Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Beton, malty, omítky
Archiv článků od 13.10.2013 do 24.2.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.2.2014
Ing. Tomáš Stavař, Ing. Michal Stehlík, Ph.D., Ing. Věra Heřmánková, Ph.D., FAST VUT Brno

Práce byla zaměřena obecně na zjištění trvanlivostních vlastností betonů z betonového recyklátu. Původní hutné hrubé kamenivo, určené do referenčního betonu, bylo nahrazeno neupraveným betonovým recyklátem, alternativně s příměsí popílku, strusky a mikrosiliky.

24.2.2014
Ing. Pavel Šulák, Ph.D., Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., FAST VUT Brno,Ústav betonových a zděných konstrukcí

Příspěvek popisuje po dobu 16 let měřeného, horizontálně lany – monostrandy předepnutého pokusného zděného objektu. Zabývá se specifickými problémy tohoto způsobu zesilování.

13.2.2014
LB Cemix, s.r.o.

Stavebníci mívají tendenci hranice stavební sezóny posouvat až do období zimních měsíců, kdy se teploty pohybují kolem bodu mrazu. Prodloužení stavební sezóny bývá umožněno používáním stavebních směsí s přídavkem speciálních přísad, které zabraňují zmrznutí a především umožňují zrání těchto hmot při nestandardně chladných teplotních podmínkách.

27.1.2014
Ing. Ondřej Anton, Ph.D., Ing. Petr Cikrle, Ph.D., Ing. Věra Heřmánková, Ph.D., FAST VUT v Brno,Ústav stavebního zkušebnictví

V posledním desetiletí se mezi standardně užívané metody zařadilo užití georadaru, nicméně donedávna používané aparatury se vyznačovaly komplikovaností, zdlouhavostí měření a vyhodnocení měření vyžadovalo značnou odbornou erudovanost obsluhy. Přelomem se stal přístroj Hilti PS 1000, určený pro užití řadovými techniky při provádění stavebně technických průzkumů.

20.1.2014
Ing. Jaroslav Kadlec, Ing. Miroslav Kratochvíl, prof. Ing. Ivailo Terzijski, CSc., Ing. Lukáš Zvolánek, FAST VUT Brno

Příspěvek se zabývá vývojem receptury vysokohodnotného lehkého betonu s objemovou hmotností nepřekračující 1000 kg/m3. Vysokohodnotným jej lze nazvat vzhledem k nízké objemové hmotnosti při současně relativně vysoké pevnosti, která průměrně dosahuje 19,4 MPa.

6.1.2014
Ing. Petr Cikrle, Ph.D., Ing. Dalibor Kocáb, FAST VUT v Brně

U betonu zabudovaného v konstrukci je obtížné stanovit hodnotu statického modulu pružnosti. Jednou z možností je měření modulu dynamického a následný přepočet na modul statický. Příspěvek se zabývá vzájemnými poměry mezi statickým a dynamickým modulem včetně praktických příkladů stanovení zmenšovacího součinitele.

23.12.2013
Doc. Ing. Jan Vodička, CSc., Ing. Václav Ráček, Ing. Josef Fládr, FSv ČVUT v Praze

Drátkobetony s vyššími hmotnostními koncentracemi drátků jsou stále pro investory finančně nezajímavé. Příspěvek uvádí možnosti využití kovového odpadu k výrobě drátků, stále ještě vhodných k výrobě drátkobetonu, avšak s nižší cenou oproti známým typům drátků nabízených současnými výrobci.

2.12.2013
LB Cemix, s.r.o.

Před zahájením omítkových prací musí být ukončena konstrukce střechy. Vnější obvodové stěny je potřeba chránit před deštěm a jinými možnostmi provlhnutí tak, aby podklad, na který budete omítky nanášet, byl pevný, bez uvolněných částic a dostatečně vyschlý. Další podrobnosti technologie CEMIX jsou uvedeny v článku.

28.11.2013
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Fasádní zateplovací systémy Ceresit Ceretherm zajišťují dlouhotrvající a vysoce kvalitní tepelnou izolaci, díky širokému výběru omítek a nátěrů nabízí atraktivní vzhled fasády. Potvrzují to i nedávno dokončené bytové domy 2Barevné Letňany a Rezidence 3D Modřany, jejichž fasády zdobí omítky a nátěry Ceresit Ceretherm.

11.11.2013
Ing. Michal Batelka, Prof. Ing. Jiří Adámek, CSc., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav stavebního zkušebnictví

Jednou z možností zpracování černouhelných hlušin je výroba nového druhu umělého kameniva na principu samovýpalu. Cílem prací bylo poukázat na možnosti využití tohoto kameniva v betonových konstrukcích. Předmětem příspěvku jsou nejen výsledky dosažené po 360 dnech zrání, ale také jejich porovnání s vlastnostmi běžně vyráběných betonů.

4.11.2013
MVDr. Ilona Kukletová, Ph.D., MVDr. Hana Štegnerová, Ing. René Čechmánek, Výzkumný ústav stavebních hmot Brno

Ekonomické a ekologické nakládání s odpady vyžaduje rozvoj nových technologií pro jejich využití. Jednou z možností je zpracování průmyslových odpadních materiálů jako surovin pro stavební hmoty a výrobky. Pro tento účel je nezbytné sledování jejich technologické a ekologické vhodnosti během vlastní výroby a následně i po ukončení procesu zrání a tvrdnutí hmoty.

4.11.2013
Českomoravský cement, a. s.

Jasně bílý beton může vzniknout jedině díky použití speciálního bílého cementu. Ten se stává také základní bází pro tvorbu betonů probarvených, u kterých dává vyniknout jemným pastelovým nebo jasným pestrým barvám.

31.10.2013
LB Cemix, s.r.o., Ing. Martin Bureš

Používání pastovitých strukturálních omítek se stalo běžnou praxí při finalizaci povrchů klasicky omítnutých stěn i vnějších tepelněizolačních kontaktních systémů (ETICS). I v této komoditě však vývoj kráčí kupředu jak v oblasti používaných materiálů, tak v oblasti technologie jejich nanášení.

28.10.2013
Ing. Radovan Nečas, Mgr. Martin Boháč, Ph.D., Vladimír Persaň, Výzkumný ústav stavebních hmot Brno

Článek popisuje zkoušky, které v závěru prokázaly, že použití historicky doložených organických přísad do vápenných kaší výrazným způsobem ovlivňuje jejich reologii a další fyzikální vlastnosti.

15.10.2013
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Dům jedním tahem přináší výhodnou nabídku pro ty, kteří chtějí stavět víceméně svépomocí, ale náročnější fáze stavby přeci jen přenechají odborné firmě. Montovaná hrubá stavba z prefabrikovaných dílců z keramického betonu Dům jedním tahem nabízí mnoho výhod včetně nízké ceny.

13.10.2013
Vlastimil Růžička, redakce

V letošním roce opustila tradiční konference společnosti Betonconsult téma podlahy a otevřela k diskusi povrchové úpravy ve stavebnictví. Organizátoři i návštěvníci hodnotí změnu pozitivně.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama