Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Dřevěné konstrukce
Archiv článků od 4.4.2016 do 5.9.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.9.2016
Ing. Jiří Labudek, Ph.D., Ing. Zdeněk Galda, Ph.D., Ing. Jiří Teslík, Ing. Daniela Štaffenová, PhD.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá difuzními vlastnostmi desek OSB (Oriented Strand Board). Úprava difuzních vlastností OSB dává projektantovi možnost ovlivnit funkci, ale i trvanlivost obvodového pláště stavby na bázi dřeva během zimního období. Výhodou je využití standardních OSB desek s patřičnou úpravou, pro různé funkce v obvodovém plášti. Dle doporučení projektanta lze úpravy provést i ve fázi realizace stavby.

15.8.2016
Ing. Martin Hataj, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Předmětem tohoto článku je porovnávání numerických prostorových modelů tesařského spoje, konkrétně kolmého lípnutí. Numerický model tohoto tesařského spoje zahrnuje i materiálové nelinearity. Materiálový model dřeva předpokládá pružno-plastické a ortotropní – transverzálně isotropní chování dřeva. Konečněprvkové sítě se od sebe liší použitými prvky a jejich počtem, mapováním a lokálním zahuštěním sítě. Autoři sledovali počty uzlových bodů a prvků, rychlost konvergence výpočtu, přesnost řešení, symetrii a mapování prvků.

12.8.2016
Andreas STIHL spol. s r.o.

Každý gram je znát a při práci s motorovou pilou to platí dvojnásob. Po komplexní modernizaci je právě z tohoto důvodu oblíbený model STIHL MS 261 nejenom výkonnější, ale i lehčí o 300 gramů. Se současným výkonem 3 kW, což je o 0,1 kW více proti předchozímu provedení, tak poskytuje ve své objemové třídě nejlepší poměr výkon/hmotnost. Optimalizace se tomuto modelu dostalo i z hlediska ergonomie, což umožní profesionálům i příležitostným uživatelům snazší manipulaci při práci.

5.8.2016
ROCKWOOL, a.s.

Tichá zóna Rockwool Silent Box byla v rámci hudebního svátku Colours of Ostrava středem pozornosti. Během čtyř festivalových dní se dovnitř akustického boxu podívalo přes 1 200 návštěvníků. Další stovky lidí využily venkovní posezení. Rockwool také testoval v reálném prostředí zvukovou hladinu venku i uvnitř tiché zóny.

3.8.2016
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

ISOVER vydal již třetí díl Katalogu tepelných vazeb. Tentokrát na téma spodní stavba. Katalog navazuje na předchozí vydání, která byla věnována vnějším stěnám a střešním konstrukcím.

28.7.2016
Haas Fertigbau s.r.o.

Hlavní nosnou konstrukci tvoří sedlové vazníky s vyklenutou spodní pásnicí z lepeného lamelového dřeva, do nichž jsou kotveny pomocí ocelových systémových třmenů běžné a rozpěrné vaznice taktéž z lepeného lamelového dřeva.

25.7.2016
Ing. Jakub Šlik, Ing. et Ing. Richard Hlaváč

Recenzovaný Tato práce se zabývá problematikou propustnosti vodní páry dřevní hmotou u nejpoužívanější dřeviny pro stavební činnost – smrku ztepilého (Picea Abies). Difúze vodní páry je řešena v závislosti na hustotě materiálu, která je různá dle klimatických podmínek růstu stromů. Tyto rozdílné podmínky jsou v České republice charakterizovány zejména rozdílnou nadmořskou výškou pěstebního pásma. Propustnost vodní páry je v práci řešena pomocí metody pro měření difúzního odporu materiálů. Konkrétně se jedná o metodu mokré misky (wet–cup) a suché misky (dry-cup), která je provedena s využitím poznatků z ČSN EN ISO 12572 s využitím rad předešlých řešitelů této metody. Výsledné závěry byly konfrontovány s hodnotami uvedenými v české normě a posléze využity do typické skladby roubené stavby s ohledem na dnešní legislativu.

4.7.2016
ROCKWOOL, a.s.

Deset minut ticha v centru hudby. Na multižánrovém festivalu Colours of Ostrava, který proběhne 14.–17. července, se představí poprvé tichá zóna Rockwool Silent Box. Akustický box izolovaný kamennou vlnou a stěnami a stropy, realizovanými ze sádrovláknitých desek fermacell, nepropustí zhruba 50 % zvuků z vnějšího prostředí.

4.7.2016
doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Ing. Viktória Bajzecerová, PhD., Ing. Robert Šoltýs, PhD.

Recenzovaný Uvedené príklady prezentujú akým spôsobom je možné esteticky a výhodne uplatniť drevené konštrukcie v prípade školskej budovy pre výukové účely, v prípade obnovy historickej budovy pre galerijno-výstavné účely a v prípade cirkevnej budovy na autentické dotvarovanie kostola.

27.6.2016
Haas Fertigbau s.r.o.

Na funkční spojení skla a dřeva se dlouhodobě zaměřuje projekt HGV (Holz-Glas-Verbund), jehož cílem je vyvinout stabilní, extrémně tenké a velkoplošné skleněné fasády na objektech se dřevem jako konstrukčním materiálem. Cílem intenzivního výzkumu je optimální spojení dřeva a skla.

27.6.2016
Ing. Karel Beran, Ing. et Ing. Richard Hlaváč

Recenzovaný Smrkové dřevo je jedno z nejpoužívanějších druhů dřev pro stavební konstrukce. Kromě konstrukční, plní funkci také jako bednění nebo opláštění. Jeho vlhkostní vlastnosti a způsob použití mají tedy vliv na správnou funkci konstrukce. Tato práce se zaměřuje právě na vlhkostní vlastnosti smrkového dřeva, konkrétně pak na faktor difuzního odporu, jenž určuje propustnost pro vodní páru daným materiálem.

19.6.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

O čem píší zahraniční odborné časopsy? Jaké jsou aktuální trendy v oblasti střešních konstrukcí z lepeného lamelového dřeva v Severní Americe? Odpoví zástupci APA – The Engineered Wood Association, USA.

6.6.2016
prof. Ing. Josef Chybík, CSc., VUT Brno, Fakulta architektury

Recenzovaný Autor ve svém článku dokládá, že dřevo je perspektivním stavebním materiálem. Na EXPO 2015 jsme jej mohli vidět na budovách reprezentujících celou řadu zemí. Technický pokrok umožnil realizovat ideje architektů, které by ještě v nedávné minulosti nebyly reálné. Spolu s výstavními budovami se dřevo použilo i na objekty obslužné, které zajišťovaly komplexní zázemí výstavního areálu.

16.5.2016
Ing. Jiří Kunecký, Ph.D., Ing. Hana Hasníková, doc. Ing. Petr Fajman, CSc., Ing. Jan Tippner, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek představuje novou metodiku „Celodřevěné plátové spoje pro opravy historických konstrukcí“, která se zabývá návrhem nastavovacího tesařského spoje vhodného pro opravy cenných historických dřevěných konstrukcí pomocí protézování poškozených částí trámů.

15.5.2016
Vlastimil Růžička, redakce

Mezinárodní konference Dřevostavby, kterou pořádá Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Volyni, úspěšně zakončila svůj dvacátý ročník. Společně s osvědčenými partnery a již podruhé s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) připravila zajímavou retrospektivu proměn staveb ze dřeva.

18.4.2016
Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

V kladenské prodejně stavebnin DEK odstartoval 18. dubna 2016 již 3. ročník road show Fermacell Lepší sádroš. V průběhu dalších dvou měsíců navštíví v celé ČR celkem 34 poboček distributorů sádrovláknitých a cementovláknitých materiálů fermacell. Na vlastní oči se přijďte přesvědčit, že fermacell je skutečně lepší sádroš a že konstrukce s tímto materiálem mají více předností než byste čekali.

4.4.2016
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Často se setkáváme s dotazy, jak přistoupit k rekonstrukci nebo výměně podlah ve starších domech. Právě u domů s dřevěnými stropy nastává zásadní problém s únosností konstrukce, která obvykle ihned vyloučí beton, cementovou stěrku atd. Po odstranění původní podlahy a zásypu je nutné tuto vrstvu nahradit.

4.4.2016
Ing. David Mikolášek Ph.D., doc. Ing. Antonín Lokaj Ph.D., doc. Ing. Jiří Brožovský Ph.D., Ing. Oldřich Sucharda Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá analýzou taženého ocelového spoje dřevěné kulatiny, pro který je navrženo několik typů zesílení. Navržené typy zesílení jsou laboratorně testovány na celkovou únosnost. Souběžně s laboratorními zkouškami je provedeno numerické modelování tuhosti spoje v průběhu zatěžování s vlivem fyzikální a geometrické nelinearity. Výpočty jsou provedeny metodou konečných prvků s využitím prostorových výpočetních modelů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama