Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Beton, malty, omítky
Archiv článků od 2.6.2011 do 12.1.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

12.1.2012
CEMEX Czech Republic, s.r.o.

Využití moderních technologií betonu podstatně zjednodušuje především počáteční fázi stavby, tj. provádění základových konstrukcí. Samozhutnitelné betony v poslední době čím dál více nahrazují klasické betonové směsi.

9.1.2012
KM Beta, a.s.

I když většina staveb tráví nejchladnější měsíce v roce „zimním spánkem“, ta vaše může být výjimkou. KM Beta a.s., největší český výrobce betonové střešní krytiny, vápenopískového a páleného zdiva a nejnověji i maltových a omítkových směsí, představuje řadu suchých maltových směsí KMB Profimix se zimní úpravou. Součástí jsou speciálně upravené cementové potěry, zdící malty a tepelně izolační malta se zimní úpravou, které mohou být aplikovány i při teplotě pod bodem mrazu.

7.1.2012
CEMEX Czech Republic, s.r.o.

Společnost CEMEX, přední světový výrobce betonu a kameniva, zakončil první ročník architektonického festivalu ARCH FOR PEOPLE, a to vyhlášením soutěže CEMEX Betonový dům, která byla hlavní festivalovou částí. Jména vítězů zazněla 28. listopadu na půdě Fakulty stavební ČVUT v Praze.

19.12.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Při hodnocení protipožární ochrany stavebních konstrukcí se projektanti často dostávají do situací, kdy mají pro sledovaný cíl vybrat nejvhodnější variantu. Úloha většinou nebývá jednoznačná a svádí k intuitivnímu řešení. Ve všech těchto případech lze použít rozhodování s použitím matematiky. Tento příspěvek ukazuje ve variantním řešení na možné způsoby hodnocení optimálního výběru protipožárních ochranných prostředků stavebních konstrukcí. Použité metody a principy řešení jsou doplněny praktickými příklady.

21.11.2011
Ing. Petra Pochmanová, Ing. Ivan Misar, Ph.D.

Podkladní vrstva podlahy, ať už z betonové mazaniny či na bázi anhydritů, sice není na první pohled vidět, ale může významným způsobem ovlivnit konečný estetický dojem i funkčnost a životnost nášlapné vrstvy podlahy. V dnešní uspěchané době se technologické přestávky zkracují na minimum, často dochází k pokládce nášlapné vrstvy, ačkoliv podklad ještě není připraven. Je proto důležité zkontrolovat jeho připravenost (tj. vlhkost) před pokládkou finální vrstvy vhodným způsobem. Příspěvek představuje metody používané u nás i v zahraničí ke zjištění vlhkostního stavu podkladní vrstvy podlahy. U každé metody jsou představeny jak jejich výhody, tak i nevýhody a omezení.

8.11.2011

V posledních době se i u nás v ČR začíná projevovat zvyšující se poptávka po nízkoenergetickém bydlení. Trendovou záležitostí se stávají stavby z moderních stavebních systémů, které svými vlastnostmi vysoce převyšují pálené nebo pórobetonové materiály. I přes jejich nesporné kvality a snadnost výstavby si na stavbu svépomocí ovšem troufne jen málokdo. Proč tomu tak je?

1.11.2011
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Od konce léta je na webu ceresit.cz nově zpřístupněna neveřejná a exkluzivní část sekce „Ke stažení“, kde si mohou certifikovaní prodejci stavební chemie Ceresit prohlédnout a stáhnout aktuální grafické poklady, dokumenty a další soubory, které jim usnadní přípravu marketingových akcí, spojených se značkou Ceresit.

19.10.2011
ASIO, Ing. Oldřich Pírek, ASIO

Oblast těchto výrobků vesměs používaných jako objekty na kanalizaci byla v našich zemích donedávna zabezpečována nádržemi plastovými, případně tzv. plast-betonovými, což prezentuje kombinaci plastového korpusu s vloženou ocelovou výztuží (coby „ztraceného“ bednění) s dodatečnou betonáží na stavbě.

15.10.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Mezinárodní konference NANOCON 2011 pořádaná Českou společností pro nové materiály a technologie a firmou TANGER byla první tuzemskou konferencí v České republice zaměřenou na nanomateriály, na jejich výzkum, aplikace a vliv na životní prostředí a zdraví lidí. Mluvilo se také o aplikacích ve stavebnictví.

14.10.2011
Vlastimil Růžička, redakce

V rámci letošního festivalu ARCH FOR PEOPLE se na půdě nové budovy Fakulty architektury pražského ČVUT uskutečnila konference pro odbornou veřejnost s tématem beton a jeho využití v současné architektonické tvorbě. Připomeňme si některé momenty...

19.9.2011

Ztužující věnce jsou velmi důležitým prvkem každé stavby. Jejich hlavní funkcí je zvýšení prostorové tuhosti pro zabezpečení nosných stěn proti vybočení, ale kromě toho zabraňují i nerovnoměrnému sedání zdiva.

12.9.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

K hlavním škodám způsobeným ohněm v betonových konstrukcích patří porušení pevnosti betonu, jeho praskání, odlupování, změna barvy a deformace prvků. Z těchto škod podstatného významu nabývá snížení pevnosti betonu spojené s jeho následným praskáním. Ačkoliv vyčíslit přesné změny jeho pevnosti je nereálné, lze do jisté míry stanovit jeho poškození na základě měření rychlosti ultrazvuku.

5.9.2011
Ing. Václav Vimmr, CSc., Ing. Radka Vimmrová

Zkušenosti ze stavebních dozorů dokládají, že očekávání při revitalizaci či rehabilitaci bytového fondu, které zahrnují regenerace, popřípadě alespoň opravy panelových bytových domů, nejsou v praxi zcela naplňována. Současně se ukazuje, jak je fundovaný technický dozor investora pro kvalitu prováděných prací důležitý.

29.8.2011
Knauf Praha s.r.o.

Průmyslové podlahy v mnoha provozech jsou nyní v popředí zájmu investorů, neboť jejich životnost je v mnoha případech téměř u konce. Řada Tiefbau je určena primárně pro rekonstrukce železobetonových konstrukcí. Podlahy průmyslových a komerčních prostor vyžadují vlastnosti zaručující jejich dlouhodobou životnost, vysokou odolnost proti otěru a vysoký statický modul pružnosti.

11.8.2011
Knauf Praha s.r.o., Richard Kroupa

Dobrý den, potřebuji vyrovnat starou podlahu. Máte na to něco?“ Takhle nějak vypadá modelová situace, kdy zákazník volá na linku Knauf s běžným dotazem. Přejdeme-li prvotní zpovídání zákazníka, o jaký typ objektu a podlahy se jedná, výšku vyrovnávané vrstvy a podobně, odpověď zní: „Samozřejmě máme – samonivelační stěrku. Nově dva základní typy BP3 a BP4.

24.6.2011
Realsan Group, SE , Ing. Petr Čeliš

Klíčová kritéria pro výběr řešení sanace vlhkého zdiva u zavlhlých a památkově chráněných budov jsou z pohledu investora následující: CENA, ČAS a SPOLEHLIVOST. Pod tlakem technických podmínek sanační opatření často selhávají a dochází vlivem následných škod ke znehodnocení investic. Právem investoři vyžadují za svoje peníze odpovědnost dodavatelů a kvalitu, která zaručí extrémní zatížení zvládnout s garancemi.

20.6.2011
Ing. Viktória Bajzecerová, Stavebná fakulta, Technické Univerzity v Košiciach

V průběhu životnosti spřáhnutých dřevo-betonových konstrukčních prvků dochází v důsledku dotvarování a smršťování materiálů ke změně napjatosti a ke změně celkových přetvoření, což významně ovlivňuje zejména jejich dlouhodobou únosnost. Spolehlivé navrhování spřáhnutých dřevo-betonových konstrukčních prvků z hlediska dlouhodobého působení si vyžaduje takový výpočtový model, který dokáže s dostatečnou přesností předpovídat přetvoření spřáhnutých prvků v průběhu jejich životnosti. Prezentované výpočtové modely představují správné přístupy k této problematice.

2.6.2011
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Základní nátěr fasády byl realizován nátěrem Ceresit CT 16, který slouží jako základní nátěr výztužné vrstvy s armovací sítí v kontaktních systémech zateplení budov Ceresit Ceretherm (ETICS). Pro povrchovou úpravu použila realizační firma silikon-silikátové omítky Ceresit CT 174 se zrnem 1,5 mm a "rýhovanou omítku" Ceresit CT 175 se zrnem 2 mm.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama