Radon, neviditelný a bez zápachu, patří mezi nebezpečné radioaktivní plyny, které mohou ohrozit lidské zdraví. Přestože jeho přirozená koncentrace v otevřeném prostoru je minimální, v uzavřených budovách může dosahovat nebezpečných hodnot.
S příchodem nového stavebního zákona vstoupila v účinnost řada změn, které mají zjednodušit a zrychlit stavební řízení v České republice. Změny zahrnují digitalizaci, restrukturalizaci stavebních úřadů i nové přístupy k povolování staveb. Advokát Jan Tomíšek, odborník na stavební právo, ve studiu ESTAV.tv vysvětlil, co nový zákon přináší investorům i běžným občanům.
Spojení léty ověřených technologií a kvalitních materiálů s aktuálními trendy bydlení a moderním designem, které nadchne i ty nejnáročnější zákazníky. To byl cíl, který si vytyčili specialisté na výstavbu rodinných domů v Dům jedním tahem (DJT) pro svůj nejnovější katalog. Na pomoc si přizvali tým architektů ze studia BekArch, s nimiž začátkem podzimu představili 6 zcela nových typových projektů rodinných domů.
Společnost Wienerberger, dodavatel komplexního portfolia inovativních a udržitelných řešení pro stavbu či rekonstrukci, během let 2020–2023 globálně snížila produkci emisí CO2 o 15,6 %. Překonala tak svůj závazek v rámci korporátního Programu udržitelnosti do roku 2023.
O novém stavebním zákonu už toho bylo napsáno tolik, že by se mohlo zdát, že byly vyčerpány všechny možnosti. Málo se podle našeho názoru hovoří o nastavených lhůtách a celkové době trvání všech procesů z pohledu práva. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme pokládali odborníkům otázky ohledně lhůt stavebním úřadům i samotným stavebníkům. Ptali jsme se, jak dlouho vlastně trvá v současné době vyřízení stavebního povolení (dle druhů staveb) a zda jsme se od doby „starého“ stavebního zákona někam posunuli.
Odborný Betón ako cementový kompozit je jedným z najbežnejších stavebných materiálov, ktorý sa používa na výstavbu budov, ciest, mostov a ďalšej infraštruktúry. Jeho výroba je však spojená s významným negatívnym vplyvom na životné prostredie a vyčerpávaním prírodných zdrojov. V súčasnej dobe je čoraz viac snáh o udržateľnosť a zníženie uhlíkovej stopy pri výrobe betónu.
Panely z křížem lepeného vrstveného dřeva (CLT panely) jsou čím dál více oblíbené, zejména při výstavbě vícepodlažních dřevostaveb. V kombinaci s vhodnými konstrukčními sádrokartonovými deskami a izolací lze vytvořit svislé konstrukce, které jsou odolné a výkonné z pohledu akustiky i tepelné izolace.
Odeslat žádost a dokumentaci pro stavební povolení přes Portál stavebníka. Počkat pár dní. Zvednout telefon a zavolat na úřad, zda jim dokumentace došla celá nebo jen část, zda ji mohou otevřít, případně i zpracovat. Pokud ne, domluvit se na jiném postupu doručení žádosti a dokumentace (mimo zákon). Vše poslat znovu (nezákonně) buď datovou schránkou, mailem nebo poštou/osobně. Na některé úřady či dotčené orgány přitom ani není nutné volat: rovnou totiž vyzývají stavebníky, aby problémy s portálem vynechali a poslali jim vše přes datovou schránku.
Budoucnost evropské zelené politiky se na první pohled může zdát nejistá. Diskuze na konferenci Bold Future o udržitelné budoucnosti Česka pořádané expertní skupinou Frank Bold ale ukázaly, že pro mnohé podnikatele jsou udržitelná opatření a zmírňování dopadů na životní prostředí a společnost už nedílnou součástí obchodní strategie.
Při rekonstrukci domu, bytu nebo chalupy se v dnešní době prakticky nelze obejít bez betonu. Málokterý stavební materiál totiž umí nabídnout tak vysokou pevnost, odolnost a dlouhou životnost. Další z vlastností, která ale může především u starších budov působit potíže, je jeho vysoká hmotnost. Naštěstí existují betony, které jsou stejně pevné a odolné, jen mají mnohem nižší hmotnost. Seznamte se s keramzitbetonem.