Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Hrubá stavba
Archiv článků od 30.5.2019 do 1.7.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.7.2019
Ing. Kristýna Kováčová, Ing. Milan Šmak, Ph.D.

Recenzovaný Článek je zaměřen na analýzu spojů dřevěných konstrukčních prvků s použitím ocelových spojovacích prostředků kolíkového typu. Hlavním obsahem článku je vyhodnocení únosnosti a tuhosti různých typů kolíkových spojů a porovnání výsledků teoretického řešení s výsledky experimentálních testů. Předmětem řešení byly spoje prvků z rostlého dřeva třídy pevnosti C24 spojované hřebíky, vruty, kolíky, závitovými tyčemi a svorníky. Poznatky a závěry vyplývající z analýzy uvažovaných spojů mohou být využity při navrhování a provádění kolíkových spojů v dřevěných konstrukcích.

30.6.2019
Wienerberger s.r.o.

Největší evropský výrobce pálených cihel, společnost Wienerberger, si v letošním roce připomíná dvousté výročí od svého založení v roce 1819. Významné výročí společnost zastihlo v období zásadních změn a rozvoje zákaznických služeb.

Stavba tělocvičny průhonické základní školy ukazuje, že kde je odvaha, tam je i cesta, zdroj LLENTAB
29.6.2019
LLENTAB, spol. s r.o.

Na začátku byla potřeba zvýšit kapacitu stávající tělocvičny. Zafinancování stavby se díky dotaci ukázalo jako reálné a na základě výběrového řízení byla zvolena ocelová konstrukce LLENTAB.

25.6.2019
Ing. Richard Slávik, Ph.D., Ing. Bc. Jitka Peterková, Ph.D., doc. Ing. Jiří Zach, Ph.D.

Recenzovaný Přírodní materiály a jejich využití ve stavebnictví je velice aktuální téma, kterému se věnuje mnoho odborníků z celého světa. Reálné chování přírodních materiálů ve stavebních konstrukcích je však poněkud odlišné od syntetických materiálů, jejichž použití je v konstrukcích léty prověřené a jsou běžně užívané. Materiály na přírodní bázi mají poměrně vysoký sorpční potenciál a pracují s vlhkostí odlišným způsobem než klasické izolanty, jako jsou minerální vlna nebo pěnový polystyren. Příspěvek se zaměřuje na stavební konstrukci obvodové zdi, která byla při rekonstrukci objektu rodinného domu z interiéru dodatečně zateplena pomocí izolace na bázi přírodních vláken. Hygrotermální odezva této konstrukce je dlouhodobě sledována a její průběh je srovnán s průběhy vypočítanými pomocí běžných i pokročilejších výpočetních metod.

© LaCozza - Fotolia.com
24.6.2019
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Odborný Rekodifikace stavebního práva, kterou má projednat vláda 24. června, obsahuje problematiku digitalizace v širším smyslu, než je podstata problematiky BIM (informačního modelování budov). Na konferenci Digitalizace ve stavebnictví (CEEC Research) to v pátek 21. 6. řekla Žanet Hadžić (Ministerstvo pro místní rozvoj ČR).

23.6.2019
doc. Ing. Kristián Sógel, PhD., doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD.

Článok sa zaoberá hlavnou drevenou nosnou konštrukciou strechy. Opísaný je postup navrhovania, výroby a montáže drevených nosných konštrukcií.

22.6.2019
Vlastimil Růžička, redakce

O důležitosti odbornosti pro pracovníky, kteří lešení navrhují, posuzují, řídí montážní práce, nebo se na nich podílejí a také o aktuálních právních předpisech, které zatím nestanovují dostatečně přesně potřebné znalosti a dovednosti v těchto oblastech, hovoří v rozhovoru pro portál TZB-info předseda představenstva Českomoravské komory lešenářů z.s., zástupce vedoucího oddělení zkušebnictví a certifikace ve VÚBP, v.v.i. a předseda technické normalizační komise č. 3 pro osobní ochranné prostředky, Ing. Karel Škréta.

19.6.2019
Knauf Praha s.r.o.

Požárně izolační vlastnosti omítky Vermiplaster nabízí široké spektrum řešení. Vedle již známé požární ochrany ocelových sloupů a nosníků, železobetonových konstrukcí a ocelobetonových stropů Knauf vyvinul na základě požadavků z praxe ochranu karbonových (uhlíkových) lamel sloužících ke zvýšení únosnosti železobetonových konstrukcí.

19.6.2019
Ing. Ivan Janotka, DrSc.,, Ing. Michal Bačuvčík, PhD.,, doc. Ing. Peter Paulík, PhD.,, Ing. Patrik Ševčík

Recenzovaný Most, ktorého súčasťou bol skúmaný železobetónový priehradový nosník, bol postavený medzi rokmi 1910 a 1919 v maďarskom okrese Nýiregyháza. Most bol využívaný až do roku 2012. Priehradový nosník sa odobral počas demolačných prác z mosta nad riekou Érpatak pri obci Nyírszőlős. Jeden nosník sa podrobil nedeštruktívnym a deštruktívnym skúškam. Na základe diagnostiky sa špecifikoval aktuálny fyzický a chemický stav betónu, včítane rozsahu karbonatizácie. Výsledky experimentálnych overení poskytujú hodnotný súhrn poznatkov o trvanlivosti približne sto rokov starého, železobetónového priehradového nosníka.

13.6.2019
Solitea Česká republika, a.s.

Stohy papírových dokumentů a evidence důležitých údajů v tabulkách bez návazných procesů. Tak to pořád vypadá v mnoha českých stavebních firmách s obratem v řádu stovek milionů korun. Stále více z nich však začíná používat podnikový software. O tomto trendu jsme si povídali s Tomášem Komárkem, odborníkem z IT společnosti Solitea Česká republika.

Rodinný dům ze kompletního systému YTONG
12.6.2019
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Rodinný dům, který nám investor představil, je kompletně realizován ze systému YTONG. Dům jsme navštívili v době realizace stropu Ytong Klasik. Dokončeny byly obvodové stěny a zateplené překlady Ytong. O svých zkušenostech hovoří investor rodinného domu v naší reportáži.

12.6.2019
Knauf Praha s.r.o.

Jak vytvořit bezchybně fungující propojení mezi sádrovou omítkou a podkladem? Samozřejmě, že penetrace podkladu bude většinová odpověď. Aby ale bylo vytvořeno dokonalé, dlouhodobě funkční a spolehlivé spojení, je nutno dodržet několik níže uvedených pravidel a doporučení. Jen tak vznikne jistota spoje omítky a podkladu.

10.6.2019
doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D., Ing. Jan Nováček, Ing. Vladimír Paulička, Ing. Martin Benko

Recenzovaný V administrativně bytovém komplexu budov Trinity v Bratislavě došlo v roce 2012 ke zřícení části stropních desek. V návaznosti na tuto událost bylo nutné ověřit statické působení již postavených částí objektu, tj. ověřovalo se namáhání i částí mimo vlastní propad. Dle výsledků přepočtů bylo poté nutné navrhnout a provést řadu náročných sanací železobetonové konstrukce výškových částí objektu. Tento příspěvek pojednává o návrhu a realizaci sanací vlastního nosného systému věžových částí.

ilustrační snímek © Loraliu - Fotolia.com
4.6.2019
Ing. Pavlína Šebestová, Ing. Lenka Mészárosová, Ph.D., Ing. Vít Černý, Ph.D., Ing. Tereza Majstríková, Ph.D., prof. ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA

Recenzovaný Použitím vhodných druhotných surovin je možné snížit objemovou hmotnost pórobetonu při zachování fyzikálně-mechanických vlastností, např. pevnosti. Díky tomu se sníží celková hmotnost konstrukce a je možné širší využití například při aplikacích materiálu za účelem snížení zatížení nenosných stěn nebo u nadstaveb domů. Zkoumáno bylo především využití 10%, 30% a 50% příměsi fluidních úletových i ložových popelovin a škváry, vzniklé při vysokoteplotním spalování v pórobetonu. Pórobeton s příměsí druhotných surovin byl ošetřován v hydrotermálních podmínkách autoklávu při 7hodinové izotermní výdrži na 190 °C. Výsledky ukázaly, že množství příměsi fluidního úletového a ložového popele i škváry má vliv na reologické vlastnosti. Výzkum ukázal, že 10% využití příměsi druhotných surovin výrazně neovlivní fyzikální vlastnosti vzorků.

3.6.2019
doc. Ing. Martin Moravčík, PhD.,, Ing. František Bahleda, PhD.,, Ing. Jozef Jošt, PhD.,

Recenzovaný Ukazuje sa, že viaceré predpäté mosty, ktoré sú v prevádzke viac ako 60 rokov, sú dnes v zlom alebo až havarijnom technickom stave. Na konštrukciách sa zistili zistené viaceré závažné poruchy, ako sú nadmerné deformácie, rozsiahle trhliny, korózia predpínacej výstuže, korózia v kotevnej zóne, a pod. V procese hodnotenia spoľahlivosti existujúcich predpätých konštrukcií býva najdôležitejšou úlohou stanoviť aktuálnu úroveň predpätia, ktorá pôsobí v konštrukcii v danom čase. Za dlhšie obdobie bolo vyvinutých vo svete aj u nás viacero metód, ktorými je možné aktuálnu úroveň predpätia predikovať. Tento príspevok sa zaoberá možnosťami stanovenia úrovne predpätia na existujúcej konštrukcií, využitím nepriamej metódy – Structural response method, alebo tzv. metódy odozvy. Metóda je aplikovaná na príklade podrobnej analýzy prefabrikovaného predpätého nosníka po asi 60 rokoch prevádzky.

Betonové stěrky Novalith MODE
31.5.2019
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Trendem povrchových úprav interiérů je vzhled litého betonu v klasických odstínech šedé i v plné barevné škále. Efektní jsou úpravy s hrubým i dokonale hladkým povrchem doplněné imperfekcemi v podobě dutinek a kaveren. S možnostmi těchto povrchových úprav z betonových stěrek Novalith MODE se zájemci mohli seznámit na workshopu v rámci stavby dřevěného bungalovu ze systému STEICO.

30.5.2019
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Své snímky můžete přihlásit do 15. června 2019 a můžete vyhrát klasické sluneční brýle Ray Ban Aviator. HELUZ se letos stal prvním výrobcem stavebních systémů u nás, který byl přijat za člena Svazu podnikatelů ve stínicí technice.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama