Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 3.2.2024 do 16.2.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

DOMAT IDE - nové vývojové prostředí pro regulaci a řízení technologických procesů. Zdroj: Domat Control System s.r.o.
16.2.2024
Domat Control System s.r.o.

Nahlédněte do problematiky vytváření a konfigurace prototypů pro Modbusová zařízení v Domat IDE. Pro efektivní čtení a zápis dat je nezbytné vytvořit prototyp, který reprezentuje obraz proměnných zařízení v komunikačním kanálu.

16.2.2024
URSA CZ s.r.o.

Snižování spotřeby energií v domácnostech je stále palčivější téma. Jedním z klíčových prvků, které mohou významně ovlivnit energetickou účinnost, je zateplení střechy a půdy domu. Majitelé na tato opatření mohou opět žádat o příspěvek z programu Nová zelená úsporám Light.

14.2.2024
redakce

Nově vzniklý Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ) začal vykonávat agendu povolování klíčových dopravních a energetických staveb od 1. ledna 2024. Jeho účelem je nejen zrychlit a odborně zdokonalit proces povolování, ale také zajistit transparentnost a efektivitu ve stavebním řízení.

13.2.2024
TESTO, s. r. o.

Díky vynikající kvalitě detektoru i objektivu a také inteligentnímu systémovému řešení odhalíte každý detail: to platí jak pro velkoplošné panoramatické snímky, tak i pro malé výřezy měřeného objektu. Vedle intuitivní navigace v menu je rychlá a profesionální analýza dat zajištěna především díky softwaru IRSoft.

12.2.2024
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT Praha

Recenzovaný Při výpočtech denního osvětlení budov se vlastnosti stínících překážek vyjadřují buď pomocí činitele jasu nebo pomocí činitele odrazu světla. Článek informuje o vztahu mezi těmito dvěma činiteli a nabízí program JAFAS 2024 k výpočtu průměrného činitele jasu v jednoduché urbanistické situaci.

Zdroj: Pexels – Alena Darmel
11.2.2024
JUDr. Kateřina Koberová, Mašek & Partners, advokátní kancelář, s.r.o.

Jedním z příkladů neplatnosti smlouvy při koupi nemovitosti může být i takzvaná vazba na rodinnou domácnost manželů a vadný zápis v katastru nemovitostí. Poměrně častou problematiku vysvětlí renomovaní právníci v rámci naší spolupráce s portálem epravo.

11.2.2024
PKS okna a.s.

Pořízení nových oken nebo výměna starých oken za nová je vždy významnou investicí, která může mít zásadní dopad na komfort bydlení. Nová okna zvyšují energetickou účinnost domu, zlepšují tepelnou pohodu a současně rovněž snižují náklady na vytápění. Také mohou přispět ke zvýšení bezpečnosti a snížení hluku v interiéru.

Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, předávala v loňském roce cenu pro vítěze Mikuláši Hurtovi, jednateli společnosti NIL Textile
10.2.2024
E.ON Česká republika, s.r.o.

Kdo naváže na vítěze loňského ročníku, společnost NIL Textile, a stane se letošním udržitelným projektem roku? Soutěž E.ON Energy Globe, prestižní tuzemské ocenění v oblasti ekologie, udržitelnosti a ochrany životního prostředí, odstartovala svůj už 16. ročník. Až do 3. března se mohou do soutěže hlásit zajímavé projekty i nápady. Odborná porota pak z došlých nominací nebo tipů vybere finálové projekty, které se utkají o přízeň veřejnosti. Vítěz si na slavnostním vyhlášení, které bude letos na konci prázdnin v Brně, odnese hlavní cenu 500 000 korun od společnosti E.ON na svůj další rozvoj. Zkrátka nepřijdou ani ti, kdo zajímavé projekty nominují. Ten, kdo jako první pošle tip, jež nakonec porota vybere do finále, získá poukaz v hodnotě 10 000 korun na glamping – netradiční ubytování v srdci přírody.

9.2.2024
redakce

Integrovaný regionální operační program (IROP) oznámil čtyři výzvy na financování sociálního bydlení ve výši 1,9 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Ministerstvo pro místní rozvoj do těchto výzev zapracovalo nové podmínky, které mají za cíl zvýšit atraktivitu čerpání podpory pro širší spektrum zájemců. Pro obce, neziskové organizace a církve představuje tato iniciativa potenciálně poslední šanci získat dotaci, jež by mohla pokrýt 70–85 % nákladů na výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení bytů.

Foto © rilueda, Fotolia.com
8.2.2024
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Podprogram je určen na nákup a instalaci eurozámků do vybraných budov ve vlastnictví státu a obcí a zařízení, nákup příslušné sady euroklíčů a zajištění správy a údržby euroklíčů a eurozámků po dobu udržitelnosti akce. Dále na označení míst opatřených eurozámkem, návrh a tisk Průvodců po místech v ČR osazených eurozámky.

8.2.2024
Ing. Richard Milič, CSc.,

Recenzovaný Dřevo je zajímavý, z ekologického hlediska přírodní obnovitelný materiál, který má řadu předností, ale při jeho užití a ochraně nátěry musíme být velmi opatrní. Jak vybírat nátěrové hmoty na dřevo a jak se vyhnout problémům?

5.2.2024
prof. RNDr. Ing. Petr Štěpánek, CSc., dr. h. c., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav betonových a zděných konstrukcí

Recenzovaný V příspěvku je popsána metoda stanovení základních charakteristik zdiva v případě, že nelze provést zkoušky podle příslušných zkušebních norem, což je způsobeno v popisovaném případě zejména velikostí zdicích prvků. Byl proveden průzkum konstrukce, odběr vzorků (které nebylo možno odebrat ve velikosti předepsané např. ČSN EN 1052) a byla provedena velkoplošná zatěžovací zkouška v laboratoři postavené stěny. Následně byly charakteristiky zdiva verifikovány jak výsledky velkoplošné zatěžovací zkoušky, tak i numerickou simulací.

4.2.2024
A.W.A.L. s.r.o.

Co už střecha nevydrží? Tento podtitulek nese letošní konference IZOLACE, která se uskuteční ve čtvrtek 15. února na výstavišti PVA EXPO Praha. 25. ročník konference je zařazen do projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT a ČKA. Součástí bude předání cen Memoriálu Antonína Fajkoše.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama