Úkolem soutěžících je navrhnout a vyrobit model stavební konstrukce podle zadání a ten podrobit zatěžovací zkoušce. Letošním zadáním je výroba modelu podpěrné konstrukce dopravníkového pásu.
Recenzovaný Prírodný kameň patril v minulosti medzi najpoužívanejšie stavebné materiály v období renesancie a gotiky. Na území Slovenskej republiky bol pieskovec využívaný pre svoje vhodné vlastnosti a to dobrá pevnosť v tlaku, vzhľad a dobrú opracovateľnosť. Pieskovce dodnes tvoria nosné prvky sakrálnych a verejných historických budov. Tieto stavebné konštrukcie sú vystavené poveternostným vplyvom, pretože povrchová úprava pozostáva z kapilárne aktívnych materiálov alebo nie je žiadna. Z hľadiska pamiatkovej ochrany nie je možné navrhnúť hydrofóbne úpravy a preto voda pochádzajúca z hnaného dažďa môže byť absorbovaná do týchto konštrukcií historických budov. Tento článok popisuje absorpciu a redistribúciu vody konštrukciách pomocou jednorozmerných výpočtových simulácií prenosu kvapalnej vody vo vybraných pieskovcoch z východného Slovenska pomocou simulačného nástroja. Výsledky sú porovnané s nemeckými pieskovcami.
Recenzovaný I v letošním roce se uskutečnila Mezinárodní doktorská konference stavebního inženýrství nazvaná JUNIORSTAV na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Jedná se již o 25. ročník konference, který je tradičně spojen i s oceněním nejlepších prací studentů. Představujeme jednoho z vítězů kategorie Konstrukce a dopravní stavby.
Beton je na stavbě nenahraditelný pro svou pevnost a odolnost. Ve spojení s prefabrikací přináší také nezanedbatelnou časovou úsporu. To platí i pro prefabrikovaná schodiště. Ta se vyrábí na míru každé stavbě podle projektové dokumentace. Na staveniště se pak převáží hotová, připravená k montáži. Instalace zabere obvykle pouhou 1 hodinu a prakticky hned po jejím dokončení můžete schodiště plně využívat. Jaké jsou další výhody?
Zateplování, rekonstrukce a využívání nových technologií. To čeká unijní státy poté, co před pár dny schválili poslanci Evropského parlamentu významné změny týkající se budov. Majitelé domů a bytů budou muset do deseti let výrazně snížit jejich energetickou náročnost, a to podle kategorií, které si určí členské země. Renovace se budou platit z evropských dotací. Nová pravidla mají samozřejmě výjimky. Netýkají se kostelů či nejrůznějších památek. Jinou kategorií jsou však ostatní historické budovy. Právě řešení jejich zateplování bude zcela jistě jednou z významných diskuzí mezi širokou i odbornou veřejností. Současné technologie už přitom umožňují zateplení historických staveb, aniž by došlo k vizuální degradaci samotných objektů. Příkladem je nedávná rekonstrukce rakouského parlamentu.
Společným znakem vystavovatelů na největším evropském stavebním veletrhu BAU 2023 v Mnichově byl kromě prvotřídního zpracování sortimentu a příkladné prezentace na výstavní ploše důraz na kvalitní vnitřní prostředí při použití jejich produktů a u velkých korporátů snižování uhlíkové stopy. Na výstavišti jsme s kamerou strávili téměř dva dny. Podívejte se na naši videoreportáž.
Recenzovaný Článek se zabývá problematikou využití stavebně demoličních odpadů v betonu, především s ohledem na zkoušení recyklovaného jemného kameniva za využití dnešních platných norem na kamenivo do betonu. V rámci článku jsou testovány tři základní zástupci recyklovaného kameniva, a to kamenivo z betonového, cihelného a směsného recyklátu. Následně je recyklát použit pro výrobu betonu, kde tvoří náhradu za jemné kamenivo ve 33, 66 a 100 hm. %. Na betonových zkušebních tělesech o rozměrech 150 × 150 × 150 mm byla provedena řada zkoušek pro zjištění základních vlastností jako jsou objemová hmotnost, nasákavost a pevnost v tlaku.
Izolační trojskla a dvojskla IZOS prošla sérií náročných zkoušek provedených nezávislými akreditovanými zkušebnami z České republiky a Německa. Na základě splnění všech kvalitativních požadavků jednotlivých zkoušek a celkového posouzení vhodnosti výrobku pro stavbu získala společnost HELUZ IZOS jako jediný výrobce izolačních skel licenci pro použití značky OSVĚDČENO PRO STAVBU. Licenci propůjčil Svaz zkušeben pro výstavbu koncem roku 2022.
Do jihočeského města Volyně se vrátila po delší pauze tradiční konference Dřevostavby. Tentokrát v rámci norsko-české spolupráce. Areál VOŠ a SPŠ zaplnili zájemci o perspektivní stavební systém budoucnosti, o ekologickou a úspornou výstavbu. Přinášíme několik zajímavých momentů z konference a krátký rozhovor s ředitelem školy Jiřím Homolkou.
Nenechte si ujít první Wienerberger fórum roku 2023, které se bude konat 18. května ve virtuálním prostoru World of Wienerberger. Přední odborníci z oblasti stavebnictví a energetiky představí moderní pojetí fotovoltaiky v Česku a nastíní možnosti její skutečné návratnosti či svépomocné instalace panelů do střešní krytiny. Zájemci se ale mohou těšit i na tipy, jak navrhovat energeticky úspornější stropní konstrukce a jejich napojení na příčky, a dozví se, jak jim při navrhování šikmé střechy může pomoci vhodný software.