další redakční články >>>REDAKČNÍ RECENZOVANÝ ČLÁNEK

Skúmanie vplyvu rozmerov dosiek v krížom lepenej doske na odolnosť

27.4.2015 | Ing. Orsolya Katona, Katedra kovových a drevených konštrukcií, Stavebná fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Krížom lepené drevo je materiál, v ktorom sú využité dobré vlastnosti prútových prvkov vo forme plošných prvkov – dosiek a stien. Využívanie krížom lepeného dreva ako stavebného materiálu sa spopularizovalo len v nedávnej minulosti. Je plnohodnotným materiálom nosných konštrukcií obytných budov do výšky deviatich poschodí.

další články DENNÍ ČLÁNKY

Technologie vysoušení nosných konstrukcí

27.4.2015 | Ing. Jindřich Sobotka, prof. Ing. Miloslav Novotný, CSc., Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Mgr. Zdeněk Jiroušek, S.P.UNI, s.r.o
Nové technologie vysoušení nosných konstrukcí pomocí vysokofrekvenčního elektromagnetického záření (EMW) značně urychují proces odstranění přebytečné vlhkosti. Tento článek popisuje známé fyzikální jevy, které se objevují v průběhu tohoto procesu, a srovnává nečastěji používané způsoby vysoušení budov.

Izolovaná základová deska pro rodinný dům i další stavby

20.4.2015 | Jitka Faktorová,  LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.
V dnešní době se prakticky při každé stavbě řeší požadavky na co nejnižší energetickou náročnost. Zateplení střechy, fasády, úsporný kotel, rekuperace a podobné věci zvažuje asi každý investor. Je ale nutné si uvědomit, že izolace stavby by měla začínat u základů. Izolovaná základová deska může s minimálními náklady pomoci snížit výdaje za energie při následném užívání stavby.

starší zprávy >>>

Partneři oboru

logo FERMACELLlogo HELUZlogo KALKSANDSTEINlogo Českomoravský betonlogo KNAUF
logo YTONG

Články

Výstavba ve vztahu k ochraně krajinného rázu

20.4.2015 | Ing.arch. et. Ing. Kateřina Štréblová Hronovská, autorizovaný architekt ČKA, doc. ThLic. Ing. arch. Jiří Kupka, Ph.D., Fakulta životního prostředí ČZU v Praze, katedra biotechnických úprav krajiny
Ochrana krajinného rázu je v současnosti často užívaným institutem v rámci ochrany přírody a krajiny, ovlivňujícím i architektonickou a urbanistickou formu řady stavebních záměrů. Představuje určitá omezení nejen z hlediska velkých stavebních záměrů, ale i v případě architektury jednotlivých staveb.

Dřevěná střešní konstrukce Penny Marketu ve Velké Bystřici

20.4.2015 | Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D., WaVe Structural Design s.r.o., doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., VUT Brno, Ústav kovových a dřevěných konstrukcí
Obvyklým způsobem zastřešení těchto staveb jsou dřevěné vazníky se styčníkovými deskami s prolisovanými trny. Článek se zabývá zejména netypickým řešením montáže této „běžné“ konstrukce a srovnává tento postup s ustáleným řešením na základě zkušeností z ČR a ze zahraničí.

Jak zvýšit hodnotu a prodloužit životnost stavby poradí firma Revolt

13.4.2015 | REVOLT s.r.o.
Tepelné ztráty jsou slabinou bydlení, kterou dlouho tolerujeme, přitom stačí jen zjistit možnosti efektivního hospodaření s energií a vybrat si tu nejvhodnější. Optimální řešení pro vaši domácnost vám nabízí firma Revolt, s. r. o. Má za sebou už celou řadu úspěšných projektů.

Vliv částečné náhrady cementu zeolitem v provzdušněných betonech

13.4.2015 | Ing. Martin Sedlmajer, Ph.D., Ing. Adam Hubáček, Ph.D., prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc., Ústav stavebních hmot a dílců a Ústav chemie, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně
Zeolity jsou přírodní suroviny, které obsahují vlastní zeolitické minerály, doprovázené řadou dalších složek, jako jsou živce, slídy, křemen a další. Tyto suroviny obsahují složky, které reagují s hydroxidem vápenatým. Mohly by tedy být považovány za vhodné aktivní příměsi do betonů, jako částečná náhrada cementu.

Získejte jedinečný katalog RODINNÉ DOMY a slevu na projekt typového domu

7.4.2015 | G SERVIS CZ, s.r.o.
Vyplňte anketu a vyhrajte 25% slevu na projekt typového rodinného domu nebo katalog Rodinné domy 2015, to vše od G servisu.

Když se záměr opravdu povede, vznikne zajímavá stavba včleněná do krajiny

6.4.2015 | Lenka Kocourková,  Inoutic / Deceuninck, spol. s r.o.
Dokonalé souznění architektury s přírodou, to vás napadne při pohledu na novostavbu v podhůří Beskyd nedaleko Kopřivnice. Umístit do prostředí zasaženého necitlivou zástavbou moderní a komfortní rodinný dům a nebýt nařčen z pokračování devastace místní krajiny, to je výzva pro opravdu dobrého architekta, důsledného stavbaře a pečlivý výběr materiálů.

Geometrická přesnost schodišť

6.4.2015 | Ing. Linda Veselá, Fakulta stavební ČVUT v Praze, Katedra technologie staveb, Útvar technologií a materiálů
Schodiště jsou nedílnou součástí stavby a stejně jako u ostatních stavebních konstrukcí je potřeba i u schodiště řešit geometrickou přesnost. Jedná se především o geometrickou přesnost schodišťových stupňů, jejichž rozměry (výška a šířka) mohou výrazně ovlivnit pocitovou pohodu, plynulost a bezpečnost pohybu po schodišti.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 13.04.2015 22:14

Nízkoenergetické domy v Třebovicích jsou před dokončením

3.4.2015 | Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Domy v Ostravě-Třebovicích, jejichž hrubá stavba byla na podzim 2014 dokončena za 25 pracovních dní, a to včetně základové desky, se začínají prodávat novým majitelům. Dokončují se vnitřní povrchy podle přání zákazníků a terénní úpravy.

Realizace domu svépomocí? Se systémem od Lindabu žádný problém

2.4.2015 | LINDAB STAVBY
Pro řadu z nás je manuální činnost v domě či na zahradě koníčkem. A proč si svépomocí nepostavit rovnou celý dům? Dvě realizace rekreačních objektů s využitím systému LINDAB STAVBY svědčí o tom, že když máte kvalitní skelet z prvotřídní švédské oceli, na něj navazující další prvky od Lindabu od střechy až po okapy a k tomu odborníky, kteří se stavbou poradí, není se vůbec čeho bát.

Video ze stavby: Nízkoenergetický montovaný rodinný dům

31.3.2015 | LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.
Při stavbě rodinných domů se dnes dbá především na úsporu peněz, času a v neposlední řadě také energií při budoucím užívání domu. A obvykle si alespoň část prací chce investor realizovat svépomocí. Málokdo však ví, že náročnost dokončovacích prací může hodně záviset na výběru stavebního systému.

Revitalizací domu si zajistíte úspory na desítky let dopředu

26.3.2015 | REVOLT s.r.o.
Čím je váš dům starší, tím náklady na jeho údržbu a vytápění rostou. Opravy přibývají a zároveň také klesá jeho celková hodnota. Jak tomu zabránit? Problém omezené životnosti rodinného nebo panelového domu se dá vyřešit investicí do revitalizace. Existují způsoby, jak výrazně snížit náklady na zateplení, získat státní dotace nebo se dohodnout na výhodném financování od firmy Revolt.

Náhled do problematiky vzduchové neprůzvučnosti dřevostaveb

23.3.2015 | Ing. Jan Šlechta, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, Ing. Jaroslav Vychytil, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze
Článek představuje shrnutí základních informací relevantních pro navrhování konstrukcí dřevostaveb z hlediska vzduchové neprůzvučnosti. Důraz je kladen nejen na masivní a skeletové systémy dřevostaveb, ale i na specifika akustického chování dřevěných stropních konstrukcí s násypy.

Stavební kalkulátory DEKSMART pro pohodlné nakupování přes internet

17.3.2015 | Ing. Vladimír Panák,  DEKTRADE a.s.
Společnost DEKTRADE a.s. je největší prodejce stavebních materiálů v ČR, provozujeme síť stavebnin DEK. V roce 2014 jsme spustili internetový obchod www.dek.cz. Jeho součástí jsou i stavební kalkulátory DEKSMART, kde si můžete vybrat více než 100 konstrukcí a systémů.

další články

Projekty 2015

Související rubriky

Reklama
E-mailový zpravodaj

WebArchiv - stránky archivovány národní knihovnou ČR

Nejnovější články

 
 

Aktuální články na ESTAV.czRekonstrukce našeho domu - Kanalizace a vodovodSŽDC vyloučila Heliku z tendru na studii na brněnské nádražíPřejímku novostavby využijte na maximum, žádejte opravu technických vad a nedodělků