Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Moderní interiér se neobejde bez sádrových omítek

Energetická sanace panelových domů snižuje náklady na vytápění, ale kvůli dokonale utěsněným eurooknům a pečlivému zateplení narůstá v bytech vlhkost. Pokud je nad 60 %, narůstá riziko plísní. Sádrové omítky Baumit pomáhají udržovat vlhkost vzduchu v rozmezí 55–65 % absorpcí přebytečné vlhkosti.

Energetická sanace panelových domů na jedné straně snižuje náklady na vytápění, na straně druhé má ale negativní dopad na vnitřní komfort bytových jednotek. Kvůli dokonale utěsněným eurooknům a pečlivému zateplení narůstá v panelákových bytech hladina vlhkosti. A to není příliš pozitivní změna. Každý interiér, v němž se vlhkost vzduchu pohybuje nad 60 %, bývá náchylný na růst plísní.

Odborníci varují: plísně a jejich spory jsou původcem řady zdravotních komplikací a ve svém důsledku jsou agresivnější než běžné alergeny. Každou energetickou sanaci vnějšího pláště budovy by proto měly provázet i určité zásahy do interiéru a změny v našem uživatelském chování.


Směs na sádrovou omítku se rozmíchá ve vhodné nádobě zednickou lžící nebo míchacím nástavcem na vrtačce. Poté se na zdi začistí rozvody a případné spáry. Sádrová omítka se následně na stěnu natáhne hladítkem. Ihned po nanesení se provede její první stažení latí. Následuje srovnání do roviny a po částečném ztuhnutí se definitivně dorovná. Na závěr se stěna rozfilcuje pěnovým hladítkem, případně se provede jiná finální úprava povrchu.

Vyšší vlhkost vzduchu je důsledkem každodenního chodu moderní domácnosti. Její hladina kolísá v závislosti na našich aktivitách: roste při vaření, koupání nebo sušení prádla. Odvětrávání interiérových prostor je sice opatřením, které dokáže nadměrnou vlhkost minimalizovat, v zimním období ale zrovna nejde o pohodlné a úsporné řešení. Časté větrání vede k nežádoucím tepelným ztrátám.

Proti vlhkému vzduchu v interiéru můžete bojovat pomocí některých dílčích opatření, jako jsou funkční digestoře v kuchyních, zajištění odvětrávání v koupelnách nebo využívání sušáren ve společných prostorách domu. Zdravé vnitřní prostředí s optimální vlhkostí si ale ve svém bytě můžete zajistit i trvalými stavebními úpravami. Pozitivní vliv na kvalitu vnitřního prostředí mají totiž některé zdicí materiály, respektive jejich finální povrchové úpravy. Na trhu jsou v současnosti dostupné například omítky, které napomáhají udržovat vlhkost vzduchu v doporučovaném rozmezí od 55 do 65 % tím, že přebytečnou vlhkost v místnosti jednoduše absorbují. Patří sem především sádrové omítky od známého výrobce suchých omítkových směsí, společnosti Baumit.

Baumit má ve svém sortimentu širokou nabídku sádrových omítek na různé typy podkladů: můžete je použít přímo na zdicí materiál, jako finální vrstvu místo štuku nebo na sjednocení starých oškrábaných omítek. Jde o jednovrstvé omítky, které se nanáší do konečné podoby bez vynucených technologických přestávek během jediného dne. Doba vysychání a zrání je mnohem kratší než u běžné vápenno-cementové omítky, čímž se urychlují i návazné řemeslné činnosti.

Tento typ omítky není náchylný na trhliny a dokonale hladkého povrchu dosáhnete hravě. Pokud ovšem netoužíte po strukturované stěně, kterou získáte pomocí sádrové omítky točené. Pamatujte ale, že hladké stěny mají své výhody. Opravy můžete provádět takzvaně beze stopy, neboť jemnozrnný materiál se vždy propojí s okolní stěnou. Hladké stěny také umožňují vybírat z širší palety malířských aplikací. A poslední pozitivum, kterým se vrátíme k našemu úvodnímu tématu o zdravém bydlení: na hladkém povrchu se usazuje méně prachu a nebezpečných alergenů.

Náš tip!

Zateplovací systém Baumit TWINNER

s tepelným izolantem nové generace a se samočisticí omítkou Baumit NanoporTop
  • bez nutnosti požárně dělicích pásů dle ČSN 73 0810
  • třída reakce na oheň izolantu i celého systému: B-s1, d0
  • vynikající hodnoty součinitele tepelné vodivosti: 0,033 – 0,034 W/m.K
  • zvýšená bezpečnost proti rizikům oslunění izolantu ve fázi lepení na fasádu
  • dlouhodobě krásný vzhled díky samočisticí omítce Baumit NanoporTop

Baumit, spol. s r.o.
logo Baumit, spol. s r.o.

Zateplení fasád, zateplovací systémy / omítkové systémy - strojní omítky, sádrové omítky a stěrky, sanační omítky, omítkový systém pro zdravé bydlení / probarvené fasádní omítky a barvy, kreativní omítky / lité podlahy a samonivelační stěrky / program pro ...