K řadě nedostatkových komodit přibyla v ekonomice další. Firmám na trhu chybí volné sklady a výrobní haly.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
S velkoformátovými prvky Ytong Jumbo a Silka Tempo pro stěny, stropy a střechy lze stavby realizovat rychle, ekonomicky a s vysokou kvalitou. Společnost Xella perspektivám prefabrikované výstavby věří a letos opět posunula hranice v této oblasti. Developeři, projektanti i realizační firmy se tak mohou těšit na významnou produktovou novinku: nosné Ytong stěnové panely SWE.
Od virtuálního snu o novém domě až k jeho stavbě, takový myšlenkový i realizační proces absolvuje každý stavebník. Chytrým, bezproblémovým stavěním, na jehož konci je vysněný dům z cihelného systému HELUZ, provede návštěvníky stánek společnosti HELUZ na největším stavebním veletrhu u nás, tradičním FOR ARCH v pražských Letňanech (21.–25. září 2021).
Recenzovaný Výsledky výpočtové parametrické studie, zkoumající vliv stupně a způsobu vyztužení ocelobetonového průřezu na výpočtovou hodnotu modulu pružnosti homogenizovaného průřezu a na hodnoty přerozdělovacích napěťových koeficientů. Homogenizovaným průřezem je ocelobetonová výztuž reprezentována ve výpočtech. Napěťové přerozdělovací koeficienty slouží k přepočtu stavu napětí v homogenizovaném průřezu na stav napětí v ocelových prvcích a ve stříkaném betonu. Výpočty modulu pružnosti homogenizovaného průřezu a hodnoty přerozdělovacích napěťových koeficientů jsou provedeny metodou, která je založena na teorii spolupracujících prstenců výpočetním programem HOMO. Výsledkem parametrických výpočtů je závislost hodnot přerozdělovacích napěťových koeficientů na stupni vyztužení ocelobetonového průřezu.
V rámci aktualizace rámcových vzdělávacích programů (RVP) čekají změny i studenty středních průmyslových škol, pro které již od září roku 2022 bude platit povinná výuka metody BIM. I když se svět v rámci některých sfér jako by zastavil vlivem pandemické situace, vzdělávací systém musí fungovat neustále, a tak i neziskový projekt interaktivní vzdělávací příručky STAWEBNICE zařadil metodu BIM do svého obsahu.
Ve spolupráci s portálem epravo jsme připravili několik pohledů právníků na stavební zákon. Nový stavební zákon byl v červenci definitivně schválen Poslaneckou sněmovou Parlamentu České republiky. Jednou z výrazných novinek, které do oblasti veřejného stavebního práva přináší, je zřízení nové státní stavební správy. Kdo tuto státní stavební správu bude tvořit, jaké bude mít působnosti a bude tento systém lepší než dosavadní soustava stavebních úřadů?
Ve spolupráci s portálem epravo jsme připravili několik pohledů právníků na stavební zákon. Nový stavební zákon i s přidruženým zákonem, který na novou kodifikaci stavebního práva reaguje, bude v nejbližších dnech vydán ve sbírce zákonů, jelikož je prezident podepsal 15. 7. 2021. Jednou z prvních otázek, která mnohé napadne je: „Od kdy se bude používat?“
Od 20. do 24. září budou portály TZB-info a ESTAV.cz opět přenášet živé vysílání z našeho televizního studia. Desítky hostů budou během celého týdne čelit našim otázkám z oblastí osvětlení a akustiky staveb, novinek v programu Nová zelená úsporám, požární bezpečnosti staveb, udržitelného stavění a dalších.
Recenzovaný Článek uvádí poznatky z porovnání stavů napjatosti v ocelobetonovém profilu obdélníkového průřezu. Stav napjatosti je stanoven podle dvou různých přístupů. První, založený na teorii spolupracujících prstenců, je rozvíjen na katedře geotechniky. Druhým, referenčním, je teorie železobetonu, aplikovaná v pozemním stavitelství. Porovnání stavů napjatosti slouží k posouzení, zda lze metodu spolupracujících prstenců aplikovat k řešení stavu napjatosti v tunelových ostěních z ocelobetonových profilů a k vymezení, za jakých podmínek. Ověření bylo provedeno na ocelobetonovém profilu s prutovým příhradovým nosníkem.
Recenzovaný Technologie 3D tisku má přínos v automatizaci stavby budov. V současnosti již existují vytištěné budovy určené ke každodennímu užití. Pohyby 3D tiskáren jsou řízeny pomocí G-kódu. Budovy mají geometrický popis, který se transformuje do G-kódu pomocí postprocesoru. Postprocesor vhodný pro tisk budov musí respektovat vlastnosti tiskové směsi. Práce navrhuje vytvoření nového postprocesoru pro tisk budov. Ten musí obsahovat matematický model materiálu, dle kterého bude generovat G-kód pro danou geometrii budovy. V práci jsou navrženy experimenty pro zjištění parametrů pro matematický model materiálu.
Recenzovaný Mikrovyztužování zemin vlákny je metodou pro zlepšení vlastností zemin. V této oblasti byla provedena již řada výzkumů, avšak všechny se zaměřovaly na použití vláken, jejichž tvar byl rovný a povrch hladký. To může způsobovat nedostatečnou interakci mezi zeminou a výztužnými vlákny. Větší interakce mezi vlákny a výztuží může být dosaženo úpravou tvaru a povrchu a tím může být dosaženo i vyšší pevnosti kompozitu. V této práci je představeno mikrovyztužování zeminy rozptýlenými vlákny, které byly vyrobeny za použití 3D tisku. Tato technologie umožnila vytvořit různé tvary vláken a následně testovat jejich příspěvek ke smykové pevnosti zeminy. Při laboratorních zkouškách bylo zjištěno, že při použití vláken s modifikací tvaru je dosaženo vyšší pevnosti kompozitu než v případě rovných vláken.