Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Baumit FinoGrande – cestou čistě hladkého povrchu

Obliba sádrových stěrek jako finální vrstvy u stěn a stropů z mnoha důvodů neustále roste a výrobci stavebních materiálů tak vytváří na trhu se svými výrobky stále intenzivnější konkurenční prostředí. Mezi naprosté novinky nyní patří sádrová stěrka pro interiéry Baumit FinoGrande.

Trend hladkých stěn v interiéru
Trend hladkých stěn v interiéru

Právě tento zcela nový produkt, nahrazující na trhu své předchůdce Baumit FinoBello a Baumit FinoFill, pochází z výrobního závodu v Rumunsku, kde se nacházejí pro špičkovou kvalitu této stěrky zřejmě nejvíce vhodné zdrojové suroviny, především sádrovec. Přirozeně právě v této zemi získal zmíněný typ stěrky na bázi sádry u tamních investorů i realizačních firem obrovskou oblibu a na trhu tak silný obchodní potenciál. Připomeňme pouze základní fakt, že sádrová stěrka je vhodnou alternativou ke stěrkám disperzním, vápenným či vápenocementovým.

A zatímco v Německu nebo Rakousku jsou stále ve velké oblibě štukové omítky, na tuzemském trhu došlo během posledních pěti let k výraznějšímu preferování hladkých sádrových povrchů. Architekti, investoři i koncoví zákazníci dnes totiž vnímají profesionálně hladký bílý povrch stěn či stropů jako nadstandardní nebo spíše luxusní prvek moderního bydlení a z tohoto pohledu se jedná již o nový trend. Nelze ani opomenout skutečnost, že sádrovec je především přírodním materiálem a využití jeho vlastností v interiéru je tak obecně v přirozeném souladu se zdravým bydlením. Ale ve prospěch tohoto typu stěrky hovoří i další přednosti.

Baumit – FinoGrande
Baumit – FinoGrande
Baumit – BetonKontakt
Baumit – BetonKontakt
Baumit – Vyrovnávač nasákavosti
Baumit – Vyrovnávač nasákavosti

Sádrová stěrka Baumit FinoGrande pro výhradně suché interiéry je výrobkem, který lze využít nejen u nových staveb. Své uplatnění najde při rekonstrukcích, renovacích, dostavbách a všude tam, kde je potřeba výsledné sjednocení povrchů. Zcela samostatnou kapitolou je poté využití tohoto typu stěrky při renovaci bytového jádra např. ve starších panelových domech, což je v současnosti v Česku velmi častá praxe. Předností této stěrky je navíc možnost aplikace na většinu stavebních materiálů, např. na betonový poklad, sádrokartonové desky nebo vápenocementové či sádrové omítky jako finální povrch. Použít lze také v případě opravy trhlin a díky svým vlastnostem je doporučen pro úpravu stropních konstrukcí.

O největší výhodě sádrové stěrky Baumit FinoGrande, tedy čistě hladkém finálním povrchu, již byla zmínka. Dalším benefitem je její vysoká paropropustnost a před případnou malbou je také velmi dobře brousitelná. Realizační firmy také velmi ocení jednoduchou zpracovatelnost tohoto materiálu. Novému trendu podléhá u sádrové stěrky Baumit FinoGrande také její nabízené balení ve formě 20 kg pytle, což usnadňuje manipulaci s materiálem na stavbě. Vydatnost tohoto jednoho balení je přibližně 10 m2 při tloušťce vrstvy 2 mm. „Představili jsme tuto novinku pro rok 2020 s cílem nabídnout realizačním firmám i jednotlivým stavebníkům špičkový produkt nabízející vedle snadné zpracovatelnosti a exkluzivně vypadajících finálních povrchů také bezkonkurenční poměr ceny a výkonu. Jsme přesvědčeni, že právě kvalita, atraktivní cena a skladovatelnost v délce devíti měsíců osloví v případě této sádrové stěrky především velké renomované distributory stavebních materiálů,“ říká Ing. Tomáš Korecký, Ph.D, produktový manažer společnosti Baumit.

Ruční nanášení stěrkového materiálu
Ruční nanášení stěrkového materiálu
Nanášení nerezovým hladítkem
Nanášení nerezovým hladítkem
Lokální nerovnost povrchu
Lokální nerovnost povrchu

Stěrka Baumit FinoGrande se nanáší ručním nebo strojním způsobem za pomoci stroje PFT Ritmo Power Coat. Tloušťka vrstvy se pohybuje v rozmezí 2–6 mm a vzhledem k časové zpracovatelnosti 60 minut je potřeba si připravit takové množství, které je možno nanést v jednom kroku. Pokud stěrka po delším čase ztuhne, nelze ji jakkoliv dále využít. Příprava podkladu před nanesením sádrové stěrky není nijak náročná. Podklad je potřeba zbavit prachu a volných částic. Teplota vzduchu i podkladu v místě nanášení by měla být v rozmezí 5–30 °C. V případě více podkladů s výrazně odlišnou savostí povrchu je potřeba tento nejprve opatřit vrstvou nátěru Baumit Grund. Na hladkých betonových plochách lze použít kontaktní můstek Baumit BetonKontakt pro zvýšení adheze stěrkové vrstvy.

Při ručním nanášení se poté v nádobě s vodou postupně přisypává suchá směs a následně rozmíchává za pomoci elektrického pomaluběžného mísidla. Pro nanášení sádrové stěrky Baumit FinoGrande se používá nerezové hladítko vhodné velikosti. Dokončení povrchu a jeho srovnání se provádí pomocí gletovací špachtle. Po zatvrdnutí (cca 60 minut) se rozmíchá nový čerstvý materiál, který se špachtlí nanese na první vrstvu a vyhladí. Aby bylo dosaženo mimořádně hladkého povrchu stěrky, je potřeba používat čisté nerezové nářadí i míchací nádobu.

Během zpracování namíchaného stěrkového materiálu je nutné zabránit v místnosti případnému průvanu, který negativně ovlivňuje rovnoměrnost tuhnutí. Po celkovém vytvrdnutí sádrové stěrky v délce 3–4 hodin za standartních podmínek je její povrch dle požadavku dále brousitelný a připravený na finální malbu. V místech s exponovaným zatížením, jakými jsou rohy oken či dveří nebo místnosti, doporučuje Baumit vyztužit sádrovou stěrku armovací síťovinou pro omítky. Prokazatelné přednosti této zcela nové sádrové stěrky využívané při různých stavebních realizacích jsou jasnou sázkou na jistotu.

Oprava lokální nerovnosti povrchu
Oprava lokální nerovnosti povrchu
Nerovnosti základní vrstvy stěrky
Nerovnosti základní vrstvy stěrky
Finální stěrkování gletovací špachtlí
Finální stěrkování gletovací špachtlí


Baumit, spol. s r.o.
logo Baumit, spol. s r.o.

Zateplení fasád, zateplovací systémy / omítkové systémy - strojní omítky, sádrové omítky a stěrky, sanační omítky, omítkový systém pro zdravé bydlení / probarvené fasádní omítky a barvy, kreativní omítky / lité podlahy a samonivelační stěrky / program pro ...