Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Hrubá stavba
Archiv článků od 24.4.2018 do 29.5.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.5.2018
Ing. Tomáš Žižlavský, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav chemie

Recenzovaný V článku je experimentálně sledován vliv přídavku gumy guar a jejích derivátů jako přísad do vápenných malt na jejich vlastnosti v čerstvém stavu a na fyzikálně mechanické vlastnosti, především pevnost v tahu za ohybu a v tlaku, z dlouhodobého hlediska až do ročního stáří vzorků.

22.5.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Způsobů, jak realizovat základovou desku je mnoho, a ještě více je materiálů, které lze při jejich stavbě využít. My vám v tomto článku nabídneme porovnání dvou oblíbených způsobů založení: základové desky na pasech a samonosné základové desky na izolačním podsypu z lehkého keramického kameniva Liapor Ground.

21.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V třetí části se zaměříme na vývoj legislativy a právního prostředí v Evropské unii a v České republice a shrneme poznatky environmentálního přínosu využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů.

21.5.2018
Ing. Radek Stavarčík, ZAPA beton a.s.

Drenážní beton je beton nové generace, který díky své mezerovité struktuře propouští dešťovou vodu do podloží a zároveň tvoří pochozí i pojezdovou vrstvu pro osobní vozidla např. na parkovišti. Používá se nejčastěji v městských parcích, na cyklostezkách, zahradách a v okolí bazénů. Až 95% propustnost pro vodu představuje významný přínos pro ekologii.

16.5.2018
Callida, s.r.o.

Každý, kdo má zkušenosti s řízením stavby pravděpodobně potvrdí fakt, že nejvíc nedorozumění, chyb a nepřesných rozhodnutí vzniká mezi kanceláří a stavbou. Přitom jasná, přehledná a rychlá komunikace je základ každé úspěšné spolupráce. Aplikace Field View umožňuje okamžité sdílení informací mezi jednotlivými subjekty v rámci projektu. Všechny nedodělky, změny, vady a další úkoly najdete a sdílíte na jednom místě.

© fotolia.com
15.5.2018
Ing. Josef Hodboď, Ing. Petr Bohuslávek

Evropský parlament schválil první změnu evropské směrnice 31/2010/EU o energetické náročnosti budov. Po zveřejnění v Úředním věstníku Unie, které se předpokládá do konce května 2018, musí být změny do 20 měsíců promítnuty do legislativy členských států.

14.5.2018
ASIO, Radek Líška

V České republice se denně zastaví 14 ha pozemků, což znamená, že většinou se odstraní zeleň a plocha nějakým způsobem alespoň částečně znepropustní. Všechny následky, méně zeleně, větší povrchový odtok a nebezpečí vzniku tepelných ostrovů jdou proti současným trendům boje proti změně klimatu a snahám o řešení tepelné pohody v městech, tj. proti tzv. modrozelené infrastruktuře.

14.5.2018
Ing. Michal Venglár, prof. Ing. Milan Sokol, PhD., Ing. Katarína Lamperová

Recenzovaný Monitorovanie stavu konštrukcií pomocou nedeštruktívnych metód je jednou z možností ako efektívne predchádzať prípadnému poškodeniu konštrukcie. Niektoré konštrukcie, ako aj Most SNP v Bratislave nie je možné pre merania uzatvoriť a preto je navrhnutý merací systém veľmi vhodný na tieto účely.

14.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V druhé části se zaměříme na mezinárodní srovnání v oblasti zpracování dřevního recyklátu, na porovnání aglomerovaných materiálů na bázi dřeva se silikáty, kovy, plasty (technické, environmentální, ekonomické) a na kontroly a řízení jakosti při výrobě aglomerovaných materiálů se zřetelem na využívání recyklátu při výrobě.

7.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V první části se zaměříme na analýzu environmentálních dopadů recyklace dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů a na analýzu výhodnosti zpracování odpadního dřeva do dalších výrobků oproti energetickému využití spalování.

6.5.2018
Českomoravský beton, a.s.

Skupina Českomoravský beton společně se Svazem výrobců betonů vydala všeobecný (základní) návod na použití betonu. Tento návod seznamuje netradiční zábavnou formou s použitím betonu při různých situacích.

2.5.2018
CIUR a.s., Ing. Pavel Říha

Zachování co největšího prostoru v případě účinného odhlučnění bývá problémem jak u starších rekonstruovaných staveb, panelových domů, tak u novostaveb, kde je snaha projektantů masivnost tepelně a zvukově izolačních systémů nahrazovat novou generací inteligentních izolantů.

2.5.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Termoakustické vlastnosti jsou u zdiva velmi důležité především při výstavbě bytových domů, administrativních budov a jiných komerčních objektů. U staveb tohoto druhu ale hraje velmi podstatnou roli také hmotnost používaného zdiva a poměr tloušťky zdiva k akustickým vlastnostem stěny. Zdící systém Liapor z lehkého keramického betonu se pyšní vynikajícím poměrem tloušťky a termoakustických parametrů.

30.4.2018
Ing. Jakub Dohnal, doc. Ing. Jan Pěnčík, Ph.D.

Recenzovaný Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu využívání dřeva jako konstrukčního materiálu je potřeba vzít v úvahu otázku vlhkosti ve dřevě. Touto problematikou je důležité se zabývat podrobně, protože zvýšená vlhkost v dřevěné konstrukci mění nejen jeho mechanické a elastické vlastnosti, ale také je dřevo náchylnější k napadení biotickými činiteli. Zvýšená vlhkost se do dřeva může dostat například špatně navrženou konstrukcí nebo špatně vyřešeným detailem. Dřevo je hygroskopický materiál, to znamená, že jeho vlhkost ustaluje podle rovnovážné vlhkosti okolního prostředí. Při zvýšení vlhkosti, dřevo začne přibírat okolní vlhkost a akumulovat ji v sobě. V případě, kdy je okolní prostředí sušší, tak vlhkost ze dřeva vystupuje do tohoto prostředí. Tento článek se věnuje analýze vlivu vysoušení dřeva s použitím elektromagnetických vln. Je pozorováno rozložení vlhkostního pole uvnitř vzorku. Je zde řešena problematika absorpce vody a následná optimalizace časových úseků, po které je potřeba dřevo vysoušet, aby nedošlo k výrazným výsušným trhlinám.

26.4.2018
KM Beta, a.s.

Zdicí systém KMB SENDWIX od největšího českého výrobce betonové střešní krytiny a vápenopískových cihel společnosti KM Beta, a.s., má díky své konstrukci a vysoké objemové hmotnosti materiálu také výborné akustické vlastnosti. Pro dosažení skvělých výsledků zvukové neprůzvučnosti přitom postačí i menší tloušťka zdi: vápenopískové akustické dělící příčky tak „neukrajují“ z plochy interiéru.

25.4.2018
LB Cemix, s.r.o.

Nová generace tenkovrstvé fasádní omítky DuoCem od značky Cemix se díky svému složení a povrchu dokáže úspěšně vyrovnat s nepříznivými klimatickými vlivy, poradí si se znečištěným ovzduším a díky samočisticí schopnosti si uchovává dlouhodobě svoji barevnost.

24.4.2018
ABF, a.s.

Revoluce číslo čtyři se blíží. Oblast stavebnictví bude jednou z těch, kterých se digitalizace dotkne nejvíc. A právě toto téma bude vlajkovou lodí mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2018. Ve dnech 18.–22. září se v PVA EXPO PRAHA budou odborníci i politici věnovat diskuzi k tématu Stavebnictví 4.0. Návštěvníci se seznámí s nejnovějšími trendy oboru, ale také projdou „Cestu za komfortem“. Co nabídne 29. ročník veletrhu FOR ARCH?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama