Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Dřevěné konstrukce
Archiv článků od 8.3.2010 do 18.4.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.4.2011
Ing. Jan Štěpánek, Thermo Sanace s.r.o.

Provádění horkovzdušné sanace dřevěných konstrukcí napadených dřevokazným hmyzem je účinná a ekologická metoda hubení biologických škůdců napadajících dřevo známá především v západních částech Evropy. V případech historických krovů a konstrukcí je tzv. termosanace nejvhodnější účinná a nedestruktivní likvidace dřevokazného hmyzu.

4.4.2011
Doc. Ing. Bohumil Straka, CSc.

V příspěvku jsou shrnuty poznatky z teoretické analýzy a návrhu dvou konstrukcí, u nichž jako hlavní konstrukční materiál bylo použito lepené lamelové dřevo. V rámci teoretické analýzy byly uvažovány i výpočtové modely zohledňující vliv poddajnosti podpor a spojů na celkové působení konstrukcí. V případě bazénové haly jsou prováděna geodetická měření přetvoření konstrukce v různých stadiích jejího působení. Na základě vyhodnocení získaných údajů bude možné ověřit reálné chování konstrukce.

21.3.2011
Ing. Jana Pexová, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně

Kvalita dřevostaveb souvisí (mimo jiné) s materiálem nosných prvků. V rámci projektu výzkumného záměru byly provedeny zatěžovací zkoušky na dvou různých modelech dřevobetonových stropních konstrukcí s využitím betonu z druhotných surovin.

28.2.2011
Ing. Magdaléna Dufková, ČVUT Praha, fakulta stavební, katedra ocelových a dřevěných konstrukcí

Rozvoj dřevostaveb v České republice vychází mimo jiné z požadavku realizovat co nejvíce nízkoenergetické stavby. Stále ale existuje široká veřejnost, která se dřevostaveb obává hlavně ve vztahu k požáru. Při požáru, na rozdíl od oceli, dřevo neztrácí svou pevnost a tuhost. Zbytkový profil si ve většině případů zachovává své vlastnosti a je dále schopen přenášet zatížení.

16.2.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Ačkoli to na moderní budově Krajského ředitelství Lesů ČR ve Zlíně není na první pohled viditelné, koncipována je jako dřevostavba. Své výhody na ní prokazují i sádrovláknité materiály FERMACELL. Organický obloukovitý tvar dvoupodlažního objektu vychází z osazení do krajiny přesně po vrstevnici.

Izolace 2011 na TZB-info
4.2.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na konci ledna proběhl již 12. ročník konference Izolace 2011, pořádaný expertní a projektovou kanceláří A.W.A.L. V několika posledních letech byla konference zaměřena na hodnocení energetické náročnosti budov. Letošní ročník byl po delší době opět věnován střechám a izolacím. Nejzajímavější příspěvky se týkaly diagnostiky konstrukcí a materiálů a analýzy poruch konstrukcí a jejich sanace.

20.12.2010
Ing. Mária Kotlínová, Ing. Michal Kloiber, PhD., Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně

Poruchy dřeva zabudovaného ve stavbách zpravidla začínají jako drobná poškození, která rostou úměrně s naší nevšímavostí. Brzké odhalení a zákrok v pravou chvíli vyřeší problém na dlouhou dobu a za přijatelnou cenu. V případě, že závady zůstávají bez povšimnutí, prudce stoupá nebezpečí znehodnocení interiérových částí budov nebo dokonce narušení statiky nosných konstrukcí, čímž se rapidně zvedá cena záchranných prací.

13.12.2010
JUTA a.s.

V současnosti se neustále zvyšují požadavky investorů na dokonalou životnost materiálů použitých ve střešní konstrukci. Zároveň pro dosažení vysoce úsporných objektů (nízkoenergetické a pasivní domy) se střecha provádí s co nejnižším možným sklonem tak, aby plocha pláště budovy byla vůči interiéru co nejmenší.

11.12.2010
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Objekt zdravotního střediska ve St. Městě na Uherskohradištsku byl v minulosti postaven pomocí tzv. boletických panelů v kombinaci s vyzdívkami z plných cihel. V průběhu roku 2010 prošel kompletní rekonstrukcí a na novou fasádu, realizovanou v minulosti z tzv. boletických panelů, byly použity sádrovláknité desky FERMACELL.

6.12.2010
JUTA a.s.

Jedním z hlavních problematických jevů negativně působících na vodotěsnou funkčnost vysoce difúzních pojistných hydroizolací střech je typ použitého přípravku pro chemickou impregnaci dřevěných konstrukcí a dále způsob provádění této impregnace na stavbě. Problémem však většinou není chemikálie následně chránící dřevo, ale vlastní roztok ve kterém se ochranná impregnace nachází, tj. chemikálie zabezpečující lepší vsakování impregnace do dřeva.

22.11.2010
redakce z firemních materiálů Betosan s.r.o.

Systém TYFO® je vhodný např. pro zesílení dřevěných krovů a trámů, stabilizace, zesílení a stáhnutí prasklin u zdiva, zesílení prvků s poddimenzovanou či špatně provedenou výztuží, zvýšení osové únosnosti a korozní ochrana sloupů.

8.11.2010
Ing. Pavel Šmíra, Thermo Sanace s.r.o.

Metoda likvidace dřevokazného hmyzu horkým vzduchem je známa v Německu již od roku 1930. Do dnešní podoby však dostála mnohých změn a technologických úprav. Smysl má pouze při aktivním napadení hmyzem. Jednoznačný důkaz aktivního napadení je nález živých larev po otesání dřevěných profilů nebo výskyt brouků.

18.10.2010
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Centrum pasivního domu

Termín hrubá stavba není v současné legislativě nikde zakotvený. Jedná se o pojem zvykový, který je však ve stavební teorii i v praxi běžně používán. Pochází z období centrálně plánovaného hospodářství, kdy se stavební činnosti členily na hlavní stavební výrobu - HSV a přidruženou stavební výrobu - PSV. Hrubá stavba se týká prací HSV - základů, vertikálních a horizontálních nosných konstrukcí a nosných prvků zastřešení, což jsou krovy nebo vazníkové soustavy.

24.9.2010
Vlastimil Růžička

Veletrh For Arch 2010 nabídl ve středu a ve čtvrtek další zajímavý odborný doprovodný program. Navštívili jsme semináře Využití solární technologie pro bytové domy a Dřevěné stavění.

30.8.2010
Ing. Zuzana Fišarová, Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., Ing. David Bečkovský, Ing. Radim Kolář, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Využití dřeva v oblasti stavebnictví je velmi aktuálním tématem, zejména s ohledem na možnost realizace často diskutované nízkoenergetické či pasivní výstavby. Význam při využití stoupá také s ohledem na charakter dřeva jako poměrně bezproblémově dostupného obnovitelného a lehce recyklovatelného stavebního materiálu.Podívejme se na některé možnosti. Článek vznikl za podpory VVZ MSM 0021630511 Progresivní stavební materiály s využitím druhotných surovin a jejich vliv na životnost konstrukcí.

9.8.2010
Ing. Jiří Frankl, PhD, Ústav teoretické a aplikované mechaniky, v.v.i., Akademie věd České republiky

Praktické poznatky získané při průzkumech krovových konstrukcí v podstatě potvrdily a doplnily obecné údaje uváděné v literatuře. Poškození dřevokaznými houbami, zjištěná na jednotlivých prvcích krovových konstrukcí vždy souvisela s nějakou poruchou, vadou nebo špatným technologickým řešením.

19.7.2010
Michal Kloiber, Jiří Frankl, Miloš Drdácký, Jan Tippner, Irena Kučerová, Jan Bryscejn, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně

Jednoduché, přírodní nátěry k ochraně konstrukčního dřeva před ohněm a požáry byly užívány již ve starověku. Jejich stopy nacházíme na povrchu některých historických konstrukcí (Drdácký et al. 2005). Rozvoj chemického průmyslu v 19. a 20. století umožnil vývoj a pozdější intenzivní aplikaci nových retardérů hoření na dřevěné prvky běžných stavebních konstrukcí.

8.3.2010
Ing. Michal Kloiber, Ing. Mária Kotlínová, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně

Náš příspěvek si klade za úkol přiblížit možnosti používání čtyř nejpoužívanějších nedestruktivních defektoskopických přístrojů při stavebně technických průzkumech dřevěných stavebních konstrukcí, jako jsou krovy, stropy či celé roubené nebo hrázděné domy. Metodický materiál by měl objasnit možnost použití, principy a také výhody či nevýhody jednotlivých metod.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama