Stavební komponenty a řešení od Lindabu přispívají k výstavbě pasivních domů

Datum: 20.1.2016  |  Organizace: LINDAB STAVBY  |  Firemní článek

Růst zájmu o nízkoenergetické a pasivní stavby, šetrné k životnímu prostředí, se projevuje také v České republice. I s ohledem na evropskou legislativu, zavazující členské státy EU k úsporné výstavbě (směrnice o energetické náročnosti budov EPBD II velí stavět nebytové domy ve velmi úsporném standardu již v roce 2018, pro bytové domy to platí od roku 2020), roste u nás poptávka po dodavatelích komplexních řešení šetrných k životnímu prostředí.

LINDAB STAVBY
Na Hůrce 1081/6
16100 Praha 6 - Ruzyně

tel.:+420 233 101 200
e-mail:
web:www.lindab-stavby.cz

K dodavatelům systémových řešení patří mezinárodní koncern Lindab, přední světový výrobce a prodejce vzduchotechniky a dalších stavebních komponent z prvotřídní švédské oceli, lehkých střešních krytin, fasádních a okapových systémů.

„Lindab jako dlouholetý výrobce a dodavatel bezúdržbových, snadno montovatelných materiálů a systémů pro stavebnictví se tematice pasivních staveb věnuje mnoho let. Řada jeho výrobků a řešení je pro tyto stavby nejen vhodná, ale díky svým vlastnostem pro pasivní výstavbu doslova předurčená,“ uvádí Karel Kleinmond, jednatel společnosti Lindab s. r. o. v České republice. Svými produkty může Lindab vyřešit dvě zásadní oblasti problematiky pasivních domů: obálku budovy a techniku vnitřního prostředí. Díky nim, v kombinaci s dalšími úspornými řešeními, lze dosáhnout požadovaných parametrů pro pasivní stavby: podle údajů Centra pasivního domu mají pasivní domy roční potřebu tepla na vytápění maximálně 15 kWh/(m2a), neprůvzdušnost obálky budovy n50 ověřená tlakovou zkouškou nesmí překročit hodnotu 0,6−1/hod. (to znamená, že při přetlaku nebo podtlaku 50 Pa se nesmí za hodinu vyměnit netěsnostmi v obálce více než 60 % vnitřního objemu vzduchu) a že celková potřeba primární energie spojená s provozem budovy včetně domácích spotřebičů je nižší než 120 kWh/(m2a).

Ocelová konstrukce Lindab Construline: součást obálky jako základu pasivního domu

Ilustrační fotografie pasivního rodinného domu s ocelovou tenkostěnnou konstrukcí Lindab Construline
Ilustrační fotografie pasivního rodinného domu s ocelovou tenkostěnnou konstrukcí Lindab Construline

Obálka budovy je tvořena stěnami, střechou, výplněmi otvorů a základovou konstrukcí. Pro první dvě oblasti nabízí Lindab řadu řešení a materiálů. „Pro stěny pasivních budov se výborně hodí ocelová tenkostěnná konstrukce Lindab Construline sestavená z profilů se štěrbinami, které minimalizují tepelné mosty. Ve spojení s výplní minerální vlnou, sádrovláknitými deskami opláštění a fasádou tak může vzniknout lehká stavba s minimálním ovlivněním okolí hlukem a stavebním odpadem. Navíc s rychlou realizací v řádu měsíců bez mokrých procesů, s malou tloušťkou stěn s vynikajícími parametry z pohledu prostupu tepla, akustiky i protipožárních vlastností,“ říká Petr Hynšt, technický manažer společnosti Lindab s. r. o. Fasáda jako vnější část obvodové stěny je obvykle prováděna kontaktním zateplovacím systémem. Pro lehké obvodové stěny, jako například u systému Lindab Construline, nebo u dřevostaveb, je velmi vhodné použít fasádu odvětrávanou. Taková fasáda přispívá k požadovaným vlastnostem objektu zejména v letních měsících, kdy proudící vzduch za fasádním obkladem brání přehřívání budovy. Pro tento typ fasád má Lindab ve svém portfoliu produktů ocelové konzoly a rošty, kterými lze vytvořit trvanlivou, pevnou a bezúdržbovou konstrukci provětrávané fasády, na niž pak lze kotvit téměř jakýkoliv obklad – od dřevin až po atraktivní kovové obklady, které jsou rovněž v sortimentu Lindab. V neposlední řadě je třeba uvést i fasády ze sendvičových panelů Lindab, kterými lze vytvořit mimořádně efektivní, trvanlivé a moderní vnější zateplení.

Pasivní dům dotvoří kvalitní plechová střecha a okapový systém

Střecha je z pohledu vnější obálky velmi důležitou součástí celého domu. Musí být opět velmi dobře zateplená, o což se v poslední době nejčastěji stará nadkrokevní izolace z PIR/PUR desek, umístěná nad dřevěnou, nebo ocelovou konstrukcí (z profilů Lindab systému Lindab Construline). Navíc musí být také trvanlivá a ochránit celý objekt před větrem, sněhem a deštěm v zimě i před žhnoucími slunečními paprsky v létě. „Plechové střešní krytiny se pro pasivní domy velmi hodí a díky své nízké hmotnosti, estetickému vzhledu, řadě barevných i profilových variací a provětrávané mezeře se stávají součástí velkého počtu moderních novostaveb. Zejména Lindab SRP Click, falcovaná střešní krytina se stojatou drážkou, je velmi dobrou volbou. Hovoří pro ni především jednoduchá montáž a efektní vzhled. Nyní je v nabídce se špičkovou povrchovou úpravou na bázi polyuretanu s odolností nejvyšší korozivní třídy a UV záření,“ uvádí Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o. Odvodnění střechy zajistí okapový systém Lindab Rainline, který je pro svou funkčnost a estetičnost již léta jedničkou na českém trhu s okapy.

Ilustrační fotografie pasivních domů s okapovým systémem Lindab RainlineIlustrační fotografie pasivních domů s okapovým systémem Lindab RainlineIlustrační fotografie pasivních domů s okapovým systémem Lindab RainlineIlustrační fotografie pasivních domů s okapovým systémem Lindab Rainline

Do pasivních domů nejmodernější vzduchotechnika

Žádný z pasivních domů se neobejde bez vzduchotechniky – ať se jedná o rekuperaci, nebo o celý systém teplovzdušného vytápění. „Díky rozšiřování portfolia svých produktů se Lindab blíží pozici komplexního, největšího a nejprogresivnějšího dodavatele systémů vnitřního prostředí. Centrum společnosti Lindab v dánském Farunu, jedno z největších soukromých vzduchotechnických vývojových center na světě, neustále pracuje na zdokonalování vzduchotechnických potrubí nejvyšší třídy těsnosti. Do výzkumu a vývoje se zapojují i další výzkumné laboratoře a výrobní závody v rámci firem, které Lindab nedávno získal v rámci akvizic: kromě potrubí i vzduchotechnické jednotky a systémy pro úpravu vnitřního prostředí (Lindab IMP Klima) a protipožární klapky a systémy protipožární ochrany (MP3),“ dodává Stanislav Němeček, vedoucí prodeje vzduchotechniky Lindab s. r. o.

Pasivní domy se staví ve všech klimatických pásech po celém světě. Jen v Evropě již je jich několik desítek tisíc, především v zemích s důrazem na šetrný přístup k přírodě a úspory energií: Německu, Rakousku, Švýcarsku a také ve Švédsku – mateřské země koncernu Lindab. Právě zkušenosti Lindabu s pasivními domy ze Švédska nyní mohou v široké míře využívat i čeští zájemci o úsporné stavby.

 

Datum: 20.1.2016
Organizace: LINDAB STAVBYSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


 
 

Aktuální články na ESTAV.czNáchod koupí od JTH za 46 milionů pozemky po bývalé TepněSolární energie pro rodinný dům: Elektrárna pro nezávislý provoz celého domuVybíráte tepelné čerpadlo? Jak srovnat nabídky a správně se rozhodnout?Další vousatý dům stojí v Českých Budějovicích