Bytový objekt Vojanova je součástí revitalizace a výsledkem by mělo být funkční propojení Černé louky s ulicí 28. října a oblastí kolem Masarykova náměstí.
Recenzovaný Funerální architektura má své pevné místo v minulosti i v moderním světě, kde nachází nové formy a vyjádření. Článek volně navazuje na předešlé díly a zabývá se současnými kolumbárii z nepálené hlíny. Po shrnutí specifik hliněné funerální architektury uvádí příklady realizací současných hliněných kolumbárií v Evropě. V rámci popisu uvádí autory, dobu vzniku, rozměry, obecné charakteristiky i fotografie těchto vybraných realizací. Podrobněji se zabývá architektonickou formou, prostorovým uspořádáním, materiálovým řešením, ideovým uchopením návrhu a vlastní realizací stavby.
První letošní školení zaměřené na jednovrstvé zdivo Porotherm proběhlo na konci března v eXperience centru wienerberger v Dolních Jirčanech. Účastníci ze stavebních firem si odnesli cenné know-how, praktické dovednosti a inspiraci do dalších projektů. Školení vzbudilo velký zájem, a proto Porotherm už nyní chystá další dva termíny. Druhé školení se uskuteční 19. června a bude zaměřeno na mezibytové stěny z pohledu akustiky. Další termín je naplánován na 28. srpna a odborníci se tentokrát zaměří na vodorovné konstrukce, kam spadají stropy, překlady či schránky na rolety a žaluzie.
Na Fakultě stavební ČVUT v Praze probíhá celá řada seminářů a konferencí. Mezi nejpopulárnější se řadí Týden oceli, dřeva a skla, který je spojený se soutěžemi a přednáškami pro studenty i odbornou veřejnost. Hlavním bodem je Technický den, kde vystupují specialisté z celého světa, aby ukázali pestrost své práce jak v oblasti výzkumu, tak projekce, výroby či realizace staveb. Nabízíme malé ohlédnutí.
Stále častěji se potkáváme s požadavkem na estetické a funkční oddělení interiérových prostor při zachování celkové světlosti i průchodnosti. Optimálním řešením jsou prosklené industriální příčky. Nová varianta Digero NEXUM posouvá hranice našeho portfolia industriálních příček – nabízí prosklené provedení, které garantuje zachování světelnosti, otevřenosti prostoru a zároveň vytváří jasné zónové hranice.
IZOS Drátosklo, známé také jako drátěné sklo, se z ryze funkčního prvku stalo postupem času doslova designovou ikonou. Jeho industriální nádech oslovuje stále více zájemců o nevšední řešení interiérů. HELUZ IZOS, největší výrobce izolačního zasklení v České republice, proto přidává k nabídce klasického drátoskla i novinku produktové řady IZOS Design – digitální dekor „Drátosklo“.
Zateplení domu je zásadní součástí snižování energetické náročnosti budovy, které šetří peněženku i životní prostředí. Specifickou výzvou je izolace střešních konstrukcí, ta je totiž důležitá pro dosažení vyššího komfortu bydlení, zabraňuje úniku tepla a přispívá k ochraně samotné konstrukce. Při instalaci izolace je však potřeba postupovat opatrně. Na jaké chyby si dát pozor a čemu se vyhnout, poradí Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA.
Při rekonstrukci podlah ve starých domech často narážíme nejen na omezenou nosnost stropních konstrukcí, ale také na nejasné složení původní podlahy. Výjimkou nejsou vrstvy z různých materiálů, které ani zdaleka neodpovídají technickým a funkčním požadavkům. Proto často nestačí vyměnit jen podlahovou krytinu, ale nezbyde nic jiného než přistoupit ke kompletní rekonstrukci celé podlahy.
V letošním ročníku soutěže Fasáda roku, již tradičně pořádané společností Baumit, byly oceněny stavby, které vynikají nejen estetickým zpracováním fasád, ale i jejich funkčností a začleněním do okolního prostředí. Sedmičlenná odborná porota složená z předních architektů a projektantů vybrala vítěze v pěti vypsaných kategoriích.
Střešní okna hrají zásadní roli v každém podkroví. Přivádějí denní světlo, zajišťují čerstvý vzduch a vytvářejí celkový vzhled interiéru. Pokud však za sebou mají desítky let provozu, často už nestačí současným požadavkům na energetickou náročnost, komfort ani estetiku. Výměna starých oken za nová je proto nejen technickou nutností, ale především chytrou investicí do lepšího a úspornějšího bydlení.
Městská logistika je klíčovým prvkem moderního městského plánování a rozvoje. Je nezbytné, aby města efektivně spravovala dopravu zboží a služeb, což přispívá k udržitelnosti a kvalitě života obyvatel. Městská logistika zahrnuje široké spektrum činností, od optimalizace dodavatelských řetězců po využívání ekologických dopravních prostředků.
V moderním interiéru se klade důraz nejen na funkčnost, ale i na čistý a nadčasový design. Jedním z chytrých řešení, které spojuje estetiku s praktičností, je stavební pouzdro – konstrukční prvek umožňující zasouvání dveří přímo do stěny. A právě v tom spočívá jeho kouzlo. Místo klasických otočných dveří, které zabírají cenný prostor, stavební pouzdro umožní dveře zcela schovat a vytvořit tak otevřený, vzdušný a elegantní interiér.