Individuální řešení na míru pro nájemce areálu obsahoval nejen hydraulický výpočet, nadefinování specifikace žlabů, ale také vyhovění požadavkům pro velmi vysokou zátěž odvodnění.
Po vynucené „covidové pauze“ vyhlásila společnost Schiedel, s.r.o. soutěž určenou pro studenty středních škol v České republice, kteří se připravují na budoucí povolání projektanta nebo architekta. Zadáním soutěže bylo zpracovat projekt rodinného domu pod názvem „Jak by měl vypadat můj ideální dům“ s použitím 3D/BIM softwarových nástrojů.
Tepelněizolační vlastnosti zdiva jsou pro investory většinou tím nejdůležitějším faktorem při rozhodování, s jakým typem zdiva budou stavět. Ačkoliv součinitel prostupu tepla zdiva jasně udává hodnotu energetické hospodárnosti obvodových stěn, důležité je myslet i na to, jaký prostup tepla mají okna a střecha. U každého typu zdiva to ale hraje jinou roli. Pokud zvolíme pro stavbu například cihlu Porotherm 38 EKO+ Profi, nejhubenější cihlu, kterou je možné pro stavbu použít a zároveň plní zákonné požadavky NZEB II, je vhodné mít o kousek lepší okna a střechu, nebo minimálně nadprůměr. Výhodou u této cihly je její ekologické zpracování, přívětivá cena a úspora místa. V poměru cena/výkon, je určitě dobrou volbou.
Letošní konference Dřevostavby ve Volyni přinesla pro obor celou řadu nových poznatků. Netýkalo se to pouze ukončení omezených možností staveb v tuzemsku, ale též výzkumu dřevěných konstrukcí a dřeva. K rozhovoru jsme přizvali zástupce Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR (ÚTAM AV ČR) Ing. Jiřího Kuneckého, Ph.D. a Ing. Michala Kloibera, Ph.D.
Rodinná dřevostavba stojí na pozemku, kde se před dvěma tisícovkami let utábořily římské legie. Její majitelka měla nejdříve strach, aby se nedostala do konfliktu s památkáři, stačilo však poblíž umístit naučnou ceduli a mohlo se začít stavět. Díky prefabrikaci byla hrubá stavba bez střechy hotova za jeden den.
Řady výrobků Guardian Glass z plaveného, pokoveného a vrstveného skla vyrobené v Evropě získaly recertifikaci Cradle to Cradle na bronzové úrovni. Jonathan Brunette vysvětluje, co se očekává od společností, které žádají o certifikaci, s jakými problémy se potýkají a jaké jsou výhody používání produktů s označením Cradle to Cradle v budovách.
Pórobeton slaví 100 let, poprvé z něj byly tvárnice vyrobeny ve Švédsku v roce 1923. Dlouhou tradici má pórobeton i v České republice, v tehdejším Československu se začal vyrábět v roce 1974. Pórobeton je na zdejším trhu velmi oblíbený, všechny tvárnice vyrobené za necelých 50 let ve zdejších továrnách by zvládly spojit Zemi s Měsícem.
Konference, která proběhne 1. a 2. června 2023, je zaměřena nejen na aktuální legislativu a její vliv na aplikační praxi, ale hlavně na novinky v oblasti požární bezpečnosti, hašení v elektromobilitě, fotovoltaiku, problematiku projektování a chyby při realizaci, speciální stavby a pokusíme se pohlédnout do budoucnosti požární prevence. Druhý den konference bude zaměřen na prohlídku UCEEB (Univerzitního výzkumného centra ČVUT) v Buštěhradě.
Společnost Woltair, která patří mezi přední dodavatele fotovoltaiky a tepelných čerpadel do českých domácností, garantuje zajištění akceptace dotace ještě před letními dotačními prázdninami. Stihnutí současných dotačních podmínek a vyřízení veškeré související administrativy garantuje firma při uzavření smlouvy do 5. června 2023.
Výrobní závod Valeo, který vyrábí produkty pro chladící a tepelné systémy v automobilovém průmyslu, rozšiřoval výrobní haly. V průmyslové zóně v Žebráku bylo tudíž nutné navrhnout systém řešení pro zadržení dešťových srážek v místě spadu. Tento systémový požadavek zadal správce kanalizace a místní odbor životního prostředí.
Rodinných domů jsou u nás podle Českého statistického úřadu více než dva miliony a podle společnosti Wienerberger se letos položí základy zhruba 17 tisíc dalších. Nároky na jejich energetickou hospodárnost se přitom neustále zvyšují, což investory i výrobce stavebnin vede ke hledání způsobů, jak maximálně využít tepelněizolační vlastnosti zdiva a jít tak s dobou, která vyžaduje nejen šetření energií, ale především ohleduplnost k životnímu prostředí.
Při nebývale rostoucím zájmu o instalace tepelných čerpadel se projevuje nedostatek plně kvalifikovaných odborníků, nicméně zákazníci požadují rychlou reakci na jejich poptávky. Zkrácení instalační doby umožňuje monobloková konstrukce tepelných čerpadel, protože nevyžaduje při instalaci odborníka na chladiva a vzájemné propojení venkovní a vnitřní jednotky je rychlejší, jednodušší.
Publikace Inspirace pro města a obce obsahuje například právní rady pro novou výstavbu, revitalizaci veřejného prostoru, rekonstrukci budov, financování, snižování energetické náročnosti budov v majetku města a obce, jak ušetřit za vodu, kam směřuje vytápění, bezpečnost bydlení, odvodnění ploch a hospodaření s dešťovou vodou.
V mnoha ohledech vše okolo nás neustále zrychluje a tento mnohdy nechtěný trend zasahuje mimo jiné i oblast stavebnictví. Jako příklad uveďme snahu investorů o zkrácení doby zateplování objektu při jeho rekonstrukci či výstavbě, která byla často řízena striktními a dlouhými technologickými přestávkami nutnými pro celkové vysušení zdiva. Zateplovací systém Baumit open však tato pravidla na stavbách mění.