Technologie a bezpečnost nejvyšší dřevostavby na světě
Čtrnáctipodlažní budova ze dřeva stojí v norském Bergenu. Se svou výškou 52,8 m je nejvyšší bytovou dřevostavbou světa. Zásadním problémem projektu byla požární bezpečnost. O konstrukci, průběhu stavby a řešení požární bezpečnosti hovořil Ole Herbrand Kleppe, vedoucí projekt manažer společnosti BOB, developera budovy Treet, na konferenci Požární bezpečnost staveb na veletrhu FOR ARCH 2017.
Ole Herbrand Kleppe, vedoucí projekt manažer společnosti BOB, developera budovy Treet, s exkluzivní přednáškou na konferenci Požární bezpečnost staveb 21. 9. 2017 na veletrhu For Arch
Nosná konstrukce z CLT nosníků
Hlavní nosnou konstrukci tvoří příhradové nosníky z masivního dřeva průřezu 12x20 cm, délky až 20 m. Pravoúhlé rámy jsou vyztuženy diagonálami ze stejného materiálu. Na dvou protějších fasádách je tato konstrukce předsazena před fasádu do úrovně zasklených lodžií. V druhém směru jsou diagonály součástí interiérů. Štítové stěny jsou předsazeny před nosnou konstrukci a jsou zatepleny. Spoje dřevěných prutů ze speciálních plechů jsou skryté v dřevěné konstrukci. Budova má ve své nosné konstrukci cca 900 m3 řeziva.
Bydlení v budově Treet
Projekt nabízí dva typy bytů: jednopokojové o ploše 43 m² a dvoupokojové o ploše 64-66 m². Byty v 5. a 10. patře omezuje ve větší míře nosná konstrukce, kvůli které mají obytnou plochu o něco menší. Většina bytů má vlastní balkon. V horní části budovy, ve 14. a 15. patře, jsou střešní terasy. V 9. patře je k dispozici tělocvična s výhledem na město a fjord. V suterénu, který je postaven z betonu, jsou parkoviště a sklepy pro obyvatele.
Ukázka prefabrikace a industrializace stavebního procesu
Pro společnost BOB je budova Treet pilotním projektem industrializace stavebního procesu. Cílem bylo využití co nejvyššího stupně prefabrikace, a to jak v případě stavebních modulů vkládaných do nosné konstrukce, tak v případě nosné konstrukce samotné. Prefabrikované bylo rovněž krytí podlah, obložení stěn na chodbách, schodištích a na výtahové šachtě. Takto vysokou úrovní prefabrikace se výrazně zkrátila doba výstavby.
Mnohem více můžete diskutovat s projektovým manažerem budovy Treet na konferenci Požární bezpečnost staveb dne 21. 9. 2017 na veletrhu For Arch.
Ole Herbrand Kleppe se ve své přednášce TREET – How and Why zaměří na problematiku požární bezpečnosti stavby, která byla v tomto projektu zásadním problémem.
Aktualizováno: O konferenci, která proběhla 21. září 2017, si můžete přečíst zde.
Treet od myšlenky k realizaci
Myšlenku stavby výškové budovy u mostu Puddefjord původně formuloval architekt Geir Brekke ze společnosti Lund & partners v roce 2005. Projekt byl následně rozpracován společností BOB do podoby nejvyšší dřevěné budovy na světě. Klíčovou roli návrhu nosné konstrukce a využití modulů sehrála Rune B. Abrahamsen ze společnosti Sweco AS ve spolupráci s týmem společnosti Artec Projekt. Během plánování projektu se zvažovaly rozličné systémy pro výškové stavby ze dřeva, včetně použití křížem laminovaného dřeva. Finální návrh je kombinací prefabrikovaných stavebních modulů s lepenou konstrukcí. Zemní práce a výstavba suterénu s parkovištěm a sklepy byly zahájeny v květnu 2014. Práce na kompletaci modulů byly zahájeny v říjnu 2014. Projekt byl dokončen v prosinci 2015.