. Petr Vymlátil, Ph.D., Designtec Brno, Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební, UCEEB

Předmětem tohoto příspěvku je numerická analýza chování dřevobetonové kompozitní stropní konstrukce, tvořené vláknobetonovou deskou a dřevěnými nosníky z lepeného lamelového dřeva. Hlavním cílem je posoudit možnost využití vláknobetonové desky, která spolupůsobí s dřevěnými nosníky a pomocí modelů v programu Ansys vyšetřit její chování v zatížené stropní konstrukci.

21.2.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Holešovické výstaviště v Praze pravidelně ožívá v měsíci únoru, aby se stalo velkým svátkem tradičního stavebního materiálu. V letošním roce to byl 10. mezinárodní veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů, 5. veletrh oken, dveří a stínicí techniky, 10. mezinárodní veletrh vytápění, klimatizace a úspor energii a 5. veletrh krbů, kamen a designového vytápění.

11.2.2015
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V novém vydání Požárního a akustického katalogu konstrukcí stěn, stropů a podlah s materiály fermacell, které společnost Fermacell vydala v listopadu 2014, se nově objevily i podrobné popisy certifikovaných požárních obkladů ocelových sloupů a nosníků dle nové normy EN 13381 – 4.

9.2.2015
Ing. Martin Hataj, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební

Předmětem tohoto článku je analytická, numerická a experimentální analýza šikmého středního čepovaní s krátkým zhlavím a konfrontace zjištěných napětí s charakteristickými pevnostmi, používanými při posuzování napjatosti tesařských spojů podle Eurokódu 5.

7.1.2015
Bc. Jan Pitner

Při výběru vhodného izolantu do dutiny trámového stropu je třeba zohlednit fyzikální vlastnosti izolantů, technologické postupy a bezpečnostní opatření. Návrh je třeba posoudit i z hlediska prostupu vodní páry a nebezpečí kondenzace vody přímo v konstrukci trámového stropu.

6.1.2015
Lindab střešní krytiny

Oživení a mírný růst stavebního trhu v Evropě předpovídal mezinárodní koncern Lindab AB ústy svého prezidenta a ředitele Anderse Berga již na začátku roku 2014. K němu skutečně došlo, což mělo vliv i na ekonomické výsledky Lindabu za 3. čtvrtletí 2014. Na zlepšujících se finančních výsledcích se podílí i Lindab Česká republika.

15.12.2014
Ing.arch. Ondřej Pleštil

Příspěvek pojednává o rekonstrukci historické budovy kina Varšava v Liberci, v České republice. Budova postavená ve 20. letech 20. století libereckými německými architekty Effenbergerem a Noppesem je cennou architektonickou a stavebně technickou památkou, která však značně utrpěla neodbornými stavebními zásahy v průběhu 20. století.

15.12.2014
Ing. et Ing. Richard Hlaváč, Ing. Jiří Souček, ČVUT Praha, katedra Konstrukcí pozemních staveb, Ing. Petra Tichá, Ph.D., Ing. Tereza Bendová, ČVUT Praha, katedra Fyziky

Dřevo samotné, i velká část materiálů na bázi dřeva, jsou materiály s relativně vysokou propustností pro vodní páry. Jako ochranu dřevěných konstrukcí používáme různé prostředky založené na odlišných principiálních základech. Tato ochrana však zvyšuje nepropustnost dřevěných konstrukcí pro vodní páry, což může ovlivnit vlhkostní bilanci jednotlivých obvodových konstrukcí.

7.12.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční konference na půdě brněnské stavební fakulty, zabývající se problematikou sanace a rekonstrukce staveb, vstoupila již do svého šestatřicátého ročníku. Také v letošním roce spojila své síly s mezinárodní konferencí CRRB, která se tematicky týkala stejné problematiky, avšak byla vedena v anglickém jazyce.

1.12.2014
doc. Ing. Detvaj Juraj, CSc., doc. Ing. Klement Ivan, CSc., Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Katedra mechanickej technológie dreva

Cieľom článku je ukázať, ako sme na dutom drevenom stĺpe s overenou konštrukciou, zdôvodnenou technológiou výroby, aplikovali použitie atypickej dreviny Tmavočervené Meranti. Hlavne však sme sa snažili účelovo modelovať jeho mechanické vlastnosti formou nedeštruktívneho určovania dynamického modulu pružnosti prírezov.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama