Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dřevěné konstrukce
Archiv článků od 30.7.2012 do 20.2.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.2.2013

Pod pojmem dřevostavba si většina lidí představí hlavně rodinný dům. Společnost ELK ale nabízí z tradičních sendvičových panelů i objekty z oblasti občanské výstavby. V posledních letech se jí v této kategorii kromě střední a západní Evropy mimořádně daří i na britských ostrovech. Potvrzuje to i dodávka dvou čtyřpatrových budov, do kterých se budou v průběhu roku 2013 stěhovat studenti univerzity v Oxfordu.

15.2.2013
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP

Pokud jste loni zavítali na pražský veletrh Dřevostavby 2012, možná si vybavíte atypickou expozici v podobě osm metrů vysokého stromu. Třípodlažní dřevěná expozice NOVATOP inscenovala příběh stromu, který vyrostl v lese, putoval k energeticky šetrnému zpracování a nakonec do stěn obydlí, v němž se prolnul s příběhy jeho obyvatel.

22.1.2013
ALBIXON a.s. - Prášková lakovna, Ing. Lukáš Rosenbaum

Historie práškové lakovny ALBIXON začala v roce 2000. Od té doby se zabýváme vysoce kvalitním práškovým lakováním hliníkových i ocelových materiálů. Nový provoz lakovny nyní disponuje plně automatickou linkou s chemickou předúpravou, možností velmi rychlé výměny odstínu barvy (do 20 minut) a vypalovací tunelovou pecí s regulovanou teplotou i rychlostí průjezdu.

7.12.2012
Bc. Oldřich Rejl, redakce

V Brně 21. listopadu roku 2012 se uskutečnily přednášky, informující o novinkách, které pro projektanty a architekty připravila firma Knauf. Na setkání zazněla přednáška arch. Evy Jiřičné. Akce se uskutečnila ve slavné, nedávno citlivě rekonstruované vile Tugendhat.

3.12.2012
Dipl. Ing. Dr. techn. Manfred Augustin, Institut für Holzbau und Holztechnologie, Technische Universität Graz, Rakúsko, Katedra kovových a drevených konštrukcií SvF STU v Bratislave, doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD.

Krížom lepené drevo (čes. křížem lepené dřevo, nem. BSP – BrettSPerrholz, angl. CLT – Cross Laminated Timber, obchodný názov v niektorých krajinách X-LAM) je materiál, ktorý sa pravdepodobne v blízkej budúcnosti stane najvýznamnejším výrobkom v masívnych drevených konštrukciách, v bytovej výstavbe a viacpodlažnej výstavbe. Duhý diel sa zaoberá výrobou krížom lepeného dreva.

26.11.2012
Dipl.Ing. Dr. techn. Manfred Augustin, doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Institut für Holzbau und Holztechnologie, Technische Universität Graz, Rakúsko, Katedra kovových a drevených konštrukcií SvF STU v Bratislave

Křížem lepené dřevo se stane pravděpodobně v blízké budoucnosti nejvýznamnějším výrobkem v masivních dřevěných konstrukcích, v bytové a vícepodlažní výstavbě. V závislosti na velikosti používaných částí a jejich vzájemné orientace lze vyrobit širokou škálu výrobků.

jansen
8.11.2012
KÖNIGFRANKSTAHL s.r.o., Ing. Jiří Handl

V posledních dvaceti letech se stala oblast prosklených fasád a světlíků dominantou pro hliníkové konstrukční systémy. Jsou ovšem určité typy konstrukcí, kde se s velkou výhodou uplatní profily ocelové. Kromě oblasti obnovy historických objektů s ocelovými výplněmi sou to především staticky náročné prosklené konstrukce, kde se plně využijí pevnostní charakteristiky oceli.

Freedomky
6.11.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V srpnu 2012 byl ve Zlíně otevřen nový prezentační Freedomek z dílny architekta Marka Štěpána ze společnosti Freedomky s.r.o. Brno. Freedomek M (medium) představuje novou generaci domů z nabídky tuzemského lídra a tvůrce trhu v oblasti svobodného bydlení. Základním plošným konstrukčním materiálem i tohoto Freedomku jsou sádrovláknité desky FERMACELL a FERMACELL Vapor.

5.11.2012
doc. Ing. Tomáš Rotter, CSc., Fakulta stavební ČVUT v Praze

Normy pro provádění ocelových konstrukcí prodělaly v posledních letech podobný vývoj jako normy pro navrhování ocelových konstrukcí. Do systému ČSN byla převzata evropská norma pro provádění EN 1090 a začleněna do systému českých norem jako ČSN EN 1090. Následně byly duplicitní české normy zrušeny a nahrazeny tzv. zbytkovými normami, které obsahují ustanovení, která byla v původních českých normách, ale nejsou v normě evropské.

20.10.2012
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Ing. Lukáš Blesák, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Stavebná fakulta, Katedra kovových a drevených konštrukcií

Slovenští autoři představují vyhlídkovou věž Bahnorama ve Vídni, která je v současné době nejvyšší pochozí dřevěnou věží v Evropě. Věž je součástí komplexu, který slouží jako vyhlídka, informační centrum a kavárna.

19.10.2012
Vlastimil Růžička, redakce

První týden měsíce října patřil na Fakultě stavební VUT v Brně dvoudenní konferenci s názvem Zkoušení a jakost ve stavebnictví. Hovořilo se o zkoušení různých typů konstrukcí i o zkoušení stavebních materiálů, udělovala se cena Karla Hollana. Jedná se už o šestý ročník.

dřevostavby
15.10.2012
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Magdaléna Dufková, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Rozvoj dřevostaveb v České republice vychází mimo jiné z požadavku realizovat co nejvíce nízkoenergetické stavby. Stále ale existuje hodně lidí, kteří se dřevostaveb bojí hlavně z důvodu jejich mylné představy o jejich chování za požáru. Pravda ale je, že při požáru, např. na rozdíl od oceli, dřevo neztrácí svou tuhost a únosnost a zbytkové průřezy dřevěných prvků jsou schopny dále přenášet zatížení.

3.10.2012
EUROPANEL s.r.o.

Lze pořídit špičkovou kvalitu za rozumnou cenu? Lze postavit nízkoenergetický dům za 1.299.000 Kč včetně DPH a na klíč? Díky filozofii výstavby Light Building to jde. Dům se jmenuje NANO a se svým o sto tisíc korun dražším bráškou domem LUPO je tím nejlepším řešením v segmentu trhu malých rodinných domů.

1.10.2012
Ing. Jiří Bureš, Ph.D., (Ústav geodézie), doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., (Ústav kovových a dřevěných konstrukcí), Ing. Milan Šmak, Ph.D., (Ústav kovových a dřevěných konstrukcí) Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební

Dřevo je tradičním přírodním materiálem, který se vyznačuje poměrně vysokou pevností, nízkou hmotností a dobrou opracovatelností. Dřevěné konstrukce navíc působí i esteticky příznivým dojmem a proto jsou stále na trhu velmi žádané. V současnosti se ve stavebnictví využívá dřeva nebo materiálů na bázi dřeva nejvíce při stavbách krovů, zastřešování objektů menšího rozsahu a různých typů dřevostaveb, avšak stále častější využití nachází dřevo i při stavbách konstrukcí na velká rozpětí a konstrukcí složitých geometrických tvarů.

28.9.2012
Bc. Lukáš Němeček, student magisterského oboru Architektura a stavitelství FSv ČVUT Praha, Bc. Miroslav Codl, student magisterského oboru Konstrukce a dopravní stavby FSv ČVUT

TZB-info spolupracuje se Stavební fakultou ČVUT a umožňujeme studentům publikovat zajímavé projekty. Zajímavostí tohoto projektu je spojení funkčnosti a estetiky doplňkových konstrukcí mostu – využití protihlukových stěn i pro umístění fotovoltaických panelů. Zadáním projektu bylo navrhnout ocelový dálniční most na obchvatu města Ostrov nad Ohří jako alternativu stávající mostu.

4.9.2012
Ondřej ORSÁG, Jan Valíček, Radek ONDRUCH, úprava redakce

Lepené lamelové dřevo umožňuje použití pro nejrůznější účely, přičemž dokonale spojuje funkci statickou a estetickou. Lze vyrábět prvky velkých profilů, délky jsou limitovány pouze dopravou, nosníky je možné ohýbat ve více směrech. V následujícím textu představíme dvě zajímavé stavby, kde lepené lamelové dřevo našlo své uplatnění.

20.8.2012
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Ing. Milos Slivanský, PhD., KKDK SvF STU v Bratislave

Diagnostické prohlídky byly zaměřeny na kontrolu stavu střešní konstrukce a porovnání jejího skutečného provedení vzhledem k příslušné projektové dokumentaci. V případě, že byl dostupný i statický výpočet, kontrolovaly se jeho vstupní parametry (skladby, zatížení, sněhové a větrové oblasti, geometrie konstrukce a apod.) a kompletnost výpočtu (návrh a dimenzování jednotlivých nosných prvků). V některých případech byl dokonce podle potřeby zpracovaný i kontrolní statický přepočet vybraných nosných konstrukcí, resp. prvků.

13.8.2012
doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., Ing. Milan Šmak, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav kovových a dřevěných konstrukcí

Z množství realizovaných dřevostaveb a pozitivních zkušeností s jejich užíváním je zřejmé, že dřevo a materiály na bázi dřeva patří k efektivním konstrukčním materiálům pro střešní konstrukce, stropní i stěnové konstrukce domů. V příspěvku jsou shrnuty poznatky a závěry z teoretického řešení, navrhování a realizace nosných dřevěných konstrukcí domů řešených na Ústavu kovových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební VUT v Brně.

6.8.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Ratingové hodnocení LEED dosud jednoznačně zvýhodňovalo certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) nad ostatními, řekněme konkurenčními typy, národních a mezinárodních ceritifikací dřevní hmoty. Kritici FSC poukazují například na to, že v zásadě neexistuje jasně identifikovaný důvod pro vznik nějakého hodnotícího standardu.

30.7.2012
Ing. Eva Dvořáková, Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí, Stavební fakulta ČVUT v Praze

Předmětem této práce je numerická analýza chování dřevobetonové kompozitní stropní konstrukce, tvořené betonovou deskou a dřevěnými nosníky z lepeného lamelového dřeva. Hlavním cílem je posoudit možnost využití betonové desky, která spolupůsobí s dřevěnými trámy a pomocí modelů v programu ANSYS vyšetřit její chování v zatížené stropní konstrukci. Přesnost numerické analýzy dřevobetonových konstrukcí plně závisí na použitých materiálových modelech, proto budou provedené materiálové modely později ověřeny na základě experimentálních výsledků.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama