Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Hrubá stavba
Archiv článků od 27.1.2021 do 1.3.2021

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.3.2021
Ing. Jiří Šmejkal, CSc., ŠPS – statická kancelář, Plzeň

Recenzovaný Aktuálním tématem jsou nově připravované normy, stávající a nové metodiky, změny návrhových postupů. Článek pojednává o nové metodice návrhu a posouzení mezního stavu protlačení deskových konstrukcí v připravované normě prEN 1992-1-1 [2]. Stávající metodika nevystihuje dostatečně přesně a s dostatečnou spolehlivostí chování deskových konstrukcí v okolí uložení na sloupech a na rozích a koncích stěn.

Rodinný statek nedaleko Kladna – Foto: Tomáš Malý
27.2.2021
Baumit, spol. s r.o.

Obnova a renovace památkových objektů je i přes současnou nelehkou ekonomickou situaci investorů stále velmi aktuálním tématem. Domy v historických centrech, ale i venkovské usedlosti se stářím i několik staletí však vyžadují při rekonstrukci speciální materiály a realizační postupy. Společnost Baumit věnuje tomuto segmentu produktů velkou pozornost.

23.2.2021
AUTODESK spol. s r.o.

V době, kdy se celý svět potýká s koronavirovou krizí a s nedostatkem lůžek, alabamská společnost BLOX industrializuje výstavbu nemocnic. BLOX používá výrobní technologie k rychlé výstavbě zdravotnických zařízení s urgentní péčí po celých Spojených státech. Jak? Díky prefabrikaci: V továrně se vyrobí stavební díly, dodají se na stavbu a tam se smontují.

© flas100 - Fotolia.com
22.2.2021
doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc., VUT v Brně, asociace ARSM

Recenzovaný Cirkulární ekonomika ve stavebnictví je v současnosti zejména v souvislosti s omezenými zdroji primárních nerostných surovin (stavební kámen a štěrkopísky) zcela nezbytná. To platí zejména pro použití inertních minerálních materiálů vzniklých při demolici budov. Je prokázáno, že v období 2011 až 2018 se podíl recyklátů ze stavebních a demoličních odpadů na celkové výrobě inertních minerálních materiálů více než ztrojnásobil. Jednou z překážek vyšší produkce recyklovaného kameniva je zejména častá absence selektivních demolic budov, což o velmi znesnadňuje až takřka znemožňuje produkci kvalitního recyklovaného kameniva.

19.2.2021
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční mezinárodní konference JUNIORSTAV se uskutečnila poprvé ve virtuálním prostoru. Je určena pro všechny studenty doktorských programů nejen ze stavebních fakult, ale i fakult podobně zaměřených z ČR i zahraniční. Zeptali jsme se pořadatelů na VUT FAST Brno na nové poznatky z online konferencí a na vítězné práce studentů.

15.2.2021
Ing. Mária Bolešová, doc. Ing. Katarina Gajdošová, PhD.

Recenzovaný V praxi sa často stretávame s rekonštrukciami budov, v ktorých šmyková odolnosť lokálne podopretých stropných dosiek nie je dostatočná. Dôvodom zosilnenia za účelom nárastu šmykovej odolnosti stropnej dosky v pretlačení môže byť zmena využitia stavby, realizačná alebo návrhová chyba, sprísnenie v posudzovaní šmykovej odolnosti podľa súčasných noriem alebo nedostatočná odolnosť vzhľadom na zvýšené zaťaženie. Návrh zosilnenia exitujúcej stavby by mal byť čo najúčinnejší, najhospodárnejší a zároveň by mal reflektovať požiadavky spojené s existujúcou stavbou. Parametrická štúdia prezentovaná v tomto článku je zameraná na používané spôsoby zosilnenia a ich overenie podľa dostupných výpočtových postupov.

11.2.2021
Den Braven Czech and Slovak a.s.

Dnes je použití hydroizolace pod dlažbou balkónů a koupelen samozřejmostí. Na trhu je celá škála produktů na cemento-polymerové bázi, většinou dvousložkových nebo jednosložkové na disperzní bázi, které jsou v kbelících již připraveny k okamžitému použití. Ve spojení s kvalitním flexibilním cementovým lepidlem pak tvoří systémové řešení.

10.2.2021
Wienerberger s.r.o.

Za poslední desetiletí zažilo stavebnictví opravdovou revoluci. Používají se nové technologie, materiály, postupy. A jinak tomu není ani v případě tolik oblíbených zděných domů, které dnes v sobě spojují nejen tradici, ale i moderní vzhled a energeticky nenáročné bydlení. Zděný dům tak úspěšně boří veškeré mýty o jeho funkčnosti i nákladech.

8.2.2021
doc. Ing. Jan Masopust, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra geotechniky

Recenzovaný Příspěvek popisuje novou ČSN 731004 Navrhování základových konstrukcí, Stanovení požadavků pro výpočetní metody, která vyšla v červenci 2020. Předmětem této normy jsou jednoduché výpočetní metody pro návrh základových konstrukcí založené vesměs na konvenčních analytických metodách ověřených dlouhodobým užíváním nejen v České republice. Norma se týká plošných základů, pilot vrtaných a ražených, mikropilot a sloupů tryskové injektáže pro osové zatížení. Určena je především pro konstrukce spadající do 2. geotechnické kategorie.

7.2.2021
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Společnost HELUZ představuje chytrá systémová řešení formou krátkého webináře s produktovým manažerem Ing. Pavlem Heinrichem. Chytrá řešení ušetří hodiny práce při projektování stavby a dny i měsíce při samotné výstavbě. Výsledek práce pak bude desítky let poskytovat komfortní bydlení spokojeným investorům. Ať už navrhujete rodinné domy nebo bytové projekty, přijměte pozvání ke sledování tohoto videa.

prof. Ing. Renáta Schneiderová Heralová, Ph.D.
4.2.2021
redakce

Učíme, jak založit stavební firmu, jak zpracovat podnikatelský záměr, jak připravit konkrétní stavbu. Development, oceňování majetku a realitní trh jsou součástí výuky včetně praktických zkušeností.

3.2.2021
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Stavební sezónu 2021 zahajuje společnost HELUZ tradiční Jarní akcí. Tentokrát nákup cihel HELUZ odměňuje voucherem na barevnou silikonovou omítku Maxit a penetraci Maxit za 1 Kč. Akce je určena koncovým zákazníkům (fyzickým osobám) na stavbu vlastního domu. Podmínkou pro získání omítky za výhodnou cenu je registrace v termínu od 1. února do 31. března 2021.

1.2.2021
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. arch. Bc. Anna Gregorová, Ing. Petr Svora, Ph.D.

Recenzovaný Ochrana a zesilování dřevěných konstrukcí je v současnosti stále více aktuální. Dřevo, které je na ně použito, je konstrukční materiál, jehož mechanické vlastnosti formuje příroda, a protože je též organickým materiálem, podléhá různým procesům degradace. Jedním z možných způsobů zajištění ochrany dřeva proti degradaci je nanesení planárních částic oxidu titaničitého TiO2 na jeho povrch, jak je popsáno v dalším textu. V případě potřeby zvýšení únosnosti dřevěných prvků je potom jednou z možností jejich zesílení aplikací vrstvy vysoké pevnosti obsahující uhlíková vlákna. Tomuto postupu je věnována druhá část článku s podrobným popisem, jak toto zesílení provádět a navrhovat.

29.1.2021
Vlastimil Růžička, redakce

Vláda České republiky schválila na konci minulého roku návrh zákona o stavebních výrobcích a jejich použití do staveb. Měsíc před tím uspořádalo Německo v rámci svého předsednictví mezinárodní online konferenci Construction Products Fit for the Future ke stavebním výrobkům a budoucnosti evropského nařízení o stavebních výrobcích. Připomeňme si oba důležité akty.

27.1.2021
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Komfort bydlení je v současném stavebnictví spojován s různými parametry, které ovlivňují kvalitu interiérů rodinných domů. Jedním z nich je akustický komfort, na který se při navrhování domu často zapomíná. Proč je tento parametr tak zásadní, že výrobci stavebních materiálů vymysleli tzv. akustické cihly?

27.1.2021
Schöck-Wittek s.r.o., Ing. Ondřej Wittek Ing. Jiří Mrkva

Článek se zaměřuje na problém vznikajícího tepelného mostu u atik, říms, předsazených parapetů a krátkých konzol a jeho řešení pomocí produktu Schöck Isokorb®.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama