Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Beton, malty, omítky
Archiv článků od 25.3.2013 do 5.8.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.8.2013
doc. Dr. Ing. Luboš Podolka, VŠTE České Budějovice, kadedra stavebnictví, Ing. Patrik Štancl, Ph.D., TOBRYS Praha

Příspěvek popisuje zkušenosti získané při projektování, návrhu a provádění sanace železobetonové konstrukce, která je tvořena ve spodní části železobetonovým skeletem, od 3.NP stěnovou soustavou T06B s ohledem na přitížení dalším nadzemním podlažím.

15.7.2013
Ing. Karel Šeps, doc. Ing. Jan Vodička, CSc., Katedra betonových a zděných konstrukcí, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Článek se zabývá ohybovou zkouškou trámců se čtyřbodovým podepřením a jejím výsledkem v podobě diagramu odolnosti vláknobetonu vyrobeného výhradně s použitím recyklátů jako plniva. Jsou zde ukázány rozdíly mezi různým množstvím vláken, různých rychlostí zatěžování při provádění zkoušky a různých délkách vláken.

8.7.2013
Ing. Václav Ráček, doc. Ing. Jan Vodička, CSc., doc. Ing. Jiří Krátký, CSc., Katedra betonových a zděných konstrukcí, FSv ČVUT v Praze

V příspěvku budou uvedeny výsledky testování závěrečného klenáku segmentového ostění na tlak, který rozhoduje o únosnosti prvků ostění. Popsány budou i pevnostní charakteristiky zkoušených vláknobetonových segmentů. Vláknobetonový klenák s navrženou hmotnostní dávkou 50 kg/m3 byl porovnáván s klasickým železobetonovým klenákem.

1.7.2013
Ing. Dita Jiroutová, Ph.D., Ing. Miroslav Vokáč, Ph.D., doc. Ing. Petr Bouška, CSc., doc. Ing. Jiří Kolísko, Ph.D., Oddělení experimentálních a měřicích metod, Kloknerův ústav, ČVUT v Praze

V práci jsou uvedeny experimentální výsledky dlouhodobého sledování poměrného přetvoření dvou předem předpjatých přímých betonových pražců typu B91 S výrobce ŽPSV a.s. Pro dlouhodobé monitorování objemových změn byly použity optovláknové extenzometry SOFO.

26.6.2013
Českomoravský beton, a.s., Ing. Roman Pánek - TBG Plzeň Transportbeton, Ing. Milada Mazurová - TBG Metrostav, Ing. Marie Hodačová Šimonovská

Srdcem každého planetária je kopule napodobující pomyslnou nebeskou klenbu. A podobné kopule se rozhodně se nestaví často. Betonové kopule Techmania Science Center v Plzni jsou do sebe vklíněné tak, že menší kopuli částečně překrývá ta větší. Jejich náročnou technickou realizaci umožnily speciální samozhutnitelné betony EASYCRETE® v pohledové kvalitě.

24.6.2013
Ing. Ivan Hollý, prof. Ing. Juraj Bilčík, PhD., Katedra betónových konštrukcií a mostov, SvF STU v Bratislave

Z dôvodov nezohľadnenia degradácie materiálov došlo v minulosti k mnohým predčasným, či náhlym zlyhaniam stavebných konštrukcií. Kvalita navrhovania, zhotovovania a údržby stavebných konštrukcií je vážny problém i v súčasnosti. V článku sa uvádzajú pravdepodobnostné modely porušovania betónu, ktoré vyvolávajú depasiváciu výstuže.

15.6.2013
Českomoravský cement, a. s.

Ve středu 29. května 2013 se v prostorách brněnského Domu umění uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků druhého ročníku architektonické soutěže Města bez smogu. Vyhlášení spojeného s výstavou soutěžních návrhů se zúčastnili zástupci médií, vysokých škol, soutěžící i široká veřejnost. Vyhlašovatel soutěže společnost Českomoravský cement, a.s. udělil spolu s partnery celkově osm cen.

3.6.2013
Českomoravský beton, a.s.

Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu i v evropském měřítku. Nízké vzepětí oblouku a celkově subtilní konstrukci bez opory v podobě pilířů v řece mohli projektanti navrhnout i díky použití nadstandardních vysokohodnotných betonů s pevností vyšší než 100 MPa.

2.6.2013
Marek Hubáček a redakce

Soutěž „Bez smogu“ pořádaná společností Českomoravský cement měla i ve svém 2. ročníku velký ohlas a bohatou účast. Redakce TZB-info.cz se jako mediální partner soutěže rozhodla udělit cenu. Svým potenciálem a nápadem spojit kavárnu s rozhlednou a dětským hřištěm do podoby stromu zaujal projekt Strom Života od Marka Hubáčka z Brna.

21.5.2013
Knauf Praha s.r.o., Vladimír Váňa

Minerální šlechtěné omítky řady Kbelorit jsou určeny především na povrchové úpravy minerálních fasád, sanačních systémů Kbelosan případně dekorativních interiérů. Ve spojení s podkladní vyzrálou jádrovou omítkou vytváří pevnou, difuzně otevřenou a stabilní ochranu fasády. Minerální omítka Kbelorit výrazně odolává plísním (má vysoké pH) a biologickému napadení fasádových pavoučků.

13.5.2013
KM Beta, a.s.

Výběr stavebních materiálů pro hrubou stavbu může být snadnější, než se zdá. Veškeré materiály lze totiž pořídit od jediného osvědčeného dodavatele, navíc výhodně. Pokud si objednáte zdivo, střešní krytinu a doplňky nebo malty a omítky přes internetový obchod KM BETA, ušetříte až 40 % nákladů.

4.5.2013
Českomoravský cement, a. s.

Architektonická soutěž Města bez smogu se otevřela široké veřejnosti. Soutěžící odevzdali přes devadesát soutěžních návrhů, které jsou nyní vystaveny na soutěžní stránce www.bezsmogu.cz. Veřejnost zde může zvolit návrh, který získá Cenu veřejnosti a zúčastnit se tak losování o jednu z hodnotných věcných cen.

30.4.2013
Beton University

První letošní seminář Beton University na téma Moderní trendy v betonu II. – Betony pro dopravní stavby, pořádaný skupinou Českomoravský beton, se setkal s velkým zájmem z řad široké odborné veřejnosti. Ve druhém pololetí se můžete přihlásit na semináře: Moderní trendy v betonu I. – Vodotěsné betony a Moderní trendy v betonu II. – Betony pro dopravní stavby.

29.4.2013
Ing. Dalibor Kocáb, Ing. Ondřej Pospíchal, Ing. Petr Cikrle, Ph.D., Ústav stavebního zkušebnictví, Fakulta stavební, VUT v Brně

Příspěvek pojednává o problematice rovnoměrnosti betonu, a to především z hlediska možností, jak tuto charakteristiku ověřovat. Pro účely měření byly vyrobeny dva kvádry 300×300×900 mm z betonu C 20/25, na nichž byla rovnoměrnost ověřena nedestruktivně i destruktivně. Jedná se sice o dílčí část rozsáhlejšího experimentu, předkládané výsledky a závěry z nich vyvozené lze ovšem pokládat za obecně platné. Pomocí ultrazvukové metody byla rovnoměrnost betonu nedestruktivně ověřena rovněž přímo na konstrukci, konkrétně na monolitických sloupech garáží.

22.4.2013
Doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D., Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., Ústav betonových a zděných konstrukcí VUT FAST Brno

Posuzovatelé se často setkávají s objekty s nejasným konstrukčním systémem. Tyto stavby se navrhují obtížně a v provozu se mohou chovat jinak, než bylo očekáváno. Dobrý projekt a jeho realizace jsou, jde-li o dlouhodobé chování stavby, zásadní. Článek se zabývá základními principy vhodného návrhu a jeho posouzení.

15.4.2013
Doc. Ing. Miloš Zich, PhD., Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., Ústav betonových a zděných konstrukcí, FAST VUT v Brně

Montovaná jednopodlažní hala s nosnou betonovou konstrukcí je zastřešena předpjatými příhradovými vazníky, světlíky a vaznicemi – krokvemi, nesoucími střešní desky. Zjištěny závažné problémy vazníků, vaznic a střešního pláště. Popsán je postup průzkumu, jeho výsledky a návrh rekonstrukce střechy.

4.4.2013
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Nový systém Ceresit Impactum od firmy Henkel maximálně zvyšuje životnost vnějšího kompozitního tepelněizolačního systému zateplování budov (ETICS). Novinka je při zachování špičkové úrovně tepelné izolace extrémně odolná proti mechanickému poškození a proti silnému tepelnému namáhání. Ceresit Impactum navíc umožňuje použití sytějších odstínů barev na fasádách.

26.3.2013
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Na mnichovském veletrhu BAU bylo patrné, jak výrazně Ceresit v posledních dvou letech inovoval sortiment. U výrobků pro obklady a dlažby se těšilo velké pozornosti vysoce flexibilní univerzální lepidlo Ceresit CM 77 Ultraflex. Významnou inovací je i nový epoxidový systém na lepení a spárování obkladů a dlažby Ceresit UltraPox, který bude v blízké době uveden i na český trh.

25.3.2013
Ing. Petra Hronová, Ing. Zlata Kadlecová, Prof. Ing. Jiří Adámek, CSc,, Ústav stavebního zkušebnictví, FAST VUT v Brně

Článek informuje o výsledcích výzkumu, který je zaměřen na stanovení vzniku a rozvoje trhlin od reologických procesů v raném věku u různých betonů. Jednotlivé receptury se liší jednak hodnotou vodního součinitele a jednak druhem použitých vláken.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama